تیتر برتر |
۲ هفته پیش

پیش بینی قیمت دلار در هفته سوم خرداد 1400 سایت تیتربرتر TitreBartar com

پیش بینی قیمت دلار در هفته سوم خرداد 1400

به گزارشتیتربرتر؛بازار دلاردر هفته گذشته اظهارات عراقچی مبنی بر اینکه «شخصا مطمئن نیستم که در این دور، مذاکرات به پایان برسد»؛ این سیگنال را داد که به نظر نمی‌رسد تا پایان انتخابات خبری از احیای برجام باشد، در چنین وضعیتی دلار تا نزدیک قیمت ۲۵ هزار تومان نیز پیشروی کرد.

اما از آنجایی که قرار نیستدلارتا انتخاباتبه کانال بالاتری برسد، با دخالت بانک مرکزی و تزریق ارز به بازار، قیمت‌ها دوباره به کانال ۲۳ هزار تومانی بازگشت. این در حالیست که طی دو هفته اخیر دلار افزایش ۲ هزار تومانی را تجربه کرده بود.

افزایش قیمت دلار تحت تأثیر برجام

سید مرتضی افقه کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به افزایش دوباره نرخ ارز در بازار، به فرارو گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز تحت تاثیر کاهش انتظارات تورمی با افت همراه بود، به دلیل این کهمذاکرات برجامفرسایشی شده و هنوز خبر قطعی در این باره اعلام نشده، این طولانی شدن مذاکرات باعث شده که نرخ ارز افزایش قیمت را تجربه کند.

وی با تاکید بر اینکه احیا شدن برجام به تعدیل نرخ ارز منجر خواهد شد، افزود: فضای روانی که امضای مجدد توافق هسته‌ای به وجود می‌آورد، باعث کاهش قیمت ارز می‌شود، اما اینکه ما انتظار داشته باشیمنرخ دلاربه طور مثال به زیر ۲۰ هزار تومان و یا کمتر از آن بیاید، بسیار بعید است که این مسئله رخ دهد، این در حالیست که در کوتاه مدت ممکن استنرخ ارز تحت تأثیر برجامثبات داشته باشد، اما اگر بعد از آن همچنان سیاست‌های فعلی ادامه پیدا کند نمی‌توان امید چندانی داشت که نرخ است ثبات طولانی مدت داشته باشد.

چرا تصویب FATF گره‌گشای مشکلات است؟

افقه با بیان اینکه تصویب FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام از اهمیت بسزایی برخوردار است، یادآور شد: در صورتی که برجام مجدداً شده و تحریم‌ها نیز برداشته شود، در صورتی که ما به FATF نیپوسته باشیم، عملاً رفع تحریم‌ها نیز نمی‌تواند گره‌گشای مشکلات کشور باشد.

وی افزود: زمانی می‌توان از مواهب برجام استفاده کرد که روابط مالی و پولی ما به دنیا عادی شود و بتوانیم پول حاصل از فروش نفت خود را به داخل کشور بیاوریم، اما تا زمانی که تکلیفFATFمشخص نشود، مشکلات به قوت خود باقی خواهد ماند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تجدیدنظر در سیاست‌های اقتصاد کلان که طی سه سال اخیر اجرا شده نیز از جمله مهم‌ترین مسائلی است که باید در دستور کار دولت جدید قرار بگیرد، اگر دوباره همین سیاست‌ها به کار گرفته شود، باز هم با مشکلات اقتصادی روبرو خواهیم بود، حتی زمانی که تحریم نیز وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: بنابراین مدیریت داخلی اقتصاد نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر مدیریت ناکارآمد همچنان بر صحنه اقتصاد کلان کشور سایه افکنده باشد، نمی‌توانیم انتظار معجره داشته باشیم، بلکه وضعیت فعلی اقتصادی ادامه پیدا خواهد کرد.

پیش بینی قیمت دلار در هفته سوم خرداد 1400

آخرینقیمت دلارتا پایان روز پنج‌شنبه به ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. البته در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نرخ دلار از ۲۴ هزار تومان هم عبور کرده بود اما ظاهرا بازارساز اجازه عبور از مرز ۲۴ هزار تومان را برای طولانی مدت نداد.

حسین اسدی‌نیا، فعال بازارهای مالی به تجارت‌نیوز می‌گوید: در یک ماه آینده که ما پیش از توافق هسته‌ای قرار داریم، احتمالا نرخ‌ها در محدوده ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان در نوسان باشد.

او تاکید دارد که با توجه به اخباری که از منابع مختلف در دست است، احتمالا توافق انجام می‌شود و حتی احتمال دارد که در یکی دو ماه آینده به توافق دست یافت و شانس توافق را می‌توان در حال حاضر ۷۰ درصد دانست.

به اعتقاد اسدی‎‌نیا افرادی که در آمریکا با منابع دیپلماتیک آمریکا در ارتباط هستند معتقدند که احتمال توافق در تیرماه وجود دارد. با انجام توافق و احیای برجام نیز قیمت دلار می‌تواند موقتا به زیر ۲۰ هزار تومان بیاید و حتی به ۱۸، ۱۹ هزار تومان هم برسد. اما همانطور که گفتم «موقتا». شخصا فکر می‌کنم در خوشبینانه‌ترین حالت دلار فقط برای ۶ ماه بتواند زیر ۲۰ هزار تومان بماند.

چشم انداز بازار دلار

او درباره قیمت دلار در طولانی مدت می‌گوید: معمولا در دولت‌های اول تمام دولت‌ها قیمت دلار با ثبات بوده، بنابراین من شخصا اعتقاد دارم که دلار در نرخ ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان در دوره اول دولت جدید ادامه‌ پیدا کند.

ضمنا این فعال بازار با ردپیش‌بینی‌های ۲۸ تا ۳۰ هزار تومانیبرایدلار در ماه‌های آینده، عنوان می‌کند که نرخ حقیقی دلار با توجه به قیاس تورمی ما حدود ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان است و رشد نقدینگی با سرعت بر نرخ دلار اثرگذار نیست.

سیگنال‌های تأثیرگذار بر بازار ارز فردا

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشتهقیمت دلارصرافی ملی بدون تغییر همان ۲۳۳۳۸ تومان مانده است. اما فردا ممکن است چه شود؟ اخبار مهمی که احتمالا اثرگذار بر این بازار خواهد بود را بخوانید:

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: همانطور که می‌دانیدمذاکراتجریان دارد و ما ادامه خواهیم داد تا به یک بازگشت متقابل در پایبندی به تعهدات برجام برسیم.

معاون فنی گمرک ایران گفت:محموله یک صد هزار دزی واکسن اسپوتینک کرونا وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد و تشریفات گمرکی آن در کمترین زمان انجام گرفت.

سخنگوی پنتاگون با ادعای اینکه دو کشتی ایرانی در حال حمل سلاح به ونزوئلا هستند، اعلام کرد که نیروهای آمریکایی از نزدیک این دو کشتی را تحت نظر دارند.

دیپلمات‌های غربی به یک رسانه انگلیسی گفته‌اند نمایندگان انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در نشست آتی شورای حکام آژانس اتمی دنبال صدور قطعنامه علیه ایران نیستند.

در هفته گذشته هرچند بورس به رقابت با بازارهای طلا و دلار برگشت و بازدهی ۳٫۵ درصدی را به ثبت رساند. اما پربازده‌ترین بازار نشد و سکه با رشد ۴٫۱ درصدی در صدر جدول بازدهی هفتگی قرار گرفت.

از این اخبار برمی‌آید که اخبار حاوی نااطمینانی بر اخبار اطمینان‌بخش تا حدی غلبه دارند که در صورت بروز این اتفاق می‌توان انتظار نوسان محدود در بازارها را داشت. اما آیا بازار طبق این انتظار عمل خواهد کرد؟

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کرباسیان عنوان کرد: حوزه معدن در ایران از عنایت‌های خداوندی است و با اکتشاف درست جزو ۸ کشور برتر دنیا خواهیم بود. ما در حوزه گاز در دنیا نخست و در حوزه نفت ذخایر بسیار خوبی داریم و بیش از ۳ میلیون تن ذخایر زغال‌سنگ پیش‌بینی‌شده داریم.

7 دقیقه پیش

بر اساس نص صریح قانون، سوءاستفاده از لباس و نشان نظامی جرم بوده و برای آن مجازات تعیین شده است.

یک ربع پیش

قرارداد EPCطرح کریستال ملامین لردگان امروز با حضور رسول اشرف‌زاده مدیرعامل پترول، حسین بامیری نماینده لردگان در مجلس شورای اسلامی، نادر جداری مدیرعامل شرکت پتروآرمندلردگان و شرکت پناه صنعت پارت امضا شد.

یک ربع پیش

وزارت برق عراق اعلام کرد پس از توافق با ایران در مورد نحوه پرداخت بدهی به تهران، این کشور امیدوار به از سر گیری کامل واردات گاز از ایران است.

نیم ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال استقلال درباره شرایط آبی پوشان توضیحاتی را بیان کرد.

نیم ساعت پیش

با تولید 82145 تن آهن اسفنجی در سومین ماه از فصل بهار، رکورد تولید این محصول در واحد احیاء مستقیم فولاد سفیددشت نسبت به آخرین رکورد ثبت شده در اردیبهشت ماه همین سال، به میزان 1045 تن ارتقا یافت.

نیم ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت فرزند نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفتند.

نیم ساعت پیش

تهران- معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ازآغاز ثبت نام مجدد مسکن ملی از امروز خبر داد.

نیم ساعت پیش

طرح شیرین‌سازی برش سبک پتروشیمی بوعلی سینا، روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد و بدین ترتیب ‌یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های تولید در هاب پتروشیمی ماهشهر مرتفع می‌شود.‌

1 ساعت پیش

رسانه‌های عبری زبان طی روزهای گذشته اخباری ادعایی را از کاهش سطح سلامتی سید حسن نصرالله منتشر کرده و اهمیت حزب‌الله طی رهبری وی و نیز پیامدهای احتمالی فوت دبیرکل حزب‌الله را مورد بررسی قرار داده‌اند.

1 ساعت پیش

ارزش دلار برای سومین روز متوالی کاهش پیدا کرد.

1 ساعت پیش

یک سالی است که شیوه فروش خودرو به صورت قرعه‌کشی، در کشور جریان دارد. اگرچه وزارت صمت در نظر داشت با این شیوه فروش، آشفته‌بازار خودرو را کنترل و عرضه این محصول را به خریداران واقعی اختصاص دهد اما با توجه به اینکه تعداد خودروهای عرضه‌شده در مقایسه با تعداد افراد ثبت‌نام کننده، بسیار کم است، نه تنها تأثیری در شرایط بازار نداشته بلکه بیشتر شبیه به شرکت در بخت‌آزمایی شده است.

1 ساعت پیش

طی ۲۴ ساعت آینده در برخی ساعات در استان‌های تهران، البرز، سمنان و بخش‌هایی از مرکز کشور وزش باد شدید پیش بینی می شود.

1 ساعت پیش

تیم‌های ملی فوتبال ایران و بحرین در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی امشب به مصاف هم می‌روند.

1 ساعت پیش

بیشتر...