پریروز
2 بازدید

پمپئو ادعاهای تکراری علیه ایران و عراق را دوباره مطرح کرد

پمپئو ادعاهای تکراری علیه ایران و عراق را بار دیگر مطرح کرد

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با شبکه سعودی «العربیه» که امروز ( یکشنبه ) انتشار یافت، بار دیگر ادعاهای تکراری واشنگتن علیه ایران را مطرح کرد.

«مایک پمپئو» که کشورش در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» سیاست «ایران هراسی» برای فریب کشورهای منطقه و درآمدزایی از طریق عقد قراردهای نظامی و فروش تسلیحات به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را در پیش گرفته بود،در  جریان سفر دیروزش به امارات در گفت و گو با شبکه سعودی العربیه گفت: دولت آمریکا، ایران را به عنوان خطر در نظر گرفته و به تلاش‌های خود برای دستیابی به صلح در منطقه ادامه می‌دهد. 

وی با بیان اینکه سیاستهای کشورش در قبال تهران ثابت است، برای فریب اعراب خلیج فارس جهت خرید تسلیحات بیشتر از واشنگتن افزود: کشورهای منطقه متوجه خطر مشترک یعنی ایران شده‌اند.
 

ائتلاف برای مهار تهران

وزیر امور خارجه آمریکا بر خلاف نظر بسیاری از ناظران سیاسی منطقه که معتقدند سیاست‌های واشنگتن علیه ایران و تشکیل ائتلاف علیه تهران با هزینه کشورهای عربی منطقه به شکست انجامیده است، مدعی شد که دولت آمریکا به عنوان بخشی از استراتژی خود در خاورمیانه ائتلافی برای مقابله با ایران تشکیل داده است. 

پمپئو که در روزهای آخر کاری خود بسر می‌برد، بار دیگر ادعا کرد: ما در حال ایجاد یک ائتلاف هستیم تا از بی‌ثبات کردن منطقه توسط تهران جلوگیری کنیم.

وی که سخنان چند سال قبل رئیس دولتش که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به «گاو شیرده» توصیف کرده بود، خشم مردم این کشورها را برانگیخت، ادامه داد: آمریکا به دفاع از منافع و متحدان خود در منطقه ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این گفت و گو اعتراف کرد که تلاش‌های دولت ترامپ برای وادار کردن فلسطینی‌ها به صلح با رژیم صهیونیستی به شکست انجامیده است.  

وی با این ادعا که سایر کشورهای عربی به توافق‌نامه‌های سازش با رژیم اسرائیل خواهند پیوست، افزود که آمریکا به دنبال فلسطینی‌ها بود تا با رژیم اسرائیل وارد صلح شوند، اما رهبران آنها نپذیرفتند. 
 

عراق و گروه‌های نظامیان

پمپئو درباره حضور نیروهای آمریکایی در عراق نیز ادعا کرد که حضور این نیروها در خاک این کشور برای حمایت از دولت «مصطفی الکاظمی» است. وی مدعی شد که واشنگتن به دنبال ایجاد ثبات و امنیت در عراق است. 

سخنان وزیر امور خارجه آمریکا در حالی بیان می‌شود که پارلمان عراق در پی جنایت ترور سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» معاون سازمان «الحشد الشعبی» و برهم زدن امنیت و آرامش این کشور با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج نیروهای بیگانه از خاک عراق تأکید کرد. 

محافل سیاسی و پارلمانی عراق نیز بویژه در طول یک ماهه اخیر بارها بر لزوم اجرای مصوبه خروج نظامیان آمریکایی از سوی دولت عراق تاکید کرده و گفته‌اند که حاکمیت کامل عراق با خروج آخرین نظامی آمریکایی از کشورشان محقق خواهد شد، زیرا آمریکا ضمن حضور نظامی در عراق، از حریم هوایی و حاکمیت این کشور بنا برخواست خود بهره‌برداری می‌کند.

وی که طرحهایش برای تضعیف نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) با شکست مواجه شده است، در پاسخ به سوالی درباره اقداماتی که می‌توان در عراق انجام داد، گفت: اقدامات علیه شبه نظامیان بعدا مشخص خواهد شد.

برخی ناظران و کارشناسان سیاسی منطقه معتقدند که سیاست‌های واشنگتن در عراق و سوریه در راستای تقویت نیروهای تروریستی منطقه و تضعیف نیروهای نظامی محلی برای تحقق اهداف آمریکا بوده است و کاخ سفید از مسلح کردن نیروهای عراقی برای مقابله با تروریست‌ها تاکنون خودداری کرده است، اما وزیر امور خارجه این کشور در سخنانی غیر واقعی درباره پرونده تروریسم و «​​داعش» گفت: ما ائتلافی تشکیل دادیم که توانست گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه را از بین ببرد.

در همین حال کارشناسان امنیتی عراقی تاکید می‌کنند که این نیروهای عراقی هستند که توانستند گروه تروریستی داعش را شکست دهند و آمریکایی‌ها نه تنها کمکی به آنها نکردند، بلکه نیروهای عراقی را بمباران و از تحویل سلاح به آنها برای مبارزه با این گروه تروریستی خودداری کردند.

«هیثم الخزعلی» کارشناس امنیتی عراقی در این زمینه گفت: عراق باندهای تروریستی داعش را شکست داد و در جبهه‌های متعدد پیروزی کسب کرد و این درحالی بود که آمریکا از مسلح کردن نیروهای عراق خودداری کرد. 

خاطرنشان می‌شود که پمپئو هفته گذشته سفرهای خارجی خود به 7 کشور جهان را از فرانسه آغاز کرد و سپس به ترکیه، سرزمین‌های اشغالی و امارات رفت.

در حالی که راهبردهای آمریکا از اعمال فشار حداکثری بر تهران و تحریم با شکست مواجه شده است،  پمپئو در جریان دیدارهای خود در منطقه بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن در هفته‌ها و ماه‌های آینده تحریم‌های جدیدی را علیه تهران اعمال خواهد کرد.

311311#‌اخبار_بین‌الملل
منبع: خبرآنلاین


مطالب پیشنهادی

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

مطالب مرتبط