سلامت نیوز |
2 ماه پیش

علت بوی بد دهان مواد غذایی از بین برنده آن سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، علت بوی بد دهان اغلب ذرات ریز موجود در دهان، خشکی دهان یا مشکلات گوارشی است.

در واقع علت این بوی بد، وجود بیش از ۶۰۰ نوع کالری در دهان است، برخی از این باکتری‌ها هنگام گوارش مواد غذایی بین دندان و زبان، گازهای بد بویی را تولید می‌کنند. برخی از بدبوترین گازهایی که این باکتری‌ها تولید می‌کنند، ترکیب‌های سولفوری است.

چای یکی از مواد غذایی است که موجب از بین بردن بوی بد دهان می‌شود، تحقیقات نشان داده است نوشیدن چای سبز یا سیاه به دلیل اینکه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام پلی‌فنول است از رشد باکتری‌هایی که عامل گازهای بدبو است، جلوگیری می‌کند و از این طریق بوی بد دهان را کاهش می‌دهد؛ البته برخی مطالعات نشان داده است که چای سبز بوی بد دهان را بهتر از بین می‌برد.

همچنین به تازگی مطالعات نشان داده‌اند که خوردن ۸ اونس ماست معمولی بدون شکر به طور روزانه می‌تواند بوی بد دهان را کاهش دهد. این ماده غذایی باکتری‌هایی را که موجب گازهای بدبو یا بیماری‌های لثه می‌شود را از بین می‌برد.

آب هم ذرات موجود در دهان و همچنین باکتری‌ها را می‌شوید؛ از طرفی، نوشیدن آب باعث افزایش بزاق دهان می‌شود که خود عاملی پاک‌کننده در دهان است.

جعفری و ریحان نیز بوی سیر را از بین می‌برند؛ پلی‌فنول‌هایی که در این دو ماده غذایی وجود دارد، ترکیبات سولفوری در سیر را از بین می‌برد.

تحقیقات دیگری نشان داده است که خوردن سیب با سیر می‌تواند بوی بد سیر را از بین ببرد؛ اسفناج و سیر حاوی پلی‌فنول هستند، علاوه بر این، ترکیب سیر و اسفناج بسیار خوش‌طمع است.

همچنین به تازگی پژوهشگران نشان داده‌اند که گیلاس و کاهو بوی متیل مرکاپتان که باکتری‌های دهان آن را طی گوارش ذرات غذا تولید می‌کنند، از بین می‌برند.

از سوی دیگر شستن دهان بعد از غذا خوردن، مسواک زدن پشت زبان، نوشین مقدار کافی آب در طول روز برای خشک نشدن دهان، استفاده نکردن از پیاز و سیر، بررسی وضعیت دهان و دندان‌ها هر چند وقت یکبار از مواردی هستند، می‌تواند به از بین بردن بوی دهان کمک کند.

اگر با این اقدامات بوی بد دهان از بین نرفت، باید به یک دندان پزشک مراجعه شود، زیرا ممکن است مشکل مربوط به مشکلات گوارشی، عفونت، برونشیت مزمن، سینوزیت مزمن و یا سایر بیماری‌ها باشد.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اشتباهات دارویی بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید. چگونه می توانید هنگام دادن دارو به نوزاد یا کودک نوپا از اشتباهات جلوگیری کنید؟ این دستورالعمل های ایمنی برای داروهای کودکان را بررسی کنید.

19 ساعت پیش

کم تحرکی در افراد می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری ها شود.

6 روز پیش

کودکان نوپا ممکن است بدون اینکه سوالی از والدین خود بپرسند از او جدا شده و نگاه خود را به چیزی که توجه آنها را جذب کرده است بدوزند؛ دراینجا نکاتی وجود دارد که به شما برای مدیریت این زمان ها کمک می کند. به خاطر داشته باشید که اگر برای چند دقیقه کوتاه کودکتان را گم کردید شما والدین بدی برای او نیستید.

1 روز پیش

یکی از بهترین شیوه های نگهداری مواد غذایی، فریز کردن است. فریزر سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود و کمک می‌کند تا موادغذایی فصل‌های گوناگون را نگهداری داریم. اما برخی مواد غذایی را نمی‌توان فریز کرد.

2 روز پیش

رشد ویژگی‌های جنسی مانند بم شدن صدا، رشد عضلات و مو، همچنین کنترل باروری و تولید اسپرم در مردان به عهده هورمون تستوسترون است. اگر میزان تستوسترون در دوران جنینی نوزادان پسر کم باشد، ممکن است بر رشد اندام تناسلی آن ها اثر بگذارد و منجر به کاهش رشد اندام تناسلی و کیسه بیضه شود . اندازه‌گیری سطح این هورمون در خون می‌تواند در تشخیص شرایط پزشکی یا نظارت بر پاسخ بیمار به درمان مفید باشد.

1 روز پیش

زمانی که متوجه گزیدگی می شوید، ممکن است با یک خارش آزاردهنده یا یک نیش دردناک همراه باشد،که احساس جالبی نخواهد بود.

1 روز پیش

پژوهشگران استرالیایی در یک مقاله علمی جدید، به انتشار نکاتی جالب در مورد نحوه ارائه دارو به کودکانی که در مقابل این کار مقاومت می کنند، پرداخته اند.

5 روز پیش

تروما در کودکی و علائم و روش های درمان آن و نحوه رفتار با کودکانی که در معرض آسیب های روحی و روانی قرار گرفته اند.

1 روز پیش

زندگی بعد از جداشدن از همسر، برای بسیاری از افراد، ممکن است ناممکن به نظر برسد و به ‌دنبال فرمولی جادویی برای‌گذار از این بحران باشند. اما باید این نکته را پذیرفت که از روزی که مهر طلاق بر شناسنامه می‌خورد، تازه همه‌چیز شروع می‌شود.

1 روز پیش

بیشتر...