شهرآرانیوز |
3 ماه پیش

چگونه طلای نو را از کارکرده تشخیص دهیم شهرآرانیوز

چگونه طلای نو را از کارکرده تشخیص دهیم؟
خرید طلای نو و کارکرده و راه تشخیص آن نیازمند توجه به نکاتی است که در این گزارش به آن می‌پردازیم.

طنین همتی| شهرآرانیوز،خرید طلای نو و کارکرده به هدف مشتریان از خرید طلا بستگی دارد. اگر به طلا به‌عنوان کالای زینتی نگاه شود، مسلما مشتری به‌دنبال طلایی خاص و متناسب با جیبش است، اما اگر هدف از خرید طلا سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول باشد، عمدتا طلای کارکرده گزینه خوبی خواهد بود.

اجرت ساخت از مواردی است که بر افزایش قیمت طلا تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل افراد بیشتر به‌دنبال طلایی هستند که اجرت ساخت کم داشته یا اینکه اصلا اجرت نداشته باشد. گزینه دیگری هم وجود دارد؛ خرید طلای کارکرده که به‌دلیل اینکه یک‌بار در چرخه خرید و فروش قرار گرفته است، به آن اجرت ساخت تعلق نمی‌گیرد.

مالیات بر ارزش‌افزوده طلا هم از مواردی است که بر بهای تمام‌شده طلا تأثیر می‌گذارد. باتوجه‌به اینکه از دی‌ماه امسال این مالیات فقط بر اجرت طلا و نه ارزش کل طلا تعلق می‌گیرد، قیمت این نوع طلا کمی مناسب‌تر است. طلای  کارکرده گاهی از مالیات هم مستثناست، به همین دلیل بیشتر افراد که به این کالا به‌عنوان طلای زینتی نگاه نمی‌کنند و بیشتر برایشان جنبه سرمایه‌گذاری مهم است، این نوع طلا را انتخاب می‌کنند.


اما راه‌های تشخیص طلای کارکرده از نو چیست؟
بازار طلای دست‌دوم مدت‌هاست که داغ است. تشخیص طلای دست‌اول و دست‌دوم شاید تا حدودی مشکل باشد. ساده‌ترین راه برای اینکه دست‌دوم‌بودن طلا را تشخیص دهیم، این است که ابتدا ظاهر آن را بررسی کنیم به‌ویژه به قفل و بندی که در آن به کار رفته است، دقت کنیم.

در طلای دست‌دوم، این قسمت‌ها در مقایسه با بخش‌های دیگر کمتر براق‌اند و به‌دلیل استفاده‌ از طلا، خش‌هایی هم در این بخش‌ها دیده می‌شود. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کرد، اصل‌بودن طلاست؛ زیرا برخی طلافروشان مصنوعات ۱۷عیاری را که در سالیان دور تولید شده است یا بدلیجاتی که شباهت زیادی به مصنوعات طلا دارند، به‌عنوان طلای متفرقه می‌خرند و با عنوان طلای بدون اجرت ساخت به مشتری می‌فروشند.

قوانین خرید و فروش طلای دست‌دوم 

برای خرید طلای دست‌دوم، فروشنده نباید از خریدار پولی برای اجرت دریافت کند. بنابراین، تفاوت بین قیمت طلای نو و دست‌دوم در میزان پولی است که برای اجرت دریافت می‌شود. به‌علاوه، میزان کارمزدی که طلافروشان برای فروش طلای دست‌دوم مجازند دریافت کنند، کاملا مشخص است. طلافروش می‌تواند نهایت ۷درصد برای فروش طلای دست‌دوم کارمزد دریافت کند. همچنین اگر فروشنده در فاکتور ۹درصد مالیات بنویسد، مجاز است ۹درصد مالیات را از خریدار دریافت کند، در غیر این صورت طلافروش حق ندارد مالیاتی برای فروش طلای دست‌دوم بگیرد. اما طلافروش اصلا مجاز به دریافت هیچ‌گونه مبلغ مازادی از خریدار نیست.

قیمت کم طلای دست‌دوم، قابلیت خرید به‌میزان سرمایه، قابلیت نقدشوندگی زیاد، اصالت و کیفیت در صورت خرید از یک جای امن و نداشتن محدودیت زمانی برای خرید ازجمله مزایای خرید طلا به‌ویژه طلای دست‌دوم است. اما نکته‌ای که باید در خرید طلا در نظر داشته باشید، این است که طلای دست‌دوم را از طلافروشی‌های معتبر بخرید. خرید طلای دست‌دوم شامل پرداخت هزینه برای سنگ‌های قیمتی نیز می‌شود، بنابراین از خرید طلا با نگین خودداری کنید. در بهترین زمان سراغ خرید طلای دست‌دوم بروید و زمان گرانی بازار از خرید طلا خودداری کنید.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در طلا دارید و نمی‌خواهید در آینده متقبل هزینه شوید، دور زیورآلات مزین به سنگ‌های بدلی را خط بکشید. سنگ‌های قیمتی ریز هم ارزش مالی ندارند و برای سودبردن از خرید و فروش طلا باید فقط به سراغ سنگ‌های درشت و سنگین بروید؛ چون سنگ‌های ریز ارزش‌افزوده‌ای برایتان نخواهند داشت.

اولین موضوعی که هنگام فروش طلای دست‌دوم باید مدنظر داشته باشید، «فاکتور خرید» است. اگر فاکتور خرید طلا را گم کنید، ممکن است برایتان مشکل‌ساز شود. به این صورت که شما برای فروش طلایتان به طلافروشی مراجعه می‌کنید، اما چون امکان اثبات این‌ را ندارید که مالک طلا هستید، طلا از شما خریداری نخواهد شد.

شما همچنین باید به این توجه کنید که حتی اگر فقط یک روز از خرید طلای شما گذشته باشد و بخواهید آن را بفروشید، اجرت پرداخت و سودی که طلافروش برده است، از جنس طلا کسر می‌شود و طلا به قیمت طلای دست‌دوم از شما خریده خواهد شد. این قانون است و در همه واحدهای طلافروشی اجرا می‌شود.

حتما برایتان سؤال پیش آمده است که چرا؟ به این دلیل که بر اساس قانون، طلافروش حق ندارد طلای نویی را که به قیمت طلای کهنه خریده است، دوباره به فردی دیگر بفروشد. این عمل خلاف قانون است و در صورت مشاهده این قضیه با واحدهای طلافروشی خاطی برخورد می‌شود.

آیت محمد‌ولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران‌، در مصاحبه‌ای در گفتگو با دنیای اقتصاد گفته است: خرید طلا این روزها به‌نسبت ماه گذشته کم شده است. دلیل آن این است که خریداران طلا نمی‌خواهند طلای نو را که قیمت زیادی دارد، بخرند. در چنین شرایطی افراد با خرید طلای آب‌شده و کهنه درصدد کسب سود از سرمایه‌گذاری‌هایشان هستند، زیرا خرید طلای آب‌شده اجرت چندانی ندارد. از طرفی نیز طلای کهنه بدون اجرت است، اما خیلی از طلا‌فروشان با آنکه می‌دانند طلای کهنه اجرت ندارد، با فروش طلای کهنه و دست‌دوم از خریداران سود می‌گیرند که این کار غیرقانونی است.

به‌گفته این فعال حوزه طلا و جواهر، اتحادیه طلا و جواهر تهران درصدد است با هماهنگی وزارت صمت به‌طور کلی دادوستد طلای کهنه را در معاملات حذف کند، زیرا اخذ سود ۱۰درصدی از خریداران طلای کهنه و دست‌دوم که در برخی واحدهای طلافروشی گرفته می‌شود، اشتباه است و خیلی از خریداران نیز متوجه آن نمی‌شوند. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: واحدهای طلافروشی از فروشنده برخی طلاجات می‌خرند و آن را برای طلای آب‌شده ذوب می‌کنند. فروش این نوع طلا معمولا باید با چند درصد سود همراه شود، زیرا همان طلا قبل از ذوب جرم یا رسوباتی داشته است که ذوب‌کننده طلا آن ناخالصی را می‌گیرد و وزن آن درصدی کم می‌شود. در چنین شرایطی است که فروش طلای آب‌شده باید با سود چند درصدی انجام شود.

عضو شوید:آخرین اخبار کشور را در این صفحه اینستاگرام دنبال کنید#‌اخبار #‌مشهد منبع: شهرآرانیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زوران میلانوویچ، رئیس جمهوری کرواسی اعلام کرده است که با پیوستن سوئد و فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو مخالف است.

7 ساعت پیش

امام جمعه گرگان با اشاره به نظر اقتصاددان ها مبنی بر لزوم حذف "ارز ترجیحی"، گفت: تصمیم امروز دولت در اصلاح نظام پرداخت یارانه ها در راستای خدمت به مردم و برداشتن مفاسد عمومی است.

7 ساعت پیش

رئیس جمهور از طرح احیای دریاچه ارومیه و اقدامات انجام شده در این زمینه بازدید کرد.

6 ساعت پیش

هوشنگ کامکار، آهنگساز، پژوهشگر و مدرس موسیقی کشورمان که به تازگی عمل جراحی سخت و موفقت‌آمیزی را پشت سر گذاشته است، در پیامی دلیل اصلی ماندن و دوام آوردنش را به اختصار چنین بیان کرد: «عشق».

6 ساعت پیش

گردهمایی بزرگ باستانی کاران میبد پنجشنبه شب به مناسبت گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی و زورخانه ای با حضور ۱۵۰ نفر ورزشکار رشته ورزشی پهلوانی در پارک غدیر میبد برگزار شد.

6 ساعت پیش

یک تابلو نقاشی دیگر از مجموعه آثار «ژان میشل باسکیا» در یک حراجی به قیمت چشمگیر به فروش رسید.

6 ساعت پیش

مجموعه پنج جلدی خاطرات مرحوم آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری با عنوان «خاطره‌ها» پرفروش‌ترین کتاب مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.

6 ساعت پیش

فرمانده انتظامی قم از کشف احتکار ۲۰۰۰ تخته پتو به ارزش ۱۰ میلیارد ریال در بازرسی از پارکینگ ۲ منزل مسکونی در این استان خبر داد.

7 ساعت پیش

روزنامه ملیت ترکیه امروز (جمعه) از قول منابع ناتو نوشت، بایدن شاید میانجی‌گر مذاکرات بین آنکارا با فنلاند و سوئد در جریان تلاش‌های دو کشور برای عضویت در ائتلاف نظامی ناتو شود.

6 ساعت پیش

بیشتر...