ورزش سه‌ |
9 ماه پیش

عربشاهی: کریمی و مهدوی کیا؟ ما خیلی بهتر بودیم!

گفتگوی چالشی در انتخاب بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران؛

عربشاهی: کریمی و مهدوی کیا؟ ما خیلی بهتر بودیم!

ضیا عربشاهی در گفتگویی چالشی با ورزش سه از دلایلش برای رد ادعای مهدی مهدوی کیا در انتخاب علی کریمی به عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران می گوید.

به گزارش "ورزش سه"، چند شب پیش بود که مهدی مهدوی کیا در گفتگوی لایو اینستاگرامی با پژمان راهبر سردبیر سایت ورزش سه از علی کریمی به عنوان بهترین فوتبالیست تاریخ فوتبال ایران نام برد.


حالا اما ضیا عربشاهی هافبک دفاعی سابق پرسپولیس و تیم ملی در یک گفتگوی چالشی با پژمان راهبر نظر بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه هامبورگ که یکی از بهترین لژیونرهای تاریخ فوتبال ایران به شمار می رود را زیر سوال می برد و تاکید می کند، تمام بازیکنان دهه 70 فوتبال ایران از بازیکنان دهه 90 و  حتی بازیکنان فعلی بهتر هستند.

 

-  نسل ما اینقدر فوتبالیست داشت که حساب و کتاب نداشت


ضیا عربشاهی با گفتن این جمله که شما می خواهید جنگ راه بیندازید ولی من با جنگیدن هیچگونه مشکلی ندارم، اینطور حرف  هایش را آغاز کرد: « شما می خواهید جنگ را بیاندازید  و من هم جنگ می کنم و هیچ مشکلی ندارم. آقای مهدی برای من عزیز است و بچه محل من هم هست. من نمی خواهم نسل خودم را بزرگ کنم و به صورت کلی صحبت می کنم. آقای مهدوی کیا در زمان خودش خوب بود. علی آقای کریمی هم در زمان خودش خوب بود. ولی نسل من اینقدر فوتبالیست بودند که حساب و کتاب نداشت و نمی توان این را منکر شد. در همان محدوده محل ما یعنی میدان قیاسی تا خانه مهدی مهدوی کیا 20 تا زمین خاکی بود.»

 

-  خود آقا مهدی می داند نامجو مطلق چه بازیکنی بود


ضیا عربشاهی با نام بردن برخی از این بازیکنان حرف هایش را ادامه داد و گفت: « مجید جلالی، وحید امیری، مهدی مهدوی کیا، بهروز رهبری فرد و علی پروین که سرآمد همه بود. این ها خیلی فوتبالیست بودند. من می خواهم بگویم نسل دهه 60 تا 70 در ایران خیلی فوتبالیست بودند و در دنیا هم همین بود. زمان ما سمت راست مجید نامجومطلق بود. خود آقا مهدی می داند که نامجو مطلق چه فوتبالیستی بود. در زمان ما بازیکنان بهتری از مهدی مهدوی کیا بودند و خودش هم قبول دارد.»

 

*اگر کریمی بهترین بازیکن ایران نیست، چه کسی است؟


 من قبول ندارم که علی کریمی بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران بوده است. مهدی کیا نظر خودش را دارد و من هم نظر خودم را. ببینید علی پروین حرف اول را می زد؛ پرویز قلیچ خانی حرف اول را می زد. علی کریمی در زمان خودش بازیکن خوبی بوده است. اگر از خود علی آقا هم بپرسید چیز دیگری می گوید. در دنیا هم همینطور بوده است.

 

-  از کسی که 25 سالش بیشتر شده در مورد بهترین بازیکن ایران بپرسید


قبلا اینقدر زمان خاکی بود که حد نداشت. من ضیا عربشاهی 16 سالگی در پاس بازی می کردم. ما بازیکنان زیادی داشتیم و مثلا مجید نامجو مطلق بهتر از مهدی مهدوی کیا بود. شما از کسی که 25 سال به بالا دارد، بپرسید بهترین بازیکن ایران چه کسی بوده است، بازیکنان نسل ما را می گویند ولی قبل از 25 سال را بپرسید می گویند مهدی مهدوی کیا. چون زمان ما واتس اپ و از این داستان ها نبود.

 

* من خودم بازی هر دو نسل را دیده ام و می گویم مهدی مهدوی کیا بهتر بوده است !


 بله این نظر شخصی شما است. من هم عقیده شخصی ام را می گویم. آقا مهدی را دوست دارم و بچه محل من است. شما هم یک رسانه ای هستید و نظر شخصی تان را می گویید و مشکلی ندارد و من هم نظر خودم را دارم. من دو سه سال با نامجومطلق در تیم ملی بودم و خیلی خوب بود.

 

*ناصر محمدخانی چطور بود؟


ناصر محمدخانی حرف نداشت و مثل یک ماهی بود. حمید علیدوستی و .....من خیلی منطقی با شما صبحت می کنم. باز هم می گویم این به سن کسی که نظر می دهد، بستگی دارد.

 

*خب فوتبال در این دوران تغییراتی داشته است. اینطور نیست؟


مگر حمل توپی که آقای کریمی می کردند یا ما می کردیم، الان با سنگ کار می کنند. ما 30 سال پیش تیکی تاکا بازی می کردیم. من پاس عوض می کردم 60 متر. الان 5 تا هافبک یک متر یک متر بازی می کنند. من یک سوال از شما دارم. شما دیده اید بازی را عوض کنند؟ البته شجاع دیده ام که بازی را عوض می کند. الان می ترسند که بازی را عوض کنند ولی نوراللهی و شجاع خوب هستند.

 

* در پست شما که هافبک دفاعی است، ما سه بازیکن شاخص داریم که کریم باقری، جواد نکونام و آندرانیک تیموریان هستند.


این ها هم به نظرم خوب بودند ولی در زمان خودشان.


* به نظر شما اگر این سه بازیکن در زمان شما بودند، فیکس تیم ملی می شدند؟


من می خواهم بگویم بالاتر از این ها خیلی ها بودند. سیروس خدا بیامرز، سعید مراغه چیان، بهتاش فریبا، مهران نجفی و ...


* آقای نجفی خودشان هم قبول ندارند با کریم باقری مقایسه شوند ....


این بازیکن هم دعوت می شد و بازیکن خوبی بود ولی در قواره تیم ملی نبود. کریم باقری زمان خودش خوب بود. جواد و آندو هم همینطور. آندو بازیکن خوبی بود. دعوا می کرد. جنگندگی می کرد. من از هیچ کس ترسی ندارم. آندرانیک از کریم و جواد بیشتر وسط زمین دعوا می کرد. زمانی که کریم بازی می کرد، دفاع وسط بود و بعد هم بازیکن پشت مهاجم بود و اصلا خیلی هافبک دفاعی بازی نکرد. من به عنوان مربی یک بازیکنی می خواهم مثل آندو که وسط زمین دعوا کند. کریم اصلا هافبک دفاعی بازی نمی کرد.

 

* از نسل فعلی فوتبالیست ها چه کسی را بهتر می دانید؟ مثلا سیدجلال؟


شما مثلا سیدجلال را با محمد پنجعلی مقایسه کنید.

 

* قطعا سیدجلال بهتر است، چون قدش بلندتر است. سرزن تر است و .....


این نظر شخصی شماست. بببنید من یکی از مخالفانی هستم که می گویم سیدجلال به خاطر رهبر بودنش باید در زمین بازی کند  و یکی از بهترین بازیکنان زمان خودش است. همیشه هم گفته ام که این بازیکن به خاطر قدرت رهبری اش باید داخل زمین بازی کند.

 

* نسل شما چه کسی کنار پنجعلی بازی می کرد؟ مرتضی فنونی زاده؟ به نظرم از نظر فنی با سیدجلال فاصله زیادی دارد...


ببینید مرتضی یک محاسنی داشت که جلو بازی می کرد. پاس های خوبی می داد و خوب سر می زد. پنجعلی هم خوب عقب را پوشش می داد و باهوش بود. به نظر خود من سیدجلال یکی از فوتبالیست های خوب در زمان خودش است.

 

* شما حرف خودتان را می زنید. من حرفم این است که مثلا ما قبلا در تیم ملی و در پست دفاع راست شاهین بیانی را داشتیم ولی حالا وریا غفوری، صادق محرمی و رامین رضاییان را داریم که کلاس بازی بالاتری دارند. این را قبول دارید؟


شما یک بعد نفوذی را می بینید ولی بعد دفاعی را نمی بینید. من می گویم محرمی بازیکن خوبی است و خودم هم بازیکنانی که مثل محرمی نفوذ می کنند را دوست دارم. همه خوب بودند. بله خیلی ها بودند، مثلا عزیز دسترس خیلی بود.

 

بهترین بازیکنان فوتبال ایران در دهه 60

 

* عزیز دسترس در کل مسابقات چقدر گل زده است مگر؟ حالا که شما جواب نمی دهید و همه‌اش می گویید همه بازیکنان نسل ما خوب هستند و از بازیکن خاصی نام نمی برید، به نظر من برای انتخاب بهترین بازیکنان نسل شما باید از بین شاهرخ بیانی، ناصر محمدخانی، مجید نامجو مطلق و فرشاد پیوس انتخاب کرد.


بله، نظر شما خیلی خوب است و این ها عالی بودند.#‌اخبار_فوتبالی
منبع: ورزش سه‌


تبلیغات

مطالب مرتبط

جزئیات قهر گلمحمدی بعد دربی 94,واکنش پرسپولیس به قهر گلمحمدی,چرا رسول‌پناه همچنان عضو هیئت مدیره پرسپولیس است,ماجرای قهر گلمحمدی بعد دربی 94

یک ربع پیش

جرارد پیکه فعالیت های خارج از زمین فوتبال خود را بیش از پیش گسترده تر خواهد کرد.

1 ساعت پیش

کارشناس فوتبال با بیان این نکته که آسیب پذیری در دفاع وجه مشترک استقلال و پرسپولیس است، اضافه کرد: برخلاف بازیهای گذشته مظاهری و لک هم فرم خوبی نداشتند.

1 ساعت پیش

جزئیات نامزد شدن علیرضا صمیمی به عنوان بهترین گلر فوتسال جهان,بیوگرافی علیرضا صمیمی بهترین گلر جهان,مصاحبه جدید علیرضا صمیمی بهترین گلر فوتسال جهان,علی رضا صمیمی

4 ساعت پیش

اولین واکنش گلمحمدی بعد مصاحبه تند بر علیه وزیر,اولین واکنش گلمحمدی بعد قهر یک روزه,چرا گلمحمدی قهر را کنار گذاشت,

6 ساعت پیش

رضا کرمانشاهی به عنوان داور دربی لیگ بیستم را سوت می زند,بیوگرافی رضا کرمانشاهی,رضا کرمانشاهی داور دربی,سابقه داوری رضا کرمانشاهی, کارنامه داوری رضا کرمانشاهی

7 ساعت پیش

از فوتبال نفت آبادان باید حمایت شود.

8 ساعت پیش

بررسی گلزنی مهدی قایدی در سه بازی اخیر,جزئیات جشن تولد محمود فکری

8 ساعت پیش

پیشکسوت و سرپرست سابق تیم فوتبال استقلال با تاکید بر این که فکری باید بر هیجانات خود کنترل داشته باشد گفت: اتفاقی که در دیدار با پرسپولیس رقم خورد هر ۱۰ هزار سال یکبار تکرار می‌شود!

8 ساعت پیش

مربی پیشین تیم فوتبال استقلال گفت: متاسفانه سال‌هاست دست‌های پشت پرده نمی‌گذارد استقلال موفق شود؛ درست مثل روزی که نگذاشتند ما قهرمان ایران و آسیا شویم!

9 ساعت پیش

مدیرعامل باشگاه پیکان بعد از شکست مقابل سپاهان پیامی را صادر کرد.

9 ساعت پیش

اینتر با گلزنی در دقیقه ۱۱۸ موفق شد فیورنتینا را در کوپا ایتالیا مغلوب کند.

10 ساعت پیش

تست کرونای تمام اعضای تیم فوتبال پرسپولیس منفی شد.

10 ساعت پیش