تیتر برتر |
۱ هفته پیش

جزئیات تصویب لایحه رتبه بندی معلمان از 25 مهر 1400 معرفی مشمولان طرح سایت تیتربرتر TitreBartar com

جزئیات تصویب لایحه رتبه بندی معلمان از 25 مهر 1400+ معرفی مشمولان طرح

به گزارش تیتربرتر؛ معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش از بررسیلایحه رتبه‌بندی معلماندر صحن علنی روز یکشنبه هفته آتی خبر داد.

شرایط تصویب لایحه رتبه بندی از 25 مهر 1400

قاسم احمدی لاشکی ظهر امروز در جلسه شورای معاونین آموزش و پرورش آذربایجان شرقی که در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد اظهار داشت: یکشنبه هفته آینده لایحه رتبه بندی معلمان در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می‌گیرد.

وی افزود: رتبه بندی معلمان شامل کادر اداری نیز هست و  با در نظر گرفتن اینکه باید در جذب نیروی آموزشی و اداری مانند دانشگاه تجدید نظر داشته باشیم و این تفکیک دایمی باشد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش، کمبود نیروی انسانی را از چالش‌های اصلی در آموزش و پرورش دانست و با تاکید بر اینکه ساماندهی نیروی انسانی یک الزام برای آموزش و پرورش است ادامه داد: بزرگ ترین معضل و مشکل در آموزش و پرورش، نیروی انسانی است  و تربیت نیروی انسانی ماهر باید در اولویت باشد.همان کاری که در گذشته در مراکز تربیت معلم انجام می‌شد.

احمدی لاشکی با بیان اینکه هدف اصلی از اجرای طرح رتبه بندی معلمان، در درجه اول ارتقای جایگاه و منزلت معلمان و فرهنگیان است ابراز کرد: امیدواریم مجلس شورای اسلامی  طرح رتبه بندی معلمان را نهایی کند که این وزارتخانه نیز آمادگی اجرای آن را دارد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: نباید کم کاری در سیستم باعث چالش دیگری در آموزش و پرورش باشد و ضروری است صدور ابلاغ و کلاس بندی و ساماندهی نیروی انسانی تسریع  یابد.

وی با اشاره به انعقاد توافق سه جانبه بین وزارت آموزش و پرورش، ثبت اسناد و املاک کشور و بنیاد مسکن ابراز کرد: از اقدمات موثری که در راستای سرعت گرفتن سندسازی املاک آموزش و پرورش  صورت گرفته امضای این تفاهم نامه بود.

احمدی لاشکی تصریح کرد: براساس این تفاهم نامه اداره ثبت اسناد، املاک و بنیاد مسکن در کارگروهی که به همین منظور تشکیل شده است کمک رسان آموزش و پرورش  خواهند بود.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش در پایان با اشاره به افزایش بودجه آموزش و پرورش ابراز کرد: مجموعه اعتبارات وزارت آموزش و پرورش و سازمان‌های تابعه آن بدون اعتبارات متفرقه درلایحه بوجه 1400نسبت به اعتبارات سال گذشته افزایش یافته است.

رحمت‌الله نوروزی عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی، درباره زمان بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان در صحن علنی قوه مقننه، گفت: با توجه به اینکه زمان بررسی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در مجلس قدری طولانی شد بررسی لایحه رتبه‌بندی نیز به تأخیر افتاد.

وی با بیان اینکه روز یکشنبه هفته آینده بررسی لایحه رتبه‌بندی معلمان در دستور کار پارلمان قرار می‌گیرد، ادامه داد: اکثریت نمایندگان درخواست این را دارند که هرچه سریعتر این لایحه تصویب شود حتی برخی از نمایندگان با امضای نامه‌ای که به هیئت‌رئیسه تقدیم کرده‌اند خواستار در اولویت قرار گرفتن بررسی این طرح شدند.

نماینده علی‌آباد کتول در مجلس با اعلام اینکه این لایحه در کمیسیون آموزش و فراکسیون فرهنگیان مورد بررسی قرار گرفته است، اضافه کرد: قانون رتبه‌بندی معلمان در سند تحول بنیادین هم ذکر شده و سازوکارهای آن نیز تعبیه شده است که مجلس نیز بر اساس این سند به بررسی لایحه ارائه‌شده از سوی دولت می‌پردازد.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون فرهنگیان مجلس با تأکید بر اینکه نمایندگان اعتقاد دارند نظام رتبه‌بندی باید برای همه فرهنگیان اعم از کادر آموزشی و اداری اجرایی شود که این نشان از نگاه ویژه مجلس به مسئله فرهنگیان است، عنوان کرد: امروز رتبه‌بندی معلمان خواسته بحق و دیرینه فرهنگیان دانست و قطعاً با اجرای این لایحه تحول عظیمی در آموزش و پرورش رخ خواهد داد.

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که یکشنبه هفته آینده لایحه رتبه بندی معلمان در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می گیرد.

علی کریمی فیروزجایی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات همچنین با تبریک آغاز سال تحصیلی گفت: با توجه به طولانی شدن بررسی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار، اولویت رسیدگی به لایحه رتبه بندی در جلسه امروز در دستور کار قرار نگرفت ولی طبق وعده رئیس مجلس، روز یکشنبه هفته آینده این لایحه در صحن مجلس بررسی می شود.

وی افزود: این لایحه موجب تحول و پویایی در نظام آموزشی کشور می شود. همگان باید بپذیریم آموزش و پرورش سنگ بنای توسعه کشور است.

کریمی در تذکر دیگری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه طی روزهای اخیر شاهد برخورد نامناسب برخی از ماموران منابع طبیعی با جنگل نشینان بودیم در حالی که این برخورد سخت باید معطوف به سوداگران و قاچاقچیان چوب باشد نه جنگل نشینانی که خود از محافظان جنگل به شمار می آیند.

اجرای رتبه‌بندی معلمان، موجب ایجاد فضای رقابتی می‌شود

ابراهیم سحرخیز، استاد دانشگاه و معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش می‌گوید: اجرای طرح رتبه‌بندی، موجب ایجاد فضای رقابتی بین معلمان می‌شود و البته تأکید بر این نیست که مانند دانشگاه‌ها فقط به تولید مقاله اکتفا شود. معلم می‌تواند در کلاس درس، ارزشیابی پژوهش‌محور داشته باشد، دانش آموزان را با پژوهش‌های کیفی و اقدام‌پژوهی آشنا کند و با توجه به تلاشی که انجام می‌دهد، در طرح رتبه‌بندی به جایگاه خوبی نیز دست پیدا کند. معلم مطابق این طرح، به فراخور تلاشی که انجام داده از امتیازاتی نیز برخوردار می‌شود که او را پیشتاز می‌کند. ممکن است فردی در مرتبه‌های پایین‌تر بماند و به رتبه و جایگاه بالاتری دست نیابد. نظام پرداخت و دستمزد ویژه معلمان هم متناسب با جایگاه و رتبه معلم، تعریف می‌شود.

وی بیان می‌کند: اگر طبق گفته‌ها، قرار است این طرح در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود، پس قطعاً افزایش حقوق و دستمزد به میزان ۸۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها نیست و باید بگویند در حد اعتبار پیش‌بینی شده است چرا که اگر بنا به افزایش حقوق و دستمزد مطابق این طرح باشد، باید منابع مالی برای تأمین حقوق و دستمزد چیزی در حدود ۸۰۰ هزار نفر از نیرو‌های آموزش و پرورش که مشمول این رتبه‌بندی می‌شوند، فراهم شود.

لایحه رتبه بندی معلمان به نفع فرهنگیان است

محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم رشت در مجلس و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز درباره این لایحه و دغدغه‌مندی معلمان درباره اجرایی نشدن آن،  گفت: باید به صورت دقیق‌تر بررسی شود. حتما نقاط ضعف مورد توجه قرار خواهد گرفت و در صورت نیاز اصلاح می‌شود. نگرانی‌های معلمان و فرهنگیان عزیز قابل درک است و مسائل آن‌ها دغدغه ما نیز هست، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه این لایحه در صورت اجرایی شدن به نفع معلمان خواهد بود، افزود: معلمان عزیز نگران نباشند، لایحه رتبه‌بندی در دست بررسی است و بند‌های آن از جمله ماده ۷ و به‌طور کلی هر کجای متن پیش‌نویس، نیاز به اصلاح و یا حذف داشته باشد، بررسی می‌شود.

چرا رتبه بندی معلمان نباید فعلا اجرایی شود؟!

عادل برکم، معلم و کارشناس حوزه آموزش نیز درباره سرنوشت این لایحه و تصویب و اجرا یا اجرایی نشدن آن گفت: آن‌چه که اهمیت دارد این است که تا آن زمان که همسان‌سازی صورت نگیرد، یعنیحداقل حقوق معلمانبه خط فقر نزدیک نشود، صحبت از رتبه‌بندی، بی‌معناست. نمی‌توان انتظار داشت که با این سطح حقوق و شیوه پرداختی و تبعیضی که بین کارکنان دولت با معلمان وجود دارد، رتبه‌بندی دستاوردی داشته باشد.

وی افزود: رتبه‌بندی معلمان بر اساس موضوعاتی سطحی، موجب خواهد شد سقف حقوق معلمان افزایش پیدا کند و این اقدام به نوعی بهینه‌سازی بودجه برای افزایش حقوق معلمان خواهد بود و خوب حقوق همه معلمان افزایش نمی‌یابد. بعدتر این ادعا را هم خواهند داشت که حقوق معلمان را افزایش داده‌ایم.

چرایی به تعویق افتادن اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان

محمد داوری، کارشناس مسائل آموزش و پرورش و مشاور تحصیلی نیز درباره چرایی به تعویق افتادن اجرای لایحه رتبه‌بندی معلمان و دلایل مخالفت و یا موافقت با اجرای آن، گفت: در زمینه اجرایی شدن این طرح، نقد‌هایی وجود دارد و مخالفان این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا سایر کارکنان دولت برای ایجاد انگیزه، رتبه‌بندی می‌شوند؟ یک عده هم با اصل آن مخالف‌اند و می‌گویند برای ایجاد انگیزه در معلمان باید حداقل انتظارات و مطالبات آن‌ها را برآورده کرد و مانند سایر کارکنان دولت و دستگاه‌های دیگر از روش‌های تشویقی و تنبیهی استفاده کرد تا عملکرد معلمان افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: کسانی که مخالف طرح رتبه‌بندی معلمان هستند، می‌گویند این طرح در راستای ترمیم حقوق است و نه عاملی در ایجاد انگیزه! در این بین، بسیاری از معلمان با اجرایی شدن طرح موافق‌اند، به این دلیل است که حقوق آن‌ها با این طرح افزایش پیدا می‌کند.

آموزش و پرورش اگر به دنبال افزایش کیفیت آموزش است، ابتدا به معیشت معلمان رسیدگی کند

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران نیز درباره شرایط تعیین تکلیف نهایی لایحه رتبه‌بندی معلمان از منظر توجه به مطالبات و انتظارات این صنف، گفت: اگر این طرح نتواند مشکل معیشتی معلمان و فاصله حقوق آنان با خط فقر را پر کند، با اجرای آن، نه اعتراض معلمان پایان می‌یابد و نه به ارتقای کیفیت آموزشی دست پیدا می‌کنیم. اگر آموزش و پرورش می‌خواهد به سمت افزایش کیفیت آموزش برود، باید ابتدا به معیشت معلمان رسیدگی کند؛ آن زمان است که می‌توان انتظار داشت معلم با فراغت بیشتری توانمندی‌های آموزشی خود را ارتقا دهد.

بر اساس این گزارش، در هر حال اگرچه رئیس مجلس وعده داده بود که این لایحه در هفته دوم مهرماه تصویب می‌شود، اما اکنون رسیدگی‌ها درباره این موضوع به تاریخ دیگری یعنی روز یکشنبه هفته آینده موکول شده است.

گردآورنده:علی اکبر رضایی#‌جامعه #‌خبری منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

زمان اتمام پالایش مرحله اول ثبت‌نام مسکن حمایتی رئیسی اعلام شد.

3 ساعت پیش

یک کارشناس بازار سرمایه درباره آینده بورس گفت: هفته دوم آبان ماه تعداد مثبت‌های بازار کم خواهد بود و کلیت بازار توانی برای رشد ندارد.

3 ساعت پیش

زمان قرعه کشی سایپا آبان ۱۴۰۰ اعلام شد و قرار است امروز 5 آبان با حضور نهادهای نظارتی برگزار شود.

3 ساعت پیش

طرح واردات خودرو را به تصویب رساند و طبق این مصوبه، ورود خودروهای خارجی به کشور در ازای صادرات و همچنین با منشأ خارجی ارز بلامانع خواهد بود.

3 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

3 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

3 ساعت پیش

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

3 ساعت پیش

اولین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت سیزدهم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

4 ساعت پیش

تاثیر بحران‌های جهانی بر بازار سرمایه کشور به علت وجود تحریم‌ها روند پرشتابی ندارد اما اثر تغییرات قیمتی بر بازار کامودیتی‌ها به تدریج در داخل کشور مشاهده می‌شود.

4 ساعت پیش

فیلم سینمایی «جنگ جهانی سوم»، به نویسندگی هومن سیدی، آرین وزیردفتری و آزاد جعفریان و کارگردانی و تهیه‌کنندگی هومن سیدی این روز‌ها در شمال کشور در حال فیلمبرداری است.

4 ساعت پیش

اثر مثبت حذف سود مرکب این است که تعهدات فعالان اقتصادی که دچار مشکل شده اند را کاهش می‌دهد.

5 ساعت پیش

نشست خبری «ذبیح‌الله خداییان» سخنگوی قوه قضاییه، امروز (چهارشنبه ۵ آبان ماه) برگزار و از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت به صورت زنده پخش می‌شود.

5 ساعت پیش

رئیس کل دادگستری استان البرز در آیین تحلیف ۱۶ کارشناس جدید مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان بر نقش آن‌ها در کاهش اطاله دادرسی و افزایش رضایت ارباب رجوع تاکید کرد.

6 ساعت پیش

معاملات گواهی سپرده سیمان از روز یکشنبه ۹ آبان ماه با پذیرش ۱۰ انبار شرکت سیمانی در بورس کالا راه‌اندازی می‌شود تا از این پس خریداران خرد سیمان فقط با در ا ختیار داشتن کد سهامداری از این طریق تامین نیاز کنند.

6 ساعت پیش

بیشتر...