برق خودرو فنی حرفه ای توضیح جامع در مورد دوره آموزش برق اعتبار این دوره

آموزش برق خودرو قنی و حرفه ای

آنچه در این مطلب خواهید خواند

دوره برق خودرو، دوره ای پرمخاطب

از پرمخاطب ترین و محبوب ترین دوره ها، آموزش برق خودرو فنی حرفه ای است، یکی از اصلی ترین قسمت های هر ماشین، برق خودرو میباشد.

بطور کل کارهای مربوط به مکانیکی و دوره های آموزشی آن با استقبال زیاد موجه میشود و جز مهم ترین و حساس ترین حرفه ها و  مشاغل است.

برق خودرو جز اصلی هر خودرو

یکی از مهم ترین قسمت های هر خودرو، برق آن است. اگر این قسمت به درستی نتواند کار کند کار موتور و کل خودرو مختل خواهد شد. به همین دلیل و نیاز امروزی جامعه، کسی که در زمینه برق خودرو فعالیت میکند، درآمد خوبی نیز دارد. همین دلیل باعث شده آموزش برق خودرو مورد توجه علاقه مندان این رشته قرار بگیرد.

امروزه و باتوجه به مشکلاتی مثل درگیری جوامع مختلف با ویروس کرونا، زندگی ها ماشینی تر شده است. به همین دلیل مشکلات خودروها نیز بیشتر شده مخصوصا در حوزه برق خودرو.

دوزه آموزش برق خودرو

دوزه آموزش برق خودرو

دوره آموزش برق خودرو

شما عزیزان میتوانید برای پشت سر گذاشتن دوره آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای به آموزشگاه فنی و اختصاصی کارورکس خودرو مراجعه کنید، شما همراهان گرامی آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای را تحت نظارت ما و با خیال راحت پشت سر خواهید گذاشت

آموزشگاه فن خودرو با داشتن کادر و اساتید حرفه ای دوره های این بخش را با ارائه مدرک فنی و حرفه ای پوشش میدهد و شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید یا بصورت حضوری به آموزشگاه مراجعه کنید. دوستانی که این دوره را پشت سر میگذارند میتوانند به راحتی وارد بازار کار شوند و درآمد خوبی نیز داشته باشند.

مراحل دریافت مدارک برق خودرو

آموزش برق خودرو فنی حرفه ای در دو مرحله انجام میشود، بدین معنا که ابتدا شما باید مدرک درجه دو را دریافت نمایید تا بتوانید دوره درجه یک را نیز بگذارنید. بعد از گذراندن این دو دوره شما بصورت کامل در زمینه برق خودرو خبره میشوید و میتونید به راحتی وارد بازار کار آن شوید.

آموزشگاه کارورکس با داشتن اساتید با تجربه و حرفه ای، و هزینه ای مناسب تر نسب به آموزشگاه های دیگر، این مژده را به شما میدهد که بصورت کامل و تضمینی بتواند صفر تا صد برق خودرو را در طی دوره ای مشخص یاد بگیرید.

مزیت این دوره آموزشی

برای پشت سر گذاشتن دو دوره، سرفصلهایی مشخص توسط کادر حرفه ای کاروکس برای شما دوستان عزیز ترتیب داده شده، که بتوانید با برنامه ریزی هرچه بیشتر خود را آماده کنید.

یک مزیت دیگر سرفصلهای مشخص آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای توسط کاروکس این است که بعد از پشت سر گذاشتن دوره ها و وارد شدن به بازار کار این رشته، همچنان جزوات را داشته باشد و با مرور آنها نقاط ضعف خود را برطرف نمایید.

مدرک فنی و حرفه ای

یکی دیگر از مزیت های و ویژگی های دوره آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای توسط گروه حرفه ای کاروکس، ارائه مدرک فنی و حرفه ای است. این ویژگی به شما کمک میکند مدرکی به مراتب اخذ کنید و برای پیدا کردن شغل مورد نظر با مشکلات پیش بینی نشده مواج نشوید.

برای بسیاری از مشاغل و کارها، داشتن مدرک فنی و حرفه ای لازم است و عدم وجود آن میتواند موجب از دست دادن آن شغل شوید. امروزه فقط افراد دانشگاه رفته افرادی موفق نیستند. بلکه کسانی که مدارک فنی و حرفه ای را کسب میکنند میتوانند آینده شغلی خود را تضمین کنند.

مدرک فنی و حرفه ای برق خودرو

مدرک فنی و حرفه ای برق خودرو

اعتبار مدارک برق خودرو فنی و حرفه ای

مدارک ارائه شده توسط کاروکس با توجه زیر نظر بودن سازمان فنی و حرفه ای کشور، اعتبار بیشتری دارند و بصورت بین المللی است. شما دوستان بعد از پشت سر گذاشتن دوره آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای، میتوانید نسبت به ترجمه مدرک خود افدام نمایید و شغلی بین المللی پیدا کنید و در کشورهای دیگر مشغول بکار شوید.

افرادی که دارای مدارک فنی و حرفه ای هستند امروزه در کشورهای دیگر مخصوصا در قاره اروپا برای کار خواهان زیادی دارند. افرادی که علاقه مند به زندگی در کشورهای دیگر هستند، میتوانند با دریافت این مدرک نیز تا حد زیادی با خیال راحت مابقی کارهای مهاجرت خود را پشت سر بگذارند.

مزیت های مدرک فنی و حرفه ای

 • بیمه: یکی از بزرگترین مزیت های مدارک فنی و حرفه ای دارا بودن بیمه ست، شما بعد از پیدا کردن شغل مناسب خود برای انجام دادن کارهای بیمه خود کار سحتی پیش رو نخواهید داشت.
 • شغل های دولتی:یکی دیگر از برتری های مدارک فنی و حرفه ای، مورد قبول گرفتن توسط سازمان ها و شرکت های دولتی است. شما با دریافت دو مدرک و پشت سر گذاشتن دوره آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای در سازمان های دولتی که در زمینه خودرو سازی فعالیت میکنند، مشغول بکار شوید.
 • ترجمه مدرک: شما با دریافت مدرکی فنی حرفه ای امکان ترجمه آن و ارائه به کشورهای دیگر دارید. زیرا این مدارک بین المللی هستند و میتوانید در هرکشوری که دوست دارید برای شاغل شدن اقدام نمایید.

  مزیت های آموزش برق خودرو

  مزیت های آموزش برق خودرو

بازار کار این رشته

همانگونه که در اواسط این مقاله نیز گفتیم، این فن و رشته بازار کار خوبی دارند، علاوه بر اینکه شما شانس استخدام شدن در شغل هی دولتی دارید. میتوانید برای خودتان مغازه ای هرچند کوچک باز کنید و به درآمد بسیار خوبی هم برسید.

در زمینه نصب و تعمیر دزدگیر نیز میتوانید مشغول بکار شوید به که درآمد خوبی نیز دارد. از همین رو دوره آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای برای آنها توصیه میشود.

 

بازار کار برق خودرو

بازار کار برق خودرو

فرصت شغلی برق خودرو
 • بعد از اینکه توانستید مدرک خود را اخذ کنید می توانید به عنوان نصاب صفحه کیلومتر و سیستم صوتی ماشین ها در شرکت ها استخدام شوید.
 • بعد از اینکه مردک برق خودروی خود را گرفتید می توانید در کارخانه جات مشغول به کار شوید و دستگاه ها و ماشین آلات آنها را مورد تعمیر قرار دهید.
 • زمانی که شما مدرک بین المللی را از آموزشگاه برق خودرو کارورکس دریافت کردید می توانید در کمپانی های سازنده ماشین های لوکس به استخدام در بی آیید که از دید من امروزه این فرصت شغلی یکی از بهترین و مهم ترین فرصت های شغلی می باشد که در برق خودرو وجود دارد.
 • کسب و کار مستقل: به این صورت که شما می توانید برای خود یک مغازه مربوط به تعمیرات برق خودرو ماشین را راه اندازی کنید. که از حقوق کاملا بالایی نیز برخوردار می شوید.

مواردی که در بالا گفته شد اصلی ترین فرصت های شغلی می باشد. که در حال حاضر شما می توانید در آن استخدام شوید و شروع به کار کنید.

مزایای یادگیری برق خودرو

از آنجایی که تکنولوژی پیشرفت زیادی کرده است و بسیاری از اتومبیل ها از برق استفاده ای بسیار زیاد میکنند شما می توانید با یاد گیری برق خودرو اتومبیل های بسیار زیادی را تعمیر کنید. همانطور که گفتیم تقریبا همه اتومبیل ها از برق استفاده میکنند و این برق توسط نیروی موتور تولید می شود.

حال این اتومبیل ها هنگام خرابی به کسانی نیاز دارند که دانش کافی برای تعمیر آنها را داشته باشد. بنابر این شما می توانید فرصت های شغلی بسیارزیادی بدست آورید.

علاوه بر فصت های شغلی یاد گیری برق خودرو مزایای دیگری هم دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای یادگیری برق خودرو

آموزش برق خودرو مزایای خوبی دارد

 • با یاد گیری برق خودرو می توانید مشکلات برقی خودرو را خودتان انجام دهید.
 • هزینه های تعمیر برق خودرو را کاهش دهید.
 • از قطعات برقی اتومبیل به درستی استفاده کنید.
 • می توانید با دانش برق خودرو در آمد کسب کنید.
 • علاوه بر فرصت های شغلی در ایران می توانید در خارج از کشور نیز مشغول به کار شوید.
 • این کار بسیار راحت است. دوره های آموزشی در کوتاه ترین زمان برق خودرو را به شما آموزش می دهند.

  سیستم برقی معمولی

  به غیر از مدارهای اصلی شارژ، استارت و اشتعال، مدارهای دیگری نیز وجود دارند که چراغ ها، موتورهای الکتریکی، سنسورها وابزارهای اندازه گیری برقی ، عوامل گرمایشی، قفل های مغناطیسی، رادیو و غیره را تغذیه می کنند. همه مدارها یا توسط سوئیچ ها یا توسط رله – سوئیچ های از راه دور که توسط آهن ربا کار می کنند باز و بسته می شوند.

  جریان این مدارها در امتداد یک کابل از باتری به جز بخش های در حال شارژ جریان می یابد و از طریق بدنه فلزی خودرو به باتری برمی گردد. بدنه فلزی خودرو توسط یک کابل ضخیم به پایانه زمین متصل می شود.

  سیستم برق معمولی

  آموزش تعمیر برق خودرو در تعمیرگاه

  سیستم بازگشت به زمین

  در یک سیستم بازگشت به زمین منفی (-)، جریان از ترمینال مثبت (+) به اجزا مورد استفاده جریان می یابد. این قطعه به بدنه اتومبیل، که به انتهای منفی (-) باتری، ارث می شود وصل می شود.
  به این نوع مدار، سیستم بازگشت به زمین گفته می شود كه گفته می شود هر بخش از آن به بدنه اتومبیل متصل است.
  قدرت جریان در مقیاس آمپر (amps) اندازه گیری می شود. فشاری که آن را دور مدار می چرخاند ولتاژ (ولت) نامیده می شود. اتومبیل های مدرن باتری های 12 ولتی دارند. ظرفیت آن در مقیاس آمپر / ساعت اندازه گیری می شود. یک باتری 56 آمپری در ساعت باید بتواند جریان 1 آمپر را به مدت 56 ساعت یا 2 آمپر را برای 28 ساعت ارائه دهد.
  در صورت افت ولتاژ باتری، نیروی کمتری جریان می یابد و در نهایت فضای کافی برای عملکرد اجزا وجود نخواهد داشت.

  جریان، ولتاژ و مقاومت

  به میزان مقاومت یک سیم در برابر جریان مقاومت گفته می شود و با مقیاس اهم اندازه گیری می شود.

  سیم های نازک به راحتی از سیم های ضخیم عبور می کنند، زیرا فضای کمتری برای عبور الکترون وجود دارد.

  انرژی مورد نیاز برای فشردن جریان از طریق مقاومت به گرما تبدیل می شود. این کار می تواند مفید باشد، به عنوان مثال در رشته بسیار نازک یک لامپ، که به رنگ سفید وگرم می درخشد.

  اما، یک قطعه با مصرف جریان زیاد نباید با استفاده از سیم های خیلی نازک متصل شود، در غیر این صورت سیم ها بیش از حد گرم می شوند و فیوز می پرد یا می سوزند.

  تمام واحدهای اندازه گیری الکتریکی به هم مرتبط هستند: فشار 1 ولت باعث می شود تا جریان 1 آمپر از طریق مقاومت 1 اهم . ولتاژ تقسیم بر اهم آمپر برابرجریان یابد. به عنوان مثال، یک لامپ با مقاومت 3 اهم، در یک سیستم 12 ولت، 4 آمپر انرژی مصرف می کند.

  این بدان معنی است که،جریان را باید با استفاده از سیم هایی که به اندازه کافی ضخیم هستند که بتوانند 4 آمپر را به راحتی حمل کنند تولید کرد.

  اغلب اوقات مصرف برق یک بخش در مقیاس وات بیان می شود که با ضرب نمودن آمپر و ولت حاصل می شود. لامپ نمونه 48 وات انرژی مصرف می کند.

  قطبیت مثبت و منفی

  برق از یک باتری فقط در یک مسیر جریان می یابد و برخی از اجزای سازنده تنها در صورتی کار می کنند که جریان از طریق آنها در جهت درست ارسال شده باشد.
  این پذیرش جریان یک طرفه را اصطلاحا قطبیت می نامند. در اکثر اتومبیل ها پایانه باتری منفی به زمین وصل می شود و پایانه مثبت (+) سیستم برق را تغذیه می کند.

  قطبیت مثبت و منفی

  قطب های مثبت و منفی

  به این سیستم ارث منفی گفته می شود و هنگام خرید لوازم جانبی برقی مانند رادیو، مثلاً بررسی کنید که نوع مناسبی برای سیستم اتومبیل شما باشد. نصب یک رادیو با قطبیت نادرست به کل مجموعه آسیب می رساند، اما اکثر رادیوهای اتومبیل دارای یک سوئیچ خارجی برای تنظیم قطبیت متناسب با اتومبیل هستند. قبل از نصب به تنظیمات صحیح بروید.

  اتصال کوتاه و فیوز

  اگر از سیستمی کاملا اشتباه استفاده شده باشد یا سیم از بین برود یا قطع شود، این امر می تواند باعث اتصال کوتاه تصادفی شود که مقاومت قطعه را دور می زند. جریان سیم ممکن است به طور خطرناکی زیاد شده و سیم را ذوب کند و یا باعث آتش سوزی شود.

  جعبه فیوز اغلب در یک گروه از اجزا قرار دارد، همانطور که در اینجا نشان داده شده است این جعبه با درپوشی نشان داده شده است. برای محافظت در برابر ان، مدارهای جانبی دارای فیوز هستند. متداول ترین نوع فیوز، دارای طول کوتاه سیم نازک است. که در یک پوشش ضد حرارت اغلب شیشه ای محصور شده است.

  سیم فیوز نازک ترین سیمی است که می تواند جریان طبیعی مدار را بدون گرم شدن بیش از حد حمل کند. و به صورت آمپر درجه بندی می شود. افزایش ناگهانی جریان زیاد در یک اتصال کوتاه باعث می شود. سیم فیوز ذوب شده، یا “باد” کند و مدار را قطع کند.

  وقتی این اتفاق افتاد، ببینید اتصال کوتاه است یا قطع شده است، سپس فیوز جدیدی را با درجه ولتاژ صحیح نصب کنید.

  فیوزهای زیادی وجود دارد که هر کدام از گروه کوچکی از اجزای تشکیل دهنده آن محافظت می کنند، به طوری که یک فیوز دمیده شده کل سیستم را خاموش نمی کند. بسیاری از فیوزها در یک جعبه فیوز با هم دسته بندی می شوند، اما ممکن است فیوزهای خطی نیز در سیم کشی وجود داشته باشد.

  سیمها و مدارهای چاپی

  اتصالات ابزار به این مدار چاپی با فشردن گیره های انتگرال در هر انتها برداشته می شود. اندازه سیم و کابل بر اساس حداکثر میزان آمپری که می توانند با خیال راحت حمل کنند طبقه بندی می شوند.
  یک شبکه پیچیده سیم ها از طریق ماشین عبور می کند. برای جلوگیری از سردرگمی، هر سیم به صورت رنگی خاص کد گذاری شده است. (اما این رنگ بندی فقط برای هر خودرو وجود دارد: یعنی هیچ سیستم ملی یا بین المللی کدگذاری رنگ وجود ندارد).

  بیشتر کتاب های راهنمای اتومبیل و دفترچه های خدمات دارای نمودار سیم کشی هستند که رعایت آنها دشوار است. با این حال، کد گذاری رنگ راهنمای مفیدی برای ردیابی سیم کشی است.
  در جایی که سیمها به طور همزمان کار می کنند، آنها به صورت یک بسته نرم افزاری، در یک پلاستیک یا غلاف پارچه ای به هم متصل می شوند. تا مرتب باشند.

  این دسته از سیمها در طول اتومبیل امتداد دارد. در صورت لزوم سیم های منفرد یا گروه های کوچکی از سیم ها پدیدار می شوند. که به آن سیم باف می گویند.

  اتومبیل های مدرن اغلب به فضای زیادی از سیم ها نیاز دارند. برخی از تولیدکنندگان اکنون از مدارهای چاپی به جای دسته های سیم مخصوصاً در قسمت پشتی صفحه ابزار استفاده می کنند.

  مدارهای چاپی ورق های پلاستیکی هستند که روی آنها مسیرهای مس چاپ شده است. این قطعات مستقیماً به تراک ها وصل می شوند.

  رشته برق خودرو یا همان باتری سازی از رشته های بسیار پرطرفدار و مهم سازمان فنی و حرفه ای می¬باشد. که از نظر مدرک و اعتبار هم پایه رشته اتومکانیک است.

  دینام خودرو

  بعد از روشن شدن موتور خودرو، دینام وظیفه تولید الکتروسیته مورد نیاز خودرو را بر عهده دارد و بدون وجود دینام در خودرو برق باتری خودرو به سرعت خالی می‌شود. دینام انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند و جریان تولیدی برق را به باتری می‌فرستند تا برق تمامی قسمت های خودرو تامین بشود.

  باید در نظر داشته باشید که دینام همزمان باتری خودرو را شارژ می‌کند و اگر این قطعه به درستی کار نکند خودرو زمان محدودی را می‌تواند کار کند و پس از آن متوقف خواهد شد. تعویض کردن دینام خودرو هر چند وقت یکبار باید انجام بشود و برای یادگیری این کار می‌تواند به آموزشگاه برق خودرو مراجعه نمایید.

  وایر شمع

  وظیفه وایر شمع در خودرو این است که برق خروجی از سیستم جرقه زنی را به شمع های موتور انتقال بدهد، این کار در جریان راه اندازی خودرو بسیار تاثیر گذار می‌باشد. به طور کلی وایر شمع یک نوع سیم یا کابل انتقال جریان برق در داخل خودرو می‌باشد که باید در نظر داشته باشید این قطعه در سه دسته طبقه بندی می‌شود که این دسته‌ها شامل وایر شمع بوبین‌دار ، وایر شمع ابریشمی و وایر شمع سیمی می‌باشد که در آموزشگاه برق خودرو این سه نوع وایر شمع به طور کلی بررسی می‌شود.

  در ادامه توضیح مختصری در مورد این سه نوع وایر خواهیم داد.

  • وایر شمع‌ ابریشمی

  در صنعت خودرو سازی از وایر شمع ابریشمی استفاده بسیاری می‌شود زیرا این وایر، از مقاوت خوب و بالایی برخوردار می‌باشد و می‌تواند بدون ایجاد هیچ نویز و پارازیتی برق خوروجی را به موتور انتقال بدهد.

  رسانای این وایر شمع از جنس سیلیکون و لاتکس است که قابلیت انتقال انرژی را در این وایر شمع فراهم کرده است.

  • وایر شمع سیمی

  این وایر شمع در برابر خم شدگی مقاومت بسیار زیادی دارد، به دلیل رسانا بودن وایر شمع سیمی ممکن است پارازیت و نویز در انتقال برق این وایر مشاهده بشود. استفاده از این نوع وایر شمع در حال حاضر در صنعت خودرو سازی بسیار کم استفاده می‌شود.

  • وایر شمع بوبین دار

  رسانای وایر شمع ترکیبی از جنس کروم و نیکل است و یکی از پر مصرف ترین و بهترین نوع وایر شمع‌ برای خودرو وایر شمع بوبین‌دار می‌باشد. این وایر از سرعت بسیار بالایی در انتقال برق برخوردار می‌باشد و از لایه‌ سیلیکونی خارجی در این وایر شمع استفاده شده است.

  آموزش برق خودرو

  برق خودرو بسیار پیچیده است و اگر بخواهیم بگوییم که چگونه می توانید یک برق کار خودرو حرفه ای شوید می بایست بگویم که باید حتما یا در دانشگاه رشته تحصیلی خود را برق خودرو انتخاب کنید یا اینکه سالها در یک مغازه شاگردی کنید که امروزه گزینه مناسبی نمی باشد و می توان آموزش برق خودرو را در یک آموزشگاه آموزش ببینید و بنابراین بهترین گزینه و کم خرج ترین گزینه این است که به آموزشگاه های فنی بروید و این رشته را یاد بگیرید.

  این فرصت بسیار مناسب افرادی می باشد که می خواهند این کار را یاد بگیرند اما نمی خواهند که به دانشگاه بروند یا اینکه سن ها بالا رفته است و نمی توانند به دانشگاه بروند.

  آموزش برق خودرو

  آموزش برق خودرو با دستگاه

  برای اینکه بتوانید آموزش برق خودرو را به طور کامل یاد بگیرید می بایست بسیار تلاش کنید و مطالب را درذهن خود بسپارید زیرا نقشه برق خودرو بسیار پیچیده است و در خاطر نگه داشتن آن بسیار سخت می باشد.

  کار با دستگاه دیاگ

  یک برق کار خودرو می بایست کار با دستگاه دیاگ را به خوبی بلد باشد. این دستگاه بسیار کار آمد می باشد و می توانید با استفاده از آن به راحتی عیب های خودرو را پیدا کنید. این ابزار به صورت نرم افزار در کامپیوتر ها نصب می شوند و می توانید با متصل کردن خودرو به کامپیوتر عیب های خودرو را پیدا کنید.

  کار با استفاده از این ابزار برای یک برق کار بسیار مهم می باشد و دیاگ خودرو علاوه بر کامپیوتر ها دستگاه های مختلفی دارد که می بایست کار با آنها را نیز یاد بگیرید.

سخن آخر

امروزه دیگر نیاز نیست برای اینکه آینده شغلی بهتری داشته باشید و کار پول سازی داشته باشید حتما وارد دانشگاه شوید و درس بخوانید. چه بسا افرادی که بجای دانشگاه، حرفه و فن مورد علاقه مورد علاقه خود را دنبال کردند. آنها با پشت سر گذاشتن دوره های مثل دوره آموزش برق خودرو فنی و حرفه ای به موفقیت و درجات خوبی دست یافتند.

 #‌مکانیک #‌خودرو منبع: مکانیک خودرو -کارورکس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...