نتایج اولیه نوبت دوم کنکور نیمه اول شهریور اعلام می شود all tv logo

عبدالرسول پورعباس، سرپرست سازمان ملی سنجش در برنامه صف اول شبکه خبر گفت: امسال نوبت اول آزمون سراسری اردیبهشت‌ماه برگزار شد و نوبت دوم آن فردا برگزار می‌شود.

او ادامه داد: در نوبت اول حدود یک میلیون و ۱۱۵ هزار نفر شرکت کردند و در نوبت دوم حدود ۹۸۴ هزار نفر شرکت خواهند کرد. دلیل این اختلاف برگزاری همزمان آزمون سراسری با کنکور دانشگاه فرهنگیان بوده است.

وی افزود: سازمان ملی سنجش بیش از ۱۰۰ آزمون را در سراسر کشور برگزار می‌کند که کمترین متقاضی برای یک آزمون ۱۰۰ هزار نفر و بیشترین متقاضی ۶۰۰ هزار نفر بوده است.

او با بیاناینکه سازمان ملی سنجش در سال حدود ۴۵ هفته درگیر آزمون‌ها است؛ ادامه داد: برخی از آزمون‌ها همچون کنکور در چند نوبت و آزمون سراسری نیز در ۵ نوبت مستقل برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی به نوعی باعث حذف کنکور می‌شود؛ افزود: امسال تاثیر سابقه تحصیلی برای پذیرش متقاضیان دانشگاه‌ها ۵۰ درصد است و سال آینده ۶۰ درصد خواهد بود.

او ادامه داد: ۱۵ درصد ظرفیت متقاضیان در رشته‌های مطلوب جامعه شرکت می‌کنند.

پورعباس با بیان اینکه سازمان ملی سنجش با وزارت آموزش و پرورش مذاکراتی را داشته افزود: هفته آینده نتایج اولیه امتحانات نهایی اعلام و پس از بازنگری امتحانات در نیمه مردادماه،نتایج سوابق تحصیلی به این سازمان اعلام می‌شود.

او با بیان اینکه امسال هر متقاضی ۴ نمره معتبر از سازمان ملی سنجش دریافت می‌کند؛ تصریح کرد: امسال ۴ نوبت آزمون سراسری برگزار شد به طوری که ۲ نوبت در سال جاری و ۲ نوبت در سال گذشته برگزار شد.

وی افزود: کارنامه اولیه اردیبهشت‌ماه به داوطلبان ارائه شده و نتایج کارنامه اولیه نوبت دوم کنکور نیمه اول شهریورماه اعلام ‌می‌شود.

سرپرست سازمان ملی سنجش تصریح کرد: تاکنون هیچ مصوبه‌‌ای مبنی بر تغییر سهمیه‌ها اعلام نشده و سهمیه امسال نیز همچون سهمیه سال‌های گذشته است.

وی با بیان اینکه شورای انقلاب فرهنگی موظف است بر سهمیه‌ها نظارت داشته و آن‌ها را بازنگری کند؛ تصریح کرد: سهمیه‌ها براساس منطقه ۱،۲،۳ و ایثارگران ۵ درصد و ۲۵ درصد است.

پورعباس با اشاره به اینکه سازمان ملی سنجش دو ماموریت اصلی زیر نظر رئیس‌جمهور دارد؛ اظهار کرد: ماموریت اول این سازمان پایش داوطلبان دانشگاه‌ها و ماموریت دوم آن سنجش و پایش موسسه‌ها و مراکزی است که می‌خواهند به متقاضیان سرویس دهند.

او ادامه داد: سال به سال ظرفیت بورسیه براساس اعلام سازمان‌ها و مراکز افزایش می‌یابد.#‌اخبار_علمی_پزشکی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شرکت تیونینگ خودرو «منصوری» از نسخه سفارشی لامبورگینی اوروس با نام «وناتوس» رونمایی کرد که با پیشرانه قدرتمند ۸۳۸ اسب بخاری و قطعات فراوان فیبرکربنی عرضه می‌شود. منبع: خبرآنلاین

1 ساعت پیش

بازار گوشت قرمز نسبت به روز گذشته تغییر اندکی داشت.

نیم ساعت پیش

دو بازیکن ملی پوش عراق در آستانه بازگشت به تیم ملی این کشور در بازی دوستانه با ایران هستند.

نیم ساعت پیش

در مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی بدون نیاز به حداقل خرید، شما می‌توانید از ۲۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی بهره بگیرید.

نیم ساعت پیش

سرپرست وزارت امور خارجه در ادامه رایزنی‌های دیپلماتیک خود در نیویورک با میریانا اسپولیاریک ایگر، رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ دیدار و گفتگو کرد.

نیم ساعت پیش

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

نیم ساعت پیش

تصویری از پسر ساسی مانکن به نام برسام منتشر شد که معصومیت عجیب چهره این کودک دل کاربران را به درد آورد.

نیم ساعت پیش

مدتی است با طرح موضوع توقف تولید پژو پارس، از سورن پلاس، خودرویی دارای استانداردهای ۸۵گانه، به عنوان جایگزین این محصول یاد می‌شود؛ اما خودروهایی همچون ۲۰۷ و تارا دستی نیز جزو گزینه‌های پیشنهادی است که در طرح‌های فراخوان در حال ارسال به مشتریان است.

نیم ساعت پیش

تصاویر مربوط به جیپ گرند واگنیر 2023 را مشاهده می کنید. نسل قدیم این خودرو با عنوان جیپ آهو در ایران مونتاژ و عرضه شد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...