سازمان ثبت اسناد املاک کشور باید از قوه قضاییه تفکیک شود all tv logo

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باید از قوه قضاییه تفکیک شود
سیاسیمجلس

حجت‌الاسلام حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره علت تصمیم‌گیری مجلس برای تفکیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه باید به کار قضایی بپردازد و وضعیت قضات و وکلا را در کشور ساماندهی کند.

وی ادامه داد: یکی از مراکزی که مردم در نظرسنجی‌ها به شدت از آن ناراضی هستند سازمان ثبت است، چون اصلا به مردم پاسخگو نیست.

نوروزی بیان کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور باید زیرنظر جایی قرار بگیرد که مجلس بتواند بر آن نظارت داشته باشد و بتواند وزیر مربوطه را احضار کند و در صورت لزوم استیضاحی صورت بگیرد. ادامه این رویه فعلی در سازمان ثبت امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان این شیوه را ادامه داد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال حاضر در یک حاشیه امن قرار دارد و اصلا نمی‌توان برای ترک فعل‌هایی که در این سازمان انجام می‌شود به آن نزدیک شد و سوال کرد تا رویه خود را بهبود ببخشند.

وی با اشاره به اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قانون کاداستر را انجام نداده است، افزود: سازمان ثبت در برابر اجرای ثبت اسناد رسمی ایستادگی می‌کند لذا باید سازمان ثبت زیرنظر قوه‌ای قرار بگیرد که مجلس بتواند از ابزار‌های نظارتی خود برای کنترل آن‌ استفاده کند.

نماینده رباط کریم در مجلس اضافه کرد: سازمان زندان‌ها و پزشکی قانونی هم باید از قوه قضاییه جدا شوند، زیرا کار اجرایی دارند.

نوروزی گفت: محتوای کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به فیلد کاری قوه قضاییه نمی‌خورد و قوه قضاییه باید سند تحول خود را به درستی اجرا کند.

وی با بیان اینکه اگر شورای نگهبان مصوبه مجلس مبنی بر انتقال سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از قوه قضاییه به وزارت دادگستری را قبول کند، تفکیک اجرایی صورت می‌گیرد، گفت: اگر شورای نگهبان این مصوبه را قبول نکند این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود و اگر مجمع تشخیص مصلحت در بین مجلس و شورای نگهبان رای به مصوبه مجلس بدهد طبیعتا اجرا می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوانسیاسیمجلس#‌سیاسی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس اداره آموزش و پرورش آمل گفت: دانش‌آموزان منتخب دختر مقطع متوسطه مازندران به اردوهای راهیان پیشرفت درمناطق جنوب، شمال غرب و مرکز کشور اعزام شدند.

نیم ساعت پیش

مدیر تیم فوتبال پرسپولیس در اعتراض به تصمیم داور دیدار با تراکتور کارت قرمز گرفت.

1 ساعت پیش

مدیر تیم فوتبال پرسپولیس در اعتراض به تصمیم داور دیدار با تراکتور کارت قرمز گرفت.

نیم ساعت پیش

شهاب زاهدی پس برتری پرسپولیس مقابل تراکتور بخاطر این پیروزی خدا را شاکریم.

نیم ساعت پیش

مدافع تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ما قهرمان سه‌گانه ایران هستیم، البته با 30 درصد دریافتی در هفته هفدهم.

نیم ساعت پیش

شجاع خلیل‌زاده، مدافع تیم فوتبال تراکتور در میکسدزون خبری پس از باز با پرسپولیس با یکی از خبرنگاران درگیری لفظی پیدا کرد.

نیم ساعت پیش

دو موتورسیکلت در هند با یکدیگر تصادف کردند.

نیم ساعت پیش

رقابت نفس‌‌گیر 253 کاندیدای مجلس شورای اسلامی برای کسب هفت کرسی نمایندگی استان اردبیل از فردا آغاز می‌شود.

نیم ساعت پیش

دبیر شورای نگهبان گفت: ظهور حضرت صاحب ‌الزمان (عج)، مصداق تحقق وعده‌ تخلف‌ناپذیر الهی یعنی برچیدن بساط ظلم و استقرار حکومت جهانی مستضعفین است.

یک ربع پیش

بیشتر...