تیتر برتر |
۱ هفته پیش

پیش بینی قیمت خودرو با از بین بردن تحریم های صنعت خودروسازی سایت تیتربرتر TitreBartar com

چرا فعلا خودرو نخریم؟

به گزارشتیتربرتر؛بازار خودرواولین هفته از ماه اردیبهشت را با افت قیمت‌ها آغاز کرد، به‌طوری‌کهقیمت خودرونسبت به آخرین هفته فروردین افت ۵/ ۲ درصدی را تجربه کرد.

خودرونیز همراه با دیگر بازار‌ها در شرایطی با کاهش ریسک‌های غیراقتصادی و تورم انتظاری، افت قیمت را به خود می‌بیند که بسیاری از فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که این روند ادامه‌دار خواهد بود.

عوامل تأثیر گذار بر ریزش قیمت خودرو

منحنی قیمت خودرو‌های داخلی پس از یک ماه روند صعودی، این روز‌ها وارد فاز نزولی شده و احتمال می‌رود با توجه به کاهش انتظارات تورمی ونرخ ارزاین روند ادامه یابد.

در حال حاضر تقاضا برای خرید بسیار پایین آمده، اما در سمت عرضه تحرکات افزایش یافته است. تصور عمومی این است که برجام در آینده‌ای نه چندان دور احیا و تحریم‌ها علیه کشور لغو خواهد شد، بنابراین با کاهش انتظارات تورمی، قیمت ارز پایین می‌آید و خودرو نیز چاره‌ای جز پیروی از آن‌ها ندارد.

پیش‌تر نیز این اتفاق بار‌ها افتاده، چه آنکه با بالا رفتن انتظارات تورمی یا افزایشقیمت ارز، منحنیقیمت خودروصعودی و با افت این عوامل، مسیر نزولی در پیش گرفته است.

اگر روند اخبار مثبت برجامی کماکان ادامه داشته باشد، احتمالا انتظارات تورمی و قیمت ارز نیز آرام خواهند بود، موضوعی که می‌تواند به تداومروند نزولی قیمت خودرویا حداقل ثبات آن کمک کند. از آن سو، اما طغیان انتظارات تورمی و قیمت ارز،بازار خودرورا نیز تحریک خواهد کرد، به نحوی که باز هم شاهد افزایش قیمت در آن خواهیم بود.

البته عوامل دیگری هم روی افت و خیز قیمت خودرو‌ها در بازار اثرگذار است، مانند روند عرضه به بازار و همچنین تغییرات قیمت کارخانه‌ای.

چرا فعلا خودرو نخریم؟

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو گفت: قیمت‌هایی که اکنون در فضای مجازی وجود دارد ساختگی بوده و دلالان نرخ‌ها را تعیین می‌کنند.

نعمت الله کاشانی نسب، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران گفت: تقریبا یک ماه است که تمام نمایشگاه‌داران خودرو و مراکز تعویض پلاک تعطیل هستند و هیچ خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد. تا‌ زمانی که معاملات صورت نگیرد نمی‌توانیم قیمتی برایخودرواعلام کنیم و تا‌ زمان بازگشایی مغازه‌ها باید صبر کنیم.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه قیمت خودرو در فضای مجازی چگونه تعیین و اعلام می‌شود، بیان کرد: قیمت‌هایی که اکنون در فضای مجازی وجود دارد ساختگی بوده و دلالان نرخ آن را تعیین می‌کنند.مردم اگر قصد خرید خودرو دارند تا‌ زمان بازگشایی مغازه‌ها باید صبر کنند تا‌ معاملات صورت گیرد و قیمت‌ها منطقی و واقعی شود.

پیش بینی آینده بازار خودرو

کاشانی‌نسب درخصوصآیندهقیمت خودروتشریح کرد:‌ مشخص نیست که قیمت‌ها چه روندی داشته باشند، اصولا میزان عرضه، نرخ دلار و انجام معاملات در قیمت یک خودرو تعیین‌کننده است. اکنون آخرین قیمت‌هایی که وجود دارد همان قیمتی است که قبل از تعطیلات معامله شد.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران با توضیح مثالی درخصوص واقعی نبودن قیمت خودرو در فضای مجازی، گفت:مدتی است که در فضای مجازی نرخ‌ خودرو روزی دو مرتبه در سایت‌ها تغییر می‌کند، در حالی که بازار تعطیل است و خرید و فروشی وجود ندارد که بخواهد مبنای جدیدی برای قیمت‌گذاری به دست بیاید.

تأثیر دلار 22 هزار تومانی بر قیمت خودرو

سعید مدنی کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه با کاهش قیمت دلار قیمت خودرو‌های ساخت داخل نیز طی هفته گذشته با کاهش حداقل ۱ تا ۲ میلیون تومانی روبرو بودند، اظهار داشت: با توجه به وضعیتی که بازار ارز با آن روبرو است، هرگونه افت قیمت دلار در بازار‌های مختلف از جمله خودرو تاثیر گذار بوده و باعث کاهش قیمت‌ها خواهد شد، در این رابطه طی هفته گذشته نیز با توجه به نزدیک شدن نرخ دلار به کانال ۲۲ هزار تومانی قیمت‌ها در بازار خودرو به خصوص خودرو‌های ساخت داخل و پرتیراژ افت حداقلی را به ثبت رساندند.

وی افزود:قیمت خودروطی سال‌های گذشته تحت تاثیررشد نرخ ارزو افزایشانتظارات تورمیبسیار افسار گسیخته افزایش یافت، از سوی دیگر طی سه سال گذشته به دلیل کاهش ارزش ریال بسیاری از مردم تمایل پیدا کردند برای حفظ ارزش دارایی‌های خود کالا‌های بادوام از جمله خودرو را خریداری کرده تا مانع از افت ارزش دارایی خود شوند، طبعا در چنین شرایطی تقاضا برای خرید افزایش می‌یابد و به دلیل همین نرخ‌ها در بازار خودرو به طرز سرسام آوری بالا رفت.

تأثیر احیای توافق هسته ای بر صنعت خودورسازی

مدنی با تاکید بر اینکهاحیای توافق هسته‌ای برای صنعت و بازار خودرواز اهمیت بسزایی برخوردار است، یادآور شد: اگربرجاماحیا شده و تحریم‌های صنعت خودرو نیز رفع شود، آن زمان صنعت خودرو می‌تواند وضعیت قابل قبولی را تجربه کند، به بیان دیگر در چنین شرایطی تولید خودرو با افزایش همراه می‌شود و طبعاً قیمت نیز می‌تواند با کاهش روبرو شود، از سوی دیگر با ورود دوبارهشرکای خارجی خودروسازان داخلیتنوع محصولات نیز محقق خواهد شد، موضوعی که بسیار مورد توجهمشتریان بازار خودروبوده همواره و آن‌ها خواستار تنوع محصول در بازار خودرو‌های داخلی هستند.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکهآزادسازی وارداتمی‌تواند درکاهش قیمت خودرواز اهمیت بسزایی برخوردار باشد، اضافه کرد: طی چهار سال گذشته با توجه به ممنوعیت واردات خودرو این موضوع باعث شد که قیمت خودرو‌های وارداتی با افزایش چندین برابری همراه شود، این موضوع بدون شک در افزایش قیمت خودرو‌های داخلی نیز موثر بوده، بنابراین اگربرجاماحیا شود و درآمد‌های ارزی کشور به حالت قبل بازگردد، به احتمال زیاد واردات خودرو نیز با تعدیل قیمت قابل توجهی روبرو خواده شد.

وی گفت: بسیاری از مشتریانی که در چند سال گذشته می‌توانستند با بودجه چند صد میلیون تومانیخودرو خارجیتهیه کنند، به دلیل افزایش قیمت دیگر نتوانستند به هدف خود برسند و بنابراین اقدام بهخرید خودرو‌های داخلیآپشن دار کردند، به خاطر همین است که قیمت خودرویی مانند دنا به ۶۰۰ میلیون تومان رسید، حال در چنین شرایطی اگر امکانواردات خودروفراهم شود، قدر مسلم قیمت خودرو‌های داخلی و وارداتی با کاهش قابل توجهی همراه خواهد شد.

رکود شدید در بازار خودرو

مدنی با تاکید بر اینکه بازار خودرو در حال حاضر در رکود شدیدی به سر می‌برد، ادامه داد: طی سه سال اخیر با توجه به افزایش تورم، شاهد رشد بی سابقه قیمت خودرو بودیم، در سوی مقابل نیز قدرت خرید مردم به یک سوم کاهش یافت، در چنین شرایطی بازار خودرو نیز متاثر از شرایط و وضعیت کلی اقتصاد کشور در رکود فرو رفته، اما اگر شرایط طبیعی شود، بازار خودرو می‌تواند ار رکود عمیق بیرون آید.

این مدیر اسبق خودروساز با اشاره به اینکهشرکت‌های خودروسازی این روز‌ها با زیان انباشته فراوانی روبرو هستند، تصریح کرد: قیمت گذاری دستوری سالهاست که اجرا می‌شود، اما هیچ گاه نتوانسته به درستی عمل کند، در این رابطه هم مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان هیچ نفع و سودی از این وضعیت نمی‌برند و تنها دلالان و سودجویان هستند که در این رابطه بیشترین سود را به جیب می‌زنند، بنابراین باید هرچه سریعتر بساط این موضوع جمع شود.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ثبت نام از داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ,زمان بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری,مدارک لازم برای ثبت نام داوطلبان در انتخابات ریاست جمهوری, لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده,زمان اعلام لیست داوطلبان تایید صلاحیت شده ,نظر آیت‌الله جنتی درباره رئیس جمهور آینده,نحوه احراز شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

2 روز پیش

استاندار اصفهان در نشستی که با حضورمدیران ادارات استان اصفهان در بعدازظهر 19 اردیبهشت برگزار شد به تشکیل کمیته ستاد ومدیریت بحران انرژی تاکید کرد

2 روز پیش

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: روال کنونی حاکم بر جامعه کارگری درست نیست و لازم که کارگران متناسب با مزد تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

2 روز پیش

صعود اتریوم به قله 4 هزار دلاری, پیش‌بینی قیمت اتریوم, پیش‌بینی آینده اتریوم,رسیدن اتریوم به کانال 4 هزار دلار برای اولین بار,پیش بینی قیمت اتریوم تا پایان سال 2021,چرا اتریوم صعودی شد؟,آیا اتریوم از بیت کوین سبقت می‌گیرد؟,چرا اتریوم صعودی شد؟,آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال در بازار,افزایش تردیدها در بازار ارزهای دیجیتالی

2 روز پیش

رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: قیمت غیرمنطقی و دستوری محصولات معدنی طی سال‌های اخیر علت اصلی فرار سرمایه از بخش معدن بوده است که با منطقی‌سازی قیمت‌ها با عرضه سنگ آهن و سایر محصولات در بورس کالا، می‌توان راه بازگشت سرمایه‌ها به حوزه معدن را مجدد باز کرد.

2 روز پیش

معاملات هفتگی بازار جهانی نه تنها برای فلزات بلکه برای طلا و نفت نیز با رشد قیمت به پایان رسید.

2 روز پیش

آتش زدن دیوار بیرونی کنسولگری ایران در کربلا ,جزییاتی از آتش زدن دیوار کنسولگری ایران در کربلا ,میزان خسارت وارد شده به کنسولگری ایران در شهر کربلا,پشت پرده ناآرامی در کنسولگری ایران در کربلا چیست؟,عامل ترور ایهاب الزونی فعال اجتماعی,,,,,,

2 روز پیش

شانس کدام اعضای هیئت‌ رئیسه مجلس برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است؟,نقطه ضعف همکاران قالیباف در انتخابات 1400,شانس پیروزی کدام همکاران قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر است؟,احتمال ردصلاحیت حاجی بابایی برای انتخابات ریاست جمهوری,,,,

2 روز پیش

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، میزبان عرضه ۲۰ هزار تن ورق سرد، ۵ هزار تن ورق رنگی و ۲ هزار تن ورق گالوانیزه است.

2 روز پیش

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۹ ارز افزایش و ۱۹ ارز کاهش یافت. نرخ ۸ ارز نیز ثابت ماند.

2 روز پیش

در جلسه معاملاتی امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در تابلوی برق بازار فیزیکی بورس انرژی ایران، ۵۲ هزار کیلووات ساعت برق توسط شرکت‌ تولید برق پرند مپنا و شرکت تولید نیروی برق نیروگاه شهدای پاکدشت برای دوره تحویل ماهانه خرداد ۱۴۰۰ عرضه خواهد شد.

2 روز پیش

تعرفه مهندسان نظام مهندسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

2 روز پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

3 روز پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

3 روز پیش

ارز دیجیتال لایت کوین چه کاربردهایی دارد,آشنایی با ارز دیجیتال لایت کوین,کار لایت کوین چگونه است,لایت کوین کش چیستLCC,چرا لایت کوین ارزشمند است,خرید لایت کوین,مقایسه لایت کوین و بیت کوین, قیمت لایت کوین,سرعت در شبکه ی LTC,توسعه دهندگان Litecoin, حریم خصوصی در لایت کوین Litecoin و بیتکوین Bitcoin,لایت کوین یا اتریوم

3 روز پیش

بیشتر...