خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

همچنان امکان توافق با آمریکا برای احیای برجام وجود دارد پیام هایی میان ایران آمریکا رد بدل شد رضوی

همچنان امکان توافق با آمریکا برای احیای برجام وجود دارد/ پیام هایی میان ایران و آمریکا رد و بدل شد
به گزارشخبرگزاری رضوی، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی گفت: بر اساس آمار منتشره در منابع رسمی و موجود رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه دوم الاقصی تا الان، ۲ هزار و ۲۳۰ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده‌ است و ۱۹ هزار کودک و نوجوان کمتر از ۱۸ سال را بازداشت کرده و از سال ۲۰۲۰ میلادی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی را در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی به دور از هرگونه عدالت مورد محاکمه قرار داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: روز نیروی انتظامی را به همه عزیزان پرتلاش و زحمتکش نیروی انتظامی تبریک می‌گویم که از ارکان امنیت ملی و امنیت مردم ایران و از ستون‌های استوار امنیت کشور هستند و به آنها خداقوت و خسته نباشید عرض می‌کنیم.

وی همچنین افزود: یاد عزیزانی که این روزها جان خود را در راستای امنیت کشور و مردم از دست دادند، گرامی می‌داریم.

کنعانی درباره اظهارات وزیر خارجه قطر در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان مبنی بر آمادگی طرف آمریکایی برای رایزنی به منظور حصول توافق اظهار داشت: در موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها تلاش‌ها از طریق هماهنگ کننده اروپایی و برخی واسطه‌ها از جمله وزرای خارجه کشورهای همسایه، تبادل پیام‌ها برای رسیدن به نقطه توافق همچون سابق در جریان است. اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل هم فرصت خوبی برای انجام یکسری مذاکرات جانبی بود.

رد و بدل شدن پیام میان تهران و واشنگتن

وی ادامه داد: گفت‌وگوهای دو و چندجانبه‌ای در آنجا برگزار و از طریق واسطه‌ها هم از طریق مورا و مقامات عالی برخی کشورها پیام‌هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شد. همچنان تأکید می‌کنیم برای دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و به روند گفت‌وگوها پایبند هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: پاسخ ایران به متن جمع بندی نهایی پیشنهادی مذاکره کننده اروپایی قبلا داده شده بود و تلاش ایران هم این بود که پاسخی شفاف داده شود که به جمع بندی نهایی و شکل گیری توافق کمک کند و تلاش ایران در آن پاسخ این بود که نقاط ابهام در جمع بندی مذاکره کننده اتحادیه اروپا برطرف شود که در صورت انجام توافق، شاهد توافق پایدار باشیم و از تفسیرهایی که می‌تواند مخل توافق باشد پیشگیری شود. در این مسیر، پایبند روند دیپلماسی و مذاکره هستیم. از حسن نیت کشورهای همسایه استقبال می‌کنیم. همچنان در روند مذاکرات و تعامل و تبادل پیام حضور داریم.

کنعانی گفت: همچنان امکان و فرصت برای توافق و ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد و این امکان هست، در صورتی که طرف مقابل مشخصا دولت آمریکا اراده سیاسی خود را بروز و ظهور دهد، این توافق در زمان کوتاهی شکل بگیرد و فرصت برای احیای توافق باقی است.

تعرض به سفارت خانه های ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد تعرض به سفارتخانه های ایران در خارج از کشور گفت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی های ما مورد تعرض گروه‌ها و افراد منتسب به معاند و ضد انقلاب و خشونت طلب قرار گرفته است.

کنعانی با بیان اینکه طبق کنوانسیون وین، کشورها موظف هستند تا امنیت سفارت‌خانه های کشورها را برقرار کنند، اظهار داشت: تعدادی از نمایندگی های ما مورد تعرض قرار گرفتند لذا وزارت خارجه طی تماس‌های تلفنی بر لزوم حفظ امنیت سفارتخانه‌ها تاکید کرد.

وی ادامه داد: عده ای به بهانه اعتراض سیاسی به خشونت ها و روش های غیر اخلاقی و تهدید دیپلمات ها دست زدند و تلاش کردند فعالیت های عادی سفارتخانه‌های ایران را در خارج از کشور، با مشکل مواجه سازند. در حوزه برخی سفارتخانه‌ها، مهاجمین که ادعای حقوق بشر و ادعای سیاسی دارند، به نمایندگی های ایران بی احترامی کردند و حتی موجب وحشت و نگرانی ایرانی‌های مقیم خارج از کشور شدند که این موارد به کشورهای پذیرنده ابلاغ شد و اقدامات لازم انجام شده است و شرایط نسبتا خوبی وجود دارد و سفارت خانه های ایران کار خود را آغاز کردند.

به مقامات دولت اقلیم کردستان هشدار های لازم را داده ایم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره فعالیت برخی گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق نیز اظهار داشت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جمهوری عراق و کشور برادر و دوست احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت سرزمینی این کشور و کمک به ثبات و امنیت در این کشور است. این یک شعار نیست و یک سیاست رسمی و اعلام شده و اثبات شده ایران است. ایران در عمل اثبات کرد که در سخت‌ترین شرایط عراق که این کشور مورد هجوم تروریست‌های مسلح و جریان سیاه تروریستی داعش و گروه‌های تکفیری قرار گرفت ایران اولین کشوری بود که در کوتاه‌ترین زمان به کمک دولت و ملت عراق هم در بخش دولت مرکزی و هم در حوزه اقلیم کردستان عراق شتافت که بتواند از امنیت این کشور و شهروندان عراق دفاع کند و تا روزی که این کشور در معرض آسیب و خطر بود ایران با تمام توان در کنار برادران عراقی، نیروهای مسلح و مردم عراق بود.

وی گفت: درباره رخدادی که در حوزه اقلیم کردستان عراق شاهد بودیم باید اشاره کنم ایران در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین‌های مجاور به مرکز تهدید امنیت خودش به دولت مرکزی عراق و همچنین دولت اقلیم کردستان عراق و مقامات محلی اقلیم تذکر و توجه داد. متاسفانه در بخش‌هایی از مناطق اقلیم کردستان سال های طولانی است که گروه‌های مسلح، تجزیه طلب و تروریست پایگاه‌ها و مراکزی را تاسیس کرده و در مقاطع زمانی مختلف امنیت ملی ایران را مورد تهدید و در عمل مورد خدشه قرار دادند هم به نیروهای مسلح ما تعرض کردند و شهدای زیادی را در مناطق شمال غرب در نتیجه تعرض مسلحانه گروه‌های تروریست و تجزیه طلب تقدیم کردیم و هم شهروندان زیادی را در این مناطق و استان‌های همجوار از دست دادیم. بر مبنای وظیفه ذاتی، حق همسایگی و توسل به روش‌های حقوقی و قانونی در چارچوب‌های مختلف هم گفت‌وگوهای سیاسی با مقامات دولت مرکزی عراق و هم مقامات محلی اقلیم کردستان تذکر لازم را دادیم و ضرورت پاکسازی این مناطق از گروه های تروریستی را یادآور شدیم. برمبنای مسئولیت خود یادداشت های رسمی متعدد به دولت مرکزی عراق در این زمینه داده شده و هم موارد نقض امنیت گزارش و هم مسئولیت دولت عراق برای تامین امنیت یادآور شده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: در مذاکرات سیاسی، امنیتی و کمیته‌های مشترک مرزی هم همواره این موارد یادآور شده است. در قالب کمیته امنیتی مشترک به دولت عراق و مقامات اقلیم ذکر شده و مسؤولیت‌های طرف عراقی در این زمینه بیان شده است. آن چیزی که مربوط به ایران هست رعایت حسن همجواری صورت گرفته و آن چه مربوط به طی کردن چارچوب‌های حقوقی است طی شده است و در حوزه سیاسی با توجه به مناسبات نزدیک و دوستانه بسیار خوب با برادران در دولت مرکزی و دولت محلی اقلیم کردستان همواره در گفت‌وگوها این مطالبه مطرح شد که نیازمند اطمینان بخشی به ایران هستیم که از خاک عراق اراضی ایران مورد تعرض قرار نمی گیرد و امنیت شهروندان و مرزبانان ما مورد تعرض قرار نمی گیرد. همه چارچوب‌های سیاسی، امنیتی و حقوقی طی شده و ایران برای حفظ امنیت و دفاع خود بر مبنای حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد عمل کرده است. در ایام اخیر گفت‌وگوهای خوبی با مقامات عراق و اقلیم صورت گرفته و وعده‌هایی داده شده است.

وی گفت: از دولت عراق انتظار داریم امنیت ر ا برقرار کند و امیدواریم در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

سخنگووی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی گفت:‌آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در برخی کشورها از جمله کره جنوبی همواره از موضوعات مورد مطالبه ایران بوده و این را در روش‌های دیپلماتیک و در قالب مذاکرات سیاسی و اقتصادی و بانکی و تجاری پیگیری کردیم و این جزو هدف‌های مهم ماست و معتقدیم دولت‌هایی که سرمایه ملی ایران در آنجا وجود دارد بر مبنای مناسبات دوستانه و قوانین و مقررات بین‌المللی موظفند منابع مالی و دارایی های ایران را آزاد کنند و آزادسازی این منابع را مشروط به هیچ رخداد دیگری خارج از مناسبات دوجانبه نکنند. مذاکرات با کره جنوبی صورت گرفته و تلاش ها در جریان است و پیشرفت‌هایی داشتیم و امیدواریم شاهد اتفاقاتی باشیم و اخبار تکمیلی را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی بیان کرد: در شرایط اخیر شاهد اقدامات خارج از عرف برخی شبکه‌هایی بودیم که مدعی هستند رسانه هستند و وظیفه اطلاع رسانی را انجام می‌دهند. در کمال تاسف این گونه رسانه‌های مدعی به کارخانه دروغ سازی و اتاق عملیات رسانه‌ای و تحریک آمیز و تشویق خشونت و ترویج قتل و تحریک برای حمله به امکان عمومی و مرکز آموزش درست کردن کوکتل مولوتوف و ایجاد آشوب و بلوا تبدیل شده‌اند. اسم اینها را چه باید بگذاریم؟ آیا اینها رسانه هستند. چگونه رسانه‌ای است که روزانه روش‌های مختلف غیراخلاقی را اعم از دروغ پردازی ترویج می‌کند. این اتاق عملیات و مرکز ترویج خشونت است و با هیچ معیاری فعالیت چنین رسانه‌ای قابل قبول نیست.

به گزارش فارس، کنعانی ادامه داد: ایران در این زمینه به مسؤولیت خود عمل خواهد کرد و هم به کشورهای پذیرنده تذکر جدی داده شده و هم از طریق کشورهای مرتبط و دوست تذکر جدی به آنهایی که از اینها حمایت مالی می‌کنند داده شده و گفته شده ایران از ظرفیت‌های خود در چارچوب‌های مختلف اعم از حقوقی و سیاسی به صورت جدی استفاده خواهد کرد و نسبت به این شبکه‌ها که کار تروریستی انجام می‌دهند اقدام خواهد کرد. مقدماتی فراهم شده و در بازه زمانی کوتاه مدت آینده این اقدامات را مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره آتش بس در یمن، آزادی حاجی ایرانی بازداشت شده در عربستان و آزادی باقر نمازی و ... و همزمانی این‌ها بیان کرد: در بحث یمن آتش بس و تحولات مرتبط با بحران یمن موضوع حائز اهمیتی است. مواضع ایران در این ارتباط صریح و رسمی و روشن بیان شده است. جنگ یمن یک جنگ غیرضروری بود و با حکمت و درایت می‌شد شاهد چنین جنگ خانمانسوزی در یمن نباشیم. بارها گفتیم راهکار یمن سیاسی است نه نظامی. در مورد آتش بس هم کمک کننده برای شکل گیری روند مذاکرات برای حصول آتش بس بودیم. آتش بس یکی از راهکارهای طرح چهارگانه ایران برای حل و فصل سیاسی بحران بوده و هم جزو حامیان شکل گیری آتش بودیم.

وی ادامه داد: گفته ایم آتش بس به عنوان یک موضوع ذاتی مدنظر نیست و باید مقدمه‌ای باشد برای کمک به حل و فصل بحران سیاسی یمن و شکل گیری شرایط با ثبات و پایدار در این کشور و معتقد بودیم آتش بس یک گام است ولی وجه دیگری دارد و آن رفع تحریم‌های ظالمانه علیه مردم یمن و ... آتش بس انجام شد ولی بخش دوم به خوبی انجام نشد. قبلا گفته‌ بودیم پایداری آتش بس زمانی رخ می‌دهد که وجه دیگر یعنی رفع محاصره انجام و نظر طرف های یمنی تامین شود. ایران حتما از تجدید دوره آتش بس حمایت می‌کنیم و دوستان و طرف‌های مرتبط در یمن را به این مسیر تشویق می‌کنیم ولی تصمیم گیر اساسی در یمن خود یمنی‌ها هستند و ایران به عنوان طرف علاقه‌مند به صلح در یمن دوستان خود را به این مسیر تشویق می‌کند. از ماموریت سازمان ملل و فرستاده آن در تکمیل روند سیاسی در یمن حمایت می‌کنیم ارتباط بسیار خوبی داریم و گفت‌وگوهایی هم انجام شده و ارتباط و گفت‌وگوها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: امیدواریم مجموعه تلاش‌های دیپلماتیک و حسن نیت طرف‌های درگیر در یمن باعث شود آتش بس در یمن برقرار و روند تکمیل گام بعدی یعنی رفع محاصره ظالمانه و ... منجر به برقراری ثبات دائمی در یمن بشود.
#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

علیرضا بیرانوند به دلیل مصدومیت از ناحیه بینی شانس بازی در برابر ولز را از دست داد.

2 ساعت پیش

تمرینات امروز بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران زیر نظر کارلوس کی‌روش و با حضور علیرضا بیرانوند در تمرینات گروهی برگزار شد.

4 ساعت پیش

رهبر انقلاب در پاسخ به عده‌ای که می‌گویند صدای ملت را بشنوید، فرمودند: صدای رعدآسا در 13 آبان امسال بلند شد. منبع: دانشجو

4 ساعت پیش

گمانه زنی‌ها در دوحه قطر حکایت ازآن دارد که احتمالا دانیله اورساتو، داور ایتالیایی دیدار حساس ایران و آمریکا را سوت خواهد زد.

4 ساعت پیش

مرتضی پورعلی گنجی به رهبر خط دفاعی تیم ملی فوتبال ایران تبدیل شده است.

2 ساعت پیش

لیونل اسکالونی، سرمربی تیم ملی آرژانتین، سعی دارد از دیگو مارادونا برای الهام بخشیدن به شاگردانش استفاده کند.

2 ساعت پیش

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران با اظهار این که ماموریت نیمه تمام سردار شهید سلیمانی را دهه هشتادی ها با از بین بردن رژیم اسرائیل تمام می کنند، هشدار داد که اگر این رژیم و آمریکا اشتباه فاحشی علیه ایران مرتکب شوند ،ببیند این نسل با شما چه می کند. منبع: دانشجو

4 ساعت پیش

از اتفاقات غیرقابل پیش بینی در جام جهانی تقابل دو دروازه بان استقلال و پرسپولیس در قطر بود.

4 ساعت پیش

سیدمجید حسینی پس از اتفاقات بازی اول و برخورد صورت به صورت با علیرضا بیرانوند در شرایط سختی قرار گرفته بود.

4 ساعت پیش

بیشتر...