ایران آنلاین |
1 ماه پیش

سرماخوردگی چگونه می تواند با کرونا مقابله کند ایران آنلاین

سرماخوردگی چگونه می‌تواند با کرونا مقابله کند
آرزوکیهان

سرماخوردگی می‌تواند سیستم دفاعی بدن را فعال کرده و بدن را برای مقابله با دیگر بیماری‌ها تجهیز کند.

به گزارشایران آنلاینبه نقل از هلث، متخصصان دانشگاه ییل می‌گویند با سرماخوردگی «راینو ویروس» یعنی شایع‌ترین عامل عفونتی در انسان‌ها فعال می‌شود.
راینو ویروس چیست؟
ویروس سرماخوردگی انسانی یا راینو ویروس شایع‌ترین عامل عفونتی در انسان‌ها و عامل اصلی بیماری سرماخوردگی است. این عفونت در دمای بین ۳۳ تا ۳۵ درجه سانتیگراد تکثیر می‌شود و احتمالاً همین موضوع دلیل این است که بیماری عمدتاً در بینی اتفاق می‌افتد. راینو ویروس نوعی آنتروویروس است.
بیش از ۹۹ نوع از این ویروس وجود دارد که تفاوت آنها در سطح پروتئینی آنها است و به صورت چرخه لیتیک در طبیعت وجود دارند. این ویروس با قطری حدود ۳۰ نانومتر، جزء کوچکترین ویروس‌های دنیاست. سایر ویروس‌ها از جمله ویروس آبله یا آبله گاوی در حدود ۱۰ مرتبه بزرگتر، یعنی تقریباً ۳۰۰ نانومتر هستند.
در صورت ابتلا به سرماخوردگی سیستم دفاعی بدن نسبت به ویروس فعال شده و مجهز به مبارزه خواهد شد. بدن نیز با تولید «اینترفرون» با راینو ویروس مقابله می‌کند.
اینترفرون چیست؟
اینترفرون‌ها نوعی از پروتئین‌ها هستند که سلول‌های میزبان آلوده به ویروس آزاد ساخته و موجب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می‌شوند. اینترفرون‌ها از دسته سایتوکاین‌ها می‌باشند. درواقع اینترفرون‌ها مولکول‌هایی در بدن هستند که با مقاوم ساختن سلول به حمله ویروسی، می‌توانند علیه آنها وارد عمل شوند.
تاکنون دانشمندان مطمئن نبودند که آیا «اینترفرون» تولید شده می‌تواند به دیگر ویروس‌ها پاسخ مثبت دهد اما اکنون روشن شد که «اینترفرون» باعث ایجاد ایمنی بالاتر در بدن شده و بدن را از دیگر ویروس‌ها محافظت می‌کند. اینترفرون‌ها به خصوص در برابر عفونت‌های ویروسی به بدن مقاومت می‌بخشد و در واکنش‌های ایمنی طبیعی بدن، حتی در غیاب ویروس‌ها (مثلا در HIV و سرطان) شرکت دارند.
دکتر آلن فاکسمن از دانشکده ییل در این باره گفت: ویروس سرماخوردگی باعث دفاع طبیعی بدن و فعالیت سلول‌های ایمنی خواهد شد از این رو می‌تواند با ویروس کرونا نیز مقابله کند و این پروتئین قادر است مکانیسم دفاعی عمومی بدن را افزایش دهد پس می‌توان گفت در صورت ابتلا به سرماخوردگی بدن شما مقابل کرونا مقاوم‌تر است.

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را بخوانید


#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رژیم اشغالگر با بمباران اردوگاه «الشاطئ» و کشتار شماری از فلسطینیان از جمله چند کودک و زن، جنایت دیگری را در غزه مرتکب شده است.

نیم ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و بر اساس آن ثبت نام سال تحصیلی جدید در تمام دوره ها، الکترونیکی است.

نیم ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

1 ساعت پیش

این روزها سایه خشکسالی بر زندگی مردمان اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور سنگینی می‌کند، براساس آمارها و شواهد بارش‌ها در سال زراعی جاری بیش از ۳۰ درصد در چهارمحال و بختیاری کاهش داشته است و به گفته مسئولان تابستان سختی از نظر تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در پیش خواهد بود.

1 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: اولویت اول ما در بحث انتخابات ایجاد انسجام، وحدت و امید آفرینی و توجه به متن انتخابات به منظور مشارکت حداکثری مردم و انتخاب فردی اصلح است.

1 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

1 ساعت پیش

بازیکنان و از همه بدتر برخی از پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و استقلال، با به راه انداختن یک درگیری خشن و پر از صحنه‌های تاسف‌برانگیز، ضعف‌های اخلاقی و حرفه‌ای فوتبال ایران را به رخ تماشاگران کشیدند.

2 ساعت پیش

پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها با موشک های مقاومت هدف قرار گرفت.

2 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

2 ساعت پیش

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در این صندوق خبر داد و گفت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.

2 ساعت پیش

دستگیری رئیس هیئت مدیره استقلال به اتهام موارد مالی، سوژه کارتونی از محمدرضا میرشاه‌ولد شده است.

3 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

3 ساعت پیش

گل محمدی بالاخره طعم پیروزی در دربی را چشید.

3 ساعت پیش

مغانلو با وجود ناکامی در گلزنی تأثیرگذاری خود را نشان داد.

3 ساعت پیش

وزارت اوقاف غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسجد «قلیبو» در شمال غزه را با خاک یکسان کرده است.

3 ساعت پیش

بیشتر...