حقوق نیوز |
۱ هفته پیش

فواید کابوس دیدن آیا می دانید کابوس دیدن می تواند برای شما مفید باشد حقوق نیوز

فواید کابوس دیدن

فواید کابوس دیدن

کابوس رؤیایی نگران کننده همراه با احساسات منفی مانند اضطراب یا ترس است که فرد را از خواب بیدار می کند.

کابوس همان خواب های وحشتناکی است که می بینید، از چیزهای ترسناک که می بینید گرفته تا ترس های روزمره ترسناک تر، و خطراتی که در زندگی واقعی به آنها فکر می کنید یا آنها را تجربه کرده اید.

کابوس های مکرر مطمئناً باعث می شود که به دنبال مشاوره پزشکی یا حداقل معاینه با روانپزشک باشید. با این حال، تحقیقات علمی تأیید می کنند که گاهی اوقات رویاهای بد هنگام خواب دلایل مفید (جسمی، روحی و عاطفی) برای وقوع دارند. در اینجا برخی از آنها ذکر شده است:

کابوس باعث می شود شما حس بهتری داشته باشید

مطالعات علمی نشان داده است که کابوس ها روند جالبی دارند، و روش های مقابله با استرس یا آسیب را در اختیار شخص قرار می دهند. دلیلش این است که مغز با بازی کردن آنها در “شبیه سازی مجازی” ایمن، عمیق ترین و تاریک ترین ترس ها را در روایت بازی می کند. این بدان معناست که وقتی بیدار می شوید و وقایع را به خاطر می آورید، به شما کمک می کند تا وضعیت خود را به طور مؤثر اداره کنید.

کابوس باعث می شود از سلامتی جسمی خود بهره مند شوید

کابوس های گاه به گاه نیز می توانند به نفع سلامت جسمی شما باشند. دلیل این امر این است که کابوس ها هنگام خواب REM اتفاق می افتند، هنگامی که جریان خون به مغز به عضلات و سایر قسمت های حیاتی بدن هدایت می شود، به اعضای بدن اجازه می دهداز فعالیت های روزانه بازگردند و بهبود یابند. در نتیجه، روی رشد و هورمونهای استرس، سیستم ایمنی و فشار خون تأثیر مثبت می گذارد.

اگرچه این کار هنگام خواب نیز اتفاق می افتد، اما رسیدن به مرحله خواب REM تا حد ممکن، افزایش خونرسانی و بهبود رفاه در طولانی مدت را باعث می شود.

کابوس در برخورد با تهدیدهای احتمالی به شما کمک می کند

طبق تحقیقات دانشمندان علوم اعصاب، کابوس ها به شما کمک می کنند تا تهدیدهای بالقوه ای در زندگی واقعی داشته باشید، و همچنین قبل از وقوع روز، موقعیت های بالقوه خطرناک را انجام دهید.

نیمه اول یک مطالعه دو بخشی نشان داد که دو ناحیه از مغز در طول رؤیاهای ترسناک فعال هستند: انسولین و قشر سینگولات. در حالی که اولی پاسخهای عاطفی را در طول روز شناسایی و ارزیابی می کند، دومی بدن را برای واکنش های جسمی نسبت به تهدیدات درک شده آماده می کند، که به آنها پاسخ “مبارزه یا پرواز” گفته می شود.

از طرف دیگر، نیمه دوم نشان داده بود کسانی که کابوس بیشتری داشتند، نسبت به تصاویر پریشانی که باعث ایجاد واکنش در انسولین و قشر سینگولات می شوند، کاهش نشان داده اند. علاوه بر این، همچنین کاهش قابل توجهی از بخشی از آمیگدال، “مرکز ترس” مغز را نشان داد.

کابوس به درک احساسات سرکوب شده کمک می کند

برخی دانشمندان بر این باورند که کابوس ها سیستم سرکوب مغز را آرام و احساسات را در هنگام کابوس در خواب REM باز می کند، فرصتی را برای فرد فراهم می کند تا در مورد چیزهایی که سرکوب کرده است فکر کند.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نوجوان بودن سخت است. پدر و مادر یک نوجوان بودن اغلب می تواند احساس سخت تری هم داشته باشد. لازم به یادآوری است که شما بزرگسال هستید: شما بهترین الگوی

4 روز پیش

علت دیر راه افتادن کودکان چیست؟ چه زمانی دیر راه افتادن بچه را جدی بگیریم؟ کاردرمانی برای درمان دیر راه افتادن کودکان چه راهکارهایی دارد؟

4 روز پیش

تربیت جنسی کودک تربیت جنسی کودکان فقط مربوط به رابطه جنسی نیست. این موضوع همچنین احساسی است که کودک شما نسبت به بدن در حال رشد خود دارد. همچنین تربیت جنسی

6 روز پیش

تنوع طلبی زمانی بوجود می‌آید که شخص تجربه لذت از یک موقعیت را کسب کرده باشد. مثلا او باید لذتی را در غذا خوردن کسب کرده باشد تا به تنوع طلبی در این زمینه روی بیاورد. در واقع این ویژگی در اشخاص بنیادین است. باید آن را محدود کرد و تحت کنترل درآورد.

۱ هفته پیش

هر یک از ما از نظر جنسی منحصر به فرد هستیم. همه ما شخصیت های پیچیده و ترجیحات کاملاً فردی داریم. با این حال رابطه جنسی نیز مانند رابطه عاشقانه، یک رابطه

۱ هفته پیش

سرزنش کردن خود یا همان خود خوری یک عادت رفتاری است که برخی از افراد را درگیر کرده است.

۱ هفته پیش

اعتماد پایه و اساس هر رابطه عاشقانه ای است. یک رابطه بدون اعتماد نمی تواند واقعاً شکوفا شود و سالم بماند؛ زیرا فردی که اعتماد ندارد، انرژی عاطفی زیادی را

۱ هفته پیش

کابوس یک رویای وحشتناک و ناخوشایند است که دستگاه عصبی شخص را تحریک می‌کند و در نتیجه شخص به‌طور ناخودآگاه به آن پاسخ عصبی می‌دهد.

۱ هفته پیش

به زبان روانشناسان و روانپزشکان، آنهدونیا وضعیتی آسیب شناختی است که در آن فرد توانایی لذت بردن از چیزهایی را که قبلاً خوشایند بود، از دست می دهد. افراد مبتلا به آنهدونیا، علاقه خود را نسبت به فعالیت‌هایی که قبلاً از آن لذت می‌بردند، از دست می‌دهند

۱ هفته پیش

ازدواج یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی شماست.بهتر است اطمینان حاصل کنید که با فرد مناسبی ازدواج می کنید، در غیر این صورت، یا تمام عمر خود با شخص نادرستی

۱ هفته پیش

نوجوانان بسیاری وجود داشته که به دلایل مختلفی درس خواندن را امری بیهوده می دانند، به همین دلیل تصمیم به ترک تحصیل می گیرند. برخی دیگر از دانش آموزان ممکن است به فکر کار، فعالیت و همچنین کسب درآمد باشند و یکباره مدرسه نرفته و درس را کنار بگذارند.

۱ هفته پیش

خصوصیات بدترین همسر دنیا همان طور که هر کس معیارهای خود را برای تعریف همسر خوب دارد، تعریف همسر بد نیز از دید افراد مختلف متفاوت است. همسر بد ویژگی هایی را دارد که زندگی فرد را تا مرز فروپاشی می برد.…

۱ هفته پیش

بیشتر...