اکونا پرس |
۲ هفته پیش

سندباکس محیطی برای اجرا مقررات گذاری فناوری های جدید بازار سرمایه

سندباکس محیطی برای اجرا و مقررات‌گذاری فناوری‌های جدید بازار سرمایه

امروز نشست رونمایی از طرح محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه (سندباکس) با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل فرابورس ایران در محل وزارت امور اقتصاد و دارایی برگزار شد.

سندباکس محیطی برای اجرا و مقررات‌گذاری فناوری‌های جدید بازار سرمایه
به گزارشاکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از دو سامانه محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه و مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال شریف در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هوشمندسازیاقتصادیک انتخاب نیست بلکه الزام و ضرورترشد و توسعهاست، در حال حاضر کشورهایی از نظرفناوری اطلاعاتو کاربرد آن دردولت الکترونیکو اقتصاد هوشمند از ما سبقت‌ گرفته‌اند که ما به لحاظ زمانی و زیرساختی نسبت به آن‌ها تقدم داشتیم.

وی علت این امر را به موضوع عدم شناسایی درستفناوریمتناسب با توسعه دولت الکترونیک و فقدان عزم و اراده جدی برای تحققدولتالکترونیک دانست و ادامه داد: هرچقدر درگذشته به‌ویژه در نیمه دوم دهه ۸۰ شمسی حرکت ما برای حرکت به سمت تحقق دولتالکترونیکو تحقق اقتصاد هوشمند، کند و دارای نوسان بود، در سه سال اخیر، عملکردمان سرعت گرفته و تمرکز زیادتر شد؛ کما اینکه شاهدیم شخص رئیس‌جمهور جلسات شورای عالی فناوری اطلاعات را مدیریت می‌کند و از دست‌اندرکاران، گزارش‌گیری می‌کند.

بازارسرمایهخط مقدم هوشمندسازی اقتصاد

دژپسند با بیان اینکه اگر روند، سرعت و تمرکز ما در اجرای پروژه اقتصاد هوشمند که از دهه ۸۰ شمسی تحت عنوان برنامه تکفا در حاشیه برنامه سوم توسعه کلید خورد، همان‌گونه حفظ‌شده بود، امروز به جای دولت الکترونیک، باید در مورد دولت هوشمند حرف می‌زدیم و افزود: توسعه فناوری با رشدی فزاینده در حال وقوع و رابطه انسان و ابزار به‌سرعت در حال تغییر است و در این مسیر ترس و بیم معنا ندارد و باید به دنبال مدیریت شرایط جدید باشیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه باید در مسیر توسعه اقتصاد هوشمند از امکانات و توانمندی‌های انسانی و خدادادی، متناسب با ابزارهای روز، به‌صورت بهینه استفاده کنیم، ابراز داشت: بازار سرمایه از لحاظ هوشمندسازی می‌تواند در منطقه از بالاترین رتبه برخوردار و ظرفیت‌های این بازار می‌تواند پیشران اقتصاد هوشمند باشد.

دژپسند با اشاره به مشکلات گذشته سامانه معاملاتی بازار سرمایه گفت: امروز بسیاری ازمشکلاتگذشته حوزه فناوری اطلاعات بازار سرمایه برطرف شده و این بازار خط مقدم هوشمندسازی اقتصاد است.

وزیر اقتصاد با تأکید بر اینکه ما مقابل اقتصاد هوشمند در موضع انتخاب نیستیم و باید با سرعت شرایط را مدیریت کنیم تا از مسیر بازنمانیم و برای سهیم شدن اقتصاد با اقتصاد جهانی نمی‌توان هوشمندسازی اقتصاد را نادیده گرفت، تأکید کرد: این حرکت به سرانجام نمی‌رسد مگر آنکه به باور و دغدغه ملی بدل شود.

اقتصاد هوشمند با اجرای سندباکس

در ادامه نشست رونمایی از طرح محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه (سندباکس) علی عبدالهی رئیس مرکز فناوری اطلاعات، امنیتفضای مجازیو اقتصاد هوشمند نیز با اشاره به اینکه سندباکس در راستای اقتصاد هوشمند و تنظیم‌گری هوشمند راه‌اندازی شده است، گفت: کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط‌های آزمون در اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با درخواستسازمان بورس و اوراق بهادارو فرابورسایرانمبنی بر راه‌اندازی محیط آزمون تنظیم‌گر بخشی در بازار سرمایه (سندباکس)، با اکثریت آرا موافقت کرد.

وی در تشریح وظایف تنظیم‌گران بخشی گفت: وظایف تنظیم گران بخشی دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که در چارچوبقانونمسئولیت اعطای مجوز کسب‌وکارها را بر عهده ‌دارند، شامل مواردی همچون تعریف و ایجاد محیط آزمون، آماده‌سازی شرایط پذیرش و قالب‌های لازم برای قراردادها، انعقاد قرارداد با متقاضیان پس از پذیرش شرایط، بررسی تبعات مثبت و منفی فعالیت‌های کسب‌وکارها در محیط آزمون و ... است.

سندباکس؛ سرآغاز فصل جدید نوآوری‌ها در بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در جلسه رونمایی از محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بازار سرمایه که در وزارتامور اقتصادی و داراییبرگزار شد، عنوان کرد: رونمایی از سندباکس سرآغاز فصل جدیدی از نوآوری‌ها در بازار سرمایه است؛ بازاری که نیروی پیش برنده آن «نوآوری» و به‌کارگیری ایده‌های جدید است.

به گفته محمدعلی دهقان دهنوی، سازمان‌ها همواره با ایده‌های متنوع و متعددی برای اجرا روبه‌رو هستند که برخی از آن‌ها در نگاه اول قابل‌اجرا و بعضی دیگر غیرقابل‌اجرا به نظر می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه در میان ایده‌های قابل‌اجرا و غیرقابل‌اجرا، ایده‌های متنوعی با درجات مختلف ریسک‌ نیز وجود دارند، افزود: محیط آزمون یا همان سندباکس فرصتی را فراهم می‌کند تا این ایده‌ها قبل از رد شدن فرصت تست و آزمون بیابند و اجرا شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه سندباکس ازنظر عملکرد تفاوتی با دنیای واقعی ندارد، ادامه داد: در محیط آزمون اما مقررات، محدودیت‌ها و قیدوبندها را کنار می‌گذاریم و ایده‌ها در محیط تحت نظارت به اجرا گذاشته می‌شوند.

دهقان دهنوی تأکید کرد که در محیط ‌آزمون ایده‌ها به‌خوبی و به‌دوراز محدودیت‌ها فرصت بروز و ظهور می‌یابند و اشکالات آن‌ها مشخص و رفع می‌شود و با این موضوع روبه‌رو می‌شویم که به طراحی چه مقرراتی برای مواجه‌شدن با مشکلات ایده‌ها نیازمندیم.

سندباکس؛ چالشی برای ایده‌های جدید

در ادامه این نشست مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکهقوانین و مقرراتنیز باید همپای تکنولوژی‌ها به‌سرعت حرکت کنند، گفت: بسیاری از طرح‌های نوآورانه و ایده‌های جدید با مراجعه به بازار سرمایه رد می‌شوند و به همین دلیل سندباکس راه‌اندازی شده تا ایده‌های جدید را به چالش بکشد و شرایطی فراهم کند تا برای تکنولوژی‌هایی که نیاز به مقررات‌گذاری دارند، مقررات جدید ایجاد شود.

امیر هامونی اهداف سندباکس را مواردی همچون امنیت اطلاعات، حس امنیت به مشتری نهایی، مسائل مالیاتی، امنیت سایبری، مبارزه با پول‌شویی، توزیع عادلانه امکانات، کارآفرینی، دسترسی به بازارهای مالی و ارتقای نوآوری عنوان کرد و افزود: موضوعات محیط‌های آزمون بازار سرمایه نیز مسائلی همچون نوآوری‌های ارکان بازار سرمایه شامل سامانه‌های معاملات، سامانه‌های پس از معاملات، سامانه‌های نظارتی، KYC و Open Data است.

وی ادامه داد: از دیگر موضوعات این محیط، محصولات مالی نوآورانه است که ازجمله آن می‌توان به پلتفرم‌های نوظهور، بلاک‌چین،هوش مصنوعیو یادگیری ماشین اشاره کرد. از سوی دیگر فناوری‌های نوین مالی اعم از رگ تک، فین تک، ولث تک نیز از موضوعات مهم محیط‌های آزمون بازار سرمایه است.

هامونی با اشاره به اینکه مدارک و مستندات و طرح محصولات و خدمات نوآورانه مبتنی بر فناوری‌های نوین در بازار سرمایه پیش از آزمون باید بررسی شود، افزود: در ادامه، محدودیت‌ها، شرایط آزمون و معافیت‌ها تعیین‌شده و سپس مجوز فعالیت در محیط آزمون برای مدت مشخص صادر خواهد شد تا طراحی آزمون انجام شود.

وی مرحله بعدی یعنی آزمون را نیز شامل فعالیت شرکت متقاضی در چارچوب مقررات تعیین‌شده، اعمال محدودیت‌های آزمون از طریق زیرساخت‌های فنی و ارائه حمایت‌هایی همچون تعامل با سایر نهادها جهت تسهیل فعالیت مربوطه برشمرد و مرحله بعد از آزمون را، نظارت بر آزمون عنوان کرد و گفت: در این مرحله بر اجرای طرح، نظارت مستمر صورت گرفته و محدودیت‌های آزمون نیز کنترل خواهد شد، ضمن آنکه ارزیابی فعالیت مبتنی بر پارامترهای تعیین‌شده، ارائه گزارش‌های دوره‌ای و ارائه گزارش نهایی از عملکرد و میزان دستیابی به اهداف نیز در فرایند نظارت بر آزمون انجام خواهد شد.

به گفته وی درصورتی‌که طرح موردنظر از این فرایندها با موفقت عبور کند، از محیط آزمون خارج‌شده و مجوز فعالیت دائم دریافت می‌کند و مقررات و دستورالعمل‌ها نیز اصلاح می‌شود و یا مقررات و قوانین جدید تدوین خواهد شد.

صیانت از ایده‌های نو با سندباکس

‎در ادامه این مراسم امیری،معاونمدیرکل نظارت بر امور فضای مجازی دادستانی کل کشور در خصوص سندباکس گفت: بر اساس اصل 156قانون اساسییکی از وظایفدستگاه قضاییدفاع و صیانت از آزادی‌های مشروعجامعهاست، یکی از مصادیق آزادی‌های مشروع بهره‌برداری از فناوری‌های نوین و جدید است.

‎وی با اشاره به اینکه در راستای بهره‌برداری از فناوری‌های نوین و تکنولوژی های جدید دو رویکرد وجود دارد، گفت: رویکرد اول اینکه صبر کرد تا قوانین و مقررات آماده شود، رویکرد دوم قرار دادن طرح در یک محیط آزمون است که یک محیط کنترل‌شده به شمار می‌رود تا فناوری‌های نوین عرضه‌شده‌ای که هنوز ازلحاظ ماهیت و قوانین و مقررات شناخته‌شده نیستند و ریسک‌های آن‌ها قابل تبیین هست، در این محیط آزمون شناسایی شوند.

‎به گفته امیری در این محیط آزمون، مخاطرات طرح‌ها، جرائمی که ممکن است در آن حوزه پیش بیاید و نیز دعاوی و شکایت مردمی که ممکن است در آن حوزه مطرح شود، بررسی‌شده و ذینفعان راهکار برایش ارائه می‌دهند. به‌این‌ترتیب ریسک‌ها و مخاطرات مدیریت می‌شود و در محیط آزمون به‌صورت عملی با حضور تنظیم‌گران، مراجع قضایی و مراجع نظارتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

‎معاون مدیرکل نظارت بر امور فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار داشت: پس‌ازآنکه طرح به بلوغ رسید و موردبررسی قرار گرفت، در یک جامعه بزرگ 80 میلیونی ارائه خواهد شد و همه مردم از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند، در غیر این صورت اگر طرح مخاطراتی دارد که قابل‌کنترل نیست آن‌ها اصلاح‌کرده و یک طرح دقیق‌تر و جامع‌تری ارائه می‌شود.

‎وی تأکید کرد: سندباکس باعث کاهش پرونده‌های قضایی، مخاطرات و مراجعات زیاد مردم به دستگاه قضایی می‌شود و از همه نظر به نفع کشور است.

 

 

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی از همکاری بانک پارسیان در پذیره نویسی واحدهای…

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت لیزینگ اقتصادنوین برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ با حضور کلیه سهامداران برگزار شد.#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

باشگاه استقلال تمایلی برای تمدید قرارداد هرویه میلیچ ندارد و به نظر می‌رسد بعد از پایان فصل بیستم شاهد جدایی قطعی این بازیکن از استقلال خواهیم بود.

یک ربع پیش

با توجه به شیوع کرونا امسال حدود 60 هزار ساکن عربستان به حج تمتع مشرف می‌شوند که عربستان با توجه به کاهش تعداد زوار و لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، هزینه حج تمتع را افزایش داد.

نیم ساعت پیش

کیهان نوشت: آقای روحانی در حالی از کارنامه درخشان دولت در زمینه اقتصادی سخن می‌گوید که قیمت اغلب کالاهای خوراک در یک سال گذشته 50 تا 100 درصد افزایش داشته است.

نیم ساعت پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال فرانسه از شب سخت اما زیبای تیمش در دیدار برابر پرتغال سخن گفت.

نیم ساعت پیش

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اظهارات اخیر مطرح شده از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران درباره موافقت حاصل شده در مذاکرات وین پیرامون لغو برخی تحریم ها را رد کرد.

نیم ساعت پیش

حدود ۲۰۰ نفر از نوجوانان ورزشکار کشور و ۲۵ داور و ناظر در این مسابقات حضور دارند که تمامی زمینه های لازم به‌ویژه تامین خوابگاه مورد نیاز باید برای این تعداد ورزشکار مهیا شود.

نیم ساعت پیش

بازار فال و فال‌گیری همیشه گرم‌ بوده و حتی کرونا هم از گرمی این بازار کم نکرده است، فقط با کمی تفاوت سیستم‌های نوبت‌دهی دستخوش تغییر شده‌اند.

نیم ساعت پیش

یک مقام دولت فرانسه با هشدار درخصوص اتمام زمان مذاکرات هسته‌ای ایران در وین گفت، در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات، نیاز به اتخاذ تصمیمات دشوار است.

نیم ساعت پیش

کنفدراسیون فوتبال آسیا این اجازه را به النصر عربستان و استقلال ایران داده که کشور میزبان خود را برای مرحله پیش روی لیگ قهرمانان آسیا انتخاب کنند.

نیم ساعت پیش

رئیس ستاد انتخابات کشور، از نتایج تکمیلی انتخابات ریاست جمهوری خبر داد که مطابق آن، آرای سیدابراهیم رئیسی از مرز 18 میلیون عبور کرد.

نیم ساعت پیش

یکی از مسئولان باشگاه استقلال در این رابطه به خبرورزشی گفت: شاید در داخل استقلال اختلاف نظر یا سلیقه‌های متفاوت وجود داشته باشد ولی این مسائل داخلی بوده و وقتی پای منافع باشگاه به میان می‌آید، همه باید کنار همدیگر قرار بگیریم.

نیم ساعت پیش

باشگاه استقلال نسبت به خبر منتشره مبنی بر غیبت فرهاد مجیدی در تمرینات دیروز واکنش نشان داد.

نیم ساعت پیش

ایران خودرو، برنامه پیش فروش دو محصول خود را از امروز پنجشنبه سوم تیرماه به مدت سه روز به اجرا می گذارد.

نیم ساعت پیش

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اظهارات اخیر مطرح شده از سوی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران درباره موافقت حاصل شده در مذاکرات وین پیرامون لغو برخی تحریم ها را رد کرد.

نیم ساعت پیش

برخلاف اعلام رادوشویچ، پرسپولیس امیدوار به بازگشت اوست.

1 ساعت پیش

بیشتر...