تیتر برتر |
1 ماه پیش

جزئیات جنگ چین با آمریکا بر سر تایوان سایت تیتربرتر TitreBartar com

جزئیات جنگ چین با آمریکا بر سر تایوان

به گزارشتیتربرتر؛اختلافات بینچین و آمریکابر سر تایوان پررنگ تر از پیش شده است. شواهد گویای این است که چین نسبت به مساله تایوان بسیار حساس شده و نمی خواهد اجازه دهد که این منطقه بیش از پیش از چین دور شود.

پشت پرده حمایت آمریکا از تایوان

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به تازگی اظهار داشت اگر چین به تایوان حمله کند، واشنگتن از تایوان دفاع خواهد کرد. او در  پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا آمریکا در صورت حملهاحتمالی چین به تایوان، از تایوان دفاعخواهد کرد،  گفته است: بله، ما چنین تعهدی داریم.

کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی و پس از این صحبت بایدن اعلام کرد موضع آمریکا در مقابل تایوان تغییری نکرده است.

یک سخنگوی کاخ سفید درگفت و گو با تارنمای هیل کاخ سفید گفت: رییس جمهوری آمریکا تغییر سیاست آمریکا را اعلام نکرد و این سیاست در مقابل تایوان تغییر نکرده است.

وی افزود: روابط دفاعی آمریکا با تایوان بر اساس قانون روابط با تایوان است. ما بر اساس این قانون به تعهدات خود عمل خواهیم کرد، ما از دفاع  تایوان از خود ادامه خواهیم داد و ما همچنان با هرگونه تغییر وضعیت یک طرفه مخالف هستیم.

این اظهارات بایدن در تضاد با بیانیه های پیشین آمریکا در خصوص تایوان است. وی در ماه اوت سال جاری نیز اظهاراتی مشابه منتشر کرد و گفت سیاست آمریکا در مقابل تایوان برابر با تعهدات امنیتی آمریکا در مقابل کره جنوبی و ژاپن است.

کاخ سفید در ماه اوت نیز برای روشن سازی اظهارات بایدن اقدام و اعلام کرد موضع آمریکا در مقابل تایوان تغییر نکرده است و این سیاست همچنان "عدم شفافیت راهبردی" است.

آمریکا مدعی شده است تعهداتش در مقابل تایوان به این کشور اجازه می دهد تا  برای توانمند سازی قابلیت های دفاعی تایوان، به آن  سلاح نظامی بفروشد. با این حال آمریکا هیچگاه آشکار اعلام نکرده است که در صورت وقوع یک  حمله، به تایوان نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.

در همین حال چین از این اظهارات بایدن انتقاد کرده و آن را دخالت در امور داخلی چین دانسته است.وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه گفت: مساله تایوان صرفا امور داخلی چین است که اجازه دخالت خارجی را نمی دهد. هیچ کس نباید عزم، اراده و توانایی مردم چین برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را دست کم بگیرد.

وی افزود: ما از آمریکا می خواهیم که به طور جدی از اصل و مقررات چین واحد که در سه اعلامیه مشترک چین و آمریکا به آن اشاره شده است، پیروی کند و در گفتار و اقدامات خود در مورد مسئله تایوان محتاط باشد و از ارسال پیام های اشتباه به نیروهای جدایی طلب "استقلال تایوان" خودداری کند. مبادا این امر به روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان آسیب جدی برساند.

تنش ها بین چین و امریکا در مورد تایوان، جزیره ای در جنوب چین که ادعای استقلال دارد، درحال افزایش است. پکن این جزیره را سرزمین اصلی خود می داند و معتقد است سراسر جهان از جمله آمریکا باید بر اساس «اصل چین واحد» با آن برخورد کنند.

آیا جنگ بزرگی بین چین و آمریکا در راه است؟

چند روز پیش و زمانی که یک خبرنگار ازجو بایدن (رئیس جمهوری آمریکا)پرسید که اگر چین به تایوان حمله کند، آمریکا چه واکنشی نشان خواهد داد، جو بایدن بدون معطلی پاسخ داد که بدون شک این حمله با پاسخ آمریکا مواجه خواهد شد. البته چند روز بعد اعضاء تیم دیپلماسی بایدن سعی کردند این اظهار نظر را توجیه کنند و به نوعی تاکید کردند که سیاست آمریکا در قبال چین تغییر نخواهد کرد و آمریکا به دنبال این است که با چین به توافق برسد.

با این حال، این اظهار نظر بایدن باعث افزایش نگرانی در رابطه با آغاز یک جنگ در شرق دور شد. شواهد گویای این است که چین نسبت به مساله تایوان بسیار حساس شده و نمی خواهد اجازه دهد که این منطقه بیش از پیش از چین دور شود.

مساله تایوان چیست و چگونه به وجود آمد؟

تایوان منطقه ای در شرق آسیا است که از جزایر تایوان، پنگهو، کینمن، ماتسو و شماری جزیره کوچک دیگر تشکیل می ‌شود.

دولت جمهوری چین در 10 اکتبر 1911 در پی قیام ووچانگ تشکیل شد و در اول ژانویه 1912 رسمیت یافت. این دولت در گذشته بخشی از سرزمین اصلی چین و جمهوری مغولستان را در بر می‌ گرفت. این کشور پس از پایان جنگ جهانی دوم مجمع‌الجزایر تایوان و پنگو را از ژاپن باز پس گرفت و قانون اساسی جدیدی را در سال 1947 به تصویب رسانید. اما در پی جنگ داخلی چین در سال 1949، حزب ناسیونالیست چین تمامی سرزمین اصلی این کشور را به حزب کمونیست چین واگذار کرد. در نتیجه دولت جمهوری چین به ریاست چیانگ کای‌ شک در جزیره تایوان مستقر شده و شهر تایپه را به عنوان پایتخت موقت دولت در تبعید این کشور برگزید و خود را همچنان دولت مشروع سرزمین اصلی چین و مغولستان می ‌دانست. این در حالی است که از آن هنگام تاکنون دولت جمهوری خلق چین بر سرزمین اصلی حکومت می ‌کند.

دولت تایوان در اوایل دوران جنگ سرد از سوی بسیاری از کشورهای غربی و سازمان ملل متحد تنها دولت مشروع چین شناخته می ‌شد. این دولت از اعضای مؤسس سازمان ملل بود و تا سال 1971 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بود اما در این سال از این سازمان اخراج شده و کرسی این کشور به دولت جمهوری خلق چین واگذار شد.

جمهوری خلق چین این حکومت را غیرقانونی خوانده، خواهان بازگشت این سرزمین به خاک اصلی چین است و آمادگی خود را برای استفاده از زور در صورت لزوم اعلام داشته‌ است.

جنگ یا تحریم، آینده تایوان چه می شود؟

شواهد گویای این است که فعالیت نظامی ارتش چین در مرز تایوان زیاد شده است. بسیاری بر آنند که ارتش چین به زودی به تایوان حمله می کند و بعید است آمریکا هم اقدام متقابلی در این رابطه کند.

نشنال اینترست در گزارشی به این موضوع پرداخت. تحلیلگر این پایگاه تاکید دارد که اختلاف اصلی چین و آمریکا در مورد تایوان بر سر دو اصطلاح است. چین به تایوان به مثابه یک بنیان واحد (principle)  نگاه می کند اما آمریکا سعی دارد از سیاست (policy) واحد استفاده کند نه بنیان. در حقیقت، آمریکا معتقد است چین یک کشور واحد است اما تایوان در این وحدت جایی ندارد. این در حالی است که سیاستمداران چین تاکید دارند که تایوان هم بخشی از این وحدت سرزمینی است و نباید به هیچ وجه جدا شود.

اختلاف بر سر این موضوع، با اتفاقات اخیر شدت گرفته است. برخی کارشناسان معتقدند صبر چین لبریز شده و ارتش این کشور به زودی به تایوان لشگر می کشد. این در حالی است که برخی از تحلیلگران دیگر مخالف این امر هستند و معتقدند هیچ جنگی در منطقه تایوان رخ نمی دهد.

جنیفر چانگ (Jennifer Chang)، تحلیلگر سیاسی، معتقد است چین در حال حاضر با مشکلاتی مواجه است که مانع از ماجراجویی آن در شرق  و غرب عالم می شود. مشکلات اقتصادی، بحران کرونا، کمبود برق و... از جمله مشکلاتی هستند که چین را محتاط می کند.

الکسی ماسلوف ( Alexey Maslov) استاد مطالعات شرق آسیا هم معتقد است چین دوست ندارد وارد درگیری بزرگی شود که هزینه وحشتناکی روی دستش بگذارد. او در این رابطه تاکید دارد که " تنها راه باقی مانده برای پکن این است که مناقشه تایوان را برای ده سال دیگر متوقف (freeze) کند و همزمان، یک جریان ثابت از فشار اقتصادی بر تایپه اعمال نماید."

پل هیر (Paul Heer)  دیگر کارشناس سیاسی معتقد است که چنین رویکردی (فشار اقتصادی به جای جنگ نظامی) با استراتژی کلی چین- تایوان سازگار است. او در این رابطه می گوید:"هدف چین دستیابی به اتحاد (unification) نیست، بلکه جلوگیری از استقلال و جدایی(separation )  تایواناست. از این رو چین زمان می خواهد تا بتواند در آینده این مشکل را حل کند. بنابراین، من فکر می‌کنم که تعلیق درگیری برای هم چینی‌ها و هم غرب و تایوان قابل قبول تر باشد."

گردآرونده:  محسن رضوی#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

۱ هفته پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

۱ هفته پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

۱ هفته پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

۱ هفته پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

۱ هفته پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

۱ هفته پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

۱ هفته پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

۱ هفته پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

۱ هفته پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

۱ هفته پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

۱ هفته پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

۱ هفته پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

۱ هفته پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

۱ هفته پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

۱ هفته پیش

بیشتر...