خبرگزاری تسنیم |
3 روز پیش

وزارت های نیرو کشور مقصران اجرایی نشدن پروژه انتقال آب بن بروجن هستند اخبار چهارمحال بختیاری اخبار استانها تسنیم Tasnim


وزارت‌های نیرو و کشور مقصران اجرایی نشدن پروژه انتقال آب بن-بروجن هستند

گروه استان‌ها - نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته وزارت نیرو به تعهدات خود در پروژه انتقال آب بن-بروجن عمل نکرده است، گفت: وزارت کشور نیز در تامین امنیت این پروژه کوتاهی کرده است.

- اخبار استانها -

احمد راستینه در گفتگو با خبرنگار تسنیم درشهرکرد، با اشاره به پروژه بن_بروجن آب شرب نیمی از جمعیت استان چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: از سال 86 مطالعات این پروژه شروع شد و در سال 91 رسماً آغاز به کار کرد، این پروژه تا سال گذشته یک بخشی از آن صورت گرفته بود اما پمپاژ‌های آن و تصفیه‌خانه انجام نشده بود.

وی بیان داشت: با پیگیری‌های فشرده مجمع نمایندگان استان اعتبارات خوبی برای این پروژه جذب شد، 225 میلیارد تومان اعتبار جذب شد تا ضمن تکمیل تصفیه خانه و پمپاژ، لوله‌گذاری باقی مانده هم انجام شود و در کنار این اعتبار بالغ بر 100 میلیارد تومان در پایان سال آماده و جذب شد و از محل سفر استانی رئیس مجلس هم 50 میلیارد تومان به اعتبارات پروژه برای سال 1400 افزوده شد. 

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در یک سند رسمی بین مجلس که به امضای دستیار ویژه ریاست مجلس رسید و وزارت نیرو و استانداری بالغ بر 670 میلیارد تومان از محل فاینانس برای این پروژه اعتبار امضا شد که ما به عنوان نمایندگان مردم تلاش کردیم مجوز استفاده از اعتبارات فاینانس را در لایحه بودجه قرار دهیم که خوشبختانه این اتفاق افتاد یعنی در کمیسیون تلفیق مجوز استفاده از این اعتبارات به استان داده شد که این استان یکی از پنج استانی است که از محل اعتبارات فاینانس می‌تواند استفاده کند‌.

راستینه خاطرنشان کرد: از این 670 میلیارد تومان که در لایحه بودجه مجوز داده شد، 300 میلیارد تومان آن برای تکمیل پروژه بن-بروجن است، این پروژه دو مسئله داشت که مسئله اول آن اعتباری بود که مجمع نمایندگان استان با پیگیری متعدد موفق شد بحث اعتباری پروژه را حل بکند اما مسئله دوم آبگیری بود که از نظر جغرافیایی در منطقه اصفهان قرار دارد.

وی افزود: متاسفانه در طول سال‌های گذشته هرگاه منطقه آبگیر شروع به کار می‌کرد، تعداد معدودی به این تاسیسات حمله و ایجاد ناامنی کردند و نمایندگان مردم استان چهارمحال و بختیاری موظف به پیگیری این موضوع بودند، جلسات بسیاری با مسئولین مختلف برگزار شد و مزید بر اینکه ما شکایت مسئولین را در کوتاهی انجام وظیفه و ترک فعل آن‌ها به کمیسیون اصل 90 کردیم که رسیدگی شد.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در پایان در شورای امنیت کشور مصوب شد که نیروی انتظامی و استانداری‌ها خصوصا استانداری استان مجاور  نسبت به برقراری امنیت منطقه آبگیر اقدام کند، این دستور ابلاغ شد و در حال انجام کارها است و به محض اینکه شرایط در آبگیر فراهم شود، کار شروع می‌شود اما به موازات بحث آبگیر، پمپاژ و تکمیل تصفیه خانه مرکزی این پروژه در دستور کار و در حال انجام است، تقریبا بالای 90 درصد لوله‌گذاری مسیر صورت گرفته است و تصفیه خانه و ایستگاه‌های پمپاژ حدود 45 درصد پیشرفت داشته‌اند.

راستینه با اشاره به پیشرفت فیزیکی 75 درصدی پروژه بن-بروجن، گفت: باید امسال تلاش کرد تا مسئله آبگیر حل و فصل شود، جلسات متعددی گرفته شده و نتیجه نهایی به مردم اعلام می‌شود، آنچه در رابطه با آبگیر اتفاق افتاده این است که در عالی‌ترین سطح امنیتی کشور مصوبه گرفته شد که آبگیر تامین امنیت شود، امید است این مصوبه اجرا شود.

وی با اشاره به کوتاهی وزارت نیرو در خصوص پروژه بن-بروجن، گفت: متاسفانه در طول سال‌های گذشته وزارت نیرو به تعهدات خود عمل نکرده است، وزارت نیرو مکلف بود که در سال‌های گذشته یا منطقه آبگیر را تحویل استان چهارمحال و بختیاری دهد تا این استان امنیت را برقرار کند یا با تعامل با وزارت کشور و نیروی انتظامی امنیت این پروژه را تأمین کند که در این مسیر وزارت نیرو کوتاهی کرده است.

راستینه اظهار داشت: وزارت کشور هم متاسفانه در جایی که باید استاندار استان مجاور را مکلف به تامین امنیت آبگیر می‌کرد کوتاهی کرده است، البته پیگیری‌های آب منطقه‌ای استان چهارمحال و بختیاری هم در خصوص این پروژه قابل قبول نبوده است، تصور می‌شود این پروژه که جزو ضروریات زیر ساخت استان است به سرانجام خوبی برسد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجمع نمایندگان در سال گذشته و امسال با بیان یک منطق درست و شفاف این پروژه را کاملا مستقل، قانونی، دارای همه مجوزات دانست و مهمتر اینکه در طول سال‌های گذشته این پروژه اعتبارات ملی جذب کرده است و 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد پس در حقیقت گره زدن این پروژه به یک پروژه‌ای که اساسا مجوز زیست محیطی آن در هاله‌ای از ابهام است و صادر نشده، شروع نشده، ردیف ملی ندارد، هنوز مجوز قانونی صادر نشده و دارای مسائل جدی اجتماعی و امنیتی است به هیچ عنوان مورد قبول و تایید مسئولین استان ما نخواهد بود.

ویگفت: به هیچ عنوان اجازه داده نمی‌شود پروژه بن-بروجن به پروژه دیگری مربوط شود، پروژه بن-بروجن آب شرب نیمی از جمعیت استان و حق مردم این استان است و وظیفه حکومت و دولت ادای این حق مسلم است و طبیعتا آب شرب مسئله اول همه موضوعات وزارت نیرو است و امروز همه مسئولین به اتفاق نظر از اجرای این پروژه خبر می‌دهند، مردم همه بدانند که ما اجازه گره زدن یک پروژه قانونی را به یک پروژه غیرقانونی نمی‌دهیم.

نماینده بروجن در مجلس: خیانت برخی مسئولان در پروژه بن-بروجن موجب بازداشت‌شان شد
تنش آبی در مرکز آب ایران| مردم بروجن آب شرب سالم ندارند/ چرا پروژه انتقال آب "‌بن ـ بروجن" اجرایی نمی‌شود؟ + فیلم
پروژه آبرسانی "بن ـ بروجن" همچنان بی‌نتیجه/ 450000 نفر در استان چهارمحال و بختیاری آب شرب مناسب ندارند+ فیلم

راستینه در پایان خاطرنشان کرد: مردم استان چهارمحال و بختیاری از شایعات واخبارکذبی که به مسئولین و مجمع نمایندگان آن‌ها نسبت می‌دهند، عبور کنند واخباررسمی را از طریق دفتر روابط عمومی نمایندگان و خبرگزاری‌های رسمی پیگیری کنند، مردم یقین داشته باشند که پروژه بن-بروجن اجرا می‌شود.

انتهای پیام/7540/ ت#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

پریروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

پریروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

پریروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

پریروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

پریروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

پریروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

پریروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پریروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

پریروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

پریروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

پریروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

پریروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

پریروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

پریروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

پریروز

بیشتر...