برداشت گردو در آذربایجان غربی شروع شد all tv logo

برداشت گردو در آذربایجان غربی آغاز شد
مهابادمهاباد

علی دیانتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمانجهادکشاورزی آذربایجان غربیگفت: ۷ هزار و ۳۱۸ هکتار از باغ‌های استان، باغ گردو است که ۶ هزار و ۵۰۳ هکتار باغ‌های بارور و مابقی به صورت نهال هستند.

وی میانگین عملکرد باغ‌های گردو در هر هکتار را بیش از ۲ تن محصول خشک اعلام کرد و افزود: شهرستان ارومیه و سردشت بیشترین میزانتولید گردودر استان را به خود اختصاص داده‌اند.

دیانتی اضافه کرد: بر اساس برآورد‌های انجام شده میزان تولید این محصولات امسال پنج درصد در مقایسه با پارسال افزایش خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ارقام گردوی کشت شده عموما بذری و از ژنوتیپ‌های مختلف است البته در سال‌های اخیر ارقام خارجی و درختان کشت بافتی و پیوندی نیز در سطح وسیع کشت و در حال توسعه است به طوریکه می‌توان به رقم چندلر، فرنور، پدرو، فرنت و فرانکت و ارقام بومی و کاغذی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر کشت ارقام جدید خارجی دیربرگ و پربازده گردو در استان شروع شده‌است، ادامه داد: امسال هم به منظور افزایش تولید و بهبود کیفیت و کاهش هزینه‌های تولید، با همکاری کارشناسان باغبانی در سطح شهرستان‌ها و کشاورزان، اقدام به تعویض تاج درختان گردو با عمل پیوند سرشاخه کاری به صورت الگویی با استفاده از ارقام جدید به تعداد حدود سه هزار شاخه در سطح استان شده است.

دیانتی اضافه کرد: این استان از نظر تولید گردوی با کیفیت و مجهز بودن به تکنیک‌های جدید تولید از جمله دستگاه‌های برداشت، تولید نهال گردوی پیوندی، سرشاخه کاری درختان و وجود کارشناسان صاحب نظر رتبه اول کشور را دارد.

باشگاه خبرنگاران جوانمهابادمهاباد#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رحیمی جهان آبادی نماینده مجلس : چین و روسیه از اینکه همه مشکلات ما با غرب و آمریکا حل شود دل خوشی ندارند.

1 ساعت پیش

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به غربالگری رایگان ۳ بیماری مرتبط با سلامت قلب، گفت: جمعیت بالای ۳۰ سال کشور که به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه کنند، به صورت رایگان تحت غربالگری و خطرسنجی فشارخون، بیماری‌های قلبی و دیابت قرار می‌گیرند.

1 ساعت پیش

قهرمان آمریکایی وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد جهان اعتقاد دارد، کشتی ورزشی منحصربه‌فرد بوده و یک زبان مشترک بین کشورهاست.

2 ساعت پیش

گیتارزنی و خوانندگی آنتونی بلینکن در این مراسم خاص را ببینید.

2 ساعت پیش

تصویری عجیب از پارک کردن یک خودروی سواری که به خودروهای دیگر آسیب رسانده است.یک خودرو به صورت عجیبی روی خودروهای دیگر پارک شده است، این خودرو روی خودروهایی پارک شده است که قبلا در کنار این خیابان پارک بوده اند.

2 ساعت پیش

«ماجرای سنگو و شوبانه» که نویسندۀ نام آشنای کودکان، «سرور کُتُبی» آن را نوشته است؛ از افسانه‌های شیرین و قصه‌های ماندگار گذشته، الهام گرفته شده است.

نیم ساعت پیش

فارس نوشت:دختر فرمانده شهیدمان بود، با پیراهن پدرش بر تن داشت از بابای قهرمان‌اش می‌گفت؛ از تنها عکس ۲ نفره‌شان با پدر.

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشستی با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی طباطبایی و هیات همراه که بمناسبت تجلیل از مجاهدان در غربت در ایران بسر می‌برند، ضمن تقدیر از ایشان، تلاش‌های وی را در راستای فعالیتهای امام موسی صدر توصیف کرد.

1 ساعت پیش

گیر افتادن پای فیل در تله و چهره غمزده اش را ببینید.

1 ساعت پیش

بیشتر...