6 روز پیش
2 بازدید

بهبودیافتگان کرونا چرا پلاسما اهدا نمی‌کنند؟ | شهرآرانیوز

بهبودیافتگان کرونا چرا پلاسما اهدا نمی‌کنند؟
ویژگی پلاسمای کووید۱۹ این است که دارای آنتی‌بادی یا پادتن است و پادتن بیماران بهبودیافته می‌تواند برای ویروسی که وارد بدن بیماران جدید می‌شود، خاصیت کشندگی داشته باشد.

جانقربان| شهرآرانیوز-زن یک‌بار دیگر با گوشه روسری آبی‌رنگش اشک گوشه چشم‌هایش را جمع می‌کند. نگاهی به میز‌وصندلی دوروبرش می‌اندازد و بدون اینکه تردیدی به دلش راه بدهد رو به پزشک می‌کند و می‌گوید: آقای دکتر واقعا این پلاسمای خون من جون یک نفر رو می‌تونه نجات بده؟
پزشک که درحال آماده‌کردن کیسه اهدای پلاسماست، لبخندی به زن جوان می‌زند و جواب می‌دهد: دست‌کم یک نفر! پلاسمای خون شما حداقل برای چندین نفر استفاده می‌شه.

یک روش درمانی

پلاسمادرمانی یکی از روش‌های درمان کروناست که به‌احتمال تابه‌حال به گوش شما هم خورده است. روشی که در آن از بهبودیافتگان کرونا خواسته می‌شود با اهدای پلاسمای خون خود کمکی به بهبود بیماران مبتلا به کووید۱۹ شود. باوجود اینکه بهبودیافتگان بسیاری تاکنون برای این روش درمانی و اهدای پلاسمای خون خود داوطلب شده‌اند، هنوز هم بهبودیافتگان زیادی هستند که برای این اقدام خیر پا پیش نگذاشته‌اند!

می‌ترسم دوباره کرونا بگیرم

سحر از بهبودیافتگان کروناست. کارمند است و دوست ندارد اطلاعات بیشتری درباره خودش بگویند. او اولین‌ماه پاییز در یک میهمانی خانوادگی به کرونا مبتلا می‌شود. وقتی از او می‌پرسم چرا برای اهدای پلاسما نرفته است، می‌گوید: یک ماه مریض بودم و در خانه افتاده بودم. الان چه تضمینی است که بروم سازمان انتقال خون و دوباره کرونا نگیرم! الان از شدت ترس، سوار اتوبوس هم نمی‌شوم و هر روز پیاده سرکار می‌روم. یکی دیگر از بهبود یافتگان می‌گوید می ترسم بدنم ضعیف شود. نظر یکی دیگر برای عدم اهدا این است که چون کسی به او پلاسما اهدا نکرده، او هم این کار نمی‌کند!

می‌خواهم مثل من درد نکشند

بعد از ای صحبت‌ها، حرف‌های آقای ملک‌پور جالب می‌شود. او از کسانی است که اگر امکان داشته باشد، چندبار هم حاضر است پلاسما اهدا کند. می‌گوید: روزی که فهمیدم پلاسمای خونم به درد بیماران کرونایی می‌خورد، معطل نکردم و سریع زنگ زدم سازمان و شرایط آن را پرسیدم. وقتی دیدم می‌توانم کمک کنم، سریع آمدم. با خودم گفتم حتی اگر این کار به یک نفر هم کمک کند، برایم کفایت می‌کند. دلم نمی‌خواهد دیگر کسی مثل خودم درد بکشد.


ترس از اهدای پلاسما و حتی اهدای خون درحالی است که بارها سازمان انتقال خون اعلام کرده است کرونا از طریق خون‌گیری و اهدای پلاسما منتقل نمی‌شود و این کار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی درحال انجام است.
درباره میزان اهدای پلاسما در خراسان رضوی، مدیرکل انتقال خون استان در گفت‌وگو با شهرآرانیوز اعلام کرد: تاکنون حدود ۷۰۰ بهبودیافته کووید۱۹ در خراسان رضوی پلاسمای خون خود را برای درمان بیماران کرونایی اهدا کرده‌اند.


دکتر مجید عبداللهی درباره شرایط بهبودیافتگان برای اهدای پلاسما گفت: شرایط اهدای پلاسمای بهبودیافتگان به این شکل است که دست‌کم یک ماه از زمان بهبودی آن‌ها یا زمان بستری در بیمارستان فرد باید گذشته باشد.


وی افزود: همچنین باید مدرکی مبنی‌بر ابتلا مانند تست pcr مثبت (تست حلق و بینی) یا اسکن ریه مثبت داشته باشند که یک‌ماه نیز از زمان این تست گذشته باشد. البته اگر اهداکننده خانم باشد، در طول حیاتش نباید باردار شده باشد.

تأثیر پلاسمادرمانی در طول دوران بستری بیماران

همچنین سرپرست پروژه پلاسمادرمانی کرونا در ایران چندی پیش اعلام کرد: پلاسمادرمانی طول دوران بستری بیماران بدحال و شدید مبتلا به ویروس کرونا را کاهش داده و میزان مرگ‌ومیر این بیماران را کمتر کرده است.


حسن ابوالقاسمی افزود: توصیه این است که پلاسمادرمانی در پروتکل درمانی کووید۱۹ اضافه شود و بیماران در اولین فرصت حتی در اورژانس بتوانند از پلاسما استفاده کنند.


وی خاطرنشان کرد: ویژگی پلاسمای کووید۱۹ این است که دارای آنتی‌بادی یا پادتن است و پادتن بیماران بهبودیافته می‌تواند برای ویروسی که وارد بدن بیماران جدید می‌شود، خاصیت کشندگی داشته باشد و پلاسمای کووید۱۹ زمانی که ویروس در بدن فعال شده و هنوز واکنش‌های التهابی در بدن بیماران فعال نشده است، بیشترین تأثیر را دارد.#‌اخبار #‌مشهد
منبع: شهرآرانیوز


مطالب پیشنهادی

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

مطالب مرتبط