راهبرد معاصر |
6 روز پیش

افزایش صادرات نفت ایران تا مرز میلیون بشکه راهبرد معاصر

پترولجستیک از افزایش صادرات نفت ایران به ۹۶۱ هزار بشکه در روز طی روز‌های اول تا ۱۹ ژوئن خبر داد و این در حالی است که صادرات ال پی جی ایران نیز طی امسال ۴ درصد از پیش بینی‌ها بیشتر بوده است.

به گزارش راهبرد معاصر،یک شرکت تحلیل تجارت دریایی نفت به نام پترولجستیک از افزایش قابل توجه صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی خبر داد.

بررسی‌های این شرکت نشان می‌دهد ایران طی روز‌های اول تا ۱۹ ژوئن به طور متوسط ۹۶۱ هزار بشکه در روز نفت روانه بازار جهانی کرده است. این در حالی است که بر اساس آمار این شرکت طی ماه میلادی گذشته صادرات نفت ایران ۴۶۱ هزار بشکه در روز برآورد شده بود.

بر اساس این گزارش با وجود تحریم‌های آمریکا تولید و صادرات نفت ایران روندی صعودی داشته و چین بزرگترین خریدار نفت از این کشور بوده است.

رویترز چندی پیش اعلام کرد چین هفته پیش ۲ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده که احتمالا در ذخایر دولتی نفت چین تخلیه خواهد شد. این محموله توسط نفتکش شرکت ملی نفت ایران به چین ارسال شد و احتمالا در آمار رسمی واردات نفت چین که در ماه جولای منتشر خواهد شد درج می‌شود. دولت چین پیش از آن نیز از ابتدای سال جاری میلادی سه محموله نفت دیگر از ایران برای تخلیه در مخازن ذخیره خود وارد کرده بود.

از سوی دیگر پایگاه تخصصی اس پی گلوبال طی گزارشی کل صادرات ال پی جی ایران که در ماه جاری بارگیری شده است را ۳۸۶ هزار تن اعلام کرد. صادرات ال پی جی ایران در ماه می‌به بالاترین رقم از زمان اعمال تحریم‌ها در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ رسیده بود.

این گزارش تصریح کرد اگرچه صادرات ال پی جی ایران در ماه ژوئن نسبت به رکورد ۸۵۹ هزار تنی ماه قبل تقریبا نصف شده است، اما تحریم‌های اخیر آمریکا تاثیری در این کاهش نداشته است.

وزارت خزانه داری آمریکا در روز ۱۶ ژوئن چند شرکت چینی، هنگ کنگی و اماراتی را که مدعی بود در زمینه صادرات ال پی جی ایران به آسیا فعالند تحریم کرد. درآمد ایران از صادرات نفت خام، گاز، میعانات، گاز طبیعی، فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در ماه‌های آوریل و می ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. این علی رقم آن است که آمریکا راه‌های دسترسی ایران به سیستم مالی جهانی را بسته است.

بر اساس این گزارش متوسط صادرات ال پی جی ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی ۵۲۵ هزار تن در ماه بوده است و اگر آمار مربوط به ماه ژوئن را نیز لحاظ کنیم متوسط صادرات ال پی جی ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی ۵۲۰ هزار تن درماه خواهد شد که بیشتر از پیش بینی‌ها است.

تحلیلگران پیش بینی کرده اند متوسط صادرات ماهانه ال پی جی ایران در سال جاری میلادی ۵۰۰ هزار تن باشد که در نیمه نخست سال جاری، صادرات ایران ۴ درصد از پیش بینی‌ها بیشتر بوده است.

برخی تحلیلگران می‌گویند بخشی از صادرات ال پی جی ایران به طور غیرمستقیم از طریق کشور‌هایی مثل امارات و عمان به چین صادر می‌شود که در آمار صادرات ایران لحاظ نمی‌شود.

سه منبع چینی به اس پی گلوبال گفتند تحریم‌های جدید آمریکا تاثیر زیادی در تجارت بین ایران و چین نخواهد داشت چرا که واردکنندگان چینی بر پایه یوان با ایران معامله می‌کنند.

به گفته این افراد ۹۹ درصد صادرات ال پی جی ایران به چین می‌رود و کشتی‌های بسیار بزرگ چینی این محموله‌ها را به چین حمل می‌کنند.

یک منبع چینی با بی اهمیت دانستن تحریم‌های جدید آمریکا علیه صادرات ال پی جی ایران گفت: این اولین باری نیست که آمریکا شرکت‌های چینی را به علت رابطه با ایران تحریم می‌کند. اقدام اخیر آن‌ها در تحریم ایران شاید برای منحرف کردن افکار عمومی آمریکا از تورم در اقتصاد این کشور انجام شده است./تسنیم#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

روایت عبدالله روا از درگیری علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی و پولادگر، معاونت وزارت ورزش بر سر بودجه اختصاص یافته به کشتی را ببینید.

5 ساعت پیش

بازیکن فصل گذشته استقلال به طور رسمی به جمع آبی‌پوشان پایتخت پیوست.

5 ساعت پیش

محمدحسین زواری بازیکن فصل گذشته صنعت نفت آبادان رسما اسقلالی شد.

5 ساعت پیش

آیتم طنز برنامه ویدیوچک در انتقاد از مستند پوگبا و مقایسه آن با فیلم های ایرانی را ببینید.

4 ساعت پیش

هافبک فصل گذشته تیم سپاهان اصفهان رسماً به استقلال پیوست.

5 ساعت پیش

این ادعا در واقع بازنشر مجدد شایعه‌ای است که ۳سال قبل برای اولین بار بعد از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه در فضای مجازی و توسط رسانه‌های فارسی زبان خارجی مطرح شده بود.

5 ساعت پیش

مهاجم هلندی بارسلونا خیلی زود به دوران حضور خود در این تیم پایان داد.

5 ساعت پیش

کاپیتان تیم ملی فوتسال کشورمان با انتشار پستی در اینستاگرام از تیم بنفیکا هواداران این تیم خداحافظی کرد.

5 ساعت پیش

شوخی عبدالله روا با اظهارات سایپنتو سرمربی جدید آبی پوشان در مراسم معارفه را ببینید.

4 ساعت پیش

بیشتر...