خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

حقایقی درباره یکی از شگفتی های طبیعی جهان ایسنا

حقایقی درباره یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان

«تلماسه‌»ها به خاطر ساختارهای اسرارآمیزشان از جمله پیچیده‌ترین مناظر طبیعی در کره زمین به شمار می‌روند که مشابهشان در مریخ و تیتان، بزرگترین قمر زحل یافت شده است.

به گزارش ایسنا، تلماسه‌ها، تپه‌های ستاره‌ای یا تپه‌های هرمی، صدها متر ارتفاع دارند و در سیاره ما در آفریقا، آسیا و آمریکای شمالی دیده شده‌اند. با این حال کارشناسان تاکنون نتوانسته بودند تاریخ تشکیل آنها را تعیین کنند.

حالا اما گروهی از کارشناسان، سن یکی از بزرگترین و پیچیده‌ترین انواع تلماسه‌های کره زمین در منطقه‌ای دورافتاده در مراکش را برای اولین بار محاسبه کرده و دریافته‌اند این تپه که «لالا لالیا» نام دارد در حدود ۱۳ هزار سال پیش تشکیل شده است.

پروفسور «جف دالر»، زمین‌شناس در دانشگاه آبریستویث ولز با بیان این که تلماسه‌ها یکی ازشگفتی‌های طبیعیجهان هستند، می‌گوید: آنها از روی زمین شبیه اهرام هستند، اما از آسمان قله‌ای را می‌بینید که ماسه‌ها از سه یا چهار جهت از آن بیرون زده‌اند. این بازوها آنها را شبیه ستاره می‌کند.

در واقع برخورد بادهایی که در جهت‌های مخالف هم می‌وزند، منجر به ایجاد تلماسه‌ها می‌شود. دالر که این مطالعه را به همراه پروفسور «چارلز بریستو» در دانشگاه بیرکبک لندن انجام داده می‌گوید درک عمر این تلماسه‌ها به دانشمندان کمک می‌کند تا ساختار بادها را درک کنند و بتوانند بهشرایط اقلیمیدوران گذشته پی ببرند.

«لالا لالیا» (نامی بومی) در صحرای شنی «ارگ چبی» در جنوب شرقی مراکش واقع شده و دارای ۱۰۰ متر ارتفاع و ۷۰۰ متر پهنا است. دانشمندان می‌گویند رشد این صحرا پس از شکل‌گیری اولیه برای حدود ۸۰۰۰ سال متوقف و تثبیت شد، اما باتغییرات اقلیمیبه سرعت در چند هزار سال گذشته گسترش یافت.

در واقع آنچه باعث تعجب دانشمندان شده این است که پایه تپه قدمتی ۱۳ هزار ساله دارد، ولی بخش فوقانی آن تنها در ۱۰۰۰ سال گذشته شکل گرفته است.

به طور معمول بیابان‌ها را می‌توان در تاریخچه‌های زمین‌شناسی شناسایی کرد، اما تپه‌های ستاره‌ای به نسبت چیز جدیدی محسوب می‌شوند و تا این اواخر توجه دانشمندان را به خود جلب نکرده بودند.

پروفسور دالر می‌گوید این ممکن است به این دلیل باشد که آن‌ها آنقدر بزرگ هستند که کارشناسان متوجه نشدند به یک تلماسه مجزا نگاه می‌کنند. وی اضافه کرد: این یافته‌ها احتمالاً بسیاری از مردم را شگفت‌زده خواهد کرد، زیرا می‌توانیم ببینیم که این تپه عظیم با چه سرعتی شکل می‌گیرد و سالانه حدود ۵۰ سانتی‌متر در بیابان حرکت می‌کند.

به گزارش یورونیوز، دانشمندان برای تعیین سن این تپه ستاره‌ای از تکنیکی به نام «لومینسانس» استفاده کردند. این روش محاسبه می‌کند که دانه‌های شن تلماسه آخرین بار چه زمانی در معرض نور روز قرار گرفته‌اند.

کارشناسان ابتدا نمونه‌هایی از شن و ماسه برداشته‌شده از این مکان را یک آزمایشگاه تاریک در شرایط نور قرمز کم، مشابه یک کارگاه عکاسی قدیمی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. هنگامی که دانه‌های کوارتز در این شرایط قرار می‌گیرند، همچون یک باتری شارژی انرژی را به شکل نور آزاد می‌کنند و دانشمندان می‌توانند با همین روش سن آنها را محاسبه کنند.

دالر می‌گوید: در تاریک‌خانه آزمایشگاهی ما نور را از این دانه‌های شنی می‌بینیم. هر چه دانه‌های رسوب قدیمی‌تر نور روشن‌تری بتابانند، نتیجه می‌گیریم که مدت زمان بیشتری از دفن آنها گذشته است.

یکی دیگر از این تلماسه‌های شنی عظیم در کلرادو در آمریکای شمالی قرار دارد که با ۲۲۵ متر مرتفع‌ترین تپه در ایالات متحده به شمار می‌رود.

دالر با بیان این که بالا رفتن از این تپه‌ها کار سختی است، می‌گوید: هنگام صعود دو قدم بالا می‌روید و یکی به عقب می‌لغزید. اما ارزشش را دارد چرا که آنها از بالا بسیار زیبا هستند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اولین ویدئو از لحظه شلیک (رها سازی) و بازیابی با چتر موشک کروز حیدر با برد 200 کیلومتر از بالگرد هوانیروز ارتش را ببینید./بیسیمچی مدیا

نیم ساعت پیش

خبرگزاری رسمی دولت نوشت که منشا صدای انفجار در تبریز مشخص شده است.

نیم ساعت پیش

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: به یاد دارم در دوران جنگ مثلاً ما در کردستان که بودیم، دور هم جمع می‌شدیم و صحبت می‌کردیم. آن موقع رهبر انقلاب در سِمت رئیس‌جمهور بودند. دور هم با همدیگر حرف که میزدیم، ارتشی‌ها همه آقا را پشتیبان و حامی خودشان می‌دانستند. خب آدم می‌فهمد دیگر! مثلاً می‌فهمد این امام جمعه هوای ارتشی‌ها را خیلی دارد، همیشه از ما تعریف می‌کند. این‌ها نکاتی است که به این راحتی کسی درک‌شان نمی‌کند که یک ارتش را با چه چیزهایی می‌شود نگه داشت.

نیم ساعت پیش

در خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی از ۳۰ فروردین ۱۳۸۰ آمده است؛ در گیلان، چای‌کاران در اعتراض به نابسامانی دریافت برگ سبز چای، تظاهرات و راه‌بندی داشتند؛ دیروز به آقای خاتمی تذکر داده بودم که ممکن است چنین وضعی پیش بیاید. با وعده اصلاح، متفرق شده‌اند و مهلت سه روزه داده‌اند.

1 ساعت پیش

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات عربی متحده در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان گفتگو و رایزنی کرد.

نیم ساعت پیش

شبکه خبر صداوسیما در زیرنویس خود از شنیده شدن صدای انفجار در اصفهان خبر داد.

1 ساعت پیش

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه‌ای نسبت به هرگونه اقدام نظامی علیه ایران، به رژیم اسرائیل هشدار داد.

نیم ساعت پیش

 مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌شرقی از تحویل یک هزار و ۲۵۷ واحد مسکونی به مددجویان این نهاد در استان خبر داد.

1 ساعت پیش

پدافند هوایی کشور بامداد امروز حمله ریزپرنده ها را در آسمان اصفهان خنثی کرد و هم اکنون شرایط در اصفهان عادی است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...