خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

استمرار روند صعودی کرونا خدمات درمانی را مختل می کند ایسنا

استمرار روند صعودی کرونا  خدمات درمانی را مختل می‌کند

ایسنا/مازندرانمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: کادر درمانی در بیمارستان‌ها این روزها دقایق نفس‌گیری را پشت سر می‌گذارند و اگر این روند ادامه یابد سیستم درمانی مختل خواهد شد.

مصطفی جوانیان با بیان اینکه روزهای بسیار سختی را پشت سر می‌گذاریم، اظهار کرد: متاسفانه همچنان بستری بیماران کرونایی در بابل رو به افزایش است و روزهای سختی هم برای پرسنل بهداشتی و هم پرسنل درمانی را شاهد هستیم.
وی  تصریح کرد: هنوز تالارها فعال و تجمعات برقرار است؛ متاسفانه عادی‌انگاری‌ها به حدی بالاست که حتی اگر تالارها هم بسته شوند برخی از مردم با رعایت نکردن پروتکل‌ها، عروسی‌ها را در منازل و باغ ها برگزار می‌کنند.
این مسئول افزود: در تمام دنیا ثابت شده که فقط وزارت بهداشت در کاهش ابتلای افراد جامعه به بیماری کرونا نقش ندارد، بلکه تمام ارگان‌های مرتبط همکاری دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: در حال حاضر بستری بیماران کرونایی در بابل بسیار بیشتر از موج‌های قبلی است؛ هم اکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر در بیمارستان‌های بابل بستری هستند و این وضعیت نسبت به چهار موج گذشته و موج اول کرونا در اسفند ۱۳۹۸ که حداکثر بستری به ۴۲۰ نفر رسیده بود و بعد از آن روند کاهشی به خود گرفت، بسیار نگران‌کننده‌تر و وخیم‌تر است.
وی گفت: فعلا توانستیم بستری سرپایی را راه‌اندازی کنیم تا بر این اساس کمی تاب‌آوری سیستم را افزایش دهیم؛ افزایش ظرفیت پذیرش سرپایی باعث شد که ما در حال حاضر بتوانیم خدمات بهتری را ارائه کرده و پیش از این که بیمار به مرحله خطرناک برسد درمان‌ها را آغاز کنیم.
وی بیان کرد: متاسفانه هنوز هم افرادی هستند که در اداره، اصناف و جامعه از ماسک استفاده نمی‌کنند، یا افرادی که با آگاهی از ابتلا به کرونا از قرنطینه خارج می‌شوند. باید این موارد از سوی مسئولان ادارات و نیز مردم با شماره تماس ۱۹۰ یا اطلاع دادن به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی شهر گزارش شود تا از سوی همکاران بهداشتی مورد پیگیری قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مردم اگر کار فوری ندارند به هیچ عنوان به مراکز درمانی مراجعه نکنند، گفت: برخی افراد بدون اینکه وضعیت‌شان اورژانسی باشد به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. توصیه می‌شود در چنین شرایطی اگر شرایط اورژانسی ندارند هرگز به مراکزی مانند دندانپزشکی مراجعه نکنند.
تزریق ۱۲۸هزار دز واکسن در بابل
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل درباره روند واکسیناسیون کرونا در این شهرستان گفت: تاکنون حدود ۱۲۸ هزار دُز واکسن در بابل تزریق شده است و روزانه ۶ هزار نفر در بابل واکسن دریافت می‌کنند.
وی درباره واکسن‌های موجود در کشور اظهار کرد: واکسن‌های موجود در کشور نوترکیب هستند. آسترازانکا تولید کره جنوبی است و طی روزهای اخیر نمونه ژاپنی آن هم وارد کشور شد. سینوفارم توسط چین تولید شده و برکت نیز از تولیدات داخلی است. واکسن پاستور که مشترک کوبا و ایران است نیز با پلتفرمی جدید ساخته شده و نظیر آن در دنیا وجود ندارد.
جوانیان درباره میزان اثر بخشی واکسن‌ها نیز گفت: سینوفارم ۵۰ تا ۷۰ درصد در کشورهای مختلف، آسترازنکا ۷۰ درصد و برای واکسن پاستور یا کوبا پاستور با دو دز ۷۴ درصد و با دز سوم ۹۲ درصد اثربخشی مطرح شده است.
این مسئول افزود: از نظر اثربخشی دو معیار برای واکسن در نظر می‌گیریم. نخست جلوگیری از ابتلا و دوم این که در صورت ابتلا از تشدید بیماری و مرگ جلوگیری کند. در حال حاضر با سوش دلتا و یک سوش واکسن‌گریز مواجه هستیم.
وی تصریح کرد: وقتی می‌گوییم واکسنی ۷۰ درصد اثر بخشی دارد یعنی ۷۰ درصد جلوی ابتلا به بیماری را می‌گیرد و ۳۰ درصد هم ممکن است افراد بیمار شوند. خوشبختانه تا کنون در بیشتر موارد افرادی که واکسن‌های پاستور، اسپوتنیک و آسترازانکا را تزریق کردند مرگ نداشتیم. یکی از دلایل کاهش مرگ و میر نسبت به آمار بستری‌شدگان نیز واکسیناسیون است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه علاوه بر گروه‌های سنی هدف طبق اولویت‌بندی، در حال حاضر فرهنگیان، خبرنگاران، اساتید دانشگاه و رانندگان تاکسی در مرحله تزریق واکسن قرار دارند؛ گفت: هم اکنون واکسن سینوفارم در حال تزریق است و منتظر واکسن‌های دیگر هستیم تا دز دوم را تزریق کنیم. از مردم نیز می‌خواهیم که منتظر پیامک مراکز درمانی باشند و به این مراکز مراجعه نکنند.
جوانیان خاطرنشان کرد:  اگر شخصی دُز اول واکسن آسترازنکا را تزریق کرد، توصیه این است که برای دز دوم هم همین واکسن بزنند. اما مطالعاتی شده که نشان می‌دهد اگر کسی دو دز اول را فایزر تزریق کرد در دز سوم آسترازانکا را استفاده کند، سطح ایمنی بالاتری خواهد داشت. البته هنوز از نظر علمی نمی‌توان چنین موضوعی را توصیه کرد.
جوانیان درباره نیروهای بهداشتی و درمانی گفت: بیمارستان‌های بابل نیاز مبرم به نیروهای امدادی اعم از پرستار و ماما دارد. همچنین از نیکوکاران می‌خواهیم مانند گذشته به کمک دانشگاه علوم پزشکی بشتابند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مدیرعامل شرکت گازاستان مرکزی گفت:همکاری هدفمند و نظام یافته این شرکت بامراکزعلمی وپژوهشی موجب پیشرفت روزافزون خواهد شد وتبادل اطلاعات و ارتباطات تنگاتنگ با این مجموعه،به روزشدن درهمه عرصه ها را به دنبال خواهد داشت.

لحظاتی پیش

رویاپردازی در دوران کودکی کاری بسیار لذت بخش است که به نظر می رسد یک غریزه طبیعی باشد؛ اما تداوم همین کار لذت بخش در بزرگسالی بسیار سخت است. محققان معتقدند این عمل برای تقویت مغز مفید است.

2 دقیقه پیش

مدیرعامل باشگاه استقلال با حمایت از سرمربی این تیم، از فرهاد مجیدی خواست که با قدرت و انگیزه بیشتر به کارش ادامه دهد.

4 دقیقه پیش

تکنولایف، یک فروشگاه آنلاین در زمینه خرید گوشی موبایل و لوازم جانبی است که در سال 1389 با هدف ارائه خدمات حوزه دیجیتال شروع به کار کرد. در حقیقت تکنولایف حاصل تأسیس و راه‌اندازی چندین وب‌سایت و فروشگاه اینترنتی است که فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته تا به جایگاه حاضر خود برسد.

5 دقیقه پیش

پیشرفت تکنولوژی و صنعت سبب پیدایش دستگاه‌ها و تجهیزات برودتی بسیاری شده است که در سطوح مختلف صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اهمیتی که سیستم های برودت هوا و تهویه مطبوع دارند، تنوع بسیار زیادی در این تجهیزات دیده می‌شوند.

13 دقیقه پیش

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه در اولین رویداد «استان‌آپ» که در کرمان برگزار شد، 13 استارت‌آپ به بیان ویژگی‌های محصول و مدل کسب و کار و نیاز‌های سرمایه‌گذاری خود پرداختند که در پایان رویداد 6 تیم موفق به جذب سرمایه شدند و مذاکراتی میان آنها و سرمایه‌گذار صورت گرفت.

14 دقیقه پیش

در جلسه ای در فرمانداری شهرستان دلیجان آخرین وضعیت تنش آبی روستای قالهر این شهرستان بررسی گردید و با تصمیمات اتخاذ شده مشکل کم آبی این روستا به زودی برطرف می شود.

یک ربع پیش

تیم ملی والیبال ناشنوایان ایران در دومین دیدارش در مسابقات قهرمانی جهان، برابر تیم بلغارستان به پیروزی دست یافت.

یک ربع پیش

سرانجام دلیل جریمه سرمربی تیم فوتبال استقلال توسط کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال مشخص شد.

یک ربع پیش

در حالی که سال جدید تحصیلی هم در بیشتر مدارس به صورت مجازی و با سامانه شاد آغاز شده است، اپراتورهای ثابت و همراه اعلام کردند که اینترنت شاد برای استفاده دانش‌آموزان و معلمان رایگان است.

یک ربع پیش

مطالعات و پژوهش ها نشان می‌دهد که چپ‌ دست یا راست‌ دست بودن بر سطح هوش فرد تاثیری خاصی ندارد.

نیم ساعت پیش

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از الزام ارائه خدمات با کارت واکسن در آینده نزدیک خبر داد.

نیم ساعت پیش

مراسم تشییع و خاکسپاری "علی لندی" نوجوان فداکار ایذه‌ای عصر امروز در این شهرستان برگزار شد

نیم ساعت پیش

جزوه اصول و مبانی آموزش و پرورش

نیم ساعت پیش

اکیپ امروز نوشت که لیونل مسی به احتمال بسیار زیاد پی اس جی را در بازی سه شنبه مقابل سیتی همراهی خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

بیشتر...