خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

توصیه های مهم یک پزشک درباره مسمومیت با الکل خبرآنلاین

توصیه‌های مهم یک پزشک درباره مسمومیت با الکل

ورود هر بیماری به اورژانس، ناراحت‌کننده و غم‌انگیز است اما بعضی موارد علاوه بر این اندوه برای ما پزشکان توام با حسرت نیز هست. حسرتی که نبود آگاهی و آموزش کافی هموطنانم در کنار فضایی که سوداگران از آن بهره می‌برند منجر به آسیب‌های جسمی و حتی از دست دادن جان بسیاری شده است.

بیماران مسمومیت‌های الکلی که متاسفانه اخیرا نیز در بندرعباس شاهد از دست دادن ۱۴ هم‌وطن‌مان بودیم از این دسته است.بخواهیم قبول کنیم یا نه مصرف نوشیدنی‌های الکلی در کشور وجود دارد و با توجه به قوانین اجتماعی و ممنوعیت‌های اعتقادی ما، اکثر این نوشیدنی‌ها به صورت دست‌ساز و بالطبع غیراستاندارد به دست مصرف کنندگان می‌رسد . ازآنجایی که امکان آزمایش دقیق وجود الکل به اصطلاح سمی (یا همان الکل متانول) در این موارد وجود ندارد و تقریبا همیشه در تولید الکل‌های دست ساز به خصوص انواع غیر تقطیری آن در کنار اتانول مقداری متانول(الکل سمی) نیز تولید می‌شود بهترین راه درمان پیشگیری و ننوشیدن آنهاست.
منظور از آگاهی که در ابتدا ذکر شد این است که هم وطنان بدانند حتی نوشیدنی‌هایی که با مارک‌های مختلف و بعضا پلمپ هم به دستشان می‌رسد نیز می‌تواند ایجاد مسمومیت کند . مراجعه زود هنگام به اورژانس بیمارستان مهمترین فاکتوری است که به ما پزشکان کمک می‌کند از عوارض حتمی و مرگ بیمار پیشگیری کنیم. اشتباه رایجی که موجب می‌شود افراد به بیمارستانها مراجعه نداشته باشند تصور این است که ممکن است برای آنها پرونده قضایی ایجاد شود که به جز موارد بسیار نادری که همراه با جرمی باشد چنین اتفاقی نمی‌افتد و اسرار پزشکی بیمار مثل سایر بیماران محفوظ می‌ماند.
معمولا علایم مسمومیت متانول بعد از ۱۲ ساعت شروع می‌شود و تظاهراتی مثل تهوع ، سرگیجه ،کاهش بینایی ،تاری دید، دوبینی ،سردرد و تشنج و ... می‌دهد. به طور کلی باید هر فردی که هنوز با گذشت ۱۲ ساعت از مصرف الکل علائم دارد حتما به اورژانس مراجعه کند . در پایان دوست دارم یادآور شوم که مراجعه زودهنگام مهمترین کمک بیمار به خود و ما است تا بتوانیم با استفاده از روش‌هایی چون دیالیز و درمان‌های طبی دیگر از عوارضی چون از دست دادن کامل بینایی و اختلالات مغزی و کلیوی و حتی مرگ پیشگیری کنیم .
درست است که تقریبا دوران اوج مسمومیت الکل که بر می‌گردد به اوایل شیوع پاندمی کرونا را پشت سر گذاشتیم اما متاسفانه هنوز هم روزانه مراجعات متعددی به این علت به اورژانس‌های کشور داریم.
بنده و همکاران نزدیکم در این چند ماه با کیس‌های مختلفی مانند مادر باردار یا کودکی ۱۳ ساله که از روی کنجکاوی و ناآگاهی الکل صنعتی را خورده بود یا مادر سه فرزند که متاسفانه در نهایت با عارضه چشمی دائمی مرخص شد و مواردی از این دست مواجه بوده‌ایم و امیدواریم با آگاهی بیشتر و عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی و مراجعه به موقع ،روز به روز شاهد کاهش آمار این مسمومیت و نیز از دست دادن هم وطنان که اکثر آن را جوان‌ها تشکیل می‌دهد باشیم.

*متخصص داخلی

4747#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ایسنا نوشت: مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به ریزش یک ساختمان در آبادان، از آماده‌باش اورژانس اهواز خبر داد.

3 ساعت پیش

فرمانده انتظامی شهرستان سیریک از کشف یک محموله 5 میلیاردی تلویزیون قاچاق از یک خودرو در این شهرستان خبر داد.

5 ساعت پیش

صداوسیما نوشت: بخش‌هایی از ساختمان بزرگ «متروپل» در آبادان فرو ریخت.

3 ساعت پیش

سانسور عجیب تصاویر دختران در دانشگاه امیرکبیر خبرساز شد.

4 ساعت پیش

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۵ ریشتر استان سیستان و بلوچستان - حوالی سرجنگل را لرزاند.

5 ساعت پیش

ایسنا نوشت: رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به وقوع زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در سیستان و بلوچستان از آماده‌باش دستگاه‌های امدادی و اعزام تیم‌های ارزیاب به مناطق متاثر از حادثه خبر داد.

5 ساعت پیش

تصویری غم‌انگیز از ایران منتشر شده که این یوزپلنگ مادر را در حال درمان نشان می‌دهد.

5 ساعت پیش

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۳۰ هزار و ۷۵۶ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

2 ساعت پیش

به گفته استاندار اصفهان در این استان بیش از ۱۰۰ مدرسه تخلیه شده است. اکثریت این دانش‌آموزان از اقشار کم‌درآمد هستند که پس از مشکلات آموزش مجازی در دوران کرونا، حالا باید با چالش فرونشست زمین و تخلیه و تخریب مدارس دست و پنجه نرم کنند.

11 ساعت پیش

بیشتر...