خودروتک |
6 روز پیش

3 بخش از صنعت خودرو که بیشترین استفاده را از فناوری نانو برده اند

3 بخش از صنعت خودرو که بیشترین استفاده را از فناوری نانو برده اند

بررسی‌های نشان می‌دهد بیشترین رسوخ فناوری در حوزه خودرو مربوط به محصولات نگهداری با ۳۲۱ محصول است و پس از آن قطعات با ۱۷۶ محصول رتبه دوم و افزودنی‌های خودرو با ۱۳۷ محصول در رتبه سوم قرار گرفته است.

به گزارشخودروتکبه نقل از ایسنا، رسوخ فناوری‌ نانو درصنعتخودروسازی موجب عرضه محصولات مختلفی شده که از آن جمله می‌توان به رنگ‌های خود ترمیم‌شونده، شیشه‌های خود تمیزشونده،‌ انواع کاتالیزورها، فیلترهای نانوحفره‌ای و بسیاری از مواد سبک و کم‌حجم اشاره کرد.

بانک محصولات پایگاه استت‌نانو اقدام به جمع‌آوری و دسته‌بندی این محصولات کرده است. برای بخش خودرو، این بانک، اطلاعات 634 محصول مختلف از 185 شرکت که در 35 کشور مختلف تولید شده را جمع‌آوری کرده است.

در بخش«نگهداری»که بیشترین سهم را در میان نانومحصولات صنعت خودرو دارد، 54 محصول به کنسانتره‌های شستشوی خودرو، 48 محصول به سیلانت‌های رنگ، 36 محصول به پولیش‌ها و 32 محصول به سیلانت‌های شیشه اختصاص دارد. از دیگر محصولات بخش نگهداری می توان به انواع پولیش، پد، ترمیم کننده رنگ بدنه، شویندهخودروو ماده پرداخت سطحی اشاره کرد.

در بخش«قطعات»فیلترهوا با 117 محصول و فیلتر روغن با 23 محصول در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند. در لیست نانومواد، نانوذرات رس و نانوالیاف بیشترین سهم را در این محصولات به خود اختصاص داده‌اند. آمریکا با 129 محصول وایرانبا 11 محصول در رتبه‌های اول و دوم تولیدکنندگان «قطعات» خودرو با نانومواد قرار گرفته‌اند. افزایش طول عمر، مقاومت در برابر رطوبت و دوام حرارتی نیز ویژگی‌های مهمی است که بافناوری‌نانو در این محصولات ایجاد شده است. از دیگر محصولات بخش قطعات می‌توان به کاتالیست، تایر، آینه بغل، آینه پشت، حسگرباتریو لنت ترمز اشاره کرد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، دربخش«افزودنی‌ها»نیز افزودنی روغن با 71 محصول و افزودنی سوخت با 32 محصول بیشترین سهم را داشته و در این محصولات بیشتر از دی‌سولفید تنگستن و نانوذرات الماس استفاده شده است. آمریکا، نیوزلند، ایتالیا،بریتانیاوچینبیشترین سهم را در تولید این محصولات داشته ‌اند. کم‌کردن اصطکاک و کاهش مصرفانرژینیز مهمترین ویژگی‌هایی بوده که نانومواد در محصولات این بخش ایجاد کرده‌اند. از دیگر محصولات بخش افزودنی می توان به ترمیم کننده موتور، افزودنی روغن، افزودنی بنزین، رزین و افزودنی روغن ترمز اشاره کرد.

 

خودروتک


#‌اخبار
منبع: خودروتک


تبلیغات

مطالب مرتبط

خودرو Ferrari F۸ Tributo یک خودرو بسیار عالی و شگفت انگیز است. برخی استدلال دارند که فراری F۸ Tributo کمی کند و حتی شیاد کمی خسته کننده باشد اما اصلا اینگونه نیست.

3 ساعت پیش

دروازه بان کروات پرسپولیس توافق مالی خود با باشگاه را برای دریافت مطالبات خود را قبول نکرد و خواهان دریافت طلب فصل جاری خود شد.

3 ساعت پیش

مهدی قایدی برای چهارمین هفته متوالی موفق به گلزنی شد و تیمش را به صدر جدول رده‌بندی رساند.

3 ساعت پیش

اسامی محرومان جام حذفی( یادواره آزاد سازی خرمشهر) فصل ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اعلام شد.

3 ساعت پیش

رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: قدرت‌های استکباری فرامنطقه‌ای به‌ویژه رژیم تروریستی ایالات متحده آمریکا و ارتجاع منطقه آگاه هستند که ضربت متقابل، سهمگین و ویران کننده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران فراتر از حد تصور، مهیای پاسخ آنی و واکنش سریع به خطای راهبردی آنان است.

3 ساعت پیش

به نظر می‌رسد افرادی که توان خرید یک خودرو اسپر

4 ساعت پیش

مطالعه‌ای جدید نشان داده است که مصرف زیاد غذا‌های فرآوری شده و صنعتی با افزایش میزان مرگ و میر ارتباط مستقیم دارد.

4 ساعت پیش

رسانه های اروپایی اعلام کردند که واکسن آمریکایی فایزر ۲۳ نفر را که در نروژ علیه ویروس کرونا واکسینه شده بودند، کشته است.

4 ساعت پیش

در حالی به عقیده بسیاری از کارشناسان حضور کودکان در شبکه های اجتماعی خارجی پیامد های منفی زیادی برای آنان و کشور به همراه دارد که همچنان دولت با بی توجهی به شبکه ملی اطلاعات اقدامی برای حل این معضل انجام نمی دهد.

4 ساعت پیش

با توجه به اینکه از یک‌سو خسارت‌بار بودن نرخ‌گذاری دستوری به اثبات رسیده و از سوی دیگر با همکاری تورم انتظاری و نرخ ارز، بستری مناسب برای کنترل قیمت ایجاد شده، به‌نظر می‌رسد بهترین فرصت برای عبور از این سیاست فراهم آمده است. بعد از این همه سال نرخ‌گذاری دستوری، نه تولیدکننده از این سیاست دل خوشی دارد و نه مصرف‌کننده؛ ضمن آنکه قیمت نیز کنترل نشده و اتفاقا حسابی صعود هم کرده است.

4 ساعت پیش

تهران_ قرار بود با طرح ملی مسکن از قیمت سرسام آور مسکن و زمین کاهش یابد درحالی که هنوز این اتفاق نیفتاده و به نوعی بی اثر بودن طرح را نشان میدهد.

4 ساعت پیش

یک رژیم شناس و متخصص تغذیه در خصوص باید‌ها و نباید‌های تغذیه‌ای هنگام بروز تب توضیحاتی را ارائه کرد.

4 ساعت پیش

قیمت گوشی های هواوی امروز (یکشنبه 28 دی 99) در بازار ایران را دنبال کنید.

5 ساعت پیش

معاون محیط زیست و خدمات شهری منطقه 15 از آغاز ویژه برنامه هایی به مناسبت فرارسیدن روز هوای پاک در منطقه 15 خبر داد.

5 ساعت پیش

برای دو بازیکن تیم فوتبال امید پرسپولیس در دیدار با هوادار اتفاق بدی رخ داد.

5 ساعت پیش