صکادرات یا مراحل قبل از روشن کردن ماشین چیست hd2 all tv logo

گروهخواندنی‌هاوب‌گردی
تاریخ انتشار۲۰ فروردين ۱۴۰۰۰۳:۰۰
کد خبر۷۷۱۴۸۶۸
دانلود PDF
نظر دادن

صکادرات کلمه‌ای است که از به‌هم‌چسباندن حروف اول کار‌هایی که باید پیش از راه‌اندازی خودرو انجام دهیم، ساخته شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ازآن‌جایی‌که شرط لازم برای رانندگی در هر کشوری داشتن گواهینامه است، این روز‌ها گرفتنگواهی‌نامهبه امری ضروری برای همه تبدیل شده است. مراحل دریافت گواهینامه در ایران، به این صورت است که متقاضی در آموزشگاه ثبت‌نام می‌کند و بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی، برای آزمون آماده می‌شود.

آزمون آئین‌نامه و آزمون عملی رانندگی که درنهایت به اخذ گواهی‌نامه منجر می‌شود؛ اما قبولی در آزمون عملی رانندگی، تقریباً سخت‌ترین قسمت ماجرا است. در این مقاله از مجله همراه مکانیک، قصد داریم نکاتی مهمی در مورد مراحل قبل از روشن‌کردن ماشین و آنچه در اصطلاحات آموزش رانندگی به آن صکادرات یا صادرکات یا مراحل قبل از روشن‌کردن ماشین گفته می‌شود، با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید


  مراحل قبل از روشن‌کردن ماشین

  صکادرات کلمه‌ای است که از به‌هم‌چسباندن حروف اول کار‌هایی که باید پیش از راه‌اندازی خودرو انجام دهیم، ساخته شده است. صادرکارت درواقع، اصطلاحی برای به‌یادسپاری آسان و رعایت ترتیب این مراحل است؛ چراکه رعایت یا عدم رعایت مراحل این اعمال، به‌راحتی می‌تواند باعث قبولی یا مردودشدن شما در آزمون عملی رانندگی بشود.

  صکادرات

  ۱

  ص- صـندلی

  تنظیم صندلی

  ۲

  ک- کـمربند ایمنی

  بستن کمربند ایمنی

  ۳

  آ– آینه‌ها

  تنظیم‌کردن آینه‌ها

  ۴

  د- دنده

  خلاص‌کردن دنده

  ۵

  ر– راهنما و روشن‌کردن ماشین

  استارت‌زدن و روشن‌کردن راهنما

  ۶

  آ– آمادگی برای حرکت

  آماده‌کردن اتومبیل جهت حرکت (دنده)

  ۷

  ت ترمزدستی

  خواباندن ترمزدستی

  البته بر طبق قوانین جدید، ترتیب جدول بالا از صکادرات به شکل صادرکات درآمده است. در دستورالعمل‌های جدید، به‌منظور مراقبت بیشتر از راننده در برابر اتفاقات قبل از حرکت مانند آتش‌گرفتن ناگهانی خودرو، بستن کمربند ایمنی به بعد از روشن‌کردن خودرو موکول شده است.

  مراحل صکادرات
  صادرکات یا دستورالعمل‌های پیش از روشن‌کردن ماشین به شرح زیر است:

  ص – تنظیم صندلی
  اولین مرحله، اشاره به تنظیم صندلی دارد. تنظیم صحیح صندلی، موجب ایجاد تسلط بیشتر راننده نسبت به جاده می‌شود؛ ازاین‌رو، پیش از انجام هر کاری، باید صندلی خود را تنظیم کنید. تنظیم صندلی بنا به قد و فیزیک بدنی هر شخص متفاوت است و باید به صورتی انجام شود که راننده بیشترین تسلط را بر پدال‌ها و دنده و فرمان داشته باشد.

  ک – بستن کمربند ایمنی
  بستن کمربند یکی از مراحل صکادرات است.

  دومین مرحله، به بستن کمربند ایمنی اشاره می‌کند. البته همان‌طور که در بالا گفته شد، طبق دستورالعمل‌های جدید، راننده باید بعد از روشن‌کردن خودرو، نسبت به بستن کمربند ایمنی اقدام کند. اهمیت بستن کمربند ایمنی، بر کسی پوشیده نیست و بر طبق قوانین راهنمایی و رانندگی، لازم و اجباری است. نحوه صحیح بستن کمربند ایمنی نیز به این صورت است که باید با دست راست سگک کمربند را بکشید و پس از عبوردادن از شانه چپ، سگک را در قفل کمربند وارد کنید.

  آ- تنظیم‌کردن آینه‌ها
  در این مرحله از صکادرات، راننده باید بر اساس شرایط فیزیک خود، تمامی آینه‌های خودرو، اعم از آینه وسط و آینه‌های کناری را تنظیم کند. تنظیم آینه، مسئله بسیار پراهمیتی است؛ زیرا افزایش میدان دید راننده هنگام رانندگی، می‌تواند تا حد زیادی از خطرات احتمالی و تصادفات رانندگی پیشگیری کند. برای ایجاد بیشترین میدان دید، بهتر است آینه‌های جانبی به گونه‌ای تنظیم شود که بدنه خودرو در آن دیده نشود.

  د – خلاص‌کردن دنده
  خلاص کردن دنده از مراحل صکادرات است.

  مرحله چهارم صکادرات، مربوط به خلاص‌کردن دنده است. راننده‌ای در آزمون رانندگی قبول می‌شود که پیش از استارت‌زدن، با گرفتن کلاچ خودرو، از خلاص‌بودن دنده اطمینان حاصل کند. دقت داشته باشید که رعایت‌نکردن موضوعی به همین کوچکی، می‌تواند باعث شود که در آزمون گواهینامه مردود شوید.

  ر- روشن کردن خودرو و راهنما زدن
  در این مرحله، وقت روشن کردن خودرو فرارسیده است. با چرخاندن سوئیچ در وضعیت استارت، خودرو را روشن کنید. فراموش نکنید در صورت نیاز، چراغ‌ها را نیز روشن کنید و حتما راهنمای جهتی که قصد خارج‌شدن از آن سمت از حالت پارک را دارید، بزنید.

  آ– آمادگی برای حرکت
  مرحله ششم از صکادرات یا صادرکات، آمادگی برای حرکت است. در این مرحله، دنده را در حالت یک قرار دهید و با نگاه‌کردن به آینه، وضعیت خودرو را بسنجید تا مشکل و یا خطری برای حرکت شما وجود نداشته باشد.

  ت- خواباندن ترمزدستی
  خواباندن ترمز دستی از مراحل صکادرات است.

  مرحله آخر صکادرات یا مراحل قبل از روشن‌کردن ماشین، مربوط به خواباندن ترمزدستی است. در این مرحله، پیش از فشردن پدال گاز و به‌حرکت‌درآوردن خودرو، ترمزدستی را بخوابانید. بعد از خواباندن ترمزدستی، کلاچ را کمی بالا بیاورید و هم‌زمان با فشردن آهسته پدال گاز، خودرو را به حرکت درآورید. فراموش نکنید حق تقدم با خودرو‌های در حال حرکت است.

  دقت داشته باشید مراحلی که در بالا تحت عنوان صادرکارت عنوان شد، دستورالعمل‌های یکسانی است که هنگام آزمون عملی رانندگی در هر آموزشگاهی، رعایت آن‌ها لازم و ضروری است. عدم توجه به مراحل این دستورالعمل یا بی‌توجهی به یک یا چند مورد از این مراحل، حتی در صورت داشتن تبحر زیاد در راندن خودرو، می‌تواند به مردودی شما منجر شود.

  منبع: همراه مکانیک

  انتهای پیام/

  صکادرات کلمه‌ای است که از به‌هم‌چسباندن حروف اول کار‌هایی که باید پیش از راه‌اندازی خودرو انجام دهیم، ساخته شده است.  #‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

  بیشتر...


  تبلیغات

  تبلیغات

  مطالب مرتبط

  لیست نهایی استقلال برای سفر به عربستان اعلام شد که نکته جالب حضور محمد دانشگر در این لیست است.

  5 دقیقه پیش

  درخواست رئیس شورای اسلامی از شهروندان همزمان با آغاز پیک چهارم کرونا

  5 دقیقه پیش

  سازمان فاوا شهرداری اصفهان,به زودی آیین بهره برداری از پروژه های ICT شهرداری اصفهان برگزار می شود

  5 دقیقه پیش

  جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در اردیبهشت 1400,اطلاعیه تأمین اجتماعی درباره مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین 1400,جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان در اردیبهشت 1400

  7 دقیقه پیش

  اجرای بانکداری دیجیتال بدون اجرای روابط عمومی دیجیتال و بدون ارائه خدمات در شبکه های اجتماعی مفهمومی نخواهد داشت اجرای بانکداری دیجیتال بدون اجرای روابط عمومی دیجیتال و بدون ارائه خدمات در شبکه های اجتماعی مفهمومی نخواهد داشت

  8 دقیقه پیش

  آشنایی با خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,تصاویر خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,مشخصات خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,طراحی خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,کابین خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,امکانات خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022,ویژگی های خودرو هیوندای آلکازار alcazar مدل 2022

  8 دقیقه پیش

  شرایط بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400,بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400, بیمه کارفرمایان در سال1400,جزئیات بخشودگی جرایم بیمه کارفرمایان,جرایم بیمه کارفرمایان در سال1400

  9 دقیقه پیش

  اردیبهشت 1400 طلا بخریم یا نه,قیمت روز طلا در 21 فروردین 1400,اردیبهشت 1400 بهترین زمان خرید طلا,پیش بینی قیمت طلا  و سکه در اردیبهشت 1400

  9 دقیقه پیش

  سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ابراز امیدواری کرد که پیشرفت مذاکرات کارشناسی برجام در وین منجر به گشایش در نشست آتی کمیسیون مشترک شود.

  10 دقیقه پیش

  بندرعباس-مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از برگزاری نخستین جشنواره نقاشی شنی در جزیره هرمز خبرداد.

  یک ربع پیش

  تعداد ۱۵۱ نفر از کارکنان منطقه عملیاتی آغار و دالان در راستای تعهد به مسئولیت های اجتماعی و به منظور تامین نیاز بانک خون استان فارس، ۶۸ هزار سی سی از خون خود را به نیازمندان اهدا نمودند.

  نیم ساعت پیش

  فریبا نادری عکس جدیدی را در صفحه اش منتشر کرد.

  نیم ساعت پیش

  شرایط سفارش اینترنتی کتب درسی از 22 فروردین 1400,نحوه سفارش اینترنتی کتب درسی در سال 1400,زمان ثبت سفارش اینترنتی کتب درسی در سال 1400,جدول زمانبندی ثبت سفارش کتب درسی در سال 1400,نحوه برگزاری امتحانات خرداد 1400

  نیم ساعت پیش

  پیش بینی آب و هوا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰,پیش بینی هواشناسی بعد از 21 فروردین 1400,پیش بینی آب و هوا در پایان فروردین 1400,پیش بینی جدید آب و هوا

  نیم ساعت پیش

  ستاره برزیلی تیم فوتبال فولاد خوزستان به عنوان بهترین بازیکن دیدار پلی آف لیگ قهرمانان آسیا انتخاب شد.

  نیم ساعت پیش

  بیشتر...