انگلیس می داند که توان درگیر شدن با سپاه پاسداران را ندارد خبرنامه دانشجویان ایران

حزب کارگر که یک روز پیش از انتخابات پارلمانی انگلیس، در پی به‌دست گرفتن قدرت اعلام کرد در تروریستی خواندن سپاه پاسداران عجله نخواهد کرد.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: گاردین نوشت: مشاوران وزارت خارجه انگلیس برای چنین اقدامی، ملاحظاتی عنوان کرده و نسبت به پیامدهای «غیرقابل پیش‌بینی» و «بسیار مخرب» این اقدام بر روابط لندن با تهران هشدار داده‌اند.

حزب کارگر پس از ۱۴ سال بودن در جناح اپوزیسیون، در انتخابات چند روز قبل قدرت را به دست گرفت و کی‌یر استارمر، رهبر آن، از سوی شاه چارلز مأمور تشکیل دولت جدید شد. دولت‌های محافظه‌کار بریتانیا در سال‌های اخیر در زمان نخست‌وزیری بوریس جانسون، لیز تراس و ریشی سوناک در برابر خواسته‌های مطرح شده در این کشور برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران مقاومت کرده بودند.

حزب کارگر یک روز پیش از انتخابات پارلمانی، در منشور خود سپاه پاسداران را به عنوان یک «سازمان متخاصم» توصیف کرد. شماری از فعالان این حزب تا پیش از انتخابات گفته بودند که سپاه باید تروریستی اعلام شود.

با این حال، دیوید لمی، وزیر خارجه جدید از حزب کارگر، به گاردین گفت او باید به دقت این موضوع را بررسی کند و ببیند سیستم پیشین تاکنون چگونه تصمیم گرفته است.

به نوشته گاردین، مشاوران دیوید لمی گفتند او در حال بررسی اصلاحیه‌ای بر قانون کنونی است که تاکنون به دولت امکان می‌داد علیه فعالیت سازمان‌های مرتبط با دولت، مانند سپاه پاسداران، برخی محدودیت‌ها قائل شود. روند تهیه اصلاحیه بر قانون کنونی «زمان‌بر» خواهد بود.

گاردین نوشت: دیوید لمی قرار است درباره سیاست خارجی دولت جدید ایران با مشاوران خود رایزنی کند. لمی گفت برنامه‌های رئیس‌جمهور پزشکیان را زیر نظر دارد و هنوز برای نتیجه‌گیری زود است. جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های گذشته به کشورهای اروپایی نسبت به تروریستی نامیدن سپاه پاسداران هشدار داده بود. دولت کانادا به تازگی سپاه پاسداران را «تروریستی» معرفی کرده است. اما اتاوا ۱۳ سال است در حالت قطع کامل رابطه با ایران به سر می‌برد و برخلاف انگلیس، دارای سفیر و سفارتخانه در تهران نیست.

دیوید کامرون، وزیر خارجه در دولت ریشی سوناک، در میانه بهار امسال تأکید کرد تروریستی نامیدن سپاه می‌تواند به قطع رابطه سیاسی انگلیس و ایران منجر شود. کامرون ۱۲ اردیبهشت در نشست یک کمیته پارلمان گفت کشورش سپاه را به‌طور کامل تحریم کرده و می‌توان این تحریم را تقویت کرد اما تروریستی خواندن سپاه همین مناسبات مختصر دو کشور را نیز از بین خواهد برد.

غیر از انگلیس، کشورهای اتحادیه اروپا نیز در دو سال گذشته کوشش‌ها در کشورهای خود و درخواست اسرائیل را برای تروریستی نامیدن سپاه نپذیرفتند.

آنچه بر گزارش گاردین بایدن افزود این است که هر نوع برچسب زنی به سپاه پاسداران از سوی یک دولت خارجی با اقدام متقابل ایران درباره ارتش و نیروهای طرف متقابل مواجه خواهد شد و آنگاه ایران در منطقه به ویژه خلیج‌فارس با مراکز و نیروهای طرف مقابل به عنوان طرف متخاصم رفتار می‌کند.#‌اخبار منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مصرف بی‌رویه‌ داروهای مسکن را زمینه‌ساز تشدید سردردها در افراد دانست و گفت: فردی که حداقل یک روز در میان یا هر روز، مصرف مسکن را به مدت حداقل سه ماه دارد و سردردش بهبود نمی‌یابد، باید مصرف داروی مسکن را متوقف کند.

2 ساعت پیش

ورزش بازخبر

2 ساعت پیش

اتحادیه بار فروشان مشهد نرخ انواع میوه، صیفی جات و سبزیجات در این شهر را اعلام کرد.

1 ساعت پیش

خواننده مطرح کشورمان در گفت‌وگو با خبرورزشی از علایق و خاطرات فوتبالی خود صحبت کرده بود.

2 ساعت پیش

بهروز اتونی ادیب و اسطوره شناس به ابیاتی از عطار نیشابوری پرداخت.

1 ساعت پیش

نرود میخ آهنی در سنگ به معنای کلی یعنی شخص بعد از شنیدن ساعت‌های پند و اندرز دوباره کار خودش را انجام می‌دهد.

1 ساعت پیش

یک نویسنده استرالیایی در صفحه فضای مجازی خود یکی از سخنان امام خمینی (ره) درمورد آمریکا را بازنشر کرد.

1 ساعت پیش

در این ویدئو، با توجه به اشتباه دروازبان و حرکت شانسی فوتبالیست گلی کاملا شانسی به ثمر رسید که در تصاویر با یکدیگر مشاهده می‌کنیم.

2 ساعت پیش

اصطلاح ژنرال‌های پیر در دوره دولت حسن روحانی این روزها سر زبان‌ها افتاد که برخی افراد با کارنامه بیش از دو دهه وزارت و حضور در چندین دولت، مجدد سکاندار وزارتخانه‌های مهم شدند. حال این روز‌ها بین دو گروه نوباوه‌ها و پیرمرد‌ها برای تصاحب صندلی وزارتخانه‌های به‌ویژه اقتصادی دعواست؛ حتماً برای خدمت به مردم نه تقسیم آن‌ها بین «هم گروهی‌ها!»

2 ساعت پیش

بیشتر...