خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

اسپیس ایکس ۵۳ ماهواره را برای مشتریان خصوصی پرتاب کرد ایسنا

«اسپیس‌ایکس» ۵۳ ماهواره را برای مشتریان خصوصی پرتاب کرد

۵۳ ماهواره با موشک «فالکون ۹» شرکت «اسپیس‌ایکس» به فضا پرتاب شدند.

به گزارش ایسنا،شرکت «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) یک گروه جدید از ماهواره‌ها را برای مشتریان خصوصی به فضا پرتاب کرد.

به نقل از اسپیس،ماموریت «ترانسپورتر ۱۰»(Transporter-10) روز دوشنبه چهارم مارس در ساعت ۵:۰۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی، از مجتمع پرتاب فضایی «SLC-4E» در «پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ» کالیفرنیا بلند شد.

این ماموریت، ۵۳ محموله را از جمله ماهواره «جکال»(Jackal) شرکت «ترو اناملی»(True Anomaly)، چندین «کیوب‌ست»(cubesats) و «نانوست»(nanosat) و ماهواره «آیرس»(Aires) شرکت «ایپکس»(Apex) که خود بارهای متعددی حمل می‌کند، در مدارهای گوناگون قرار خواهد داد. اگر همه چیز خوب پیش برود، همه ۵۳ محموله باید حدود دو ساعت پس از جدا شدن از مرحله بالایی موشک اسپیس‌ایکس مستقر شوند.

این ماموریت، بیستمین پرتاب را برای موشک «فالکون ۹»(Falcon 9) اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۴ رقم زد. این شرکت گفته است که قصد دارد امسال ۱۴۴ پرتاب را انجام دهد.

حدود هفت دقیقه و ۴۰ ثانیه پس از بلند شدن، اسپیس‌ایکس اولین مرحله تقویت‌کننده خود را در «منطقه فرود ۴»(LZ-4) در پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ فرود آورد.

«اسپیس‌ایکس» ۵۳ ماهواره را برای مشتریان خصوصی پرتاب کرد
عکسی از محموله‌های گوناگون ماموریت «ترانسپورتر ۱۰» که در محفظه محموله موشک «فالکون ۹» محصور شده‌اند

ترانسپورتر ۱۰ به عنوان یک ماموریت «سواری اشتراکی» شناخته می‌شود؛ به این معنی که چندین محموله کوچک‌تر را برای تعداد زیادی از مشتریان حمل می‌کند. این پرتاب‌ها یک راه مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌تر را برای شرکت‌های خصوصی ارائه می‌کنند تا ماهواره‌ها را بدون نیاز به منتظر ماندن برای پرتاب یک فضاپیمای بزرگ‌تر در مدار قرار دهند. این ماموریت، دهمین ماموریت سواری اشتراکی اسپیس‌ایکس تا به امروز بود.

با توجه به تعداد زیاد محموله‌ها، این پرتاب دارای چندین رویداد استقرار از مدارهای متفاوت خواهد بود. انتظار می‌رود اولین استقرار حدود ۵۳ دقیقه پس از پرتاب رخ دهد که مدت کوتاهی پس از قطع شدن موتور «مرلین»(Merlin) مرحله دوم موشک است.

ویدئو

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح نشست امروز این کمیسیون با حضور وزیر کار گفت: براساس گفته‌های آقای مرتضوی، با لایحه‌ای که قرار است وزارت کار و دولت به مجلس ارائه دهند، مجلس هم در بحث تعیین دستمزد کارگران دخیل خواهد بود.

یک ربع پیش

در چهارمین روز از مسابقات قهرمانی فدراسیون جهانی و سهمیه المپیک در برزیل، نمایندگان کشورمان در تفنگ 10 متر آقایان در خط آتش ایستادند.

یک ربع پیش

رئیس دانشکده رسانه دانشگاه آزاد با بیان اینکه باید جنایات رژیم اسرائیل را به درستی تبیین کنیم تا حقانیت و اقتدار ایران مشخص شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال صلح، ثبات و آرامش در جغرافیای منطقه و توقف جنایات رژیم صهیونیستی است.

یک ربع پیش

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: همه ما قدردان زحمات ارزشمند شما هستیم، صهیونیست‌ها در این مدت هفتاد و اندی سال هیچ وقت این گونه سیلی نخورده بودند.

یک ربع پیش

سه هزارمین واحد مسکن روستایی شهرستان بوشهر از محل تسهیلات طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی ویژه مددجویان افتتاح شد.

یک ربع پیش

به گفته وزیر اقتصاد علت کاهش درآمدهای مالیاتی در بخش دوم لایحه بودجه سال 1403 کاهش 5 درصدی نرخ مالیات بر تولید بوده است و مقرر شده تا این کاهش از طریق منابع درآمدی دیگر جایگزین شود.

یک ربع پیش

حافظ قرآن کریم که تلاوت زیبای او در تلویزیون مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت، در تمرین پرسپولیس حاضر شد.

یک ربع پیش

سرمربی تیم ملی والیبال ایران از 39 بازیکن برای حضور در دومین اردوی آماده‌سازی این تیم دعوت کرد.

یک ربع پیش

برای اولین بار در نظام بانکی، افراد بالای 65 سال سن در شعب بانک ملت بدون صف و با اولویت در سامانه نوبت دهی خدمات دریافت می کنند.

یک ربع پیش

بیشتر...