خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

از جنگ روسیه با اوکراین تا عدم تخصیص ارز چرا شیر خشک رژیمی کمیاب شد خبرآنلاین

از جنگ روسیه با اوکراین تا عدم تخصیص ارز؛ چرا شیر خشک رژیمی کمیاب شد؟

فارس نوشت: رئیس اداره شیرخشک رژیمی و غذای ویژه سازمان غذا و دارو، عدم به‌ موقع تخصیص ارز و تسویه حساب طلب ارزی شرکت‌های خارجی را از عوامل موثر در کمبود شیرخشک رژیمی دانست.

بهادر صید محمدیان در مورد علت کمبود شیرخشک کودکان مبتلا به آلرژی در برخی استان‌های کشور، گفت: عدم به موقع تخصیص ارز و تسویه حساب طلب ارزی شرکت‌های خارجی باعث شد که محموله‌های بعدی شیرخشک به صورت اعتباری به ایران ارسال نشود.

وی ادامه داد: از سویی جنگ اوکراین و روسیه مواد اولیه کل دنیا را تحت شعاع قرار داده و باعث کمبود جهانی شده است. همچنین عدم ثبت اطلاعات توسط برخی داروخانه‌ها هم یکی از علت‌های کمبود شیرخشک رژیمی است، زیرا تا قبل از ثبت شیرخشک در سامانه تأمین "تی تک" مشخص نبود شیر چگونه و بر چه اساسی به مصرف‌کننده‌ها تحویل داده می‌شود.

صیدمحمدیان یادآور شد: از سویی این فرآورده باید توسط پزشک تجویز شود نه تجویز خودسرانه فرد و پس از اینکه مشکل کمبود شیرخشک رژیمی در استان‌ها توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شد، سازمان غذا و دارو به فوریت نشستی با شرکت‌های تأمین‌کننده برگزار و محموله‌ها از شرکت‌های تولیدکننده سفارش داده شد و موفق شدیم یک میلیون قوطی شیر را به گمرک ایران وارد کنیم.

رئیس اداره شیرخشک سازمان غذا و دارو افزود: ترخیص محموله انجام و همچنین برچسب اصالت و شناسه گذاری آن با نظارت معاونت غذا و داروی مشهد در شرکت واردکننده انجام و به فوریت در تعطیلات عید فطر به شرکت‌های پخش تحویل و همزمان در سراسر کشور توزیع شد.

وی ادامه داد: تا سه روز گذشته ۴۱ هزار قوطی در سطح تهران و ۷۶ هزار قوطی هم در سطح کشور توزیع شده است.

رئیس اداره شیرخشک رژیمی و غذای ویژه سازمان غذا و دارو یادآور شد: سامانه زنجیره تأمین از نیمه اول اردیبهشت راه‌اندازی شده و تمامی شرکت‌های پخش ملزم به ثبت اطلاعات فروش و همچنین تمامی داروخانه‌ها ملزم به ثبت اطلاعات عرضه به مصرف‌کننده در سامانه هستند و این فرآیند از تأمین‌کننده تا مصرف‌کننده توسط سازمان و معاونت‌های غذا و دارو در سراسر کشور کنترل و نظارت می‌شود و از قاچاق معکوس این فرآورده‌ها که ارز دولتی می‌گیرد و هر گونه نشت فرآورده و فروش خارج از زنجیره تأمین جلوگیری می‌کند. بر این اساس شیرخشک های تأمین شده در حال توزیع هستند و به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسد.

۲۳۳۲۳۳#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تسنیم نوشت: مدیرکل سازمان پزشکی قانونی کشور از تحویل هشت جسد جان‌باخته حادثه ریزش ساختمان "متروپل" به پزشکی قانونی و صدور گواهی فوت برای ۶ جان‌باخته این حادثه خبر داد.

12 ساعت پیش

رئیس اداره نظارت بر زیر ساخت‌های فیزیکی منطقه آزاد اروند گفت: شرایط بحرانی کار امداد رسانی را سخت کرده است.

12 ساعت پیش

فارس نوشت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند .

13 ساعت پیش

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۶ گفت: نوزاد پیدا شده در سطل زباله نازی آباد سالم و پسر است.

10 ساعت پیش

مهر نوشت: فرد زباله گردی در محله نازی آباد پلاستیک مشکی رنگی را پیدا کرده است که پس از باز کردن آن متوجه نوزاد پسری با بند ناف می‌شود.

17 ساعت پیش

 فوتی‌های حادثه متروپل آبادان به ۱۴ نفر افزایش یافت.

6 ساعت پیش

میزان نوشت: دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان گفت: تاکنون ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان با دستور قضایی بازداشت شده‌اند.

16 ساعت پیش

میزان نوشت: نخستین نشست خبری «مسعود ستایشی» در کسوت سخنگوی قوه قضاییه، امروز (سه شنبه ۳ خرداد) با خبرنگاران و اصحاب رسانه دقایقی پیش آغاز شد.

16 ساعت پیش

ایسنا نوشت: بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی از امروز تا روز پنجشنبه (۳ تا ۵ خرداد) گاهی همراه با وزش باد نسبتا شدید تا شدید و خیزش موقت گردوخاک به‌ویژه در نیمه‌جنوبی و غربی استان پیش‌بینی می‌شود.

14 ساعت پیش

بیشتر...