ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

جلسه رسیدگی روند پیشرفت نظام ایده ها نیازها نان برگزار شد ایران آنلاین

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛
جلسه بررسی روند پیشرفت نظام ایده‌ها و نیازها «نان» برگزار شد

جلسه بررسی روند پیشرفت فعالیت‌های انجام شده درخصوص طرح نظام ایده‌ها و نیازها (نان) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، مدیر دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری، معاون پژوهش و فناوری و مدیر گروه تحقیق و توسعه ISC و نیز تعدادی از مشاوران وزرات علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این جلسه دکتر محمدعلی زلفی‌گل به برخی از اهداف این طرح ملی در کاربردی نمودن تحقیقات در کشور و فراهم آوردن بستری مشترک و ملی برای ارائه نیازها و ایده‌ها و ایجاد فرصت و تقویت روح نوآوری در علوم به ویژه علوم انسانی و کاربردی با توجه به ارزش‌های ایرانی‌اسلامی و تمدن‌سازی اشاره کرد.

وزیر علوم در ادامه سخنان خود بهتاکید مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی، در هدایت پژوهش، به حل مسائل کنونی، آینده و نیازهای کشور، نیل به مرجعیت علمی و تکمیل زنجیره علم، فناوری، جامعه و صنعت اشاره کرد و این طرح را در راستای توسعه و نیز لزوم حرکت انقلابی در مسیر نیازسنجی برای ارکان جامعه و به منظور سازماندهی مطلوب و شناسایی نیازها، ایده‌ها، خلاقیت و نوآوری‌های علمی، اجتماعی، فنی و هنری کشور و تبدیل رویکرد مصرف‌کنند‌گی علمی به رویکرد نیازآفرینی و تولیدات علمی دانست.

گفتنی استنظام ایده ها و نیازها (نان)، از جمله برنامه‌های پیشنهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی بوده است.

سپسدکتر علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در خصوص طرح نان، به تشکیل چند تیم مشورتی و تخصصی و اجرایی جهت پیگیری، برنامه‌ریزی، تدوین و تشکیل مقدمات اجرای طرح مذکور اشاره کرد.

به گفته وی، برگزاری جلسات و شوراها؛ از جمله برگزاری اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری نظام ایده‌ها و نیازها (نان) با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی کشور در ششم دی ماه سال جاری از دیگر کارهای انجام شده است.

دکتر دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فنآوری (ISC) و دبیر شورای سیاست‌گذاری نظام ایده‌ها و نیازها نیز در ادامه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده دبیرخانه نان در طول این مدت کوتاه از جمله برگزاری چند جلسه کمیته مشورتی این نظام، برگزاری نشست‌های تخصصی با اعضای کمیته اجرایی سامانه و پیگیری و مکاتبه برای دریافت کلیه اطلاعات از سامانه‌ههی موجود در کشور از جمله تاپ، ساتع و ساجد ارائه کرد.

در ادامه این جلسه،دکتر رضایی‌فر مدیر دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوریبا بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۲۷۰ نیاز از دستگاه‌های اجرایی جمع آوری و به صورت آزمایشی در سامانه ثبت شده است، از جمع‌آوری اطلاعات حدود ۸۰ هزار ثبت اختراع به عنوان ایده در چند روز آینده خبر داد.

سپس دکتر قیصری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دکتر عبدالهی معاون رئیس بنیاد علم ایران ضمن تأکید بر لزوم اجرای طرح، به ارائه پیشنهادات و تبادل نظر در خصوص ارکان آن پرداختند.

در ادامه نسخه اولیه سامانه نان توسط مدیر تحقیق و توسعه ISC و قابلیت‌های آن ارایه گردید. از جمله قابلیت‌های این سامانه لزوم سادگی در ورود اطلاعات و امکان ثبت نیاز و ایده به شکلی کاربرپسند از اشخاص حقیقی و حقوقی، لزوم بهره‌برداری از هوش مصنوعی در پیاده‌سازی با توجه به پیش‌بینی گسترده کاربران، ایجاد ارتباط مستقیم با پایگاه داده ISC به منظور دستیابی به اطلاعات پژوهشگران کشور و جهان اسلام و ارسال هشدار در مراجعه به سامانه و … است.

در این جلسه نقطه نظرات همه افراد در خصوص ابعاد مختلف و به خصوص جایگاه حقوقی «نظام نیازها و ایده‌ها» بر مبنای مذاکرات شورای سیاست‌گذاری این نظام با رویکرد به عدم ساختارسازی جدید بررسی شد.

گفتنی است، در نماد نظام ایده‌ها و نیازها"نان" از دو رنگ مختلف به عنوان ایده و نیاز استفاده شدهاست. این نماد به صورت فرم بی‌نهایت به عنوان یک چرخه پویای نامتناهی و همچنین به هم‌آمیختگی و هم‌بستگی دو گروه ایده و نیاز طراحی شده است. نماد حاوی کلمه "نان" به عنوان برند اصلی است.

انتهای پیام/ #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ورود دولت به قیمت خودروهای بخش خصوصی اما بی‌سابقه نیست، چه آنکه در گذشته نیز حتی محصولات وارداتی هم درگیر این ماجرا شده‌اند.

1 دقیقه پیش

تهران- جمعی از مداحان اهل‌بیت(ع) به مناسبت سالروز ولادت حضرت زهرا(س) با رهبر انقلاب دیدار کردند.

7 دقیقه پیش

این روز‌ها عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود به انتقاد از بانک مرکزی و دولت در کنترل آ‌مارهای پولی و ترازنامه بانک مرکزی پرداخته است.

یک ربع پیش

تهران-پژوهشگر سیره اهل‌بیت(ع) با بیان اینکه در زیارت حضرت زهرا (س) آمده که ایشان مادر همه مؤمنان است، گفت: حضرت فاطمه(س) با وجود چنین جایگاهی در احترام به مادر فرمودند: «إلزَم رِجلَها؛ فَإنَّ الجَنَّةَ تَحتَ أقدامِها؛ [۵] در خدمت مادر باش؛ زیرا بهشت زیر قدم‌های اوست.»

یک ربع پیش

روند مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین تا اینجای کار ثابت کرده که یکی از پررنگ‌ترین فضاسازی‌های طیف غربی در کمتر از سه ماه رنگ باخته است. منابع دیپلماتیک از وین خبر داده‌اند که مذاکرات هسته‌ای با ایران در مسیر درستی حرکت می‌کند و احتمال شکل‌گیری توافق نهایی بیش از هر وقت دیگری افزایش یافته است.

نیم ساعت پیش

تهران- معاون آموزشی دانشگاه تهران از حضوری شدن ترم بهمن برای تمام دانشجویان خبر داد.

نیم ساعت پیش

نیروهای دموکراتیک سوریه با تائید خبر ادامه درگیری‌ها در روز شنبه اعلام کرد نبردهای این روز در منطقه شمالی غویران متمرکز بود و در جریان حمله به مهاجمان چند تن از اعضای داعش کشته شدند.

نیم ساعت پیش

تهران-همزمان با میلاد با سعادت حضرت فاطمه الزهرا (س) مراسم اختتامیه جشنواره ملی کتابت قرآن کریم و معرفی برگزیدگان این جشنواره امروز برگزار می شود.

نیم ساعت پیش

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی تبریکی به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) و روز مادر تصریح کرد: سهم بسیاری از دفاع در برابر هجوم کرونا، بر عهده‌ زنانی بوده و هست که هریک نقشی در نظام سلامت دارند.

نیم ساعت پیش

اسامی داوران قضاوت کننده بازی تیم های ملی فوتبال بانوان ایران و چین از سوی مسئولین برگزار کننده مسابقات اعلام شد.

نیم ساعت پیش

امام‌ جمعه سلطانیه گفت: همه قرآن و عترت در وجود حضرت فاطمه زهرا (س) متجلی شده است.

نیم ساعت پیش

باشگاه پرسپولیس به اظهارنظرهای پی‌درپی دروازه‌بان کروات پرسپولیس مبنی بر این‌که نسبت به عدم حضور وی بی‌توجهی شد، واکنش نشان داد.

نیم ساعت پیش

پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، می‌توانند با مراجعه به سامانه www.samanese.ir ارزش واقعی سهام و جزییات دارایی خود را مشاهده کنند.

1 ساعت پیش

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی ما این است که این قانون تا پایان بهمن یا قبل از سال جدید اجرایی شود.

1 ساعت پیش

برخی از کشورهای بزرگ مانند روسیه با اقتصادهای قدرتمند در همسایگی ایران قرار دارند که بازارهای خوبی برای برای اقتصاد کشور محسوب می شوند.مهم این است که بتوان از این ظرفیت بالقوه استفاده شود.

1 ساعت پیش

بیشتر...