تیتر برتر |
1 ماه پیش

جدیدترین نرخ تورم در سال 1400 سایت تیتربرتر TitreBartar com

جدیدترین نرخ تورم در سال 1400

به گزارشتیتربرتر؛آمارتورم فروردین‌ماهسال‌جاری از سوی رئیس مرکز آمار ایران اعلام شد.

نرخ تورم در سال 1400

با انتشار این آمار اولین تصویر از افزایش شاخص بهای مصرف‌کننده در سال جاری به ثبت رسید. در فروردین ۱۴۰۰ تورم ماهانهتورم نقطه به نقطهو تورم میانگین سه رکورد ثبت کردند. طبق این اطلاعات تورم ماهانه ۷/ ۲ درصد ثبت شد و به بیشترین مقدار در ۵ماه اخیر رسید. تورم نقطه به نقطه با ثبت عدد ۵/ ۴۹ درصد در بالاترین مکان از خردادماه ۹۸ تا به امروز ایستاد.

براساس این آمار اولین ماه بهار  با تورم به نسبت بالایی همراه شده و افزایش قابل‌توجهی در شاخص بهای مصرف‌کننده را تجربه کرده است. همچنین آمار اعلام شده خبر از تورم میانگین  9/ 38 درصدی می‌دهد که  فاصله قابل‌توجهی از نرخ 22 درصدی هدف‌گذاری شده از سوی بانک مرکزی  دارد و بیشترین رقم در پانزده ماه اخیر است.  افزایشسطح تورمنسبت به ماه گذشته خبر از تاثیر رشد افزایش پول در ماه گذشته بر شاخص قیمت‌ها در ماه فروردین  دارد. به نظر می‌رسد با توجه به شرایط فعلی و عواملی چون کسری بودجه، رشد نقدینگی و ریسک‌های سیاسی دستیابی به تورم میانگین 22 درصدی هدف‌گذاری شده دور از انتظار خواهد بود.

تورم در اولین فصل بهار 1400

رئیس مرکز آمار ایراندر یک کنفرانس مطبوعاتی اطلاعات مربوط به تورم اولین ماه سال‌جاری را اعلام کرد. در این نشست تورم ماهانه فروردین‌ماه سال‌جاری 7/ 2 درصد اعلام شد که نسبت به تورم ماهانه فروردین در دهه 90 عدد بالایی به حساب می‌آید و اگر بخواهیم آن را رده‌بندی کنیم، پس از فروردین‌ماه سال 98 و 92 سومین تورم بالا فروردین‌ماه در میان سال‌های دهه 90 به حساب می‌آید. این عدد نسبت به تورم ماهانه در اسفند ماه 50 درصد رشد را نشان می‌دهد که عدد قابل‌توجهی است. در ادامه این کنفرانس خبری تورم نقطه به نقطه در فروردین 1400 اعلام شد.

حسین‌زاده،رئیس مرکز آمار، این عدد را 5/ 49 درصد اعلام کرد که از خردادماه سال 98 بی‌سابقه است و رشد 8/ 0 درصدی را نسبت به اسفند 99 نشان می‌دهد. اما آمار بعدی اعلام شده نرخ تورم متوسط بود که در فروردین‌ماه سال‌جاری در عدد 9/ 38 درصد ایستاد که فاصله قابل‌توجهی با تورم هدف‌گذاری شده 22 درصدی از سویبانک مرکزیدارد و به نظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود در اقتصاد ایران رسیدن به این نرخ تورم متوسط در ماه‌های اردیبهشت و خرداد قابل‌تحقق نباشد و وعده بانک مرکزی محقق نخواهد شد.

رشد پول موتور افزایش تورم

آمارهای منتشر شده در زمستان گذشته نشان می‌دهد که سهم پول در ترکیبافزایش نقدینگیبعد از وقفه‌ای دو ماهه، دوباره روند افزایشی به خود گرفته است. نوسانات پول و شبه‌پول در سال‌ گذشته فرازونشیب‌های متفاوتی را تجربه کرد و از اول سال تا ماه مهر رشد پول بیشتر از شبه‌پول بود، در میانه‌های پاییز این روند شاهد تغییراتی بود و در آبان و آذر سال 99 به‌دلیل تغییرات انتظارت تورمی، رشد شبه‌پول از پول پیش افتاد. اما با تغییر انتظار تورم در دی ماه و بهمن ماه روند نزولی سرعت رشد پول متوقف شد و دوباره رشد ماهانه پول از شبه‌پول سبقت گرفت.

اما چرا سبقت پول از شبه‌پول مهم است؟ رشد بیشتر پول نسبت به شبه‌پولاثر نقدینگی بر تورمرا پررنگ‌تر می‌کند. در این زمان  رشد نقدینگی در بهمن ماه به صورت نقطه به نقطه ۱/  ۳۹ درصد و به صورت ماهانه9/ 2  درصد گزارش شد که این میزان رشد نقدینگی بیشترین رقم در ۶ سال اخیر و بی‌سابقه بود. اما نکته مهم این است که علاوه بر رشد بالای نقدینگی، ترکیب این متغیر نیز در جهت افزایش درجه سیالیت فشار بیشتر به تورم درحال تغییر بود. قابل‌پیش‌بینی بود که این تغییر روند شدت گیرد و موجب تورم در ماه‌های آتی بشود.

به نظر می‌رسد این تغییرترکیب نقدینگی و افزایش سهم پول، خود را به خوبی در تورم فروردین‌ 1400 منعکس کرده تا رکوردشکنی‌ها در رشد پول و نقدینگی در زمستان 99 به رکورد شکنی در اولین آمار تورم منتشر شده در سال 1400 منجر شود. به‌رغم اینکه در زمستان سال گذشته  پایه پولی و نقدینگی رشد بالایی را تجربه کردند، اما مهم‌ترین عاملی که تغییرات تورم را در کوتاه‌مدت مشخص می‌کند، رشد پول است. بررسی آمارها و مقایسه رشد ماهانه پول و شبه‌پول با آمار تورم ماهانه از تاثیر بیشتر رشد پول بر تورم حکایت دارد.

ابزارهای شناخته‌ شده‌ای برای کنترل نقدینگی وجود دارد، اما در شرایط امروز ایران دو عامل را می‌توان برای تاثیرگذاری بر روند فعلی در نظر گرفت؛ راهکار اول این است که سیاست‌گذار با ابزارهای پولی اقدامات لازم را برای تغییر متغیر‌های پولی  انجام دهد و راهکار دوم، اخبار سیاسی قطعی و مثبت است. بدیهی است که  مورد دوم تحت کنترل سیاست‌گذار پولی نیست و به‌نظر می‌رسد تنها راه موجود تمرکز بر ابزار‌های در دسترس است.

انحراف از هدف تورمی

خرداد سال گذشته رئیس کل بانک مرکزی از سیاست‌های جدید بانک‌مرکزی برای کنترلرشد نقدینگیرونمایی کرد. همتی گفت انضباط مالی شرط مهم کنترل تورم است و دولت قصد دارد کسری بودجه را از طریق واگذاری سهام و انتشار اوراق وتعمیق بازار بدهی تامین کند. او اظهار کرد این کار به بانک‌ مرکزی کمک می‌کند که کنترل رشد نقدینگی را به‌طور جدی دنبال کند.

همتی هدف این کار را کنترل تورم اعلام کرد و افزود: هدف‌گذاری تورمی یک سازوکار مدرن سیاست‌گذاری پولی و راهبرد جاافتاده‌ای در بانک‌های مرکزی دنیا در سه دهه گذشته است و بانک‌مرکزی مصمم است در ایران هم این تجربه موفق را انجام بدهد و به‌ تدریج مردم را از شر تورم مزمن خلاص کند.

او برنامه بانک‌مرکزی را نظارت شدید و دقیق بر ترازنامه بانک‌ها اعلام کرد و هدف از این کار را کاهش ناترازی بانک‌ها دانست. با اینکه  در حال نزدیک شدن به موعد مقرر شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی هستیم به‌نظر می‌رسد که نتایج اعلام شده از سوی بانک‌مرکزی محقق نشده و آمارها، بازگشت روند صعودی رشد پول و به تبع آن رشد تورم  را نشان می‌دهند.

خطر سرکوب نرخ سود

در چنین شرایطی اعتراضات و اظهارات مختلفی به گوش می‌رسد که ازنرخ بالای بهرهانتقاد می‌کنند و معتقد هستند که بانک مرکزی با بالا نگه داشتن نرخ بهره از رونق اقتصاد جلوگیری می‌کند. به نظر می‌رسد این گروه‌ها به دو موضوع اعتراض دارند؛ در وهله اول معتقدند که نرخ بهره بالا در روند اعتبارگیری اخلال ایجاد کرده و باعث کند شدن نرخ رشد اقتصادی و رونق تولید می‌شود.

گردآورنده:علی اکبر رضایی#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وام ودیعه مسکن که به عنوان یکی از کمک‌های ستاد ملی مقابله با کرونا برای مستاجران در این ایام در نظر گرفته شده است امسال نیز روی میز بانک‌ها قرار گرفت.

3 دقیقه پیش

رییس جمهور با بیان این که عملیات واکسیناسیون با حل مشکل واردات و گرفتن مجوز واکسن داخلی برای بازار مصرف سرعت می گیرد، تاکید کرد: وزارت بهداشت و درمان و قرارگاه عملیاتی همه توان خود را برای جلوگیری از موج پنجم به کار گیرند.

13 دقیقه پیش

قم- همزمان با دهه کرامت ، 65 زوج در اتاق عقد حرم کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) با تاسی به ایشان ، زندگی مشترک خود را آغاز کردند.

نیم ساعت پیش

باشگاه پرسپولیس با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که با همه شرط های بوژیدار رادوشوویچ موافقت کرده است.

نیم ساعت پیش

دو بازیگر استقلالی دیشب در محل اردوی این تیم پیش از بازی با گل گهر سیرجان حضور پیدا کردند.

نیم ساعت پیش

با اعلام محمد ربیعی مهدی کیانی و محمد انصاری در بازی با پرسپولیس حضور خواهند داشت.

نیم ساعت پیش

سرمربی آبی پوشان بعد از دو روز غیبت به تمرینات تیمش برگشت

نیم ساعت پیش

کمیته انضباطی رای خود را در خصوص شکایت باشگاه پرسپولیس از بازیکن تیم سپاهان صادر کرد.

نیم ساعت پیش

باغستان سنتی قزوین از نمونه های کارآمد آبخوانداری و پخش سیلاب است که توانسته است تهدید سیل را به فرصت آبادانی و سرسبزی تبدیل کند.

نیم ساعت پیش

اقتصاد آنلاین – فائزه بهرامی: آنچه در زیر می آید قیمت انواع لپ تاپ‌ ایسوس در سطح بازار تهران است.

نیم ساعت پیش

اقتصاد آنلاین - سولماز محمدی: آنچه در زیر می‌آید قیمت یخچال فریزر سامسونگ موجود در سطح بازار است؛

نیم ساعت پیش

اذیت و آزار کودکان و نوجونان در فضای مجازی در بسیاری از کشورهای اروپایی به خصوص انگلیس جرم شناخته می شود. در این گزارش به این موضوع می پردازیم.

نیم ساعت پیش

قم- هفدهمین نشست علمی و تخصصی در رواق میقات به مناسبت میلاد باسعادت حضرت امام علی بن موسی الرضا (علیه‌السلام) فردا در قم برگزار می‌شود.

1 ساعت پیش

امان اله طوقی گفت: از آغاز فصل برداشت گندم از گندمزارهای استان تاکنون ٢١ هزار و ۶٠٢ تن توسط کشاورزان به مراکز خرید تحویل شده است.

1 ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال استقلال پیش از دیدار تیمش مقابل پدیده از بازداشت مدافع این تیم جلوگیری کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...