حذف رانتخواری استقبال بورس از تصمیم ارزی بانک مرکزی

حذف رانتخواری | استقبال بورس از تصمیم ارزی بانک مرکزی
یک کارشناس بازار سرمایهبا بیان اینکه اینکه تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی با استقبال بازار سرمایه مواجه می‌شود، گفت: وجود چند نرخ برای ارز که می‌تواند بر معیشت مردم و اقتصاد کشور اثر داشته باشد، نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و ضربه به تولید نخواهد داشت.

به گزارشسراج24؛« علی جبل‌عاملی»با اعلام اینکه تصمیم جدید ارزی بانک مرکزی و تغییر نرخ تسعیر ارز، باعث حذف فرصت‌های رانت‌زا و شکل‌گیری فساد در بازار محصولات پتروشیمیایی می‌شود، اظهار داشت: این اقدام شرایط را برای رشد تولید و پیش‌بینی پذیری اقتصاد فراهم خواهد کرد.

وی و حذف ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان و جایگزینی آن با ارز مرکز مبادله ارز و طلای ایران را حرکت به سمت تک نرخی شدن قیمت ارز دانست و افزود: وجود چند نرخ برای موضوعی مهم و حیاتی مانند ارز که می‌تواند با اثر مستقیم و غیرمستقیم بر معیشت مردم و اقتصاد همراه باشد، نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و ضربه به تولید نخواهد داشت که طی دوره‌های گذشته بارها شاهد تجربه چنین مسائلی بوده‌ایم.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اقدام بانک مرکزی عملاً فرصت توزیع رانت و شکل‌گیری فساد را از بین می‌برد و رویه قبلی فروش مواد اولیه بر مبنای دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی یک بازی دو سر باخت برای مردم و اقتصاد کشور بود که خوشبختانه آن رویه با تصمیم جدید ارزی اصلاح شد.

جبل عاملی گفت: ممکن است برخی شرکت‌های تولیدی به جای تمرکز بر تولید با کیفیت و تمرکز بر سودآوری از محل ایجاد ارزش در فرایند تولید و بهره‌وری، سود مدنظر را از محل اختلاف قیمت مواد اولیه ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و قیمت بازار با دلار آزاد یا نهایتاً مرکز مبادله به دست آورند و شرکت عملاً از رانت این اختلاف قیمت بهره خواهد برد.

وی تاکید کرد: با توجه به چنین اتفاقی، محصول با قیمت‌های بازار آزاد به دست مشتری می‌رسد که عملاً مشتری از مزایای ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان در مواد اولیه منتفع نمی‌شود و اکثر منافع در سمت عرضه باقی می‌ماند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: وجود چنین تفکر و اعتقادی مبنی بر کنترل تورم با جهت‌دهی دستوری و مصنوعی به قیمت‌های مواد اولیه و کالای مصرفی اشتباه است، چراکه در میان‌مدت و بلندمدت شاهد ضربه به تولید کشور، احتکار، عدم انگیزه تولید و نهایتاً کمبود کالا روبه‌رو خواهیم بود که متأسفانه این مسأله را بارها در کشور تجربه کرده‌ایم.

به گفته جبل عاملی، مکانیزم بازار مسیر خود را طی می‌کند و در نهایت عرضه و تقاضا به شرط عدم برخی دخالت‌ها تعیین‌کننده قیمت‌ها خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه این اقدام بانک مرکزی با استقبال بازار سرمایه مواجه می‌شود، اظهار داشت: در وهله نخست این تصمیم موجب پیش‌بینی پذیری بازار بخصوص در صنعت پتروشیمی و پالایشی خواهد شد که بخش قابل توجهی از سهامداران و نیز ارزش بازار را به خود اختصاص داده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: این اقدام به طور حتم می‌تواند موجب افزایش سودآوری صنایع شود که در صورت نظارت صحیح، کمک‌کننده به رشد تولید و اجرای طرح‌های توسعه‌ای خواهد شد.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

Back Door یا در پشتی، از راه‌های مختلف به هکرها امکان می‌دهد که به سیستم کاربران نفوذ کنند؛ در همین رابطه مرکز ماهر به تازگی اعلام کرده است سرویس‌دهندگان ارتباطات تلفنی در منطقه خاورمیانه هدف یک مجموعه حمله جدید به‌نام ShroudedSnooper هستند که از یک در پشتی پنهان به نام HTTPSnoop استفاده می‌کند.

یک ربع پیش

امروز سالگرد یکی از پیروزی‌های تاریخی تیم ملی فوتبال کشورمان است که چهره‌های استقلال و پرسپولیس در آن نقش بسیار مهمی داشتند.

یک ربع پیش

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش گفت: یکی از تسهیلاتی که درصدد هستیم برای دانش‌آموختگان رشته‌های فنی حرفه‌ای فراهم شود گذراندن دوره «سربازی» به‌عنوان سرباز صنعت، سرباز کشاورزی، سرباز شرکت دانش‌بنیان است تا موانع به‌کارگیری این نیروها در سازمان‌ها رفع شود.

یک ربع پیش

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص آخرین وضعیت بررسی طرح الزام به ثبت رسمی معاملات توضیح داد.

11 دقیقه پیش

فرمانده انتظامی ملکان از کشف ۳۸۰ ثوب البسه خارجی قاچاق در این شهرستان خبر داد.

یک ربع پیش

یک کارشناس ارشد بالینی و روان درمانگر کودکان با بیان اینکه انتظار از کودکان باعث ایجاد اجبار شده که همین امر مختل شدن رفتار مثبت را در پی دارد، گفت: باید به جای انتظار از تشویق استفاده کنیم.

یک ربع پیش

رئیس اداره تعزیرات حکومتی مهاباد گفت: یک واحد صنفی متخلف در این شهرستان که نمک غیربهداشتی را تهیه و توزیع می‌کرد، بسته شد.

11 دقیقه پیش

شیری در قفس یک سیرک به مربی خود حمله کرد.

یک ربع پیش

موی‌تای کار افغانستانی کمربند قهرمانی رقابت‌های موی‌تای تایلند را کسب کرد.

یک ربع پیش

بیشتر...