خبرگزاری تسنیم |
۲ هفته پیش

ادعای سرویس اطلاعات استونی درباره آمادگی روسیه برای رویارویی با ناتو تسنیم


ادعای سرویس اطلاعات استونی درباره آمادگی روسیه برای رویارویی با ناتو

سرویس اطلاعات خارجی استونی با این ادعا که روسیه برای رویارویی نظامی با غرب در یک دهه آینده آماده می‌شود، تسلیح نیروهای مسلح عضو این ائتلاف غربی را به عنوان یک عامل بازدارنده لازم دانست.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری تسنیمبه نقل از روزنامه اتریشی "دی پرسه"، سرویس اطلاعات خارجی استونی روز سه شنبه گزارش داد که روسیه برای رویارویی نظامی با غرب در یک دهه آینده آماده می شود. در این گزارش آمده است: تسلیح نیروهای مسلح می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کند.

"کاپو روزین"، رئیس سرویس اطلاعات استونی این ارزیابی را بر اساس برنامه های روسیه برای دو برابر کردن تعداد نیروهای مسلح خود در مرز با فنلاند از اعضای ناتو و کشورهای بالتیک استونی، لیتوانی و لتونی انجام داد.

وی در انتشار این گزارش استونیایی درباره تهدیدات امنیت ملی به خبرنگاران گفت: روسیه مسیری را با هدف رویارویی بلندمدت انتخاب کرده است و کرملین احتمالاً درگیری احتمالی با ناتو در حدود یک دهه آینده را پیش بینی می کند.

"کاپو روزین" در عین حال گفت: حمله نظامی روسیه در کوتاه مدت "بسیار بعید" است، تا حدی به این دلیل که روسیه مجبور است نیروهای خود را در اوکراین نگه دارد و حتی اگر نیروهای روسیه در اروپا افزایش یابد، این امر بعید باقی خواهد ماند. روزین افزود: «اگر ما آماده نباشیم، احتمال (حمله نظامی روسیه) بسیار بیشتر خواهد بود.

استونی و سایر کشورهای بالتیک پس از الحاق کریمه به روسیه در سال 2014، هزینه های نظامی خود را به بیش از 2 درصد از ارزش اقتصاد خود افزایش دادند و متحدان ناتو هم حضور خود را در این کشورها افزایش دادند.

آلمان قصد دارد تا سال 2027 4800 سرباز آماده رزم در این منطقه مستقر کند که اولین استقرار دائمی خارجی از زمان جنگ جهانی دوم است. روزین گفت که ناتو و متحدانش برای مقابله با تهدید روسیه در مسیر درستی حرکت می کنند. او انتظار ندارد روسیه پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس در اوکراین پیشرفت کند، زیرا به زعم وی این کشور باید نیروهای بیشتری را بسیج کند.

روزین درباره اظهارات دونالد ترامپ، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه از متحدانی که به اندازه کافی برای دفاع هزینه نمی کنند دفاع نخواهد کرد، گفت: چنین اظهاراتی هرگز مفید نیست.

وی افزود: توانایی روسیه برای تامین مهمات سربازانش همچنان بیشتر از اوکراین است و اگر حمایت غرب حفظ یا افزایش نیابد، بعید است که اوکراین بتواند وضعیت را در میدان جنگ تغییر دهد.

خشم مقامات آلمانی از اظهارات ضد ناتوی "دونالد ترامپ"
انتقاد جمهوری خواهان آمریکایی از اظهارات ترامپ درباره ناتو

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آیت‌الله رئیسی در پیامی از حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری قدردانی کرد.

10 دقیقه پیش

بارزترین جلوه بی‌عدالتی وجود مدارس خصوصی در نظام آموزشی است، اگر برخورداری اقتصادی تعیین کننده برخورداری آموزشی باشد، فاجعه است و مدارس خصوصی چنین اتفاقی را رقم زده‌اند.

8 دقیقه پیش

کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی از تداوم سرما و یخبندان در 24 ساعت آینده در استان خبر داد.

10 دقیقه پیش

فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) از دولت کانادا خواست تا صدور ویزا برای شرکت‌کنندگان در مسابقات کاندیداها را تسریع بخشد.

10 دقیقه پیش

با اتفاقاتی که در بازی شب گذشته دو تیم پاری‌سن‌‌ژرمن و موناکو در رقابت‌های لوشامپیونه افتاد؛ به نظر می‌رسد تنش در صدرنشین این رقابت‌ها رو به افزایش است.

9 دقیقه پیش

‌با شمارش صندوق‌های شهری و روستایی، ‌نتایج دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های مختلف انتخابیه مشخص شد.

9 دقیقه پیش

فرمانداران شهرستان کاشان و اردستان آرائی قطعی حوزه انتخابیه خود را اعلام کردند.

9 دقیقه پیش

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از تمدید یک هفته‌ای برای دریافت سود سهام عدالت متوفیان در سال 1402 خبر داد.

9 دقیقه پیش

سازمان ملل از انتصاب یک دیپلمات آمریکایی به عنوان معاون نماینده این سازمان در امور لیبی خبر داد.

9 دقیقه پیش

بیشتر...