خبرگزاری رضوی |
۱ هفته پیش

یک میلیون دوز واکسن از چین، هند یا روسیه می‌خریم - رضوی

دبیر کل جمعیت هلال احمر:
یک میلیون دوز واکسن از چین، هند یا روسیه می‌خریم
به گزارشخبرگزاری رضوی، محمدحسن قوسیان‌مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمر درباره آخرین وضعیت واردات واکسن کرونا توسط هلال احمر گفت: بحث واکسن کرونا در نظام بین‌المللی وضعیت خاصی دارد. اکثر کشورها خود در گیر کرونا هستند و در خصوص بحث تولید واکسن، به هرحال با توجه به آزمایش‌های اولیه و تایید برخی سازمان‌های بهداشتی،بعضی کشورها شروع به استفاده از این واکسن‌ها کردند. البته هنوز در کشورها به میزان تولیدی نرسیده اندتا جوابگوی نیاز کشورهای خودشان باشد؛ مانند روسیه، آمریکا و کشورهای اروپایی؛ ضمن اینکه الحمدالله در کشور نیز دوستان مشغول بوده و به جاهای خوبی نیز رسیده‌اند.
دبیرکل جمعیت هلال احمر افزود:در ایران ما تجربه صد ساله واکسن سازی داریم و تقریبا یکی از قدرت‌ها در واکسن سازی هستیم و تا حدود زیادی کارهای مربوط به واکسن کرونا نیز پیش رفته است. گروهی از متخصصان پزشکی ایرانی در آمریکا انجمنی داشتند و پیشنهاد داده بودند تا از شرکت فایزر که در آمریکا واکسن تولید کرده، می‌توانیم 150 هزار واکسن فایزر را تهیه و به ایران ارسال کنیم.
وی متذکر شد: البته واکسن فایزر نسبت به واکسن‌های دیگر از جهت نگهداری شرایطی دارد و به دمای منفی 70 درجه نیاز دارد و باید در تانک ازُت نگهداری شود. بر عکس واکسن‌های کشورهای شرقی که می‌توان در یخچال نگهداری کرد، نگهداری آسان و جابجایی واکسن فایز پیچیدگی‌هایی دارد.
قوسیان مقدم درباره دلیل تصمیم پیشین هلال احمر برای وارد کردن واکسن فایزر گفت: البته چون یک بحث کمک بود، جمعیت هلال احمر قبلا اعلام کرد تا ان شاالله واکسن خودمان آمده شود می‌توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم. همزمان وزارت بهداشت نیز بحث تهیه واکسن چینی را پیشنهاد کرده بود، رایزنی با کشورهای شرق هم شروع شد؛ شامل چین ، هند و روسیه است. البته این محدودیت در اکثر کشورها اعمال می‌شود و همه دنبال این هستند که ابتدا کشورخود را واکسینه کنند و بعد واکسن را به فروش برسانند.
وی گفت: بعضی از کشورها نیز که در تحقیقات اولیه کشورهای تولید کننده شرکت کردند این کشورها به آنها تعهد داده بودند تا مقداری به آنها می‌دهند؛البته این مقدار کم واقعا جوابگوی نیاز کشورها نیست؛ شاید در حد معمولی بتواند پوشش دهد. چون ابتدای تولید واکسنها در همه نقاط است و حدود 90 درصد پاسخگو است، اما از نظر روانی می‌تواند کمک کننده باشد.
دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، در جمعیت هلال احمر با رایزنی که انجام دادیم تصمیم شد از پذیرش واکسن فایزر خودداری کنیم؛ اما کماکان برای خرید از کشورهای شرقی کارهای را نیز انجام میدهیم و امیدواریم هرچه زودتر نیز واکسن تولید خودمان نیز عملیاتی شود. سه کشور هند، چین و روسیه در شرق واکسن هایی دارند که می‌توانیم روی اینها فکر کنیم و البته احتمال خرید از چین بیشتر است.
وی گفت: به درخواست وزارت بهداشت دنبال واردات یک میلیون دوز واکسن کرونا هستیم که به احتمال زیاد از چین و یا اگر مشکلی پیش آمد، از هند یا روسیه وارد می‌کنیم.
قوسیان مقدم درباره زمان واردات واکسن کرونا توسط هلال احمر گفت: نمی‌توانیم زمان اعلام کنیم؛چراکه واکسن کرونا ویژگی خاص خود را دارد؛ برخی کشورها در مراحل تولید واکسن کمک کردند و کشورهای سازنده اولویت را با این کشورها قرار داده‌اند و از نظر قیمت فاکتورهای مختلفی دارد. محصولی نیست که فراوان و در دسترس باشد و حق انتخاب داشته باشیم که کدام بهتر است؛ ضمن اینکه باید از نظز بهداشتی سلامت بوده و تاییدیه داشته باشد و خرید راحتی نیست که بگوییم فردا وارد می‌کنیم.
دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد:به هرحال ما عضو فدراسیون بین‌المللی هستیم و با صلیب سرخ و هلال احمر کشورها ارتباطاتی داریم و از این کانالها استفاده می‌کنیم.


#‌اخبار_روز
منبع: خبرگزاری رضوی


تبلیغات

مطالب مرتبط

بر اساس یک نظرسنجی مشخص شد که یک سوم آمریکایی‌ها بر این باورند که پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به واسطه "تقلب" بوده است.

5 ساعت پیش

عبدالستار چاکرزهی گفت: کاروان سلامت جمعیت هلال احمر چابهار 239 نفر از اهالی روستاهای گوادری شم این شهرستان و روستای عزیزآباد و غریب آباد کنارک را ویزیت رایگان کردند.

5 ساعت پیش

هرج و مرج. این توصیفی است که برای شرایط امروز بازار نشر کتاب‌های شعر به‌کار می‌رود و با انتشار اشعاری که به‌نظر بسیاری از کارشناسان کیفیت چندانی ندارند این هرج و مرج بیشتر و بیشتر هم می‌شود.

5 ساعت پیش

یک مسوول نظامی آمریکایی در نخستین سفر پس از حذف نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم، امروز (سه شنبه) وارد خارطوم می شود.

5 ساعت پیش

شاخص کل در بازار بورس امروز (سه‌شنبه) ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید.

5 ساعت پیش

ثبت نام پیش فروش سایپا و ایران خودرو چند ماه است که با نظارت وزارت صنعت و قوه قضائیه انجام می شود تا خودرو به قیمت اصلی به دست مصرف کننده برسد اما سایپا با افزایش شدید قیمت کارخانه کوییک ثبت نام کنندگان را نقره داغ کرد.

5 ساعت پیش

پوسیدگی دندان و بیماری لثه در اثر پلاک ، ترکیبی چسبنده از باکتری و غذا ایجاد می شود. ظرف چند دقیقه پس از خوردن غذا پلاک روی دندان جمع می شود.

5 ساعت پیش

سارقان اماکن خصوصی در شهرستان ماهشهر به دام پلیس افتادند.

5 ساعت پیش

مدیرعامل سابق قرمزها توضیحاتی درباره استقلالی شدن مدافع چپ این تیم داد.

5 ساعت پیش

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای گفت: بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ از روز سه شنبه هفته آینده در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد.

6 ساعت پیش

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: تا چند هفته آینده، فاز دوم تست انسانی واکسن کوو ایران برکت را آغاز می کنیم.

6 ساعت پیش

رییس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از دستگیری سارق مسلح طلافروشی در منطقه جوادیه خبر داد.

6 ساعت پیش

قیمت سکه امروز (سه شنبه 7 بهمن 99) در بازار ایران را دنبال کنید.

6 ساعت پیش

رییس شورای اسلامی شهر و شهردار سمنان از حمایت‌های رییس قوه قضاییه در آزادسازی و واگذاری کاروانسرای عباسی به شهرداری سمنان تقدیر و تشکر کردند.

6 ساعت پیش

گروه استان‌ها - قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با اشاره اینکه وضعیت امر به معروف و نهی از منکر قابل قبول نیست، گفت: عده‌ای در جامعه هستند که نمی‌خواهند اجازه دهند امر به معروف و نهی از منکر به جایگاهی که دارد برسد.

6 ساعت پیش