مسوول از بین بردن آلودگی هوا کجاست

مسوول رفع آلودگی هوا کجاست؟
آلودگی هوا همچنان ادامه دارد. تعداد زیادی از روزهای دومین ماه پاییز آلوده بود. قانون هوای پاک تصویب شد اما دستگاه ها به وظایف خودبه درستی عمل نکردند،سخنگوی قوه قضاییه هم در این زمینه هشدار داد که با افرادی که ترک فعل کردند برخورد خواهد شد.

به گزارشسراج24؛شهروندان با آبان آلوده دست و پنجه نرم می‌کنند. بیش از 18 روز از ماه آبان شهروندان هوای آلوده استنشاق کردند. بارها درباره آلودگی هوا هشدارهای لازم داده شده که در نیمه دوم سال به دلیل وارونگی هوا، آلودگی ایجاد می‌شود.

چند سال پیش قانون هوای پاک تصویب شد. وظایف تمام دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط در این زمینه مشخص شده است، اما متأسفانه این قانون به درستی اجرایی نشده و در حال خاک خوردن است و از سوی دیگر شهروندان نیز به دلیل عدم اجرای درست این قانون در حال استنشاق آلودگی هوا هستند.

شهرداری تهران بارها گفته شده که به تنهایی نمی‌تواند از عهده رفع آلودگی هوا برآید. مسئولین هم فعلاً برای رفع مشکل آلودگی اقدام به انجام کارهای مقطعی مانند تعطیلی مدارس، عدم فروش طرح ترافیک و .... کرده‌اند.

شهرداری بودجهخوبیبرای توسعه حمل ونقل عمومی در نظر گرفت/باید برای رفع آلودگی هواتمام دستگاه‌های مسئول پای کار بیایند

بخشی از رفع معضل آلودگی هوا برعهده شهرداری است کهشهرداری تهرانبا تمام توان در جهت رفع این مشکل برآمده و بودجه خوبی هم برای این منظور درنظر گرفته است، اما باید این موضوع را بدانیم که باید تمام دستگاه‌های مسئول پای کار بیایند.

کیفیت هوای تهران چند روزی است کهبه صورتمتوالی در شرایط ناسالم قرار گرفته است

تهرانی‌ها از ابتدای آبان تاکنون بیش از نیمی از ماه را با آلودگی هوا گذارندند. کیفیت هوای تهران چند روزی است که به صورت متوالی در شرایط ناسالم قرار گرفته است و شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها هستیم. البته پیش‌بینی می‌شود که این شرایط نامطلوب تا امروز ادامه خواهد داشت و حتی امکان دارد افزایش غلظت آلاینده‌ها و رسیدن شاخص تا آستانه شرایط ناسالم برای همه شهروندان هم وجود داشته باشد.

در پاییز امسال شهروندان تعداد روزهای ناسالم زیادی داشته‌اند. مسئولین هم خواسته‌اند در این شرایط مردم از ترددهای غیرضرور و فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز خودداری و تا جایی که امکان دارد برای تردد هم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

سالانه تعداد زیادی از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند

براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، با توجه به عدم وزش باد همچنان شاهد افزایش غلظت آلاینده‌ها و تداوم برقراری وضعیت ناسالم خواهیم بود. آلودگی هوا تأثیر منفی بر روی سلامت شهروندان دارد و سالانه تعداد زیادی از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. بهتر است در این روزهای آلوده مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان، کودکان از ترددهای غیرضرور خودداری کنند و از فعالیت های طولانی جلوگیری کنند.(فعالیت‌های طولانی عبارت از هرگونه فعالیت خارج منزل که افراد به طور متناوب چندین ساعتآن راانجام دهند. بهتر است حتی از کار کردن در باغچه، فعالیت شدید در خارج از منزل مانند دویدن و... شهروندان خودداری کنند.)

شاخص آلاینده ها چیست؟

در حال حاضر شاخص آلایندگی ها به 150 نرسیده است. براساس دسته‌بندی صورت گرفته، شاخص از صفر تا 50 در محدوده هوای پاک تعریف شده، از 51 تا 100 در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط، از محدوده 101 تا 150 هوای ناسالم برای گروه‌های حساس، از 151 تا 200 هوای ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده 201 تا 300 هم هوا بسیار ناسالم است.

باید شهر را طوری اداره کنیم که با 15 میلیون جمعیت مشکلاتی مانند ترافیک، آلودگی هوا و مسکن نداشته باشیم

شهروندان تهرانی سالهای سال است که با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند و این مشکل گریبانگیر آنهاست.علیرضا زاکانیشهردار تهران می‌گوید: یکی از نارضایتی شهروندان در خصوص ترافیک، آلودگی هوا، بدمسکنی، بی‌مسکنی و... است. باید شهر را طوری اداره کنیم که با 15 میلیون جمعیت مشکلاتی مانند ترافیک، آلودگی هوا و مسکن نداشته باشیم.

افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود/تعدادی اتوبوس خریداری شد

شهرداری تهران به دنبال توسعه زیرساخت‌ها برای کاهش آلودگی هوا است و در این زمینه پروژه‌هایی هم افتتاح و در دست ساخت دارد. مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورای شهر به خبرنگار فارس می‌گوید: افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود و یکی از اولویت‌های مهم در شهر تهران، حل مسئله آلودگی هوا و ترافیک است. تعدادی اتوبوس خریداری و وارد خطوط شده است و برای ما توسعه ناوگان در اولویت است. امیدواریم که شاهد بهره‌برداری بیشتر در این زمینه باشیم.

سخنگویقوه قضاییههشدار داد که با کسانی که در رابطه با قانون هوای پاک ترک فعل کرده‌اند برخورد می شود

آلودگی هوا به جایی رسید که سخنگوی قوه قضائیه هم هشدار داد که با کسانی که در رابطه با قانون هوای پاک ترک فعل کرده‌اند برخورد صورت خواهد گرفت. ستایشی سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید: این موضوع در دادستانی کل کشور در دستورکار است و جلسات متعددی صورت گرفته. در خصوص ترک فعل‌های صورت گرفته در اجرای قانون هوای پاک، پرونده‌ای تشکیل شده است و قطعاً به زودی تعیین تکلیف می‌شود.

وزانه حددود 4 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند

یکی از راه‌های کاهش آلودگی هوا انجام معاینه فنی خودرو است. البته در این زمینه سخت‌ گیری‌های لازم صورت گرفته است و اگر خودرویی معاینه فنی نداشته باشد جریمه می‌شود. سیدرضا مفیدی مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو می‌گوید: حل معضل آلودگی هوا در تهران که بخش قابل توجهی از آن مربوط به تردد وسایل نقلیه است، نیازمند مجموعه اقداماتی مانند از رده خارج کردن وسایل نقلیه فرسوده، افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی، الزام معاینه فنی وسایل نقلیه کلان‌شهر تهران در مراکز معاینه فنی با هدف اعمال دقیق‌تر و سختگیرانه‌تر آزمون‌های وسایل نقلیه در این مراکز است. رفع آلودگی هوا بسیار مهم است. در روزهای آتی جهت اثربخشی معاینه فنی در پایتخت گام‌های مؤثرتری انجام می‌شود و در حال حاضر هم روزانه حددود 4 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند.

براساس این گزارش، آبان امسال بسیاری از روزها هوای تهران آلوده بود. باید قانون هوای پاک اجرایی شود اما متأسفانه شاهد هستیم که بسیاری از دستگاه‌های مسئول اقدامات خود را به درستی انجام نداده‌اند، هر چند که دستگاه قضا هم پای کار آمده و هشدارهای لازم را داده است. باید برای رفع آلودگی هوا تمام دستگاه‌های مسئول که وظایف آنها در قانون هوای پاک مشخص شده پای کار بیایند تا بتوان این معضل چندین ساله را برطرف کرد.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز پنجشنبه در سخنانی در یک نشست خبری در آنکارا گفت: به کشورهای متحد هشدار دادیم که به هر دلیلی از گروهک تروریستی پ ک. ک / ی. پ. گ حمایت نکنند. آنها نباید از پرچم ها و لباس‌ های خود به گونه‌ ای استفاده کنند که تشخیص آنها از تروریست‌ ها دشوار باشد.

1 ساعت پیش

اعتمادآنلاین : وحید مظلومین معروف به سلطان سکه یک بازاری اهل ایران بود که بیش از سه دهه در بازار تهران به دادوستد ارز و سکه و طلا مشغول بود.

7 ساعت پیش

 بی.‌بی.سی، رسانه وابسته به دستگاه سلطنتی انگلیس گزارش داده مردم در بخش‌هایی از شهر کاردیف، پایتخت ولز مجبور شده‌اند برای مدیریت هزینه‌ها به خوردن غذای حیوانات خانگی رو بیاورند.

9 ساعت پیش

سخنگوی دولت به تشریح برخی مصوبات دولت پرداخت و گفت: دولت برای نخستین بار با افزایش ۵۰درصدی یارانه مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان موافقت کرد.

7 ساعت پیش

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، با بیان اینکه تکیه به فرهنگ بسیجی همچون سال های گذشته و دوران دفاع مقدس می‌تواند ضامن عبور از شرایط کنونی تحریم و تحریف باشد، گفت: تجربه های موفق بسیج در عرصه‌های مختلف مانند دفاع مقدس، سازندگی و عمران، بالندگی آن را نشان می دهد.

9 ساعت پیش

تیم ملی ژاپن با برتری مقابل اسپانیا به عنوان صدرنشین گروه E به مرحله یک‌هشتم نهایی مسابقات جام جهانی 2022 قطر صعود کرد.

8 ساعت پیش

رعنا آزادی ور از بازیگر های خوش چهره و دوست داشتنی است که کلا یه جور خاصی به دل میشینه؛ پس ببین چطور تیپ میزنه و ازش الگو برداری کن.

7 ساعت پیش

نیروهای ارتش سومالی امروز پنجشنبه ۴۰ نفر از عناصر گروهک تروریستی الشباب را در این کشور به هلاکت رساند.

8 ساعت پیش

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به برخی تجمعات انجام شده در کشورهای اروپایی از سوی ایرانیان مهاجر (بی‌وطن)، گفت: برخی مجرمانی هستند که حتی کشورهای اروپایی به خاطر قوانین بین‌المللی آنها را پس می‌زنند و برخی که حتی هدف این تجمعات را نمی‌دانستند، فقط به خاطر یک وعده غذای گرم و هزینه ایاب و ذهاب، پادویی دشمنانی را می‌کردند که عقده از ایران دارند.

7 ساعت پیش

بیشتر...