ایران آنلاین |
۳ هفته پیش

خداحافظ سینما ایران آنلاین

موج جدید کرونا، گیشه را شکست داد
خداحافظ سینما !
نرگس عاشوریخبرنگار

شادی تغییررده‌بندی شغلی سینماها در گروه‌بندی‌های کرونایی عمر کوتاهی داشت. درست زمانی که اهالی سینما دلخوش به آمدن به رده دوم مشاغل شده و نفسی آسوده ‌کردند، کرونا گل برتری را زد. فعلاً گیشه سینما با وجود اکران 5 فیلم تازه‌نفس شکست خورده میدان است. در این میان صدر نشینی «شنای پروانه» در پرفروش‌های اکران آنلاین و ثبت رکورد یک میلیارد و 700 میلیون تومان در دو روز ابتدایی اکران، برخی فیلم‌ها را وسوسه کرده تا شانس‌شان را در این میدان بیازمایند.

  سامانه‌های نمایشی بعد از سالن‌های سینما
از هفته گذشته که با قرمز شدن وضعیت تهران، فعالیت سینماها با تعطیلی مواجه شد زمزمه‌هایی از اکران آنلاین فیلم‌های در حال اکران شنیده شد و خبرهایی از احتمال پیوستن فیلم‌هایی که در اکران نوروز گیشه موفقی تجربه نکرده‌اند، به اکران آنلاین منتشر شد. «خون شد» مسعود کیمیایی که در زمان اکران کمتر از 100 میلیون فروش داشته است، یکی از فیلم‌هایی است که به احتمال زیاد به چرخه اکران آنلاین اضافه خواهد شد. محمدصادق رنجکشان، سرمایه‌گذار «خون شد» در گفت‌وگو با «ایران» با تأکید بر اینکه تصمیم‌گیری نهایی در این باره به بعد از اکران در سینماها موکول شده است، می‌گوید: «فعلاً منتظر بازگشایی سینماها هستیم. با آغاز فعالیت سالن‌های سینما، اکران «خون شد» از سرگرفته خواهد شد و پس از اکران در سینماها به طور قطع این فیلم در پلتفرم‌های نمایشی اکران خواهد شد.»
سرمایه‌گذار فیلم «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت درباره تجربه موفق اکران آنلاین این فیلم هم توضیح می‌دهد: «در شرایط عادی انتظار بر این بود که «شنای پروانه» بالغ بر 40 میلیارد تومان فروش داشته باشد اما وضعیت غافلگیرکننده کرونا تمام معادلات را برهم زد. اگر چه میزان فروش فیلم در مقایسه با این پیش‌بینی‌ها، چشمگیر نیست اما همین که تا صبح روز شنبه 21 فروردین ماه در مدت محدود کمتر از 10 روز  سه میلیارد و 300 میلیون فروش داشته و جزو پرفروش‌ترین‌های اکران آنلاین شده است، نشانه‌ای از همین خطا نبودن برآورد فروش است.» 
 
---
 
 کیش و مات در سینما
بر اساس شنیده‌ها صاحبان برخی از فیلم‌های اکران نوروز به شکل جدی‌تری به اکران آنلاین فکر می‌کنند اما تصمیم‌گیری نهایی و اطلاع‌رسانی در این باره را به روزهای آینده موکول کرده‌اند. علاوه بر شرط اکران 4 هفته‌‌ای برای دریافت حمایت‌های سازمان سینمایی در اکران نوروز، آنها نگران هستند که جدی‌تر شدن حرف و حدیث‌ها راجع به اکران آنلاین فیلم‌شان، در صورت بازگشایی سالن‌های سینما این آثار را در گیشه با بحران جدی‌تر مخاطب مواجه کند. تجربه استقبال مخاطبان در ایام جشنواره، کورسوی امیدی برای صاحبان فیلم‌ها ایجاد کرده که فیلم دیدن در سالن سینما همچنان برای مخاطب جذاب است و همین امتیاز تازه یعنی تغییر رده‌بندی مشاغل و آغاز فعالیت سینماها به محض نارنجی شدن وضعیت تهران و سایر شهرها صاحبان فیلم‌ها را بر سر دوراهی قرار داده است. به نظر می‌رسد مدیریت اکران در این شرایط شبیه بازی شطرنج شده است که نیاز به تصمیمات به موقع و هوشمندانه دارد.»
امیر بنان تهیه‌کننده فیلم «خورشید» در گفت‌وگو با «ایران» می‌گوید: «شرایط امروز سینما، روزگار تصمیمات سهل و ممتنع نیست. باید دائم راجع به آن تدبیر کرد و تصمیمات تازه گرفت. هر بار به راه و روش تازه فکر کرد تا این صنعت نابود نشود. سینما به کمک نیاز دارد اگر نه فاتحه آن خوانده شده است. سینما در اغماست و نیاز به شوک دارد.»
او تبلیغات برای سینما را در حکم شوک می‌داند: «80 درصد مردم از اکران نوروز بی‌خبر بودند. این روزها تنها نشانه از فعالیت سینماها تغییر سردر سالن‌های سینماست. مگر چند درصد مردم مخاطب سایت‌ها و خبرگزاری‌ها هستند. روزهای آغازین اکران نوروز، سینماها فروش خوبی نداشتند. به مرور شاهد رشد صعودی مخاطبان بودیم که با نارنجی شدن وضعیت تهران و وقفه چند روزه اکران، سینما دچار سکته و ریزش مخاطب شد.»
 
---
 
بنان تأکید می‌کند: «در صورت بازگشایی مجدد سینماها باید به صورت مداوم سینما رفتن در تلویزیون و رسانه‌های جمعی تبلیغ شود. خبررسانی راجع به فعالیت سینماها بزرگترین کمک به سینماست. باید مدیران سینمایی در تعامل جدی با مدیران تلویزیون برای اطلاع‌رسانی در باره فعالیت سینماها و تبلیغ فیلم‌های در حال اکران رایزنی کنند. این مهم امر ناممکنی نیست. اگر اتفاق نمی‌افتد یعنی اراده‌ای برای انجام آن وجود ندارد.»
تهیه‌کننده فیلم «خورشید» در پاسخ به این سؤال که آیا استقبال مخاطبان از «شنای پروانه» در اکران آنلاین آنها را ترغیب به اکران فیلم‌شان در این فضا نکرده است، می‌گوید: «همه فیلم‌ها به اکران آنلاین هم فکر می‌کنند اما باید شرایط را سنجید. «شنای پروانه» نوروز پارسال اکران شد و چند دوره اکران را تجربه کرد. عدد روزهای اکران «خورشید» به 10 روز هم نمی‌رسد. باید بر اساس شرایط تصمیم گرفت فعلاً تصمیم بر این است که فرصت اکران در سالن سینما را جدی‌تر بگیریم.»
«هفته‌ای یک بار آدم باش» شهرام شاه‌حسینی که در صدر فروش گیشه قرار دارد در کنار «تکخال» مجید مافی از فیلم‌های طنز اکران نوروز هستند که شانس بهتری برای جذب مخاطب در سینماها دارند. «لاله» اسدالله نیک‌نژاد که با 27 میلیون فروش در کف جدول فروش قرار دارد هم از جمله فیلم‌هایی است که اکران آنلاین را به عنوان یکی از گزینه‌های قطعی پیش‌رو دارد.
 


#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اعلام نتایج چهارمین دور مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,در چهارمین دور از رایزنی ها برای احیای برجام در وین چه گذشت؟,گزارشی از چهارمین دور مذاکرات برجام در وین,,واکنش‌ها به برگزاری چهارمین مذاکرات وین در 17 اردیبهشت 1400,واکنش بایدن به نتایج چهارمین دور مذاکرات وین,برگزاری دور پنجم مذاکرات برجام در وین,,,

2 ساعت پیش

چرا روزی را به نام قدس گرامی میداریم,

15 ساعت پیش

سامانه دوم راه اندازی نشود 4300 لیتر در ثانیه کمبود آب شرب خواهیم داشت

18 ساعت پیش

پیش بینی سهام عدالت در خرداد 1400,ارزش سهام عدالت در 15 اردیبهشت 1400,سود دوم سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود,جزئیات سهام جدید برای سهام داران عدالت, شرکت سرمایه‌گذاری امید ایرانیان چیست

18 ساعت پیش

آشنایی با خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,مشخصات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,امکانات خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,سرعت خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,طراحی خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,کابین خودرو فراری 812 Competizione مدل 2022,

18 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس با اشاره به تغییر جدی موازنه قوا به نفع دنیای اسلام و جبهه مقاومت، و در مقابل، افول آشکار قدرت آمریکا و رژیم صهیونیستی، عادی‌سازی روابط با چند دولت ضعیف را مانع حرکت رو به زوال رژیم اشغالگر ندانستند و با تأکید بر اجرای مطالبه منطقیِ همه‌پرسی از همه ساکنان اصلی فلسطین برای تعیین نظام سیاسی این کشور، خطاب به مجاهدان فلسطینی گفتند: مبارزه مشروع و اخلاقی خود با رژیم غاصب را به قدری ادامه دهید که ناچار به قبول این مطالبه مترقی شود.

20 ساعت پیش

جدیدترین نرخ تورم در سال 1400,نرخ تورم در سال 1400,تورم در اولین فصل بهار 1400,رشد پول موتور افزایش تورم,انحراف از هدف تورمی,خطر سرکوب نرخ سود

دیروز

قیمت دلار تا خرداد 1400 چقدر کاهش پیدا می کند,پیش بینی قیمت دلار در خرداد 1400,بررسی قیمت دلار تا انتخابات 1400,نرخ جدید قیمت دلار در 16 اردیبهشت 1400,حباب قیمت دلار چقدر است,بازارساز و ماموریت آرام‌سازی,بررسی قیمت دلار در اردیبهشت 1400,اولین تاثیر مذاکرات وین بر قیمت دلار,ضرر مالداران دلار چقدر است,حضور فروشندگان عادی در بازار

دیروز

جزئیات تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران در سال 1400,افزایش حقوق کارگران در سال 1400,ماجرای تصویب حق مسکن 450 هزارتومانی کارگران,افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ به چه میزان است,مسئولیت بررسی افزایش حقوق کارگران با چه کسی است

دیروز

 دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، از بررسی موضوع "تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام " در جلسه اخیر این کمیته تخصصی خبر داد .

دیروز

معاملات بورس تهران در هفته منتهی به ۱۵ اردیبهشت ماه با افت ۲.۹ درصدی شاخص کل سپری شد. نماگر سهام در پایان هفته در محدوده یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن نیز که در تمامی روزهای هفته منفی بود، در مجموع هفته افت ۱.۰۳ درصدی را ثبت کرد.

دیروز

به‌گفته دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی، در حالی که تولید محصولات پتروشیمی در سال ۹۹ رشدی ۱۰ درصدی داشته، صادرات این محصولات افزایشی۱۳ درصدی را به ثبت رسانده است.

دیروز

در هفته‌ای که گذشت شاهد رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی در حوزه بورس کالای ایران بودیم که مهم‌ترین موضوع به عرضه‌های سنگ آهن، پذیرش و عرضه موفق کنسانتره سنگ آهن چادرملو و جذابیت طرح‌های عرضه مسکن در بورس کالا اختصاص داشت.

دیروز

تصمیم جدید رئیسی برای انتخابات 1400,آیا رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شود,آخرین واکنش رئیسی به شرکت در انتخابات 1400,آخرین اخبار دباره انتخابات ریاست جمهوری 1400

دیروز

سوپرایز جدید دوج کوین برای بازار ارزهای دیجیتال در سال 2021,پیش بینی جدید دوج کوین,زمان پایان روند صعودی دوج کوین نسبت به بیت کوین,تصمیم جدید ایلان ماسک برا دوج کوین

دیروز

بیشتر...