اکونا پرس |
2 ماه پیش

مهم ترین دلایل قطعی برق کشور چیست

مهم ترین دلایل قطعی برق کشور چیست؟

همزمان با افزایش مصرف برق به دلیل بالا رفتن دما، خشکسالی و کاهش توان تولید به دلیل فرسودگی و کاهش دخایر آبی، امسال استخراج ماینرها نیز بر روند صعودی مصرف برق تاثیر گذاشته است.

مهم ترین دلایل قطعی برق کشور چیست؟
به گزارشاکونا پرس،

این‌ روز ها تاب‌ آوری مردم در برابر قطعی‌ های دنباله‌ دار برق‌ پایین آمده و از این گذشته خاموشی‌ ها به برخی ازکسب و کارصدماتی وارد کرده و تحمل این شرایط را در حالی که شیوعویروسکرونا اکثر مشاغل را تحت تاثیر قرار داده، سخت تر شده است. در کنار موضوع رفاه و آسایش اجتماعی، آنچه در رفت و آمدهای برق اهمیت دارد، صدمه به برخی خطوط تولید کارخانه‌ها و بنگاه‌ ها است. اگر قرار بر این است که تولید داخل جایوارداتبی رویه را بگیرد و صادرات محصولات ایرانی کاهش درآمدهای نفتی را جبران کند، نباید به دلیل بی‌برقی خط تولید بخوابد یا دچار خسارت شود. بررسی علل قطعیبرقنشان می‌دهد برخی از دلایلی که منجر به این خاموشی‌ها شده تا چند روز آینده و با کاهش دمای هوا می‌تواند برطرف شود اما دلایل دیگری مانند فرسودگی نیروگاه و استخراج بی‌ وقفه ماینرها در کوتاه مدت حل شدنی نیست و رفع این موضوعات نیاز به برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و قانون‌گذاری دارد.

چرا خاموش شدیم؟

یکی از دلایل بی‌ برقی‌ ها شرایط جوی است. گزارش‌های رسمی حاکی از آن است که به دلیل شرایط جوی و کاهش نزولات آسمانی و کمبود آب، حدود ۸ هزار مگاوات از برق تولیدی نیروگاه‌ های برقابی از مدار خارج شده و همزمان به دلیل افزایش دما میزان مصرف برق بالا رفته است. با افزایش هر یک درجه دما بیش از ۱۵۰۰ مگاوات مصرف برق بیشتر می‌شود و از سوی دیگر ۴۰ درصد مصرف برق کشور به مصارف سرمایشی اختصاص دارد. طبق اعلاموزارت نیروامسال گرما باعث کاهش ۵۰ درصدی مخازن آب نیروگاه های برقابی شده و به دلیل شرایط جوی تولید برق نیروگاه‌ های برقابی تا یک سوم کمتر شده،از این رو فشار بر سایر نیروگاه‌ ها شدت پیدا کرده است.   

اما عامل دیگر که برخلاف شرایط جوی، عملکرد دولت‌ها به طور مستقیم باعث ایجاد ورشدآن شده فرسودگی نیروگاه‌ ها است. به هر دلیلی در چند دهه گذشته نسبت به اورهال یا همان تعمیرات اساسی نیروگاه‌ ها اقدام نشده و میزان سرمایه‌گذاری در این بخش و احداث نیروگاه‌ های جدید با اسناد بالادستی فاصله دارد. نیروگاه‌ های حرارتی سهم ۸۵ درصدی در تولید برق کشور دارند که اتفاقا بیشترین فرسودگی هم در همین نیروگاه‌های حرارتی است و پس از اینکهنیروگاه اتمی بوشهراز مدار خارج شد فشار بر سایر نیروگاه‌ ها افزایش یافت و اساسا یکی از دلایلی طولانی شدن خاموشی‌ها از دست رفتن نیروگاه بوشهر بود.  

افزایش ظرفیت تولید برق تا ۵ هزار مگاوات در سال، تکلیف برنامه ششم برای وزارت نیرو بود اما طبق گفته «رضا اردکانیان» وزیر نیرو از این میزان که تا پایان برنامه ششم به ۲۵ هزار مگاوات باید برسد، حدود ۵۷ درصد محقق شده‌است. می‌دانیم که یکی از دلایل محقق نشدن این تکلیف، بی‌پولیدولتبوده چراکه افزایش ظرفیت تولید برق از پروژه‌های هزینه بر و زمان بر است به طوری که برای احداث ۱۰۰۰ مگاوات باید ۵۰۰ میلیونیوروسرمایه‌گذاری شود.

در کنار افزایش مصرف به دلیل افزایش دما وخشکسالیو کاهش توان تولید به دلیل فرسودگی و کاهش دخایر آبی، امسال پدیده دیگری به طور چشمگیر میزان مصرف برق را بالا برد و این پدیده اتفاقا عامل افزایشثروتثروتمندان ایرانی هم بود. امسال به دلیل افزایش استفاده از ماینرها و استخراج رمز ارز، مصرف برق ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. طبق گزارش‎های رسمی، متوسط رشد مصرف برق کشور در ۱۰ سال گذشته ۱.۸ درصد بود و در شرایط اوج ۳ تا ۵ درصد، اما امسال ۲۰ درصد افزایش مصرف را تجربه کردیم که معادل ۹ هزار مگاوات برق بوده که می‌دانیم در شرایط امروز کشورمان جبران این کسری بسیار سخت است.

میزان مصرف هر ماینربه اندازه استفاده یک کولر گازی از برق تخمین زده می‌شود بنابراین در غیاب سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری در حوزه رمز ارزها طبیعی است کهرایانهاستخراج رمزارزجای کولرهای خانگی را بگیرد و در نهایت مردم تاوان نبود نظارت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را می‌دهند.     

جای خالی نیروگاه‌ های خورشیدی  

در حالی که نیاز مصرف برق در کشور به ۶۵ هزار مگاوات رسیده، ظرفیت قابل تولید نیروگاه‌ها حدود ۵۴ هزار مگاوات است. از سوی دیگر به دلیل خروج از برجام و جذب نشدن سرمایه‌گذاری خارجی و نبود فاینانس‌ها، آهنگ توسعه نیروگاه‌ها در کشور کُند شده‌ است. این در شرایطی است کهایرانمی‌تواند پتانسیل بسیار بالایی برای استفاده ازانرژیخورشیدی و احداث نیروگاه‌ های تجدیدپذیر و خورشیدی داشته باشد چراکه با توجه به تعدد روزهای آفتابی و  متوسط تابش ۴.۵ تا ۵.۵ کیلووات ساعت بر متر مربع در روز می‌تواند تولید برق را افزایش دهد البته وزارت نیرو اعلام کرده تا سال ۲۰۳۰ میلادی می‌تواند به  ۷۵۰۰ مگاوات برق ازانرژی خورشیدیداشته باشد اما فعلا با این عدد فاصله بسیار زیادی داریم.

در حال حاضر ۳۵۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی در سراسر کشور وجود دارد که قرار است ۲۵۰۰ واحد دیگر در مناطق محروم ایجاد شود با تمام این‌ها ظرفیت تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی در کشور حدود ۸۴۰ مگاوات است اما قرار بر این بود که تا پایان دولت ظرفیت ۵۰۰۰ هزار مگاواتی در نیروگاه‌های تجدید پذیر داشته باشیم.

منبع: ایرنا

نفوذ 5G به سرعت در حال رشد است و نیاز به ارتقاء سرعت پردازش دارد که فناوری DDR5 میتواند این ارتقاء را فراهم کند. این…

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با تاکید بر این که تنها راه برون رفت از بحران کم آبی صرفه جویی است، گفت: با…#‌اخبار منبع: اکونا پرس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

 پیش بینی میشود که بازار بورس شنبه سوم مهر ماه ۱۴۰۰، متعادل باشد و حتی تحرکات مثبتی نیز مشاهده شود.سهامداران نباید نگران ریسک در بازار باشند.

لحظاتی پیش

فرهاد مجیدی بعد از پیروزی تیمش در دربی جام حذفی مقابل پرسپولیس به خبرنگاران گفت من به این‌ها نمی‌بازم.

3 دقیقه پیش

تهران - رییس ستاد مرکزی اربعین گفت: نام نویسی زائران مراسم اربعین حسینی (ع) پایان یافت. اگر مدارک افراد کامل نبود و نیاز به ثبت نام بود، ثبت نام تکمیلی انجام و تاشنبه همه مدارک کامل می شود.

13 دقیقه پیش

جشن شکوفه ها و غنچه با حضور بیش از یک و نیم میلیون دانش آموزان در سراسر کشور برگزار و زنگ مهر برای آنها به صدا در آمد.

یک ربع پیش

متخصصان می‌گویند برخی ترکیبات غذایی می‌تواند به اندازه مسکن‌های شیمیایی برای التیام درد مفید باشند.

یک ربع پیش

معاون بهداشت وزارت بهداشت در مورد واردات واکسن فایزر توضیحاتی داد.

یک ربع پیش

اهواز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: دفاع‌مقدس، نام آشناترین واژه در قاموس حماسه‌های عزت‌آفرین ایران است که خاطرات دلاوری‌های آن در تاریخ شکوهمند این دیار به یادگار مانده و خواهد ماند.

یک ربع پیش

حدیث پیامبر اکرم (ص) درباره حسن خلق در میان مردم را در این گزارش بخوانید.

یک ربع پیش

جلسه بررسی طرح تفکیک از مبدا پسماندهای خشک در تاریخ بیست و سوم شهریور ماه ۱۴۰۰ با حضور ریاست سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک، کارشناسان این سازمان و همچنین متقاضی اجرای طرح مذکور به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.

یک ربع پیش

قرعه کشی مرحله يک چهارم نهايی ليگ قهرمانان آسيا جمعه در مالزی برگزار می‌شود.

یک ربع پیش

رئیس کل دادگستری گلستان از رفع مشکل زیست‌محیطی تنها کارخانه سیمان استان گلستان با پیگیری‌های قضایی خبر داد و گفت: علاوه بر موضوع فیلترها، مشکلات بانکی این کارخانه نیز حل شده‌است.

یک ربع پیش

با اعلام بازنگری مجدد در روند رجیستری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی، طی بررسی و مصوبات صورت گرفته، فرآیند به نحوی برنامه‌ریزی شده است که ایستایی در مبادی ورودی به حداقل رسیده و محدود به احراز هویت مسافر و گوشی تلفن خواهد شد و مابقی به بعد از ورود منتقل می‌شود.

نیم ساعت پیش

نتیجه آزمون کتبی دفتر یاری ۱۴۰۰ اعلام گردید.

نیم ساعت پیش

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بنابر گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام، موادی از مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو مغایر با قانون شناخته شد.

نیم ساعت پیش

وزیر خارجه ترکیه در دیدار با امیرعبداللهیان با تأکید بر این‌که تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی بر ضد ایران باید برداشته شود، از آمادگی خود برای سفر به تهران در اولین فرصت خبر داد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...