عصر ایران |
2 ماه پیش

شهاب الدین حائری عذرخواهی کرد نسبت شروعگر جنگ به امام ندادم موسسه نشر آثار امام خمینی شکایت خود را پس گرفت

شهاب الدین حائری : آنچه از سخنان بنده برخی برداشت نمودند که نسبت آغاز جنگ را به امام مطرح کرده‌ام واقعیت نداشته؛ به هر حال بنده قصد خدشه در واقعیات تاریخی و خدای نخواسته اهانتی به امام راحل نداشتم ... البته به معنای آن نیست که در امور مختلف رهبران و مسئولان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی از انتقادات و اشکالات مبری هستند چنانچه شخص امام هم گفته‌اند نقد بلکه تخطئه از الطاف الهی است و نباید کسی خود را از آن بی نیاز بداند.
در پی شکایت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) از شهاب‌الدین حائری شیرازی در خصوص انتساب دروغ به امام خمینی(س)، شهاب‌الدین حائری شیرازی خطاب به رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام نامه عذرخواهی نوشت و تأکید کرد که قصد خدشه در واقعیات تاریخی و اهانت به امام خمینی(س) نداشته است.

متن نامه عذرخواهی حائری شیرازی

متن نامه عذرخواهی حائری شیرازی
متن نامه شهاب‌الدین حائری به موسسه نشر آثار امام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَنْفَالِ ۖ قُلِ الْأَنْفَالُ لِلَّهِ وَالرَّسُولِ ۖ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَصْلِحُوا ذَاتَ بَیْنِکُمْ ۖ وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ
سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)
در خصوص شکایت دفتر نشر آثار امام، واقع امر این است که آقای ابراهیم انصاری لاری نقل خاطره‌ای نمود در خصوص آقای دعایی و مسائلی که به آغاز جنگ انجامید. طبعا آنچه بوده بحث آغازگر جنگ بودن ما نبوده بلکه بحث بی‌تجربگی‌هایی بوده که چه بسا اگر نمی‌شد تاریخ جور دیگری رقم می‌خورد و البته شاید هم تأثیری نداشت.
بنده از ایشان اجازه گرفتم که آن خاطره را نقل نمایم، لیکن چنانچه مرحوم سید محمود دعایی در مواقع مختلف آن روایت و نقل قول‌های صورت گرفته را رسما تکذیب نموده بود، آقای انصاری لاری هم پس از انتشار نقل خاطره، انطباق نقل را با آنچه شنیده بود مورد تردید قرار داد و رفع ابهام نمود (به قولی تکذیب نمود نحوه نقل را) لذا می‌توان اذعان داشت که آنچه از سخنان بنده برخی برداشت نمودند که نسبت آغاز جنگ را به امام مطرح کرده‌ام واقعیت نداشته (البته بنده هم کرارا چنین مطلبی را نفی نمودم در کانالم و صریحا عراق را آغازگر جنگ دانسته‌ام) به هر حال بنده قصد خدشه در واقعیات تاریخی و خدای نخواسته اهانتی به امام راحل نداشتم و چنانچه سوء تفاهمی از این بابت پیش آمده است حاضرم نسبت به آن در اولین فرصت ممکن اصلاح نمایم و این بدیهی است هرگز نمی‌توان پذیرفت که علی‌رغم اینکه سازمان ملل رسما عراق را مسئول آغاز جنگ دانسته کسی ایران و مسئولان وقت را مسئول این امر بداند.
البته به معنای آن نیست که در امور مختلف رهبران و مسئولان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی از انتقادات و اشکالات مبری هستند چنانچه شخص امام هم گفته‌اند نقد بلکه تخطئه از الطاف الهی است و نباید کسی خود را از آن بی نیاز بداند.
7/9/1402
محمدحسن حائری شیرازی

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی از شکایت خود صرف نظر کرد

در پی اعلام حکم دادگاه ویژه روحانیت برای آقای شهاب الدین حائری شیرازی به دلیل بیان افترا و انتساب دروغ واضح به امام خمینی، روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در بیانیه ای تبیینی به بیان دلایل شکایت خود از وی پرداخت و در پایان اعلام کرد که با توجه به عذرخواهی حائری از شکایت خود صرفنظر می کند.
متن کامل این بیانیه موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در پی می آید:
بسم الله الرحمن الرحیم
در روزهای اخیر -چنانکه در رسانه ها بازتاب یافت- در پی شکایت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) از آقای شهاب الدین حائری شیرازی، دادگاه محترم ویژه روحانیت ایشان را محکوم کرد. موسسه تنظیم و نشر آثار امام لازم است نکاتی را در اینباره به اطلاع عموم برساند.
۱- آقای محمد حسن(شهاب الدین) حائری شیرازی در تاریخ 12 اسفند 1401 و در کانال تلگرامی خود، مطلبی را منتشر نمود که حاوی افترا و انتساب دروغ واضح به امام خمینی بود. این مطلب درباره مباحث مرتبط با آغازگری جنگ بود که وی در آن روایتی مخدوش و وارونه از آن ارائه کرده بود. نویسنده، بدون توجه به ادله بیّن و آشکار، ضمن بیان خاطره ای از دکتر ابراهیم یزدی وزیر خارجه‌ دولت موقت و به نقل از مرحوم حجت الاسلام سید محمود دعایی سفیر وقت ایران در عراق و دکتر انصاری لاری، صراحتا حضرت امام(ره) را مقصر آغاز جنگ دانسته و علیرغم مستندات متقن تاریخی و اسناد بین المللی -من جمله نظریه رسمی دبیر کل سازمان ملل که عراق را آغاز گر جنگ می دانند-، این مطلب را به مخاطب خویش القاء می کند که شروع جنگ، حاصل بی تدبیری و لجاجت مسولان عالی رتبه ایران و مشخصا حضرت امام بوده است!!!
۲- این در حالی است که مرحوم دعایی خود چندین بار رسما انتساب این قول به خودش را تکذیب کرده و رسانه های مختلف از جمله سایت جماران آن را منتشر نموده اند(اینجا) و آقای انصاری لاری نیز نقل قول از خود را رسما تکذیب نمود(اینجا).
۳-متعاقب انتشار وسیع این مطلب حجمی از تماس های مستقیم و غیر مستقیم از سوی آحاد مردم بخصوص خانواده ی معظم شهداء، متوجه موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(س) گردیده و خواستارعکس العمل موسسه و عمل به وظیفه ی قانونی این نهاد گردیدند.
۴- موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی بنا به وظیفه مصرح قانونی که این موسسه را ملزم به پیگیری حقوقی انتساب های دروغ کرده است، ضمن اعلام رسمی و تکذیب این افتراء، از نامبرده خواست یا سندی صحیح برای ادعای خود ارائه کند و یا از ادعای خود بازگردد و نسبت به تصحیح آن اقدام کند. اما متأسفانه، این اتفاق توسط نامبرده واقع نشد و ایشان بر صحت ادعای خود بدون ارائه سند و دلیل تأکید کرد.
۵- شایان ذکر است که موضوع آغاز جنگ تنها یک موضوع تاریخی نیست. بلکه مسأله ای است که با روح و جان مردم در ارتباط است. مردمی که با تقدیم قریب به دویست هزار شهید و چند صد هزار جانباز، اینچنین دروغ هایی را موجب آزار روحی خود می دانند. و طبیعی است که نمی توان چنین نکاتی را بدون توجه به آنچه در روح و روان جامعه ایجاد می کند تفسیر نمود.
۶- علاوه بر آنکه چنین انتساباتی می تواند در آینده دارای عواقب حقوقی در سطح بین المللی گردد و سکوت در مقابل آن علاوه بر آنکه خاطر مردم را مکدر می کند، خدای نکرده می تواند آثار و نتایج بدی برای کشور و مردم ایران داشته باشد.
۷- با توجه به آنچه گفته شد می توان تصریح کرد که شکایت از چنین انتسابات دروغ و مخربی نه تنها به معنای مخالفت با گفتگو و نقد و نظر نیست، بلکه پیگیری حقوقی و مطالبه سند و دلیل از کسانی که چنین ادعایی را مطرح می کنند، ضامن حقیقت و صداقت در سطح عمومی است. و باید اذعان کرد که سکوت در مقابل دروغ، تنها به آزادی دروغ پردازی منتهی می شود، که خود بزرگترین دشمن آزادی بیان در جامعه است. و دقیقا به همین جهت، همواره باید همگان نسبت به ادعاهای مختلف ،حساس باشند تا دروغ ها باعث تخریب حقیقت نشود.
۸-در این میان متأسفانه آقای حائری و برخی همفکران ایشان غیر منصفانه موسسه را به جلوگیری از آزادی نقد و اندیشه متهم کردند و بدون اینکه برای مدعای خود ، اسناد صحیح ارائه دهند، با انتشار و تقطیع برخی از سخنان امام سعی کردند تا برای ادعای دروغ خود دلیل بیاورند. این در حالی است که سخنان رهبران مذهبی و سیاسی -که همواره درباره هم سخن می گویند و امروز هم چنین می کنند-در هیچ عرف بین المللی نمی تواند دلیل تجاوز یک کشور به کشور دیگر شود.
۹-سرانجام و در روزهای اخیر، دادگاه ویژه روحانیت شیراز پس از استماع دفاعیات نامبرده و در پی عدم وجود مستندات محکمه پسند، ایشان را به تحمل کیفر محکوم ساخت.
۱۰ - پس از آن، آقای حائری شیرازی، که خوشبختانه پی به نادرست بودن مبانی ادعای خویش برده است، طی یادداشتی(اینجا) نسبت به اصلاح سخنان خود اقدام کرده است و اعلام آمادگی کرده تا نسبت به تصحیح اشتباه خود اقدام کند. البته این نامه می توانست قبل از این و در همان زمان که جناب آقای انصاری لاری، اصل مطلب را تکذیب کردند، واقع شود تا این پرونده تا به این حد به درازا نکشد و تا به این مرحله ختم نمی شد؛ و ای کاش چنین بود!
۱۱- همینک و در پی عذرخواهی ایشان و اینکه مطلب را تکذیب کرده اند، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی از پیگیری شکایت خود صرف نظر می نماید.
۱۲- لازم است به یاران دیروز و امروز امام و علاقمندان ایشان یادآور شویم که نباید در مقابل آنانکه «حقیقت آزادی نقد و آزادی بیان» را به «نعل وارونه ی دروغ پردازی» تبدیل کرده اند، بی تفاوت باشند، همچنانکه لازم است حساسیت لازم را نسبت به حقیقت انقلاب اسلامی و حقانیت امام داشته باشند.
و در پایان لازم است ضمن تشکر از قوه محترم قضاییه، محققان محترم که خواستار تحقیق درباره آغاز جنگ تحمیلی هستند را به مستند «دلیل آفتاب: پاسخ به شبهاتی درباره آغازگری جنگ» ارجاع می دهیم که در آن اسناد کامل این موضوع ارائه شده است.
روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)
کانال عصر ایران در تلگرام
تماشاخانه
ببینید جایی در نزدیکی میانکاله که می‌خواستند پتروشیمی بسازند چقدر سبز شده/ هم پرنده‌ها برگشته‌اند و هم گوسفندان/ «این‌ها که مجوزشان باطل شد، چرا جمع نمی‌کنند بروند؟» (فیلم)

ببینید جایی در نزدیکی میانکاله که می‌خواستند پتروشیمی بسازند چقدر سبز شده/ هم پرنده‌ها برگشته‌اند و هم گوسفندان/ «این‌ها که مجوزشان باطل شد، چرا جمع نمی‌کنند بروند؟» (فیلم)

logo-vid

ژاپنی‌ها جام جهانی آشغال جمع‌کنی دارند/ برای همین ژاپن یکی از تمیزترین کشورهای جهان است (فیلم)

logo-vidفیلم های دیگر
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
۱۵ سال پیش در چنین روزی
این لحظه با حافظ
نظرات کاربران


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کاوشگر خصوصی شرکت اینتویتیو ماشینز(Intuitive Machines) موسوم به اودیسیس(Odysseus) بامداد فردا ماموریت IM-۱ خود را روی ماه فرود می‌آورد.

5 دقیقه پیش

معاون هماهنگ‌کننده دفتر عقیدتی سیاسی فرمانده کل قوا گفت: نیروهای مسلح در امر فرزندآوری در مجموعه سازمان‌های کشور جلو هستند.

نیم ساعت پیش

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: اکنون خرما ماه مبارک رمضان و میوه شب عید تامین است و هیچ کمبودی در این زمینه‌ها نداریم و به‌زودی با قیمت‌های مناسب در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه خواهد شد.

یک ربع پیش

(ویدئو) سکانس خنده دار ساختمان پزشکان وقتی خانم شیرزاد در مطب دکتر افشار گمشد را ببینید.

نیم ساعت پیش

بخشنامه واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی توسط رئیس این سازمان صادر شد.

یک ربع پیش

فرمانده انتظامی خرمشهر از دستگیری ۲۰ متهم تحت تعقیب با اجرای طرح پاکسازی مناطق آلوده در این شهرستان خبر داد.

نیم ساعت پیش

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اعلام اینکه زنان سرپرست خانوار که در بخش تولید فعالیت دارند مورد حمایت جدی دولت قرار می‌گیرند، گفت: زنانی که در حوزه مشاغل خانگی فعالیت دارند، حمایت از این زنان به‌صورت مجازی و حقیقی برای ارائه آموزش‌های خانگی و خرید محصولات تولیدی باید مورد توجه قرار گیرد.

یک ربع پیش

رئیس شورای شهر تهران گفت: شورای ائتلاف انقلاب اسلامی با دوستان جبهه پایداری به نتیجه مثبت و واحدی برای معرفی ۳۰ نامزد استان تهران در انتخابات مجلس شورای اسلامی رسیده است.

یک ربع پیش

مرکز هماهنگی عملیات بشردوستانه ارتش یمن، آژانسی که توسط جنبش انصارالله یمن کنترل می‌شود، بیانیه‌ای را برای شرکت‌های بیمه کشتیرانی و شرکت‌های فعال در منطقه ارسال کرد.

یک ربع پیش

بیشتر...