راهبرد معاصر |
۲ هفته پیش

وزیر نیرو حقابه هیرمند بر اساس قوانین بین المللی باید تامین شود راهبرد معاصر

وزیر نیرو گفت: حقابه هیرمند بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی باید تأمین شود، اما در کنار پیگیری این موضوع طرح‌های ویژه‌ای برای تامین آب سیستان و بلوچستان اجرایی شده است.

به گزارش راهبرد معاصر؛ علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در خصوص طرح تأمین آب اضطراری سیستان و زاهدان گفت: استان سیستان و بلوچستان برای توسعه نیاز به تامین آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت دارد. از مهمترین برنامه‌های دولت مردمی تأمین آب برای نقاط مختلف این استان است که طرح‌های قابل توجهی یا اجرا شده یا در مراحل پایانی قرار دارد.

او افزود: مدتی قبل شاهد افتتاح سد کهیر بودیم که آب منطقه کنارک را تامین می‌کرد و در حال حاضر کل روستا‌های این منطقه از این سد آبگیری می‌شوند. سد ماشکید علیا را داریم که آبرسانی به منطقه مرکزی بلوچستان را برعهده دارد. سد شهری‌کور را داریم که با حضور رییس جمهور آبگیری و افتتاح خواهد شد.

وزیر نیرو ادامه داد: همچنین سد ماشکید سفلی را داریم که در دولت سیزدهم عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد. مهمترین مشکل ما تأمین آب منطقه زاهدان و منطقه سیستان است که شامل ۵ شهرستان و تعداد قابل توجه روستا‌ها است. با توجه به محدودیت‌های تأمین آب از سمت هیرمند و افغانستان ۳ طرح عظیم برای منطقه در حال اجراست .

محرابیان متذکر شد: تأمین آب از سمت هیرمند و افغانستان حق ملت ایران است و بر اساس پروتکل‌های بین المللی حتما این حقابه باید تأمین شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه طرح انتقال آب دریا به سرعت در حال اجراست گفت: طی یک سال گذشته این طرح پیشرفت ۱۲ درصدی داشته و بخش قابل توجهی از طرح انتقال آبخوان شرقی هم اجرا شده است و به زودی آب را به زاهدان می رساند. مهمترین طرح‌ها تأمین آب برای سیستان است که با حفر ۱۲۰ حلقه چاه در استان در حال اجرا است.

او افزود: بزرگترین آب شیرین کن خشکی جهان در حال احداث است که با اینکه تنها ۶ ماه از آغاز احداث آن می گذرد، اما سرعت خوبی داشته است./باشگاه خبرنگاران جوان#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مهدی ترابی در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان حضور یافت.

10 دقیقه پیش

‌با شمارش صندوق‌های شهری و روستایی، ‌نتایج دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های مختلف انتخابیه مشخص شد.

14 دقیقه پیش

فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) از دولت کانادا خواست تا صدور ویزا برای شرکت‌کنندگان در مسابقات کاندیداها را تسریع بخشد.

یک ربع پیش

فرمانداران شهرستان کاشان و اردستان آرائی قطعی حوزه انتخابیه خود را اعلام کردند.

14 دقیقه پیش

با اتفاقاتی که در بازی شب گذشته دو تیم پاری‌سن‌‌ژرمن و موناکو در رقابت‌های لوشامپیونه افتاد؛ به نظر می‌رسد تنش در صدرنشین این رقابت‌ها رو به افزایش است.

14 دقیقه پیش

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از تمدید یک هفته‌ای برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان در سال 1402 خبر داد.

14 دقیقه پیش

آیت‌الله رئیسی در پیامی از حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری قدردانی کرد.

یک ربع پیش

بارزترین جلوه بی‌عدالتی وجود مدارس خصوصی در نظام آموزشی است، اگر برخورداری اقتصادی تعیین کننده برخورداری آموزشی باشد، فاجعه است و مدارس خصوصی چنین اتفاقی را رقم زده‌اند.

13 دقیقه پیش

کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی از تداوم سرما و یخبندان در 24 ساعت آینده در استان خبر داد.

یک ربع پیش

بیشتر...