خودروتک |
۱ هفته پیش

تست خودرو در اروپا بدون نام نشان ایران

تست خودرو در اروپا بدون نام و نشان ایران!

تحریم‌ها همه ابعاد تولید و اقتصاد را نشانه گرفته است. در آخرین مورد شرکت اسپانیایی که خودروهای ایرانی را تست می‌کرد، به دلیل تحریم با ایران قطع همکاری کرده است. حالا ایران مجبور است خودروهایش را از طریق ترکیه و بدون آنکه نامی از ایران ببرد، برای تست به اروپا بفرستد.

به گزارشخودروتکبه نقل از تجارت‌نیوز، این خبری است که رئیس مرکز تحقیقاتایران خودروآن را اعلام کرده است، البته نه برای چاره‌‌جویی درباره افزایش ایمنی خودروهای داخلی. بلکه برای حذف برخی از استانداردهای کنونی.

محسن رضائی‌منش، رئیس مرکز تحقیقات ایران‌خودرو در جلسه کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگویدولتو بخش‌خصوصی اعلام کرد: در زمینه تست خودروهای سواری، فقط یک شرکت خودروساز از کشوراسپانیاباایرانهمکاری می‌کرد که این شرکت چندی پیش، طی مکاتبه رسمی با ایران‌خودرو، اعلام کرد به دلیل تحریم‌ها، امکان ادامه همکاری ندارد.

اما ایران برای تست خودروهای تولیدی خود چه می‌کند؟ رئیس مرکز تحقیقات ایرانخودرواعلام کرده که «برای انجام تست خودروهای تولید داخل، نمونه‌های تولیدی را از طریق کشورترکیهو به طور غیرمستقیم و بدون آنکه نامی از ایران مطرح شود، به شرکتی در یک کشور اروپایی دیگر ارسال می‌کنیم.»

در ایران به دلیل کمبود زیرساخت‌ها، امکان تست خودروهای تولیدی وجود ندارد و ایران ناچار به ارسال خودروهای تولیدی به کشورهای دیگر است و گفته می‌شود تنها شرکت همکار با ایران، به این همکاری خاتمه داده و حالا خودروهای ایران از طریق ترکیه تست می‌شوند. بدون آنکه نام و نشانی از ایران برده شود.

حذف استانداردهای اضافه خودرو!

اما چنین موضوعی در کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی عنوان نشده که تاثیر تحریم‌ها را نشان دهد. هدف از اعلام این موضوع، تلاش برای حذف استانداردهای اضافه خودرویی در ایران بوده است.

رئیس مرکز تحقیقات ایران خودرو در این جلسه به استانداردهای اجباری در برخی کشورها از جمله چین، روسیه، آسیای میانه وکشورهای منطقهخلیج‌فارس اشاره کرده و گفته برخی از استانداردهای اجباری که سازمان ملی استاندارد،خودروسازانداخلی را ملزم به رعایت آن کرده، در کشورهای دیگر اجباری نیست.

مانندچینکه استاندارد حفاظت از عابر پیاده و نشانگر تعویض دنده برای خودروهای اتومات اجباری نیست. یاروسیهکه به دلیل اعمال تحریم‌های چند ماه اخیر، الزام خودروسازان به استانداردیورو۵ برداشته شده و حتی این کشور، قوانیناستانداردخودرویی را به ۲۵ سال قبل بازگردانده است!

این درخواست خودروسازان برای کاهش استانداردهای خودرو در حالی است که پیش از این رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفته بود با اینکه استانداردهای در نظر گرفته شده برای تولید خودروی داخلی، حداقل استانداردهای ممکن است اما شرکت‌های خودروسازی همین موارد حداقلی را هم رعایت نمی‌کنند.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یاسوج- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برخی زمین‌خواری‌ها به بهانه ایجاد اشتغال گفت: مبارزه با زمین‌خواری از دستگاه‌های دولتی آغاز شود.

نیم ساعت پیش

تهران - رئیس قوه قضاییه به برخورد مدبرانه، قاطعانه و عبرت‌آموز با متخلفان و مفسدان و اهتمام به حفظ حریم خصوصی افراد، پوشاندن عیوب مؤمنین، جلوگیری از افشای اسرار و پذیرش عذر فرد خطاکار و فرصت دادن به او برای جبران تاکید کرد.

نیم ساعت پیش

نشست مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی عصر امروز در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

نیم ساعت پیش

جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی با موضوع «پیگیری مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی ازبکستان و قرقیزستان» به ریاست مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد.

نیم ساعت پیش

برای درمان کبد چرب راهکارهای گوناگونی وجود دارد که یکی از راحت ترین آن ها خوردن برخی میوه های مفید برای کبد چرب است که خیلی فوری آن را رفع می کنند.

نیم ساعت پیش

توضیحات مهراوه شریفی‌نیا درباره پوشیدن لباس جنجالی‌اش در جشنواره اسپانیا در ادامه می خوانید.

نیم ساعت پیش

گرگان- معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بر اساس برنامه ششم باید ۱.۸ درصد ظرفیت دانشگاه ها به دانشجویان خارجی اختصاص یابد.

نیم ساعت پیش

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که هرگونه اقدام واشنگتن در خصوص اعلام مسکو به عنوان «حامی تروریسم» به قطع رابطه با آمریکا منتهی می‌شود.

نیم ساعت پیش

در این گزارش سعی داریم به هزینه های خرید اسباب بازی برای کودکان در ۱۴۰۱ بپردازیم.

نیم ساعت پیش

بیشتر...