جبهه اصلاحات از انتخابات فاصله نگرفته با صندوق رای قهر نیست all tv logo

نشست جبهه اصلاحات مطرح شد:
جبهه اصلاحات از انتخابات فاصله نگرفته و با صندوق رای قهر نیست
سیاسیاحزاب و تشکل‌ها

آذر منصوری در نشست خبری امروز خود با بیان این‌که «صدای جریان اصلاحات در چند سال اخیر در فضای رسانه‌ای کشور کمتر شنیده می‌شود»، اظهار کرد: با توجه به فعالیت رسانه‌ای مخالفان اصلاحات در داخل و خارج کشور، باید بعد رسانه‌ای جریان اصلاحات تقویت شود.

وی ادامه داد: سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه بسیار سخت شده است. دفاع از جریان اصلاحات اهمیت دارد، چون در صورت نبودش باید پیش از پیش نگران آینده ایران بود.

رئیس جبهه اصلاحات همچنین با طرح این پرسش که «اصلاح‌طلبان در کدام نقطه ایستاده و چه تحلیلی از رفتار حاکمیت و جامعه دارند؟»، افزود: به عنوان یک جریان دموکراسی خواه، مدافع حقوق بشر و مدافع حق مردم ایران باید بتوانیم عاملیت داشته باشیم و به این پرسش پاسخ داد که در این مقطع چه باید کرد؟

منصوری خاطرنشان کرد: در این مدت بیش از ۱۷ جلسه و بیش از ۵۰ ساعت با احزاب اصلاح طلب جلسه داشته و با آن‌ها گفتگو کرده‌ایم تا به تحلیل واقع‌بینانه‌تر برسیم. جامعه به خصوص از سال گذشته دنبال گروهی می‌گردد که در داخل کشور مطالباتش را پیگیری کند.

رئیس جبهه اصلاحات گفت: بیانیه‌ها و مواضع جبهه اصلاحات برآیند همین گفتگو‌ها و تحلیل از رفتار حاکمیت و جامعه بوده است. تصمیمات با رای بیش از دو سوم رای اعضای مجمع عمومی و بیانیه‌ها با حدود سی امضای اعضا تصویب شده است.

وی تاکید کرد: حفظ مسیر اصلاح‌طلبانه، قانونی، مدنی، مسالمت‌جویانه و پرهیز از خشونت و دفاع از حقوق همه شهروندان با همه سلایق و دیدگاه‌ها و دفاع از حقوق بشر تک تک شهروندان ایران را دنبال می‌کنیم و این شاخص‌ها نقطه تمایز ما با سیار جریان‌هاست.

وی با انتقاد از قانون اخیر انتخابات گفت: ما بنا نداشتیم مستقیم وارد مساله انتخابات شویم، چون در آسیب‌شناسی خود به این نتیجه رسیدیم که گفتمان اصلاحات متناسب با شرایط جامعه به روزرسانی شود؛ بنابراین دنبال نوسازی گفتمان اصلاحات با تکیه بر بیانیه ۱۵ ماده‌ای سال گذشته آقای خاتمی هستیم.

این فعال سیاسی هم‌چنین با اشاره به رویکرد بخشی از مردم نسبت به تاثیر رای‌شان در انتخابات گفت: با قانون جدید انتخابات، جبهه اصلاحات در موقعیتی قرار گرفت که توصیه‌ای برای انتخابات ندارد. این به معنی قهر با صندوق و فاصله گیری از انتخابات نیست و اصلاحات باید تلاش کند که به انتخابات و صندوق رای معنا ببخشد.

۶ عضو رسمی احزاب اصلاح طلب اعلام کرده اند تایید شده‌اند

جواد امام سخنگوی جبهه اصلاحات هم در پاسخ به پرسشی درباره تعداد اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت شده در انتخابات، گفت:، چون جبهه توصیه‌ای درباره ثبت نام‌ها نداشته است، آمار رسمی هم از تعداد افراد تایید صلاحیت شده ندارد، ولی ۶ عضو رسمی احزاب اصلاح طلب اعلام کرده‌اند تایید شده‌اند و بر اساس آمار متفاوت احزاب اصلاح‌طلب در کل کشور گفته شده شاید به عدد ۳۰ نفر برسند.

وی معتقد است: اگر می‌گویند اقبال مردم به اصلاحات کم شده است، به خاطر موانع پیش روی اصلاح‌طلبان است. باید تلاش کنیم صندوق را به مردم بازگردانیم. اگر اصلاح طلبان در انتخابات فعال نبودند، امروز در این جایگاه برای نشست خبری نبودیم. ما با انتخابات قهر نکرده و از همه امکانات خود برای مردم استفاده می‌کنیم.

اصلاح طلبان در دوگانه مشارکت و تحریم نیستند

منصوری هم گفت: این اولین و آخرین انتخاباتی نیست که اصلاح طلبان در آن حضور دارند. در مورد انتخابات ریاست جمهوری در همان مقطع براساس تحلیل از وضعیت حاکمیت و جامعه، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به این‌که «هیچ کس حق تعیین تکلیف برای مردم برای رای دادن یا ندادن، ندارند، زیرا رای دادن حق مردم است»، تصریح کرد: ما اکنون در دوگانه مشارکت و تحریم قرار نگرفته‌ایم؛ بلکه امکان ارائه لیست براساس خواست مردم را نداریم.

کسی حق ندارد اصلاحات را متهم به قهر یا عبور و تحریم از انتخابت کند

محمد سالاری رئیس کمیته راهبردی جبهه اصلاحات در پاسخ به پرسشی در خصوص راهبرد جبهه اصلاحات، اظهار کرد: جبهه اصلاحات مبتنی بر اقتضائات زمان تصمیم‌گیری می‌کند. کسی حق ندارد اصلاحات را متهم به قهر یا عبور و تحریم از انتخابت کند. راهبرد انتخاباتی جبهه اصلاحات که براساس خرد جمعی گرفته شده است، این است که اصلاح طلبان به دنبال انتخابات رقابتی، آزاد، مشارکتی و منصفانه باشد. جناح مقابل بر اساس همین راهبرد، می‌گوید اصلاحات از انتخابت عبور کرده است. جایگاه نهاد انتخابات برای ما اولی است. ما از انتخابات عبور نمی‌کنیم، ولی وقتی کسی نداریم، نمی‌توانیم لیست بدهیم.

امضا کنندگان بیانیه ۱۱۰ اصلاح‌طلب، نگاه مستقلی از جبهه اصلاحات دارند

در ادامه این نشست خبری، منصوری درباره بیانیه ۱۱۰ اصلاح طلب برای حضور در انتخابات، گفت: جبهه اصلاحات متشکل از ۳۱ حزب و ۱۵ عضو حقیقی است که در مسیری دموکراتیک و براساس آیین نامه با ۳۴ رای اعضای مجمع عمومی، درباره تهران تصمیم گیری و اعلام موضع کرده است. در مورد استان‌ها هم جبهه اصلاحات همان استان تصمیم‌گیری می‌کند. در این بین ممکن است برخی افراد دیدگاه دیگری داشته باشند. در جلسه بعدی هیات رئیسه جبهه اصلاحات تصمیم‌گری می‌کنیم که چه واکنشی به این بیانیه داده باشیم، ولی قضاوت نهایی را به مردم واگذار می‌کنیم.

جواد امام هم در همین زمینه گفت: این دوستان که بیانیه داده اند، اصلاح طلب بوده و امیدوار هستند که روزنه‌ای ایجاد کنند، ولی نگاه مستقلی از جبهه اصلاحات دارند. ما هیچ تقابلی با این دوستان نداریم و امیدواریم این روزنه ایجاد شود. ما از تصمیم خود در جبهه اصلاحات دفاع می‌کنیم که در تهران لیست ندهیم، چون شرایط فراهم نیست.

سالاری نیز گفت: جبهه اصلاحات یک جریان کثرت گراست و جریانی از بالا به پایین نیست. دلخور نیستیم که تعدادی دوستان رویکرد دیگری داشته باشند، ولی جبهه اصلاحات براساس آیین نامه خود تصمیم جمعی گرفته است.

حفظ پایگاه اجتماعی برای جبهه اصلاحات در اولویت قرار دارد

امام در ادامه این نشست خبری تاکید کرد: نگاه ما برای حضور در قدرت برای نمایندگی مردم است، وقتی جایگاه خود را در میان مردم از دست بدهیم دیگر حضور در قدرت برای ما فایده‌ای ندارد. نگاه جریان اصلاحات به مردم است و پایگاه اجتماعی را برای خود در اولویت قرار می‌دهد.

احزاب اصلاح طلب با چند صدایی تفاوت دارد

منصوری در خصوص احتمال ارائه لیست از سوی برخی احزاب اصلاح طلب، گفت: تصمیم جبهه اصلاحات این است که در تهران لیست نداشته باشد و در استان‌ها براساس شرایط آن استان تصمیم گیری شود. امیدوارم اصلاحات موضع یکسانی داشته باشند؛ زیرا چند صدایی موجب شده که این جریان به اهداف خود نرسد.

باشگاه خبرنگاران جوانسیاسیاحزاب و تشکل‌ها#‌سیاسی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

استاندار بوشهر از توسعه طرح‌های راهسازی در محورهای مختلف مواصلاتی استان خبر داد و گفت: طول باند دوم محور دالکی به کنارتخته 18 کیلومتر است که با تکمیل این باند، مسیر 29 کیلومتری کنونی 10 کیلومتر کوتاه‌تر می‌‌شود.

یک ربع پیش

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: مازوت سوزی در نیروگاه شهید منتظری اصفهان در چند روز اخیر بر اساس تصمیمات ملی شروع و در نتیجه آلودگی هوای اصفهان تشدید شده است.

یک ربع پیش

علی‌رغم اینکه جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی به‌دلیل غیبت تعداد زیادی از نمایندگان لغو شد، هیئت رئیسه تنها اسامی 62 نفر از آنها را اعلام کرد و عضو دیگر هیئت رئیسه نیز به خبرنگار تسنیم گفت که مابقی افراد مرخصی استعلاجی گرفته بودند.

یک ربع پیش

متخصصان حوزه سلامت تاکید می‌کنند که ایران هنوز جزو کشورهایی نیست که با سونامی سرطان مواجه شده باشد و با اصلاح سبک زندگی، تغذیه سالم و ورزش منظم می‌توان از ابتلا به نیمی از سرطان‌ها پیشگیری کرد.

یک ربع پیش

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بمنظور شرکت در اجلاس اضطراری وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در خصوص فلسطین، تهران را به مقصد جده ترک کرد.

9 دقیقه پیش

منوچهر والی زاده دوبلور معروف ایرانی روز گذشته به علت بیماری در بیمارستان بستری شده است.

یک ربع پیش

رئیس ستاد مشترک ارتش الجزایر با سفر به دوحه خواستار تقویت همکاری نظامی کشورش با قطر شد.

یک ربع پیش

کارت شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (ویژه رشته شغلی آموزگاری) سال 1403 از امروز از طریق سایت سازمان سنجش قابل دریافت است.

یک ربع پیش

این جشن پیش عروسیِ 3 روزه در قصری مجلل در بزرگ ترین باغ انبه آسیا در شهر "جامناگار" (جام نگار) در گجرات هند برگزار می شود. در این مراسم 3 روزه حدود 2500 پرس غذا برای مهمانان سرو می‌شود.

7 دقیقه پیش

بیشتر...