گلستان ما |
3 روز پیش

گلستان ما استقبال برندهای بزرگ از فرش چرمی ایرانی فرش چرمی با کیفیت ایرانی قربانی محصولات بنجل چینی

به گزارش گلستان ما؛ کارآفرینی و صادرات در زمانی که بحران اقتصادی به سراغ کشور آمده و بی کفایتی ها و سوء مدیریت از یک سو و تحمیل فشارهای اقتصادی و تحریم خارج از کشور ایثارگری می خواهد، بسیاری از افراد جامعه سرمایه های خود را در بازار ارز، سکه و مسکن ریختند تا بتوانند سرمایه خود را در تلاطم اقتصاد کشور حفظ کنند و اما عده ای این جسارت را داشتند که سرمایه های خود را در حوزه تولید و خدمت به کشور هزینه کنند.

برای اینکه در ایران یک کارآفرین موفق باشید علاوه بر استعداد و توانایی و شناخت بستر کار باید قدرت ریسک و مدیریت بالایی داشته باشید وگرنه ممکن است همه سرمایه خود را یک شبه در بازار از دست بدهید.

اما مریم دیانتی میگوید باوجود اینکه این کار آبا واجدادی‌اش نبوده و تخصصی در این کار نداشته دست به ریسک بزرگی زده توانسته در آن موفق شود.

وی هم مسول خرید وتامین مواد اولیه برای کارگاه هم طراح محصولات خود بوده و علاوه بر تبلیغات و مسئولیت انعقاد قراردادها را نیز برعهده داشته است زمانی که از این بانوی کارآفرین پرسیدیم که  چرا همه کارها را خود بدوش گرفتی می گوید چون این یک کار جدید ونو بوده وکسی اطلاعی نداشته پس نمیتوانسته کمک حال من باشد.

وی می گوید: فعالیت در عرصه چرم را با حوزه پالتو، دستکش، چکمه، کلاه و کیف چرمی آغاز کرده است و نقاشی های روی کیف های چرمی و طراحی سنتی اسلیمی و اسلامی باعث شده بود که از محصولاتش استقبال خوبی شود ولی قاچاق کالا و جنس های بی کیفیت چینی باعث شد که بازار تولید کیف و کفش چرمش تخته شود.

این کارآفرین بندر ترکمن که 35 زن سرپرست را در تولیدی خود مدیریت می کرد با این اتفاق برای اینکه این افراد بیکار نشوند تصمیم می گیرد که عرصه فعالیت خود را تغییر دهد و وارد تولید فرش های چرمی شود.

محیط کار تولیدی خانم دیانتی کاملا زنانه است  و بسیاری از بانوان بندرترکمن که در این کارگاه مشغول به فعالیت هستند از فضای کاری این کارگاه رضایت دارند و می توانستند حتی بخشی از کارها را در منزل با اعضای خانواده انجام دهند.

این بانوی کارآفرین اعتقاد دارد با توجه به فرهنگی که ترکمن ها سراغ دارم و از آنجایی که در بندرترکمن اقوام ترکمن زیادی وجود دارد و به دلیل عدم استقبال بانوان ترکمن از کارهای بیرون از منزل تلاش کردم محیطی را فراهم کنیم که با سلایق بانوان ترکمن جور در بیاید.

دیانتی متذکر می شود که در کارگاه تولیدی چرم برای هر بخش نیروی جداگانه نیاز است و از آنجایی که محصولاتش از طراحی و بسته بندی کپی نبود و با علم طراحی و رنگ محصولات خود را تولید می کرد تلاش می کرد که محصولاتش با رنگ های امروزی همخوانی داشته باشد.

وی می گوید: اوایل کار فرش ها را بدون بسته بندی وارد بازار می کرد و این مهم باعث شده بود که سطح کار آنها پایین بیاید و لذا 12 تا 13 نوع بسته بندی را استفاده کرد تا بتواند به مدل دلخواه خود برسد.

این کارآفرین متذکر شد: فرش ایرانی یک برند ملی و بین المللی دارد و یکی از کالای اصلی صادراتی ایران به شمار می رود و فرش چرمی در دستجات فرش شناخته شده نبود چرا که از نظر کشورهای خارجی هرچیزی که پهن شدنی است فرش می گوید ولی در ایران از نظر اتحادیه فرش هرچیزی که بافتنی است فرش محسوب می شود لذا اسم محصول را تغییر دادیم  نام آن را به عنوان « ویسترگ» ثبت کنم.

عدم تعرفه گمرکی فرش چرم و مشکلات آن برای صادرات

یکی از مشکلات این بانوی کارآفرینی صادر کردن این مسئول است چرا که تعرفه گمرکی ندارد، ابراز داشت: باید صبر می کردیم که صادرکننده ای فرشی کالایی را صادر کند تا بتواند در لابه لای این صادرات فرش های خود را عرضه کند.

وی به ویژگی های فرش چرمی اشاره کرد و افزود: این فرش هم سبک است و هم در حوزه درمان و طبی و درمان بیماری های واریس و ارتروز از آن استفاده می شد و چروک نمی شود و می توان از آن در پای مبل استفاده کرد.

این کارآفرین برتر گلستان بابیان اینکه کار دوخت فرش های تولیدی ما با کیفیت است به سادگی خراب نمی شود، افزود: از آنجایی که صفر تا 100 آن با دست است اشتغالزایی خوبی برای بانوان دارد و منبع درآمد خوبی برای آنها به شمار می‌رود.

دیانتی بابیان اینکه فرش های چرمی تولیدی ما یک محصول ارگانیک و طبیعی است و از مواد شیمیایی در آن استفاده نمی شود، افزود: علاقمندان می توانند این فرش های چرمی با کیفیت را با قیمتی حتی ارزان تر از فرش های چرمی تهیه کنند.

وی بابیان اینکه در حاضر توانستیم با برندهای بزرگ فرش مثل آقای فرش و ایوان فرش کار کنیم، می گوید: فرش های چرمی خود را به کشورهای عمان، ترکیه، ایتالیا صادر کرده است.

این کارآفرین متذکر شد که کرونا نیز بر حوزه فعالیت های آنها تاثیرگذاشت و باعث شد که 6 نفر از همکاران ما در طول این مدت درگیر این عارضه شوند و فوت کنند و این مسئله برای ما یک آسیب بزرگی بود چرا که این افراد کسانی نبودند که بدون آموزش به این نقطه رسیده باشند.

بی توجهی مسئولان به برندسازی فرش چرم گلستان در کشور

دیانتی پرداخت تسهیلات را گره گشای مشکلات خود ندانست و افزود: در خارج از کشور یک واحد تولیدی می تواند از دو سال آینده اقساط خود را به بانک ها بپردازد ولی در ایران حتی شرایط کرونا در نظر گرفته نمی شود و باید براساس شرایط تولیدکنندگان مثل زمان بازگشت بازگشت ارز صادراتی این تسهیلات را پرداخت کنند.

وی می گوید: در این استان با وجود محرومیت و مشکلات کار کارآفرینان دیده نمی شود و بارها از مسئولان صنعت و معدن و صنایع دستی برای ثبت این فرش چرمی به برند استان گلستان درخواست کردیم ولی در عمل اتفاقی نیفتاده است.

این کارآفرینی گلستانی معتقد است:  این محصول  می توانست به نام استان و کارگاه من به ثبت برسد؛ من  در حوزه وارد شدم که در آن تخصصی نداشتم و باید بهای زیادی در این حوزه می پرداختم و  صفر تا 100 این کار را از سرمایه شخصی و هیچ حمایتی از من صورت نگرفت.

دیانتی نسبت به عملکرد دستگاه های اجرایی که غرق در شعار شدند گلایه دارد و می گوید: برخی نهادها مثل بنیاد برکت به من وعده هایی دادند که به آن عمل نکردند وهنوز نتوانستم از تسهیلاتی که عنوان کنند شده استفاده کنیم، نباید مدیران تولیدکنندگان را به چشم رعیت ببینند.

وی ابراز داشت: در بسیاری از دستگاه ها و مراجعات می گفتند با یک خانم نمی توانیم کار کنیم و در دستگاه اجرایی تخصصی بیلان و آمار درستی از فعالیت های زیرمجموعه های خود نداشتند.

این بانوی گلستانی اعتقاد دارد: در بیلبوردهای سطح شهر شعارهای حمایت از تولید نوشته شده ولی در مراجعات ما و در عمل چنین اتفاقی نمی افتد و لذا می بینیم که تمامی کارگاه های استان گلستان به تعطیلی کشیده شده است.

وی افزود: در بندرترکمن همه کارگاه های فرش دست بافت به سمت تعطیلی رفته است، در حوزه صنایع دستی برندسازی صورت نگرفته کار من برند است و چون به خواسته های صنایع دستی و مسئولان گردشگری وقت تن ندادم به خواسته های من بی توجهی شد از نظر من آقای کریمی آدمی فوق العاده بی کفایتی بود و در آن زمان به خواسته های ما بی توجهی کرد.

انتهای پیام/

 #‌خبری #‌اخبار منبع: گلستان ما

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیر کل خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه انحصار در واردات نهاده‌های دامی را قبول نداریم گفت: امسال بیش از ۹۱ شرکت، نهاده‌های دامی وارد کشور کردند.

4 ساعت پیش

نفت صرفاً یک ماده سیاه نیست که از پوسته کره زمین به دست می‌آید بلکه یک کالای مهمی است که بخش عمده از اقتصاد کشور‌های دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.

5 ساعت پیش

اهمیت فلزات غیرآهنی از آنجایی است که کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالایی داشته و می‌تواند سهم مهمی در اقتصاد کشورمان داشته باشد.

6 ساعت پیش

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده محصولات ایران خودرو در 24 مهر اعلام شد برای مشاهده لینک اسامی فروش فوق العاده ایران خودرو به سایت تیتربرتر مراجعه کنید.

7 ساعت پیش

سهام عدالت در معاملات امروز بورس و با قرار گرفتن شاخص کل بر مدار صعودی، بخشی از ضرر و زیان‌های خود را جبران کرد و ارزشش با رشد ۲.۵ درصدی همراه شد.

7 ساعت پیش

با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد امروز، قیمت طلا و سکه در بازار امروز روند افزایشی داشتند.

7 ساعت پیش

رئیس سازمان بورس در خصوص برنامه بازار سرمایه برای بازار بدهی و فروش اوراق توضیحات جدیدی را بیان کرد.

7 ساعت پیش

شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیون تومانی با سود یک درصد از آبان 1400 اعلام شد.

7 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

8 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

8 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

8 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

8 ساعت پیش

پنجمین دور گفتگو‌های سیاسی ایران و اتریش امروز به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و دبیر کل وزارت امور خارجه اتریش در تهران برگزار شد.

8 ساعت پیش

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد ۷۹.۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با ۴۶ درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» ۸۲.۹ درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

9 ساعت پیش

بیشتر...