۱ هفته پیش
3 بازدید

اولین فعالیت‌های فرهنگی نوجوانان تهران در دوران دفاع مقدس

 اولین فعالیت‌های فرهنگی نوجوانان تهران در دوران دفاع مقدس
در بخشی از خاطرات جانباز شیمیایی بهروز بیات آمده است: به‌خاطر نداشتن هزینه چاپ، لوح‌های تقدیر را دست‌نویس آماده می‌کردیم و به خانواده‌های شهدا تقدیم می‌کردیم.

به گزارش سراج24، در بخشی از خاطرات زندگی جانباز شیمیایی بهروز بیات که به قلم «لیلا امینی» نوشته شده است آمده است: با رفتن من به بسیج، در خانه، هیچ کس مخالف نبود، جز مادرم. برادرانم با روحیاتم آشنا بودند و می‌دانستند که مدام به مسجد می‌روم. شاید هم پیش خود می‌گفتند: «بزار بره چند ساعت که اون جاست یه نفس راحت بکشیم» ولی مادرم راضی نبود و می‌گفت: «هر کس پاشو پایگاه بسیج گذاشته بعد چند وقت به جبهه رفته و شهید شده.» نگران بود ولی من می‌گفتم: «ببین بچه‌های مردم دارن جبهه می‌رن و شهید می‌شن، من که کاری نمی‌کنم فقط می‌خوام برم بسیج همین.»

بیشتر کارهای پایگاه مربوط به امور فرهنگی بود، همایون مخلص‌آبادی فراهانی مسئول تبلیغات بود و برای مناسبت‌های مختلف؛ نمایشگاه می‌گذاشت. هفته دفاع مقدس که می‌شد ماکت عملیات‌ها را می‌ساخت و در صورت امکان سلاح و ادوات نظامی هم به نمایش در می‌آمد. محیط پایگاه بسیج بسیار گرم و صمیمی و خارج از مناسبات اجتماعی بیرون بود.

هر کس می‌خواست یک گوشه‌ای از کاری را بگیرد و هم کاری که از دستش بر می‌آید انجام دهد. امکانات نبود، پول نبود با این همه احساس وظیفه می‌کردند تا کارها انجام شود به طوری که من یاد دارم برای تامین هزینه‌های مراسم دهه فجر همایون مخلص آبادی فراهانی موتور سیکلت خود را فروخت تا هزینه‌ی فیلم‌برداری و تامین وسایل نمایشگاه را تامین کند.

من این رفتارها را می‌دیدم و از او و خیلی از بچه‌های دیگر پایگاه بسیج که بدون کوچک‌ترین چشم داشتی کارها را انجام می‌دادند به وجد می‌آمدم و سعی داشتم که از آن پسری که انرژی‌اش صرف بازی‌های کودکانه و بعضی مواقع انتقام جویی‌های شخصی و مزاحمت‌های مردمی بود جهت دهم و انرژی‌ام را در جهت مسائل مذهبی تخلیه کنم و ذهن باز خلاقم را برای طرح و برنامه‌ریزی در راستای مسائل پایگاه به کار برم.

تمام تلاشم براین بود که آموزش‌هایی که توسط بالا سری‌هایمان داده می‌شد به نحو احسن انجام دهم. به طوری که خیلی زود توانستم به جایگاهی در بسیج برسم که در کنار دوستان صاحب نظر باشم به طوری که همایون مخلص آبادی فراهانی برای طراحی بعضی از کارهای مربوط به تبلیغات، من را معاون خود کرد.

همایون مخلص‌آبادی فراهانی سپاهی بود و از رزمندگان جنگ بود. از این رو مدام یک پایش جبهه و یک پایش تهران بود. مواقعی که او نبود کار تبلیغات پایگاه با من بود. او ذهن خلاقی داشت از کارهایی که اومی‌کرد، برگزاری نمایشگاه برای هفته دفاع مقدس، دهه فجر، برگزاری کلاس‌های قرآن، تهیه روزنامه دیواری و اعلامیه‌های حاوی حدیث، بیانات امام و اخبار جنگ بود تمام کارها را بدون کمک گرفتن ازکسی و دست خالی انجام می‌داد تمام طراحی آنها و نحوه‌ی انجام دادنشان همه و همه کار خودش بود من هم دوست داشتم پا جای پای او بگذارم.

جنگ همچنان بر کشور حاکم بود و جوانان زیادی برای اعزام به جبهه اقدام می‌کردند از جمله بچه‌های پایگاه بسیج خودمان، پایگاه در مدت کوتاهی از آن جمع سی نفره سیزده شهید داده بود از این رو تصمیم گرفتم و به بچه‌ها طرح و پیشنهادی ارائه دادم که تقدیرنامه درست کنیم و به سرکشی خانواده شهدای پایگاه برویم و به خانواده های آنها تقدیر نامه بدهیم.

آن زمان امکانات کم بود چاپ و تکثیر خیلی در دسترس نبود، من هم یک دانش آموز بودم که چیزی نداشتم که از لحاظ امکانات مالی کاری کنم، کسی هم نبود که کمک مالی کند برای هر طرحی اول تهیه پول از همه مهم تر بود. از پول تو جیبی خودم و از بچه ها پایگاه و پولی که از معتمدین محل جمع کردم تصمیم گرفتم کاغذ تقدیرنامه بخرم و قاب کنم.

پولی که جمع شده بود خیلی کم بود شاید به زور کفاف خرید قاب عکس ها را می‌داد و برای کاغذهای روغنی که مخصوص نوشتن تقدیرنامه بود پولی باقی نمی‌ماند. پایگاه هم که پولی نداشت به همین خاطر مانده بودم که با آن پول ناچیز چه کنم. فکری به ذهنم رسید رفتم یک ورق از کاغذهای مخصوص تقدیرنامه را خریدم. کاغذی را انتخاب کردم، حاشیه‌اش طرح گل و بوته داشت و زیاد شلوغ نبود و رنگ گلها خیلی تند نبود ولی گرم بود از روی آن کاغذ کپی گرفتم در کپی آن جاهایی که رنگ های زرد و روشن داشتند خیلی کم رنگ افتاده بود و یا اصلا نیافتاده بود ولی خطوط اصلی حاشیه‌ها که با رنگ مشکی بود واضح بود.

خیلی خوشحال شدم، آن تعداد که می‌خواستم کپی گرفتم حدود بیست و پنج تا برگه کپی گرفتم ولی در دو سایز A4 و A5 قصد داشتم برای خانواده شهدای پایگاه تقدیرنامه‌ها در سایزA5 باشد و برای خانواده‌ی شهدا‌ی محله‌مان A4باشد. برگه‌های کپی را گرفتم و خانه آوردم و شروع کردم با مداد رنگی به رنگ آمیزی برگه‌ها. با مداد رنگی جاهای که کمرنگ افتاده بود را رنگ می‌کردم.

وقتی همایون مخلص‌آبادی فراهانی برای مرخصی آمده بود تقدیرنامه‌ها را نشان دادم خیلی خوشش آمد. خط خوبی داشت، تقبُل کرد و اسم شهدا را نوشت و در قاب‌هایی که تهیه کرده بودم گذاشتم. با آنکه تمام سعی‌ام را کردم که رنگ آمیزی‌ام طوری باشد که از خطوط بیرون نزند ولی با این حال وقتی داخل قاب قرار گرفت کاملا مشخص بود که چاپی نیست و با دست رنگ آمیزی شده است. ولی چون دادن تقدیرنامه تقریبا سابقه نداشت و اولین بار بود خانواده‌ها استقبال کردند. و خوشحال شدند. این اولین کار اجرایی من بود.
منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی


مطالب پیشنهادی

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - سعید حدادیان : به احترام اقلا ده میلیون خانواده مذهبی ، بهتاش فریبا نباید می‌رقصید آقای تنابنده

سعید حدادیان درباره سریال پایتخت صحبت‌هایی کرد و نسبت به بعضی صحنه‌ها انتقاد کرد.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

نمایندگانی که با پارلمان خداحافظی کردند/بازگشت قدیمی‌ها به بهارستان

پرونده انتخابات مجلس یازدهم در مرحله اول بسته شد و اکثریت پارلمان آینده برای ۴ سال در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

پختن غذا در فویل | نکات و کاربرد پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل

پختن غذا در فویل و و روش پختن غذا در فویل و کاربردهای مختلف فویل و کاربرد فویل در اشپزی و کاربرد فویل در اشپزخانه را در پرشین وی بخوانید

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

لطفا کرونا را بهانه تسویه حساب سیاسی نکنید

این روزها شاهد برخی تسویه حساب‌های سیاسی با بهره‌گیری از فضای ملتهب ناشی از گسترش ویروس کرونا هستیم.

ضدعفونی کردن معابر قم از سوی نیروهای حشدالشعبی صحت دارد؟

معاون سپاه علی‌ابن‌ابی‌طالب(ع) قم به ایرنا پلاس گفت:ضدعفونی معابر قم، کار اعضای الحشدالشعبی نبود.

مطالب مرتبط