خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

چگونه از آب حوزه های مرزی ساحلی بهینه استفاده کنیم ایسنا

چگونه از آب حوزه‌های مرزی و ساحلی بهینه استفاده کنیم؟

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با تاکید بر لزوم انجام کار بیشتر در حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی گفت: یکی از راهکارهای مدیریت منابع، کنترل و مدیریت رواناب است.

حسن وحید در گفت و گو با ایسنابا بیان اینکه یکی از عرصه‌هایی که باید خیلی از لحاظ آبخیزداریروی آن کار کنیم ، حوزه‌های مرزی و ساحلی است، اظهارکرد: با مسایل زیادی در اراضی ساحلی جنوب کشوراز جمله چابهار و دشتیاری، استان بوشهر، هرمزگان و خوزستان مواجه هستیم. در این محدوده وسیع در حوزه خلیج فارس و دریای عمان روان‌آب ایجاد شده پس از بارش به این دو پهنه آبی وارد و از دسترس خارج می‌شوند این در حالیست که این مناطق مشکل آب دارند.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای مدیریت منابع، کنترل و مدیریت رواناب و فرسایش خاک و رسوب با استفاده از پروژه‌های آبخیزداری است. تاکنون نیز اقدامات آبخیزداری خوبی انجام شده است.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه به تشریح وضعیت حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی پرداخت و توضیح داد: مجموع حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی ۷۴ میلیون هکتار است که از این مقدار مجموع حوزه‌های آبخیز خلیج فارس و دریای عمان ۲۶ میلیون و ۶۱۹ هزار هکتار است. مساحت حوزه‌های آبخیز مرزی شرق ۱۴ میلیون ۶۷۴ هزار هکتار و مرزی غرب ۱۵ میلیون و ۷۳۴ هزار هکتار ثبت شده است.

وی اضافه کرد: مساحت حوزه‌های آبخیز ساحلی دریای خزر ۱۰ میلیون و ۷۷۱هزار هکتار، اترک ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار، ارس سه میلیون و ۹۸۰ هزار هکتار و مجموع حوزه‌های آبخیز دریای خزر ۱۷ میلیون و ۴۲۲ هزار هکتار است.

وحید ضمن بیان اینکهمجموع مطالعات حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی ۲۳ میلیون و ۱۰۳ هزار هکتار و مجموع اجرای عملیات آبخیزداری ۱۷ میلیون و ۶۲۹ هزار هکتار است درباره مطالعات و عملیات آبخیزداری انجام شده در هر یک از این حوزه‌ها گفت: تاکنون ۷ میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار از حوزه آبخیز ساحلی خلیج فارس مطالعه و آبخیزداری در ۵ میلیون و ۳۵۹ هزار هکتار انجام شده است. در حوزه‌های مرزی شرق ۳ میلیون و ۱۲۵ هزار هکتار مطالعه و ۲ میلیون و ۵۸۲ هزار هکتار عملیات آبخیزداری اجرا شده است. در حوزه‌های آبخیز غرب نیز ۵ میلیون و ۵۳۴ هزار هکتار مطالعه و ۴ میلیون و ۶۲۶ هزار هکتار آبخیزداری عملیاتی شده است.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه حوزه آبخیز دریای خزر شامل سه بخش می‌شود، تصریح کرد: مطالعات آبخیزداری ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار هکتار از حوزه دریای خزر انجام و عملیات آبخیزداری در ۳ میلیون و ۵۲۵ هزار هکتار از آن اجرا شده است. حوزه رود اترک که به دریای خزر می‌ریزد، ۹۲۶ هزار هکتار از آن مطالعه و در ۷۱۰ هزار هکتار از این حوزه آبخیزداری انجام شده است. رود ارس نیز دارای یک میلیون و ۳۸۷ هزار هکتار حوزه آبخیز مطالعه شده است که در ۸۲۵ هزار هکتار آن آبخیزداری اجرا شده است.

وحید در پایان درباره برنامه سازمان منابع طبیعی برای افزایش عملیات آبخیزداری در حوزه‌های مرزی و ساحلی گفت: مجموع اعتبارات آبخیزداری کشور در سال جاری که شامل حوزه‌های سد، اترک، گلستان و ... می‌شود، ۱.۶ هزار میلیارد تومان است علاوه بر از آن بخشی از عملیات آبخیزداری از طریق مشارکت مردم و دستگاه‌ها محقق می‌شود و در حال تدوین دستورالعمل‌های آن هستیم. مشارکت در آبخیزداری از سال‌های قبل انجام می‌شده است ولی امسال افزایش می‌یابد.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شاید باور کنید قالپاق خودرو ارزان باشد اما دوران ارزانی این قطعه هم گذشت.

نیم ساعت پیش

سال گذشته بود که سازمان استاندارد در بیانیه‌ای قاطع اعلام کرد که تولید پژو پارس به دلیل عدم رعایت برخی از آیتم‌های استاندارد 85 گانه از نیمه اسفندماه متوقف خواهد شد. این در حالی بود که ایران‌خودرو ده‌ها هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش کرده بود ولی درنهایت همه‌چیز به سود پژو پارس تمام شد.

نیم ساعت پیش

معاون زیربنایی شهردار کرمان، از پایان شمع‌گذاری مسیر غرب به شرق تقاطع غیرهمسطح شهید زنگی‌آبادی کرمان خبر داد.

یک ربع پیش

جزئیات جدید پرداخت یارانه معیشتی 800 هزارتومانی با شرایط خاص منتشر شد.

نیم ساعت پیش

وزیر کشور: احتمال ادامه تعطیلی با تشخیص وزارت بهداشت وجود دارد.

نیم ساعت پیش

نیویورک تایمز در گزارشی به تشریح نکات توافق احتمالی و نزدیک ایران و آمریکا پرداخته است. مقامات اسرائیلی نیز گفته‌اند در آستانه اعلام این توافق قرار داریم. از نظر کارشناسان، این توافق برای جلوگیری از یک اقدام نظامی است.

نیم ساعت پیش

هجدهمین مرحله مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک قهرمانی جهان با برتری راننده هلندی تیم ردبول و دومین قهرمانی او در F1 به پایان رسید.

نیم ساعت پیش

واکنش معنادار پریچهر قنبری، همسر شهاب حسینی پای پست ساناز ارجمند در اینستاگرام توجه گروهی از کاربران فضای مجازی را جلب کرده است.

نیم ساعت پیش

شاید باور کنید قالپاق خودرو ارزان باشد اما دوران ارزانی این قطعه هم گذشت.

نیم ساعت پیش

بیشتر...