عصر ایران |
۱ هفته پیش

افشای آخرین تماس های تلفنی بن علی هنگام فرار از تونس وقتی خلبان، رئیس جمهور را جا گذاشت

درست بعد از نیمه شب، هواپیمای رئیس جمهور بن‌علی در جده عربستان سعودی فرود آمد. او به خلبان دستور می‌دهد تا برای سفر بازگشت خود را آماده کند. سپس او و خانواده‌اش تا کاخ ملک فیصل همراهی می‌شوند.

بی‌بی‌سی به فایل های صوتی فوق العاده‌ای دست یافته که به اعتقاد این شبکه مربوط می‌شود به تماس‌های تلفنی زین العابدین بن‌علی، رئیس جمهور تونس زمانی که در سال ۲۰۱۱ از حکومت سرنگون شد و به عربستان سعودی فرار کرد.

به گزارش عصرایران، این فایل های صوتی لحظات پایانی نشان می‌دهد که چگونه اقتدار زین‌العابدین بن علی فروریخت، سرنوشت کسی که بعد از ۲۳ ساله ریاست جمهوری، در اثر اعتراضات مردمی مجبور به فرار شد و موج خیزش‌های طرفداران دموکراسی"بهار عربی" را جرقه زد.

این صداهای ضبط شده از نظر حقوقی مورد تجزیه و تحلیل کارشناسان صوتی قرار گرفته و هیچ مدرکی دال بر دستکاری و ویرایش شدن آن‌ها پیدا نشده است.

بن‌علی در سال ۲۰۱۹ در زمانی که در تبعید خودخواسته در عربستان سعودی بود، درگذشت. بی‌بی‌سی این صداهای ضبط شده را برای کسانی که این افراد را می شناسند، پخش کرده و آن‌ها معتقدند که این صداها واقعی بوده که خود مدرک دیگری دال بر حقیقی بودن آنهاست، با این حال برخی از افراد صحت آن را به شدت رد می‌کنند.

اگر این صداها واقعی باشند، دیدگاهی باورنکردنی از تغییر خلق و خوی بن‌علی از ۴۸ ساعت آخر رژیم او ارائه می‌دهد، چرا که او به تدریج شروع به درک تاثیر واقعی اعتراضاتی می‌کند که دولت پلیسی او را به لرزه درآورد.

این صداهای ضبط شده که خلاصه‌ای از آن در این مطلب آمده، از شب ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱ شروع می‌شود.

اولین مورد باید تماس تلفنی طارق بن‌عمار، سرمایه دار رسانه‌ای موفق و یکی از افراد مورد اعتماد رئیس جمهور وقت باشد که به خاطر تشویق جورج لوکاس، کارگردان به فیلمبرداری اولین فیلم جنگ ستارگان در تونس معروف است. اوایل آن روز بن‌علی سخنرانی تلویزیونی در تلاش برای سرکوب اعتراضات گسترده انجام داد.

نارضایتی گسترده ناشی از مشکلات اقتصادی و دهه‌ها حکومت استبدادی و فساد، سال ها قبل از این که محمد بوعزیزی، یک فروشنده جوان خیابانی خود را به آتش بکشد، در این کشور به وجود آمده بود. این فروشنده پس از آن که ماموران پلیس مانع از دستفروشی اش در شهر سیدی بوزید شدند، خود را آتش زد.

تا روز ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱، حدود ۱۰۰ نفر در اعتراضاتی که خیابان‌های پایتخت را فراگرفته بود، کشته شدند.

هرچند بن‌علی در مکالمه تلفنی با بن‌عمار مطمئن به نظر می‌رسد و بن‌عمار از عملکرد او قدردانی می کند، اما باز هم بن علی از سخنرانیش راضی نیست و می‌گوید که سخنرانی به قدر کافی روان نبود، اما بن عمار به او در مورد این سخنرانی اطمینان می‌دهد.

بن‌عمار در این مکالمه تلفنی می‌گوید: "به هیچ وجه...این بازگشتی تاریخی است. شما مرد مردم هستید. شما از زبان آن‌ها صحبت می‌کنید."

اما به نظر می‌رسد سخنانی که برای مردم تونس بیان شد، کافی نبوده چرا که فردای آن روز اعتراضات تشدید می‌شود.

ترتیبی داده می‌شود که خانواده بن‌علی برای امنیت خود با هواپیمایی به خارج - به مقصد عربستان سعودی- بروند بن‌علی متقاعد می‌شود که آن‌ها را همراهی کند.

محتوا و زمان صداهای ضبط شده بعدی بن‌علی، مربوط به زمانی است که او در این پرواز است.

در این صداهای ضبط شده شنیده می‌شود که او یک سری تماس‌هایی با سه نفر دارد که در آن به شدت عصبانی است و گمان می‌رود که این تماس‌ها با وزیردفاع، رئیس ستاد ارتش و یکی از افراد مورد اعتماد نزدیک به او باشد.

درست بعد از نیمه شب، هواپیمای رئیس جمهور بن‌علی در جده عربستان سعودی فرود آمد. او به خلبان دستور می‌دهد تا برای سفر بازگشت خود را آماده کند. سپس او و خانواده‌اش تا کاخ ملک فیصل همراهی می‌شوند.

اما خلبان از دستور سرپیچی می‌کند. او بن‌علی را رها می‌کند و به تونس باز می‌گردد.

صبح روز بعد بن‌علی در عربستان بار دیگر به رضا قریره، وزیر دفاع زنگ می‌زند، اما وزیر دفاع به او می‌گوید که دولت هیچ کنترلی بر آن چه که در خیابان‌ها می‌گذرد، ندارد.

او به بن‌علی می‌گوید که حتی صحبت از کودتا هم هست. بن‌علی قبل از این که بار دیگر از بازگشت به کشور صحبت کند، این اقدام را به "اسلامگرایان" نسبت می دهد و را رد می‌کند.

اما ظرف چند ساعت دولتی جدید در تونس تشکیل می‌شود، دولتی که در آن شماری از وزرا از جمله آقای قریره سمت‌های خود را حفظ می‌کنند.

زین العابدین بن‌علی هرگز به کشور بازنگشت و تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۹ در جده بود.

رضا قریره، وزیر دفاع و راشد عمار، فرمانده ارتش هنگامی که بی‌بی‌سی با آن‌ها تماس گرفت، از اظهارنظر در مورد صداهای ضبط شده خودداری کردند.

دو نفر ازدوستان نزدیک بن‌علی از جمله بن‌عمار، برقراری تماس با او را رد کردند و بن عمار گفت که تلاشی برای اطمینان دادن به رئیس جمهور در مورد حکومتش نکرده است.

بی‌بی‌سی بیش از یک سال را صرف تحقیق در مورد صحت صداهای ضبط شده کرده است. این صداها توسط تعدادی از کارشناسان برجسته حقوقی در بریتانیا و آمریکا جهت یافتن نشانه‌هایی از دستکاری، ویرایش و یا پردازش جعلی برای تغییر اصوات تجزیه و تحلیل شدند، اما هیچ گونه نشانه‌ای منبی بر دست کاری شدن در این صداها یافت نشده است.#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روزنامه «نیویورک تایمز» نوشت:رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی استقرار چندین هزار نیروی آمریکایی و همچنین اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی برای کمک به متحدان ناتو در منطقه بالتیک و اروپای شرقی است.

5 ساعت پیش

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در ۱۰ ماه گذشته نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار تامین ارز داشتیم و با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد مثبت تداوم داشته باشد.

5 ساعت پیش

کاخ سفید در بیانیه ای از نشست بایدن با مقامات اروپایی با محوریت اوکراین خبر داد.

6 ساعت پیش

محمد مخبر معاون اول رییس جمهور مصوبه مربوط به طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور و اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی مربوط به میزان تسهیلات اعطایی به مددجویان نیازمند در محکومیت‌های مالی را ابلاغ کرد.

6 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه این کمیسیون با رئیس بانک مرکزی برای بررسی سیاست‌های پولی و ارزی کشور و برنامه بانک مرکزی جهت مدیریت آن خبر داد.

6 ساعت پیش

امیر عبداللهیان: مذاکرات ما با ۱+۴ به طور مستقیم است و مذاکرات با آمریکا از طریق non paper و آقای مورا و یکی دو کشور عضو برجام در وین است.

7 ساعت پیش

شرکت بانک ملت از افزایش سرمایه ۵۵ هزار میلیارد ریالی از محل اندوخته تفاوت تسعیر ارز دارایی ها و بدهی های ارزی و سود انباشته خبر داد تا در صورت تصویب و ثبت، جایگاه نخست در میان بانک های بورسی را فتح کند.

7 ساعت پیش

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد که سویه اومیکرون در حال آسیب رساندن به بیمارستان‌های ایالات متحده در مقیاسی است که قبلاً در همه‌گیری دو ساله دیده نشده بود.

7 ساعت پیش

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار در سطوح نارنجی و زرد از بارش برف و باران در ۲۲ استان خبر داد. منطقه اثر این پدیده پنج‌شنبه (۷ بهمن ماه) استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نوار شرقی خوزستان، غرب کردستان، جنوب غرب آذربایجان غربی، ارتفاعات در تهران، البرز، مازندران و قزوین و جمعه (۸ بهمن ماه) ارتفاعات استان‌های مازندران و گلستان خواهد بود.

7 ساعت پیش

امارات همچنین حمله موشکی بامداد امروز ارتش یمن به منطقه جیزان عربستان را محکوم کرد و مدعی شد که در این حمله دو نفر از غیرنظامیان سعودی زخمی شدند.

7 ساعت پیش

تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خود اقدام کنند.

7 ساعت پیش

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه راهبرد متوازن‌سازی روابط خارجی ایران با قدرت پیگیری خواهد شد، گفت: مسکو، پکن و وین برای تامین منافع ملی ایران نقش مکمل دارند و دوگانه‌های میدان و دیپلماسی یا شرق‌نگری و غرب‌محوری، همگی آدرس‌های غلط است.

7 ساعت پیش

سرپرست معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش برتسریع تکمیل ساختمان جدید دادگستری کیش تاکید کرد

7 ساعت پیش

با دستور مستقیم سرپرست‌ سازمان منطقه آزاد کیش، مجوز فعالیت ترخیص‌کنندگان کالا پس از نزدیک به سه سال صادر شد

7 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی ۷ سؤال نمایندگان از وزیر صمت در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

8 ساعت پیش

بیشتر...