خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

شیمی درمانی خوراکی یا تزریقی، کدامیک موثرتر است خبرآنلاین

شیمی درمانی خوراکی یا تزریقی، کدامیک موثرتر است؟

یک متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان اینکه شیمی درمانی طبیعتا روی بافت‌های بدن که در حال رشد هستند تاثیر بیشتری دارد گفت: امروزه تلاش زیادی برای تبدیل داروهای تزریقی به خوراکی در حال انجام است ولی برخی از داروها از طریق خوراکی نمی‌توانند جذب خوبی را داشته باشند و به‌ دلیل همین ضعف، استفاده از داروهای شیمی درمانی تزریقی از طریق عروق هنوز در الویت اول درمان بیماران سرطانی قرار دارد .

به گزارشخبرآنلاینبه نقل از انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران، دکتر حمیدرضا دهقان منشادی متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با اشاره به انجام شیمی درمانی به روش های تزریقی و نوع جدیدتر آن به نام تارگت تراپی یا درمان هدفمند در حال حاضر در بیماران سرطانی، گفت: در شیمی درمانی از نوع جدید، هدف گذاری مستقیم بر روی سلول تومور است در حالی که در شیمی درمانی قدیمی تر هدف بافت های تومورال و سلول های قابل تکثیر است.

این متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان اینکه شیمی درمانی تزریقی طبیعتا روی بافت های بدن که در حال رشد هستند تاثیر بیشتری دارد و عوارض جانبی آن هم بیشتر است، ادامه داد: شیمی درمانی نسل جدید به ۲ روش تزریقی و خوراکی در بیماران مبتلا به سرطان مورد استفاده قرار می گیرد که عوارض بسیار کمتری نیز در آنها دارد.

دکتر دهقان گفت:نوع جدید شیمی درمانی بیشتر در مراحل بالاتر درمان یعنی مواقعی که مقاومت به درمان وجود دارد و یا اینکه بیماری پیشرفته است مورد استفاده قرار می گیرد و در خیلی از مراحل درمان از روش قدیمی تر که در ۱۰ سال اخیر شایع بوده است در درمان بیماران استفاده می گردد.

این عضو انجمن کلینیکال آنکولوژی با اعلام اینکه در زمان اثر بخشی یکسان داروها طبیعتا روشی مورد استفاده قرار می گیرد که عارضه کمتری داشته باشد، ادامه داد: در بعضی موارد داروهای خوراکی عوارض یکسانی با داروهای شیمی درمانی تزریقی دارند و حتی در برخی از زمان ها نیز عوارض بیشتری مشاهده شده است، که این نکته بسیار حائز اهمیت است که هدف از شیمی درمانی کنترل تومور و کنترل بیماری است و طبیعتا دارویی که اثر بخشی بیشتری دارد به عنوان داروی اصلی یا داروی خط اول درمان مورد استفاده قرار می گیرد و بعداز آن شیمی درمانی هدفمند که به صورت خوراکی و تزریقی است قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: قطعا در آینده نزدیک از بین داروهای جدید نقش داروهای شیمی درمانی و هدفمند خوراکی به علت مصرف راحت تر و عوارض جانبی کمتر پر رنگ تر خواهد بود.

۲۳۳۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در شبانه روز گذشته ۳۷ هزار و ۷۶۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

18 ساعت پیش

ایرنا نوشت: معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با بیان اینکه برای تعطیلی روز پنج شنبه دانشگاه ها هنوز تصمیم‌گیری نشده اعلام کرد: در صورت تداوم وضعیت آلودگی در جلسه کمیته اضطرار تصمیم گیری خواهد شد.

23 ساعت پیش

ایسنا نوشت: یک کارشناس تغذیه به تشریح باید و نبایدهای تغذیه ای در شرایط آلودگی هوا و روزهای پر گرد و غبار پرداخت.

18 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از وزش باد و کاهش گرد و غباردر مناطق شمال غرب و دامنه های جنوبی البرز طی امروز(۴ خرداد) و شکل‌گیری مجدد توده‌های گرد و غبار در عراق و انتقال آن به استان های غربی کشور طی فردا(۵ خرداد) خبر داد.

21 ساعت پیش

دستیار رسانه‌ای وزیر بهداشت از تدوین دستورالعمل تشخیص و پیشگیری از بیماری آبله میمونی در کشور و همچنین تامین تجهیزات و امکانات تشخیصی مربوطه در انستیتو پاستور خبر داد.

16 ساعت پیش

مهر نوشت: مدیر منطقه یک عملیات آتش نشانی تهران از نجات ۴۳ شهروند در حادثه آتش‌سوزی در مجتمع تجاری گلشن خبر داد.

18 ساعت پیش

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از کشف یک غار جدید در مسیر منتهی به شهرستان مهران ایلام خبر داد.

19 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رییس اداره تصادفات پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از مرگ یک تن درپی تصادف میان سواری پراید و وانت پیکان در بزرگراه آزادگان خبر داد.

16 ساعت پیش

ایسنا نوشت: فرماندار آبادان گفت: آخرین آمار جان‌باختگان حادثه ریزش متروپل ۱۴ نفر است.

20 ساعت پیش

بیشتر...