راهبرد معاصر |
2 ماه پیش

وبگاه آمریکایی: آتش بس اخیر برای حماس پیروزی خالص بود راهبرد معاصر

پایگاه ای‌بی‌سی آمریکا به نقل از تحلیلگران مسائل امنیتی برقراری آتش‌بس اخیر در غزه را «پیروزی خالص برای حماس» توصیف کرده است.

به گزارش راهبرد معاصر، وب‌سایت ای‌بی‌سی نوشته با آنکه توجه عموم به سمت محقق شدن کمک‌های انسانی در نتیجه آتش‌بس میان حماس و اسرائیل معطوف شده کارشناسان مسائل امنیتی خاطرنشان می‌کنند که آتش‌بس اخیر به حماس فرصت لازم برای تقویت و تجدید قوا برای آغاز دور جدید درگیری‌ها را داده باشد.

به نوشته این وب‌سایت آمریکایی تا قبل از آتش‌بس مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی هر دو تأکید می‌کردند که از «وقفه» در جنگ حمایت می‌کنند و نه برقراری «آتش‌بس» عمومی، چرا که به باور آنها آتش‌بس می‌توانست به نفع حماس باشد.

با وجود این، تمدید وقفه‌های کوتاه‌مدت در جنگ غزه موجب شد که عملاً به مدت یک هفته آتش‌بس برقرار شود.

میک مالروی، معاون سابق مشاور وزیر دفاع آمریکا در خاورمیانه به ای‌بی‌سی گفت که آتش‌بس یک هفته‌ای برای حماس «چه از نظر نظامی و چه از نظر سیاسی، پیروزی خالص» بوده است.

او گفت: «به نظر من اسرائیل می‌دانست که این اتفاق خواهد افتاد اما برایشان بازگرداندن گروگان‌ها ارزش داشت.»

جمع‌بندی مالروی و دیگر تحلیلگران مسائل امنیتی که با ای‌بی‌سی گفت‌وگو کرده‌اند این است که حماس احتمالاً از آتش‌بس موقت برای تجدید قوا، تقویت تسلیحاتی و تغییر جایگاه نیروهایش در غزه استفاده کرده است.

ای‌بی‌سی نوشته با آنکه ارتش اسرائیل اقدام به تخریب ساختمان‌های زیادی در شمال غزه کرده اما هنوز مشخص نیست چه مقدار از زیرساخت‌های نظامی حماس تخریب شده‌اند.

رابرت آبرامز با تأیید دیدگاه فوق تصریح کرده است: «هر چه آتش‌بس طولانی‌تری برقرار شود حماس فرصت تقویت تسلیحاتی، تأمل دوباره و تجدید قوا خواهد داشت.»

روز جمعه در پنجاه و ششمین روز از آغاز تجاوز صهیونیستها به نوار غزه رژیم صهیونیستی پس از آتش‌بسی که یک هفته به طول انجامید، حملات خود را به این منطقه از سر گرفت.

یک روز قبل‌تر (پنجشنبه) هفتمین مرحله از تبادل اسرا بین حماس و رژیم صهیونیستی صورت گرفت که در جریان آن، صهیونیستها ۳۰ فلسطینی را آزاد کردند و هشت اسرائیلی هم آزاد شدند.

وزارت بهداشت غزه خبر داد که در جریان حملات روز جمعه رژیم صهیونیستی، ۱۷۸ نفر شهید و ۵۸۹ نفر نیز زخمی شده‌اند.

اسامه حمدان از رهبران جنیش حماس تأکید کرد که رژیم صهیونیستی، آغازگر تجاوز امروز بوده و حماس فقط به این تجاوز پاسخ داده است.

حمدان با بیان اینکه صهیونیستها روز گذشته با درخواست آزادی۱۰ سرباز زن که اسیر بودند، عمدا واسطه‌ها را گمراه کردند، گفت: سیاست اسرائیل در دروغگویی از زمان آغاز حملات ادامه دارد و آمریکاییها نیز روایت آنان را تأیید می‌کنند./ فارس#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موکب نیمه شعبان شباب المقاومت با حضور خادمانی از ملیت‌های مختلف جهان در مسیر پیاده‌روی پیامبر اعظم(ص) برپا شده و پنجم و ششم اسفندماه میزبان گروه‌های خاص از جمله مسئولان و اسرای جریان حماس، مدال‌آوران المپیک و بازیکنان استقلال و پرسپولیس خواهد بود.

نیم ساعت پیش

حرم مطهر رضوی با همکاری مواکب خدمت‌رسان مردمی، آماده پذیرایی ویژه از زائران و مجاوران این سرای قدسی در ایام میلاد حضرت مهدی موعود(عج) و عید فرخنده نیمه شعبان است.

نیم ساعت پیش

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش از اجرای غربالگری اختلالات یادگیری برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی خبر داد.

نیم ساعت پیش

در نشست مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی؛ ساز و کارهای مشارکت حداکثری در انتخابات بررسی شد.

نیم ساعت پیش

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به انتخابات پیشرو و ضرورت نقش آفرینی جوانان، خواص و بانوان در انتخابات گفت: مشارکت قوی در انتخابات عامل اقتدار و امنیت کشور است.

نیم ساعت پیش

ستادهای انتخاباتی برخی کاندیداهای مجلس حال و هوای عجیبی دارند.

نیم ساعت پیش

مدیرعامل پشتیبانی امور دام گفت: در ۴ ماه گذشته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده بین جامعه تولیدکنندگان کشور توزیع شده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...