کرونا مشکلات آموزش آنلاین در کودکان دبستانی مرکز توانبخشی روشا

تعطیلی سریع مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از خانواده‌ها را غافلگیر کرده است. ناگهان از بچه‌ها در سراسر کشور خواسته می‌شود که از درخانه اموزش بینند، اغلب از طریق آموزش آنلاین یا تکالیف ارسال شده از طریق ایمیل یا بسته‌های ارسال شده توسط مدرسه. برای بسیاری این یک تجربه جدید خواهد بود. تبدیل خانه به کلاس درس آسان نیست. اما چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا آماده شوید.

اگر دانش‌آموز دبستانی شما در دوره کرونا دچار مشکلاتی در آموزش آنلاین شده با کمک متخصصین کلینیک روشا می‌توانید این مسئله را حل کنید.

مشکلات آموزش آنلاین برای کودکان


برای کودکان و نوجوانانی که با تمرکز مشکل دارند، آموزش از راه دور می‌تواند بسیار دشوار باشد. در این مقاله هشت مشکل اموزش در خانه را بررسی می‌کنیم که باعثعدم تمرکز کودکانمی‌شود.

فقدان ساختار

یادگیری در خانه اغلب به این معنی است که نظم زندگی خود را تغییر دهید. برای برخی انعطاف پذیری آزار دهنده است. اما بچه‌ها و نوجوانانی که تمرکز برای آن‌ها دشوار است وقتی بدانند که دقیقاً چه چیزی انتظاری باید داشته باشند و دقیقاً از آن‌ها چه انتظاری می‌رود، بهتر عمل می‌کنند.

حواس پرتی‌های خارجی

زنگ خانه به صدا درمی‌آید، کسی در حال صرف ناهار است، افراد یا حیوانات خانگی در حال حرکت هستند. در خانه مناظر، بوها و صداهایی وجود دارد که تمرکز بر کارهای مدرسه را دشوار می‌کند.

حواس پرتی‌های داخلی

بسیاری از بچه‌ها به دلیل همه گیری ویروس احساس ناراحتی یا اضطراب می‌کنند. آن‌ها ممکن است دلشان برای دیدن دوستانشان تنگ شود. برخی از آن‌ها با آسیب ناشی از از دست دادن شغل یا مریض شدن اعضای خانواده کنار می‌آیند. همه این احساسات و نگرانی‌ها می‌تواند به اندازه یک تلویزیون با صدای بلند حواس شما را پرت کند.

پشتیبانی کمتر برای مدیریت زمان

در خانه زمان شروع و پایان مشخصی برای زمان انجام کار وجود ندارد. و هیچ معلمی کنارشان  نیست که آن‌ها را برای به سوی درس هدایت کند. بدون حمایت‌های طبیعی که در کلاس درس وجود دارد، کودکان و نوجوانان می‌توانند به راحتی زمان را از دست بدهند.

هیچ فردی برای کمک به تمرکز وجود ندارد

در مدرسه معلم می‌تواند دانش آموزان را با دستی روی شانه یا یادآوری آرام متمرکز کند. پرسیدن یا پاسخ دادن به سوال توسط همکلاسی‌ها می‌تواند توجه را به درس یا فعالیت بازگرداند.

خواب کافی (ساعت ۳)

تغییر در روال عادی می‌تواند برنامه خواب را به هم بزند. و کنار آمدن با اضطراب می‌تواند خوابیدن را دشوارتر کند. وقتی افراد به اندازه کافی نمی‌خوابند، بر میزان تمرکز آن‌ها تأثیر مستقیم می‌گذارد.

ارتباط طولانی و مکتوب

بسیاری از معلمان از ایمیل برای دسترسی به دانش آموزان و به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می‌کنند اما تمرکز روی یک ایمیل طولانی سخت است درست مانند یک درس شفاهی طولانی در کلاس درس. در مورد مطالبی که در کلاس نوشته شده نیز همین امر صادق است.

بدون تغییر در مناظر یا وقفه‌های داخلی

ماندن در یک مکان در تمام طول روز می‌تواند تمرکز را برای شما سخت کند. دانش آموزان در مدرسه معمولی استراحت می‌کنند. استراحت، ورزش، کلاس موسیقی یا هنر و حتی تغییر اتاق از اتاق به دانش آموزان کمک می‌کند تا دوباره شارژ شوند.

نکاتی برای والدین


در اینجا هشت نکته برای آماده سازی فرزندتان برای آموزش آنلاین در خانه آورده شده است.

ایجاد فضای آموزشی برای فرزند خود

آیا فرزند شما در حال حاضر مکان خاصی برای انجام تکالیف دارد؟ اگر فرزند شما به طور تمام وقت در خانه اموزش می‌بیند، ایجاد یک منطقه آرام و بدون بهم ریختگی بسیار مهم است.

به عنوان مثال می‌توانید میز آشپزخانه را به ایستگاه یادگیری تبدیل کنید. وقتی فرزندتان مشغول انجام کار مدرسه است، تلویزیون را خاموش کنید و همه فنجان‌ها، نمک و فلفل و سایر وسایل آشپزخانه را بردارید. وقتی زمان غذا خوردن است وسایل مدرسه را کنار بگذارید و دوباره از آن به عنوان میز آشپزخانه استفاده کنید.

چرا پاکسازی شلوغی برای زمان یادگیری مهم است؟ کاهش بی‌نظمی به تمرکز کودکان کمک می‌کند.

برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید

بدون برنامه مشخص، بچه‌ها ممکن است هرگز به کارهای مدرسه سر نزنند. یافتن زمان برای یادگیری مستلزم برنامه ریزی است. به برنامه خانواده خود نگاهی بیندازید و بهترین زمان‌ها را برای یادگیری مشخص کنید.

 

برنامه ریزی کودکان

 

در اینجا چند سوال وجود دارد که به شما و فرزند شما کمک می‌کند تا برنامه‌ای تهیه کنید:

  • آیا فرزند شما برای شروع به کمک زیادی از شما نیاز دارد؟ اگر چنین است، به این فکر کنید که چه زمانی شما، خواهر یا برادر بزرگ‌تر دیگری برای ارائه کمک در دسترس هستید.
  • آیا شما دانش آموز راهنمایی یا دبیرستان دارید؟ اگر چنین است، اواخر بعد از ظهر و اوایل عصر ممکن است زمانی باشد که آ‌ن‌ها بیشتر بیدار هستند و آماده یادگیری هستند.
  • آیا در برنامه فرزند خود برای ورزش وقت می‌گذارید؟ (نکته شماره ۵ زیر را ببینید.) بیرون رفتن و استراحت مغزی می‌تواند به تمرکز بچه‌ها و انجام کارهای بیشتر کمک کند.
  • آیا خانواده شما قراردادی برای کمک به کودکان در رعایت قوانین در خانه دارند؟ وقتی بچه‌ها در حال یادگیری تمام وقت در خانه هستند، توافق درباره زمان تماشای تلویزیون یا انجام بازی‌های ویدئویی مهم است.

هنگامی که تصمیم گرفتید کودک شما چه زمانی یاد بگیرد، آن زمان را به عنوان زمان مدرسه تعیین کنید و به آن پایبند باشید.

کاهش حواس پرتی

بازی‌های ویدئویی، بازی‌های رایانه‌ای، رسانه‌های اجتماعی، تلویزیون، اسباب بازی‌ها، حیوانات خانگی و… در خانه‌های ما باعث حواس پرتی می‌شوند. لیستی از مواردی که باعث حواس پرتی فرزند شما می‌شود تهیه کنید. سپس راه‌هایی برای محدود کردن آ‌ن‌ها در طول زمان یادگیری بیابید.

به عنوان مثال آیا سگ حواس پرتی زیادی دارد؟ اگر چنین است، آیا می‌توانید سگ را در اتاق جداگانه‌ای قرار دهید وقتی فرزند شما مشغول انجام کارهای مدرسه است؟

آیا بازی‌ها یا رسانه‌های اجتماعی حواس پرتی بزرگی هستند؟ سعی کنید در زمان آموزش آن‌ها را از دسترس فرزند خود خارج کنید. راه دیگر برای از بین بردن وسوسه‌های آنلاین: پس از بارگیری یک تکلیف، Wi-Fi و/یا سرویس تلفن همراه را خاموش کنید تا به فرزندتان کمک کنید تا بر کار تمرکز کند.

استفاده از تقویم و کدگذاری رنگ آن

بسیار مهم است که سیستم‌هایی را برای کمک به فرزند خود در مهلت مقرر مدرسه تنظیم کنید. این به کودک شما کمک می‌کند تا منظم بماند. تقویمی را ارسال کنید و آن را با سررسید مشخص کنید. به فرزند خود کمک کنید تا از موعد مقرر برنامه ریزی معکوس کند. از سازمان دهندگان بصری برای تقسیم یک وظیفه به مراحل و استراتژی‌های خاص مورد نیاز برای تکمیل آن استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از کد نویسی رنگی برای کارها استفاده کنید. برای مثال از یک قلم قرمز برای خواندن و یک قلم آبی برای ریاضی استفاده کنید.

ورزش زیاد

ورزش به ما کمک می‌کند بهتر فکر کنیم. وقتی حرکت می‌کنیم، توانایی حل مسئل، حافظه و توجه ما بهبود می‌یابد. فعالیت بدنی یک راه طبیعی برای کاهش استرس و جلوگیری از اضطراب است. کارشناسان می‌گویند وقتی حرکت می‌کنیم و ضربان قلبمان بالا می‌رود، بر طرز فکر ما تأثیر مثبت می‌گذارد.

 

ورزش زیاد برای کودکان

 

بدنبال تمرینات خانوادگی باشید که می‌توانید در خانه انجام دهید. زمان و مکانی را در خانه برای فعالیت بدنی مشخص کنید. بهترین زمان برای تمرین ممکن است درست قبل از مقابله با تکالیف مدرسه باشد. همچنین استراحت در طول روز خوب است.

ببینید کدام ویژگی‌های دسترسی به فرزند شما کمک می‌کند

اکثر تلفن‌ها، لپ تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های تلفن همراه دارای فناوری کمکی داخلی هستند. به عنوان مثال خواندن با صدای بلند یا متن به گفتار می‌تواند به خوانندگان مشکل‌دار کمک کند و گفتار به متن می‌تواند به نویسندگان مشکل‌ دار کمک کند.

 

کدام ویژگی‌های دسترسی به فرزند شما کمک می‌کند

 

در صورتی که فرزند شما در درک ویدئوها مشکل دارد، می‌توانید تنظیمات را برای کاهش سرعت پخش تنظیم کنید. اگر به فرزند شما خواندن متن هنگام گوش دادن به فیلم‌ها کمک می‌کند، می‌توانید تنظیمات را برای نشان دادن زیرنویس‌ها تغییر دهید.

ببینید کدام ویژگی‌ها به فرزند شما کمک می‌کند تا به محتوای دیجیتالی دسترسی پیدا کند و مواردی را که متناسب با نیازها و ترجیحات فرزند شما است انتخاب کنید. (ممکن است بخواهید نکات یادگیری را برای معلمان در مورد استفاده از فیلم با مدرسه فرزند خود به اشتراک بگذارید.)

با معلم فرزند خود تماس بگیرید

آموزش آنلاین یا یادگیری در خانه نیاز به حمایت خانواده دارد. برخی از مدارس آنلاین تا آنجا پیش می‌روند که والدین را «مربی یادگیرنده» می‌نامند. برای حمایت از فرزند خود، یک خط ارتباط مستقیم با معلمان فرزند خود ایجاد کنید. برای برقراری ارتباط از ایمیل، پیامک، تماس‌های تلفنی یا شاید ویدئو کنفرانس استفاده کنید.

سعی کنید نگران وقفه شما نباشید. اگر از نحوه انجام کار مطمئن نیستید، فقط حدس نزنید. برای تأیید تماس بگیرید. حتی ممکن است بخواهید هر هفته یک روز و ساعت را برای ارتباط با معلم تنظیم کنید. می‌توانید از این زمان برای صحبت در مورد چالش‌هایی که فرزندتان با آن روبرو است استفاده کنید، دستورالعمل‌های آینده را مرور کرده و انتظارات را درک کنید. اگر فرزند شما در مدرسه با مشکل دست و پنجه نرم می‌کند ضروری است.

به دنبال راه‌هایی برای از بین بردن موانع یادگیری باشید

اگر فرزند شما دارای چالش‌های یادگیری است، مهم است که مطالب آنلاین و سایر مطالب آموزشی که مدرسه برای شما ارسال می‌کند را مرور کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است با توجه به نیازهای فرزند شما طراحی نشده باشد. در اینجا چند سوال وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • معلمان چه گزینه‌هایی را برای کمک به مشکل خوانندگان در نوشتن ارائه می‌دهند؟
  • فرزند شما برای نشان دادن درک خود چه گزینه‌هایی دارد؟ به عنوان مثال اگر فرزند شما در نوشتن مشکل دارد، از معلم بپرسید که آیا فرزند شما می‌تواند پاسخ ویدئویی ارسال کند.
  • آیا معلم از کمک‌هایی برای کمک به بچه‌ها در مواردی مانند سازماندهی، شناسایی ایده اصلی و یادداشت برداری استفاده می‌کند؟

با معلمان فرزند خود کار کنید تا موانع را شناسایی و برطرف کنید. به یاد داشته باشید: اگر برای فرزند شما یک چالش است، به احتمال زیاد برای بچه‌های دیگر نیز مشکل ساز است.#‌توانبخشی #‌روانشناسی منبع: مرکز توانبخشی روشا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

توهم کوتارد یک نوع بیماری روانی نادر است که در آن بیمار به این باور دارد که مرده است یا وجود ندارد، بدنش در حال متعفن شدن است و یا فاقد امعا و احشا و خون می باشد.

15 ساعت پیش

ما می خواهیم به اهداف خود برسیم و رویاهایمان را به واقعیت تبدیل کنیم. ما می خواهیم با آن هدفی زندگی کنیم که در اعماق وجودمان احساس می کنیم. ما هر روز برای موفقیت برنامه ریزی و تلاش می کنیم تا موفقیت را جشن بگیریم. ما برای روزی زندگی می کنیم که شاهد تحقق تلاش های خود باشیم. اساساً تلاش برای موفقیت ما را روز به روز هدایت می کند.

دیروز

نوجوانی (10-19 سال) یک زمان منحصر به فرد و سازنده است. تغییرات متعدد جسمی، عاطفی و اجتماعی، از جمله مواجهه با فقر، بدرفتاری یا خشونت، می تواند نوجوانان را در برابر مشکلات روانی آسیب پذیر کند.

دیروز

بسیاری از ما هر چند وقت یکبار تعریف و تمجید دریافت می کنیم. در حالی که این یک چیز خوب است وقتی نوبت به پذیرش آنها و پاسخ دادن به شخص می رسد ما در مورد آنچه باید بگوییم زبان بسته هستیم یا در کل از دست رفته ایم که این موضوع گاهی اوقات منجر به توهین ناخواسته به شخص می شود

2 روز پیش

ازدواج با فرزند طلاق یکی از مواردی است  که بسیاری از فرزندان طلاق و خانواده ها را نگران کرده است. سوالی که برای بسیاری از فرزندان طلاق وجود دارد این است

3 روز پیش

وجود یک خانواده سالم هم برای خود اعضا و هم برای جامعه منافع زیادی به همراه دارد. خانواده نخستین محیطی است که کودک در آن پرورش می‌یابد و بر رفتارهای او در بزرگسالی نیز تاثیر می‌گذارد.

3 روز پیش

اختلال شخصیت نمایشی از جمله اختلالات شخصیتی است که فرد مبتلا رفتارهای اغواگرایانه و شورانگیز دارد و با روش‌های مختلفی از جمله انجام تست ها قابل تشخیص است.

5 روز پیش

موضوع تفاوت نسل‌ها و اختلاف سنی والدین با فرزندان از مواردی است که در هر خانواده‌ای مطرح می‌شود. از آنجا که تربیت فرزندان تقریبا در تمام خانواده‌ها دغدغه‌ای مشترک است، خیلی‌ها معتقدند که هر چه والدین جوان‌تر باشند انرژی و حوصلۀ بیشتری برای تربیت فرزندان دارند.

5 روز پیش

با استفاده از دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) ، محققان دریافتند شرکت کنندگانی که از گوش دادن حمایتی بیشتری برخوردار بودند ، سطوح بالاتری از تاب آوری شناختی را گزارش کردند

6 روز پیش

اولویت دادن به مراقبت از خود نه تنها ضروری است بلکه برای سلامت مطلوب بسیار مهم است. جسیکا گلد استادیار گروه روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس گفت: مرخصی از کار و سایر مسئولیت ها…

6 روز پیش

پروپرانول نوعی مسدودکننده بتا و داروی تجویزی است که روی تکانه‌های عصبی نواحی خاصی از بدن اثر می‌گذارد تا قلب با آهستگی و ثبات بیشتری بتپد.

6 روز پیش

بیشتر کودکان نوپا بین ۱۱ تا ۱۶ ماهگی شروع به راه رفتن می‌کنند، اگرچه برخی از آن‌ها تا ۱۸ ماهگی شروع نمی‌کنند. به یاد داشته باشید که اکثر مشکلات پیاده روی با کودکان نوپا به تنهایی حل می‌شود. اگر کودک شما تا سن ۱۸ ماهگی قادر به ایستادن، حمایت از خود یا راه رفتن نیست،...

۱ هفته پیش

همه ما می دانیم که عشق عاشقانه و پرشور با گذشت زمان کمی محو می شود و (امیدواریم) به شکل رضایت بخش تری از عشق متعهد تبدیل شود. با این وجود، بسیاری از زوج ها مشتاق هستند تا جرقه های خواستگاری اولیه را دوباره زنده کنند. اما آیا ممکن است؟

۱ هفته پیش

چند پیشنهاد کاربردی برای تقویت رابطه زوجین روابط خوب بین مرد و زن یک شبه اتفاق نمی افتد. آنها تعهد، سازش، بخشش و بیشتر از همه - تلاش می کنند تا بتوانند به رابطه ای با ثبات همراه با عشق و احترام دست…

۱ هفته پیش

تعداد قابل‌توجهی از افراد هستند که بعد از گذشت مدتی از ازدواجشان متوجه می‌شوند که چقدر معیار، ملاک و نگاه‌شان نسبت به ازدواج تغییر کرده است؛ عده‌ای از آن‌ها آمادگی نداشتن و انتخاب در شرایط نامناسب را عامل مهم تصمیم‌گیری اشتباهشان در ازدواج می‌دانند

۱ هفته پیش

بیشتر...