6 ماه پیش
21 بازدید

عربشاهی: کریمی و مهدوی کیا؟ ما خیلی بهتر بودیم!

گفتگوی چالشی در انتخاب بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران؛

عربشاهی: کریمی و مهدوی کیا؟ ما خیلی بهتر بودیم!

ضیا عربشاهی در گفتگویی چالشی با ورزش سه از دلایلش برای رد ادعای مهدی مهدوی کیا در انتخاب علی کریمی به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران می گوید.

به گزارش "ورزش سه"، چند شب پیش بود که مهدی مهدوی کیا در گفتگوی لایو اینستاگرامی با پژمان راهبر سردبیر سایت ورزش سه از علی کریمی به عنوان بهترین فوتبالیست تاریخ فوتبال ایران نام برد.


حالا اما ضیا عربشاهی هافبک دفاعی سابق پرسپولیس و تیم ملی در یک گفتگوی چالشی با پژمان راهبر نظر بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه هامبورگ که یکی از بهترین لژیونرهای تاریخ فوتبال ایران به شمار می رود را زیر سوال می برد و تاکید می کند، تمام بازیکنان دهه 70 فوتبال ایران از بازیکنان دهه 90 و  حتی بازیکنان فعلی بهتر هستند.

 

-  نسل ما اینقدر فوتبالیست داشت که حساب و کتاب نداشت


ضیا عربشاهی با گفتن این جمله که شما می خواهید جنگ راه بیندازید ولی من با جنگیدن هیچگونه مشکلی ندارم، اینطور حرف  هایش را آغاز کرد: « شما می خواهید جنگ را بیاندازید  و من هم جنگ می کنم و هیچ مشکلی ندارم. آقای مهدی برای من عزیز است و بچه محل من هم هست. من نمی خواهم نسل خودم را بزرگ کنم و به صورت کلی صحبت می کنم. آقای مهدوی کیا در زمان خودش خوب بود. علی آقای کریمی هم در زمان خودش خوب بود. ولی نسل من اینقدر فوتبالیست بودند که حساب و کتاب نداشت و نمی توان این را منکر شد. در همان محدوده محل ما یعنی میدان قیاسی تا خانه مهدی مهدوی کیا 20 تا زمین خاکی بود.»

 

-  خود آقا مهدی می داند نامجو مطلق چه بازیکنی بود


ضیا عربشاهی با نام بردن برخی از این بازیکنان حرف هایش را ادامه داد و گفت: « مجید جلالی، وحید امیری، مهدی مهدوی کیا، بهروز رهبری فرد و علی پروین که سرآمد همه بود. این ها خیلی فوتبالیست بودند. من می خواهم بگویم نسل دهه 60 تا 70 در ایران خیلی فوتبالیست بودند و در دنیا هم همین بود. زمان ما سمت راست مجید نامجومطلق بود. خود آقا مهدی می داند که نامجو مطلق چه فوتبالیستی بود. در زمان ما بازیکنان بهتری از مهدی مهدوی کیا بودند و خودش هم قبول دارد.»

 

*اگر کریمی بهترین بازیکن ایران نیست، چه کسی است؟


 من قبول ندارم که علی کریمی بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران بوده است. مهدی کیا نظر خودش را دارد و من هم نظر خودم را. ببینید علی پروین حرف اول را می زد؛ پرویز قلیچ خانی حرف اول را می زد. علی کریمی در زمان خودش بازیکن خوبی بوده است. اگر از خود علی آقا هم بپرسید چیز دیگری می گوید. در دنیا هم همینطور بوده است.

 

-  از کسی که 25 سالش بیشتر شده در مورد بهترین بازیکن ایران بپرسید


قبلا اینقدر زمان خاکی بود که حد نداشت. من ضیا عربشاهی 16 سالگی در پاس بازی می کردم. ما بازیکنان زیادی داشتیم و مثلا مجید نامجو مطلق بهتر از مهدی مهدوی کیا بود. شما از کسی که 25 سال به بالا دارد، بپرسید بهترین بازیکن ایران چه کسی بوده است، بازیکنان نسل ما را می گویند ولی قبل از 25 سال را بپرسید می گویند مهدی مهدوی کیا. چون زمان ما واتس اپ و از این داستان ها نبود.

 

* من خودم بازی هر دو نسل را دیده ام و می گویم مهدی مهدوی کیا بهتر بوده است !


 بله این نظر شخصی شما است. من هم عقیده شخصی ام را می گویم. آقا مهدی را دوست دارم و بچه محل من است. شما هم یک رسانه ای هستید و نظر شخصی تان را می گویید و مشکلی ندارد و من هم نظر خودم را دارم. من دو سه سال با نامجومطلق در تیم ملی بودم و خیلی خوب بود.

 

*ناصر محمدخانی چطور بود؟


ناصر محمدخانی حرف نداشت و مثل یک ماهی بود. حمید علیدوستی و .....من خیلی منطقی با شما صبحت می کنم. باز هم می گویم این به سن کسی که نظر می دهد، بستگی دارد.

 

*خب فوتبال در این دوران تغییراتی داشته است. اینطور نیست؟


مگر حمل توپی که آقای کریمی می کردند یا ما می کردیم، الان با سنگ کار می کنند. ما 30 سال پیش تیکی تاکا بازی می کردیم. من پاس عوض می کردم 60 متر. الان 5 تا هافبک یک متر یک متر بازی می کنند. من یک سوال از شما دارم. شما دیده اید بازی را عوض کنند؟ البته شجاع دیده ام که بازی را عوض می کند. الان می ترسند که بازی را عوض کنند ولی نوراللهی و شجاع خوب هستند.

 

* در پست شما که هافبک دفاعی است، ما سه بازیکن شاخص داریم که کریم باقری، جواد نکونام و آندرانیک تیموریان هستند.


این ها هم به نظرم خوب بودند ولی در زمان خودشان.


* به نظر شما اگر این سه بازیکن در زمان شما بودند، فیکس تیم ملی می شدند؟


من می خواهم بگویم بالاتر از این ها خیلی ها بودند. سیروس خدا بیامرز، سعید مراغه چیان، بهتاش فریبا، مهران نجفی و ...


* آقای نجفی خودشان هم قبول ندارند با کریم باقری مقایسه شوند ....


این بازیکن هم دعوت می شد و بازیکن خوبی بود ولی در قواره تیم ملی نبود. کریم باقری زمان خودش خوب بود. جواد و آندو هم همینطور. آندو بازیکن خوبی بود. دعوا می کرد. جنگندگی می کرد. من از هیچ کس ترسی ندارم. آندرانیک از کریم و جواد بیشتر وسط زمین دعوا می کرد. زمانی که کریم بازی می کرد، دفاع وسط بود و بعد هم بازیکن پشت مهاجم بود و اصلا خیلی هافبک دفاعی بازی نکرد. من به عنوان مربی یک بازیکنی می خواهم مثل آندو که وسط زمین دعوا کند. کریم اصلا هافبک دفاعی بازی نمی کرد.

 

* از نسل فعلی فوتبالیست ها چه کسی را بهتر می دانید؟ مثلا سیدجلال؟


شما مثلا سیدجلال را با محمد پنجعلی مقایسه کنید.

 

* قطعا سیدجلال بهتر است، چون قدش بلندتر است. سرزن تر است و .....


این نظر شخصی شماست. بببنید من یکی از مخالفانی هستم که می گویم سیدجلال به خاطر رهبر بودنش باید در زمین بازی کند  و یکی از بهترین بازیکنان زمان خودش است. همیشه هم گفته ام که این بازیکن به خاطر قدرت رهبری اش باید داخل زمین بازی کند.

 

* نسل شما چه کسی کنار پنجعلی بازی می کرد؟ مرتضی فنونی زاده؟ به نظرم از نظر فنی با سیدجلال فاصله زیادی دارد...


ببینید مرتضی یک محاسنی داشت که جلو بازی می کرد. پاس های خوبی می داد و خوب سر می زد. پنجعلی هم خوب عقب را پوشش می داد و باهوش بود. به نظر خود من سیدجلال یکی از فوتبالیست های خوب در زمان خودش است.

 

* شما حرف خودتان را می زنید. من حرفم این است که مثلا ما قبلا در تیم ملی و در پست دفاع راست شاهین بیانی را داشتیم ولی حالا وریا غفوری، صادق محرمی و رامین رضاییان را داریم که کلاس بازی بالاتری دارند. این را قبول دارید؟


شما یک بعد نفوذی را می بینید ولی بعد دفاعی را نمی بینید. من می گویم محرمی بازیکن خوبی است و خودم هم بازیکنانی که مثل محرمی نفوذ می کنند را دوست دارم. همه خوب بودند. بله خیلی ها بودند، مثلا عزیز دسترس خیلی بود.

 

بهترین بازیکنان فوتبال ایران در دهه 60

 

* عزیز دسترس در کل مسابقات چقدر گل زده است مگر؟ حالا که شما جواب نمی دهید و همه‌اش می گویید همه بازیکنان نسل ما خوب هستند و از بازیکن خاصی نام نمی برید، به نظر من برای انتخاب بهترین بازیکنان نسل شما باید از بین شاهرخ بیانی، ناصر محمدخانی، مجید نامجو مطلق و فرشاد پیوس انتخاب کرد.


بله، نظر شما خیلی خوب است و این ها عالی بودند.#‌اخبار_فوتبالی
منبع: ورزش سه‌


مطالب پیشنهادی

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

از قدیمی‌ترین نماینده مجلس تا بازگشت پارلمانتاریست‌ها به بهارستان

۱۰۴ نماینده منتخب مجلس آینده پیشتر هم بر صندلی های نمایندگی مجلس تکیه زده اند، سیدرضا تقوی قدیمی ترین آنهاست و محمد مهدی مفتح بیشترین تعداد حضور در ادوار مختلف مجلس را در کارنامه پارلمانی اش به ثبت رسانده است.

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

زمانه فتح «سنگر به سنگر» اصولگرایان فرا رسیده است؟

آیا اصولگرایان می توانند پس از راه یافتن به بهارستان، پاستور را نیز ضمیمه فتوحات خود کنند؟ آیا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که یک سال و چندماه دیگر موعد آن است، قدرت به جناح راست بازخواهد گشت؟ پاسخ به این چنین سوالاتی، بی شک با درنظر گرفتن عوامل متعدد امکان پذیر است.

مطالب مرتبط