خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

ارتقای مصونیت کشور در برابر تمامی تهدیدات ماموریت اصلی ما است ایسنا

ارتقای مصونیت کشور در برابر تمامی تهدیدات ماموریت اصلی ما است

ایسنا/آذربایجان شرقیجانشین قرارگاه پدافند شیمیایی کشور گفت: حوزه پدافند شیمایی، مقوله زیرساخت‌ها و مراکز شیمایی را دنبال کرده و هدف ما در پدافند شیمیایی، ارتقای مصونیت کشور در برابر تمامی تهدیدات خارجی است که می‌تواند در شرایط تکرار جنگ و تهاجمات شیمیایی باشد یا اقدامات تروریستی با بکارگیری عوامل شیمیایی و یا وجود مواد شیمیایی پرخطر در صنایع که منشاء آسیب و خطر است.

سید جمال‌الدین گوهری در بازدید از واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اجرای ضوابط پدافند شیمایی در صنعت، اظهار کرد: مواد شیمایی پرخطر به ۹ دسته اصلی تقسیم شده و بخش‌ عمده‌ای از آن در صنایع شیمیایی وجود دارند؛ از این رو واحدهای HSE صنایع ما متناسب با اینکه با چه موادی سروکار دارند، موظف هستند، راهکارهای ایمن سازی محیط و زیرساخت‌ها را تعبیه کنند، پدافند غیرعامل نیز به صورت تخصصی و راهبردی در حوزه امنیت و دفاع این موضع را دنبال می‌کند.

وی با بیان این‌که بسیاری از مخاطرات و تهدیدات از سطوح ایمنی نشات می‌گیرد، گفت: براین اساس قرارگاه پدافند، تعاملی که با امور صنعت سازمان پدافند غیرعامل و اداره کل پدافند غیرعامل استان‌ها دارد بازدیدهایی را از تمامی زیرساخت‌های صنعتی شیمایی استان ها انجام می‌دهند تا در نتیجه این بازدیدها هم شناخت خوبی از فراوانی و مقدار مواد شیمایی پرخطر برآورد کنیم و نیز رهنمودهایی را در راستای ایمن سازی به واحدهای تولیدی و صنعتی ارائه دهیم.

گوهری متذکر شد: تجهیز تیم‌های عملیاتی پاسخ به حوادث و آموزش مردم در جهت همکاری و چگونگی انجام واکنش نسبت به مخاطرات از جمله اقداماتی است که در برخی از واحدهای تولیدی کشور اجرایی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات مصون‌سازی امری بسیار ضروری در صنایع بوده و قطعا هزینه آن بسیار کمتر از حرکت در مسیر حوادث و مخاطرات آن است؛ چراکه این مخاطره و تهدید بیشتر امنیت پرسنل و حتی به مرور زمان امنیت جامعه را به خاطر می‌اندازد.

جانشین قرارگاه پدافند شیمایی کشور توضیح داد: نکاتی در خصوص نظام عملیات و مصون سازی شیمایی کشور در سال ۹۹ مصوب شده و به تمامی دستگاه‌های صنعتی کشور ابلاغ شده است؛ از این رو در این مسیر بحث رزمایش را در کنار بازدید از صنایع را در اولویت کاری خود قرار دادیم؛ به طوری‌که سناریوهایی که احتمال وقوع در صنایع است را با ما به اشتراک می گذارند و در این خصوص رهنمودهای لازم ارائه شده و تمهیدات لازم برای مقابله با تهدیدات ممکن انجام می‌گیرد. 

وی توضیح داد: عمده صنایع آذربایجان شرقی را زیرساخت‌های شیمایی تشکیل می‌دهند، از این رو حمایت و پشتیبانی در ایجاد آمادگی چه از نظر امکانات و تجهیزات و چه از نظر محتوا در جهت ارتقای توان و ظرفیت با تأکید بر هم‌افزایی و ارتقای توان موجود رویکرد اصلی قرارگاه پدافند شیمایی بوده و سازماندهی و ساماندهی ظرفیت‌های ملی جهت مصون‌سازی و پاسخ در شرایط تهدید از شئون این قرارگاه است.

گوهری با بیان این‌که کم و بیش اجرای ضوابط و برنامه‌های پدافند شیمیایی در صنایع، با چالش‌هایی روبروست و در بخش صنعت ما رشد کمی داشتیم، خاطرنشان کرد: از لحاظ آمادگی در حوزه پدافند شیمایی قدم‌های اول را گذرونده و در بخش صنعت رشد نسبتا کمتری را شاهد بودیم، اما خوشبختانه نگاه دولت جدید به این حوزه نگاه استراتژیک و راهبردی است و آمادگی همکاری با صنایع هستیم.

  انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...