خبرگزاری تسنیم |
۱ هفته پیش

شروع حفر نخستین چاه گاز در میدان مختار تسنیم


آغاز حفر نخستین چاه گاز در میدان مختار

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران می‌گوید: به زودی نخستین چاه در میدان گازی مختار بویراحمد حفر خواهد شد.

- اخبار استانها -

به گزارشخبرگزاری تسنیماز یاسوج، مهدی حیدری در حاشیه بازدید از پروژه میدان گازی مختاز بویراحمد در جمع خبرنگاران اظهار داشت:ذخیره‌سازی گاز و جبران ناترازی گاز کشور در برنامه‌های ویژه وزیر و شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

وی با بیان اینکه پروژه مختار یکی از پروژه‌های مهم و اساسی است که با تمرکز ویژه و با محوریت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در حال انجام است، عنوان کرد: در 6 ماه اخیر 3 بازدید از این پروژه داشته‌ایم که در اولین بازدیدی که انجام دادیم هیچ کاری انجام نشده بود و چالش‌های خاص تحصیل اراضی، توپوگرافی خاص منطقه، جنگلی بودن و کوهستانی بودن منطقه دست به دست هم داد تا پروژه را دچار تطویل زمانی کند، اما در سومین بازدید از پروژه، شرایط خوبی شاهدیم و به زودی با حضور دکل و کامل شدن لوکیشن شاهد حفاری اولین چاه خواهیم بود.

حیدری ابراز کرد: با حفر این چاه، اطلاعات کاملی از میدان و مخزن مختار بدست می‌آوریم، و این باعث می‌شود تحلیل کاملی داشته باشیم و بتوانیم نگاه منطقی و درازمدت شرکت ملی نفت را در این منطقه ترسیم کنیم و در مجموع چشم انداز خیلی خوبی را برای منطقه می‌بینم.

وی بیان کرد: مجموعه شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت هیچ وقت نمی‌تواند نسبت به محیط پیرامون خود در مجموعه صنعت نفت بی‌تفاوت باشد، هر جایی که صنعت نفت در آن شروع به کار کرده، نه تنها عمران و آبادی و اشتغال ایجاد شده، بلکه نگاه دغدغه‌مند وزارت نفت نسبت به محیط پیرامونی وجود داشته است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران افزود: اعتقاد داریم تولید پایدار با پایداری در محیط معنا پیدا می‌کند، اگر جایی اراضی گرفته شده یا آسیبی به محیطی وارد شده، حتماً سعی کرده‌ایم با نگاه ویژه‌ای به محیط زیست، دغدغه‌مندانه پیگیری کنیم و مطمئن باشید که در این زمینه کوتاهی نخواهیم کرد.

حیدری در پاسخ به این سوال که یکی از دغدغه‌های اصلی مردم صنایع پایین دست این میدان است، وزارت نفت در این راستا کاری انجام خواهد داد؟ افزود: تا حفاری صورت نگیرد و اطلاعات درباره تعداد چاه‌های میدان کامل نشود، نمی‌توانیم درباره زنجیره پایین دستی اظهارنظر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید کار‌های مهندسی و مطالعاتی کامل شود، قطعاً هرچقدر زنجیره تولید گاز و پایین دست آن نیاز به توسعه داشته باشد، شرکت ملی نفت و شرکت ملی گاز و مجموعه وزارت نفت کار انجام خواهد داد، چون می‌خواهد رونق و آبادانی را به منطقه برساند و هدف اصلی وزارت نفت که جبران ناترازی انرژی هست حاصل شود.

حیدری در پاسخ به اینکه آیا پروژه مشکل اعتباری دارد؟، خاطرنشان کرد: این پروژه مشکل اعتباری ندارد، هر پروژه‌ای که در صنعت نفت تعریف می‌شود اعتبار آن باید مشخص شود تا پروژه شروع شود. ولی شرایط بازار و وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت پیمانکاران ممکن است چالش‌هایی را به وجود بیاورد، ولی در هر حال ما رو به جلو پیش می‌رویم.

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان گزارشی از رایزنی‌های امروز خود با برخی از وزرای خارجه کشورهای جهان ارائه کرد.

نیم ساعت پیش

رسانه‌های یمنی از تجاوز مشترک آمریکا و انگلیس به استان تعز واقع در جنوب غرب یمن خبر دادند.

نیم ساعت پیش

آب مروارید یک عارضه چشمی است، این بیماری اختلالاتی در بینایی شما ایجاد می کند و دیدن را برای شما مشکل می کند، اما این بیماری قابل کنترل و درمان است.

1 ساعت پیش

نماینده چین با اشاره به اقدام تلافی‌جویانه نظامی ایران علیه اسرئیل گفت: از اقدام ایران ابراز نگرانی عمیق می‌کنیم ولی ایران تاکید کرده که این اقدام تلافی‌جویانه بوده و اتمام یافته است.

نیم ساعت پیش

این کشتی یک روز پیش از عملیات تنبیه رژیم صهیونیستی در تنگۀ هرمز توقیف شده است./ فارس

1 ساعت پیش

نماینده سوریه در سازمان ملل با مشروع خواندن پاسخ کوبنده ایران به تجاوزگری اخیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد که آمریکا باید به حضور غیرقانونی در سوریه و حمایت از گروههای تروریستی پایان دهد.

نیم ساعت پیش

نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت با حمایت از پاسخ کوبنده ایران به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد نشست اضطراری شورای امنیت درباره پاسخ ایران، رویکرد دوگانه و مزورانه غرب را نشان می‌دهد.

نیم ساعت پیش

وزیر خارجه اردن بر تمایل کشورش برای داشتن روابط حسنه با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

نیم ساعت پیش

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور ایجاد مجمع زنان خیر از طریق تشویق خیرین داخلی و خارجی را برای یکپارچه‌سازی کمک‌ها در جهت رفع مسائل و مشکلات موثر دانست.

1 ساعت پیش

بیشتر...