خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

روایت تسنم از بادی که دسترنج کشاورزان گچسارانی را با خود برد تصاویر اخبار کهگیلویه بویراحمد اخبار استانها تسنیم Tasnim


روایت تسنم از بادی که دسترنج کشاورزان گچسارانی را با خود برد + تصاویر

دسترنج کشاورزان گوجه کار کهگیلویه و بویراحمدی همچون دیگر کشاورزان در بخش‌های مختلف به دلیل عدم برنامه ریزی منطقی و مدون به باد سپرده می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیمازیاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن اراضی حاصلخیز، 10 درصد آب‌های سطحی و وجود 6 رودخانه‌ بزرگ شامل بشار و‌کبگیان سرشاخه اصلی رودخانه کارون، مارون سرشاخه اصلی رودخانه جراحی، خیرآباد و زهره سرشاخه رودخانه هندیجان و رودخانه سمه ظرفیت مناسبی برای توسعه بخش کشاورزی دارد.

متوسط بارش بلندمدت استان به مقدار 632 میلیمتر تقریباً معادل دو و هشت دهم برابر میانگین کشوری به میزان 240 میلی متر است، حجم جریانات سطحی و کل پتانسیل آب تجدید پذیر استان به صورت میانگین به میزان 8373 میلیون مترمکعب معادل 8 درصد کل پتانسیل منابع آب تجدیدپذیر کشور است.

گوجه کاران گچسارانی بعد از چندین ماه شبانه روزی زحمت و متحمل شدن هزینه‌های هنگفت در هنگام برداشت محصول به دلیل وضعیت نامناسب بازار و پایین بودن قیمت روزگار سختی را پشت سر می‌گذارند تا جایی که از کرده خود پشیمان هستند، در حالی بازار دلالان به دلیل بی تدبیری وزارت جهاد کشاورزی داغ است.

قیمت پایین گوجه از سر مزرعه سبب شده که گوجه کاران رغبتی برای برداشت نداشته باشند و بخش زیادی از محصول خود در مزرعه را به حال خود رها کرده‌اند تا مورد استفاده دام‌ها قرار بگیرد و بر بدهی‌های خود که به امید روز برداشت برجای مانده، غصه بخورند.

یکی از گوجه کاران لیشتر گچساران می‌گوید: گوجه از سر مزرعه را 5 هزار تومان خریداری می‌کنند در حالی در بازار استان تا 15 هزار تومان و در خارج از استان از جمله بازار تهران تا 20 هزار تومان گوجه فروش می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ برنامه حمایتی از جهاد کشاورزی ندیده‌ایم و در کل احساس می‌کنیم بود و نبود وزارت جهاد کشاورزی تفاوتی ندارد و بلکه در برخی مواقع با تصمیم‌های ناپخته و بروکراسی‌های طولانی و مسئله‌دار چوب لای چرخ تولید می‌کند.

گوجه کار دشت لیشتری به تسنیم می‌گوید: 4 ماه شبانه روز در مزرعه تلاش کردیم و هزینه‌های میلیونی انجام دادیم به این امید که در هنگام برداشت تمامیس هزینه‌ها جبران و فاید آن امیدوار کننده باشد اما امروز دخل و خرج تعادلی با هم ندارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد نوسانات قیمت در هر سال سبب خسارت فراوانی به کشاورزان و باغداران شده است و به دلیل نبود صنایع تبدیلی در گچساران گوجه کاران به مراتب مشکلات بیشتری دارند.

یکی از معضلاتی که نه فقط در این روزها که در سال‌های اخیر به عنوان بزرگ‌ترین دغدغه‌های کشاورزان جالیزکار شهرستان گچساران مطرح بوده، نوسان شدید قیمت‌ها و نبود بازار مناسب برای فروش محصولات تولیدی این منطقه است که متاسفانه در روزهای اخیر بازار محصول گوجه فرنگی به دلیل افت شدید قیمت وضعیت بسیار وخیمی پیدا کرده است.

کشاورزان گوجه‌کار لیشتر و امامزاده جعفر گچساران که این روزها درآستانه ورشکستگی کامل قرار دارند در گفت‌وگو با تسنیم از مشکلات، دغدغه‌‌ها و نگرانی‌هایشان می‌گویند از اینکه همه ساله همزمان با شروع فصل برداشت محصولات کشاورزی، به یکباره عده‌ای دلال غیربومی وارد منطقه می‌شوند و محصولات کشاورزی و حاصل ماه‌‌ها تلاش، زحمت و دسترنج کشاورزان را با قیمت بسیار اندک خریداری می‌کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از آغاز برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل از زمین‌های زیر کشت این محصول در شهرستان گچساران خبر داد و گفت: برداشت گوجه فرنگی خارج از فصل از 600 هکتار زمین‌ زیر کشت این محصول در دشت‌های لیشتر و امامزاده جعفر گچساران آغاز شده و پیش بینی می‌شود کشاورزان 48 هزار تن برداشت داشته باشند.

سید علی معتمدی‌پور افزود: گوجه فرنگی برداشت شده علاوه بر تامین نیاز مردم کهگیلویه و بویراحمد، روانه بازار دیگر استان‌ها شامل اصفهان، یزد، گیلان، مازندران، البرز و کرمان می‌شود و محصول برداشتی گوجه فرنگی در اراضی دشت لیشتر و امامزاده جعفر گچساران قابلیت تازه خوری و تولید رب گوجه فرنگی را دارند.

وی تاکید کرد: از تعاون روستایی به عنوان یکی از سازمان‌های تابعه جهاد کشاورزی خواسته‌ام در این زمینه ورود کرده و اجازه ندهد بیش از این کشاورزان متضرر شوند.

با وجود پیگیری‌های انجام شده، شجاعی مدیر تعاون روستایی کهگیلویه و بویراحمد حاضر به پاسخگویی نشده است.

سنگر امروز وزارت جهاد کشاورزی خودکفایی، حفظ امنیت و استقلال غذایی است
‌موانع اجرای حدنگاری اراضی کشاورزی، روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر کرمان
ایجاد صنایع تبدیلی و بسته‌بندی کشاورزی در جنوب استان کرمان در اولویت قرار گیرد

کشاورزی , کشاورزی , کشاورزی , کشاورزی , کشاورزی , کشاورزی , کشاورزی , کشاورزی ,

انتهای پیام/.#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روز آرام بازار خودرو دوامی نداشت و دوباره معاملات امروز با افزایش قیمت آغاز به کار کرد. قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو به طور میانگین ۵ میلیون تومان نسبت به روز گذشته بالا رفته است. در این میان افزایش قیمت پراید بیشتر از همه متقاضیان بازار خودرو را شوکه کرد، ارزان ترین خودرو سایپا درحال حاضر ۲۱۸ میلیون تومانی شده است.

8 ساعت پیش

نمایندگان مردم در مجلس یازدهم با کلیات طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

7 ساعت پیش

رئیس کل دادگستری استان فارس از معاینه لیلا حسین‌زاده زندانی زندان عادل آباد شیراز توسط دو پزشک عمومی و متخصص در دو روز اخیر خبر داد.

7 ساعت پیش

ویزای تمامی کشتی گیران ایران برای حضور در جام جهانی آمریکا صادر شد.

5 ساعت پیش

دراین خبر به ترفندهایی که کار نگهداری از خودرو را بسیار راحت می کنند پرداخته‌ایم.

8 ساعت پیش

تقریبا یک سالی می‌شود که خبر واگذاری سهام دولتی خودروسازان منتشر شده اما هنوز این واگذاری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این عرضه امسال انجام می‌شود؟

8 ساعت پیش

رئیسی ادامه داد: امروز دانشگاه به دشمن ضربه زده و دشمن می‌خواهد دانشگاه را از تحصیل و علم آموزی و پیشرفت علمی بازدارد و بین دانشجویان رویارویی ایجاد کند، اما دانشجویان و اساتید دشمن را ناکام گذاشتند.اعتراضات را باید شنید و همواره ما برای شنیدن حرف‌های دانشجویان مصمم هستیم .اعتراض یا اغتشاش فرق دارد، اعتراض موجب اصلاح امور و کمال می‌شود و اغتشاش موجب تخریب و یاس آفرینی است.

8 ساعت پیش

معاون انتظامی و امنیتی وزارت کشور در مورد ارسال پیامک هشدار زلزله گفت:‌ این موضوع نه هک بوده و نه مسأله خاص امنیتی، بلکه اشتباه فنی بوده است.

7 ساعت پیش

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از پیگیری برای اجاره واگن به منظور حل مشکل کمبود قطارهای خطوط مترو شهر تهران خبر داد.

5 ساعت پیش

بیشتر...