خبرگزاری میزان |
۲ هفته پیش

شهید سید احسان میرسیار که بود resize

حمیدرضا بشیری در گفت‌وگو با میزان پیرامون مضمون کتاب «کوچه باغ انار؛ به ماندنم عادت نکن» گفت: کتاب «کوچه باغ انار؛ به ماندنم عادت نکن» روایتی ادبی داستانی از زندگی شهید مدافع حرم، سید احسان میرسیار است که بر اساس خاطرات همسرش سیده فاطمه میرکریم پور نوشته شده است.

وی عوامل نگارش کتاب «کوچه باغ انار؛ به ماندنم عادت نکن» را اینگونه برشمرد: در سال ۹۷ مسئول تهیه و ساخت مستندی پیرامون شهید میر سیار شدم، ولی پس از اتمام کار بخاطر سخت‌گیری‌های متعدد آنچه پخش شده کاری جذاب نبود لذا نیت کردم تا کتابی در مورد «شهید میر سیار» بنویسم، این کتاب ۲ سال کار برد و در سال ۹۹ توسط انتشارات روایت فتح منتشر شد.

بشیری پیرامون شیوه نگارش کتاب «کوچه باغ انار به ماندنم عادت نکن» ابراز کرد: کتاب «کوچه باغ انار به ماندنم عادت نکن» از زبان همسر شهید میرسیار و اول شخص بیان شده، اما از آنجا که رشته تحصیلی من در حوزه ادبیات بود لذا تلاش کردم تا شیوه‌ای نوین در نگارش کتاب بکار ببرم، این مهم با توجه به حفظ بافت داستانی اثر و همچنین برداشتن گامی نو در عرصه نویسندگی در حوزه مرتبط با دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم بود لذا وقایع از لحاظ مکانی یا زمانی، تلفیق و پس و پیش فراوانی دارد، همچنین فضاسازی در این اثر با دقت ویژه‌ای ترسیم شده است تا جذابیت کتاب بیشتر شود.

وی در مورد کتاب «کوچه باغ انار؛ به ماندنم عادت نکن» اظهار کرد: تلاش کردم فضای ادبیات پایداری با سبکی متفاوت نسبت به سایر کتاب‌های تولید شده به مخاطبان عرضه شود به عبارت دیگر به نوعی بازی فرم‌ها در این اثر دیده می‌شود، با این همه تلاشم این بود که وفادار به ثبت خاطره نویسی باقی بمانم و روایت ادبی را با زبانی ویژه و خاص ارائه کنم تا هر مخاطبی که آن را می‌خواند با آن ارتباط گرفته و از آن لذت ببرد. کتاب روایت دایره واری دارد و فلش‌بک ‌هایی نیز به عقب دارد که در جای خود جذابیت ویژه‌ای را به کتاب داده است.

  • بیشتر بخوانید:
  • برای مطالعه معرفى آخرین كتب منتشر شده اینجا کلیک کنید

*** سبکی نو؛ طرحی نوین

بشیری پیرامون کتاب «کوچه باغ انار؛ به ماندنم عادت نکن» اظهار کرد: تمام تلاشم بر این بود که به نحوی بنویسم که در معرفی سبک زندگی این شهید موفق عمل کرده باشم، کتابی بدون روتوش که به بیان حقایق واقعی پرداخته و برای مخاطب دلنشین و حقیقی به نظر می‌رسد، از سوی دیگر این شهید بزرگوار شخصیتی خاص و ویژه داشت، شهید سید احسان میرسیار به این درک رسیده بود که بتواند به راحتی از جذابیت‌های ظاهری این دنیا دل بکند و همه آن‌ها را کنار گذاشته و برای دفاع از میهن در راه رضای خدا حرکت کند، در جامعه امروز ما که تاثیر فراوانی از جذابیت‌های دنیا گرفته و می‌گیریم و منافع عمومی را قربانی منافع شخصی می‌کنیم یا توجهی به اخلاقیات نداریم قابل بررسی است، این سبک زندگی سر لوحه فعالیت و تفکر همه افراد این خانواده قرار دارد، همسر شهید هنوز هم تاکید دارد از اینکه همراه و پشتیبان همسرش برای دفاع از اسلام بوده و با رفتن او به جبهه مخالفت نکرده هرگز پشیمان نیست.

نویسنده کتاب «اهرم فشار» به نکته جذاب کتاب «کوچه باغ انار؛ به ماندنم عادت نکن» اشاره و بیان کرد: ویژگی که در کتاب نهفته پیرامون عملیاتی است که در منطقه تلحور در استان حلب رخ داد.

*** من زنده ام

وی به بخشی از کتاب «کوچه باغ انار؛ به ماندنم عادت نکن» که به خواب‌های همسر شهید سید احسان میرسیار پرداخته اشاره و ابراز کرد: پس از اعلام شهادت سید احسان میرسیار همسرش بار‌ها او را در خواب دیده بود در حالی که به همسرش تاکید می‌کرد که من زنده هستم همین امر سبب بی تابی همسرش میر کریم پور شده بود، هنگامی که خانواده سید احسان میرسیار به همراه سایر خانواده شهدا به دیدار مقام معظم رهبری رفته بودند یکی از خدام متوجه بی‌قراری بیش از حد همسر شهید احسان میرسیار شده بود و به وی گفته بود خواسته‌ات را کتباً بنویسد تا آن را به دست رهبر برسانم پس از نوشته شدن درخواست مطلب به دست مقام معظم رهبری رسید در این زمان بود که ایشان برای اولین بار حکم تفحص پیکر شهدا در خاک سوریه را پس از برگزاری جلسات متعدد با شهید سپهبد قاسم سلیمانی اعلام کردند و شهدا مدافع حرم به خاک میهن بازگردانده شدند، این اتفاق خاصی بود که به واسطه شهید سید احسان میرسیار شکل گرفت.

بشیری به ویژگی خاص شهادت سید احسان میر‌سیار اشاره و خاطرنشان کرد: شهید سید احسان میرسیار در منطقه‌ای رشد یافت که همه آنان سید بودند و ارادت ویژه‌ای به حضرت فاطمه زهرا (س)» داشتند، نکته قابل توجه دیگر اینکه زمان شهادت سید احسان میرسیار در ایام فاطمیه بود و در ایام فاطمیه نیز مورد تفحص و پیدا شد و زمانی که پیکر مطهرش به کشور بازگشت در ایام فاطمیه قرار داشت پیوند ویژه این شهید بزرگوار با حضرت «فاطمه زهرا (س)» و ایام فاطمیه نقطه‌ای برجسته برای این شهید است.

انتهای پیام/#‌فرهنگی#‌اخبارفرهنگی منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرماندار اندیکا با بیان اینکه ستاد بازسازی مناطق زلزله‌زده در شهرستان راه‌اندازی شده است، گفت: ۱۸۰ واحد مسکونی شهری و ۸۰۰ واحد روستایی و عشایری در شرایط احداث کامل هستند و ۲ هزار واحد مسکونی نیز نیاز به تعمیر دارند.

یک ربع پیش

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها خدمات بیمه‌ای ناچیزی ارائه می‌دهند و اگر فردی با دفترچه بیمه‌ای خود وارد این بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها شود تنها این بیمه، کفاف یک قرص استامینوفن را داده و هر دارویی که خاص و یا مقداری هزینه‌بر باشد را معمولاً جزو بیمه قلمداد نمی‌کنند.

یک ربع پیش

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: این سازمان برای مأموریت رصد، پایش، دفاع غیرنظامی و مقاوم‌سازی زیرساخت‌های کشور در مقابل تهدیدات تشکیل شده است.

نیم ساعت پیش

رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت مادر بزرگوار شهیدان والامقام «ناصر، علی محمد و مسعود خودسیانی» گفت: این اسوه صبر و مقاومت همواره الگویی درخشان برای مادران این مرز و بوم خواهد بود.

1 ساعت پیش

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رفع همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران ضروری است، گفت: موضع دولت سیزدهم در عرصه سیاست خارجی تاکنون بسیار عزتمندانه بوده است و ادامه این روند باعث می‌شود که غربی‌ها از اعمال فشار و تحریم بر ایران به مرور دست بردارند.

2 ساعت پیش

سفیر پیشین ایران در فرانسه گفت: هرچند که ما آماده مذاکره هستیم، ولی اینکه محتوای مذاکرات چه باشد، پیچیدگی‌هایی دارد که باید با سعه‌صدر و عبور از برخی از مطالبات غیرواقعی غربی‌ها، شکل و شرایطی واقعی انجام مذاکرات را فراهم کند.

3 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

4 ساعت پیش

عضو «کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس با بیان اینکه ۴۰ درصد از واحد تولیدی کشور راکد هستند، گفت: مهم‌ترین نیاز این واحدهای راکد تأمین مالی است؛ البته برخی از این واحدها از سوءمدیریت هم رنج می‌برند.

4 ساعت پیش

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: رتبه بندی معلمان اگر با همین روند در مجلس جلو برود، بار مالی سنگینی خواهد داشت که کسی از پس آن برنمی آید.

9 ساعت پیش

دبیر کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: اگر ما ریل اقتصادی خود را تغییر ندهیم و تولیدات ما سوددهی بالایی نداشته باشند، سیر تورمی ادامه خواهد داشت. اقتصاد ما سالیان سال در مسیر سفته‌بازی حرکت کرده و سودهای کلانی در سفته‌بازی وجود داشته است اگر این مسیر تغییر نکند تورم را به صورت پایدار در آینده هم خواهیم داشت که مشکلات اقتصادی بسیار زیادی را برای کشور ایجاد می‌کند. اقتصاد ما باید تولیدمحور و صادرات‌محور باشد و نقدینگی به سمت تولید و خدمات برود و از مسیر سفته‌بازی خارج شود.

9 ساعت پیش

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونا گفت: برای لغو محدودیت‌ها و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نباید عجله کنیم.

9 ساعت پیش

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ممنوعیت واردات فرصتی برای ارتقای سطح کیفی تولیدات لوازم خانگی‌ است، گفت: برخی از تولید‌کنندگان در تولید کالاهای خود از قطعات درجه دو یا سه استفاده می‌کنند، اما قیمت کالای درجه یک را از مشتری اخذ می‌کنند.

9 ساعت پیش

صنعت‌ تلویزیون در یکی دو دهه اخیر نام‌ها و سری‌های مختلفی را به خود دیده است. LCD، LED و QLED بخشی از این نام‌ها هستند که هر کدام طی سال‌های مختلف به بازار سرگرمی‌های خانگی عرضه شدند و قابلیت‌ها و فناوری‌های جدیدی را در دسترس تماشاگران جعبه‌های جادویی گذاشتند.

9 ساعت پیش

شرکت تسلا شب گذشته اعلام کرد که مدل‌های S و X خود را 5 هزار دلار گران کرده است.

9 ساعت پیش

بیشتر...